Apie atmintį

Žmogaus protinė veikla priklauso nuo jo sugebėjimų atsiminti tai, kas svarbu bei naudinga, ir užmiršti nereikalingus dalykus. Sutrikus užmiršimui, žmogaus protas tampa lyg perkrautas bereikalingų dalykų. Visa sąmonėje cirkuliuojanti informacija lyg “užkemša” atmintį, darosi sunkiau mąstyti. Užmiršimas būtinas norint mąstyti, planuoti, tobulinti ir įsiminti vis naujus dalykus.
 

Atmintis skirstoma į trumpalaikę ir ilgalaikę. Trumpalaikė atmintis padeda saugoti praktiškai visą gaunamą informaciją apie 1-2 mėn. Ji veikia visą laiką, kai žmogus budrus ir priima informaciją per klausą, regėjimą, lietimą. Tuo pat metu žmogus mato, girdi, suvokia, sprendžia uždavinius, atlieka užduotis. Tai jo kasdieninės veiklos pagrindas.
Antroji, ilgalaikė atmintis yra sudėtingesnė. Ji lyg užregistruoja matytus, girdėtus, svarbius, naudingus įvykius, įprasmina juos, nuspalvina jausmais ir saugo. Saugojimas užtrunka minutes, valandas, mėnesius ar metus - tai priklauso nuo to, kokią reikšmę įvykiui suteikia pats žmogus. Saugojimas dar priklauso ir nuo to, ar įvykis arba informacija pakartojama. Kartojimas gali įtvirtinti kai kuriuos įvykius atmintyje neišdildomai, visam gyvenimui.
Tokie įvykiai, faktai, atrodo, lyg ir užmiršti, bet “ieškant atmintyje” ir pasitelkiant asociacijas (įvykio vieta, eiga, žmonės, žodžiai, net spalvos, kvapai) per tam tikrą laiką pavyksta atgaminti net mažiausius įvykius.
Kartodamas, mokydamasis, žmogus daug ką atlieka automatiškai, negalvodamas ir nejausdamas protinio nuovargio, pavyzdžiui, lengvai atlieka savo darbą, vairuoja. Tai automatinės, arba procedūrinės atminties dalis, kuri dažnai išlieka ir ligos atvejais ar po galvos smūgių lyg refleksai - paprastesni ir sudėtingesni.
Jautresnė atminties rūšis yra epizodinė-faktinė - veidų, daiktų, dainos žodžių, spalvų suvokimas ir prisiminimas. Ji įsitvirtina kitose smegenų srityse nei procedūrinė. Todėl šios atminties sutrikimai išsivysto pakitus tam tikroms smegenų sritims. Pati sudėtingiausia ir greičiausiai nukenčianti yra semantinė-deklaratyvioji atminties rūšis. Tai suvokimas ir sugebėjimas lanksčiai mąstyti. Deklaratyvioji atmintis padeda žmogui žinoti, kad yra tam tikri įvykiai, kaip jie susiję, kokia yra daiktų ir įvykių priklausomybė. Pasitelkdamas šią atmintį, žmogus net gali prognozuoti būtinus įvykius. Jis suriša nevienodu laiku sužinotus dalykus ir numato jų eigą – tai protavimo pagrindas.


Žmogus tampa nelaimingas susilpnėjus bet kokiai atminties rūšiai. Jis negali bendrauti, dalyvauti gyvenime. Jis pats jaučiasi blogai, nors gali kartais tapti ir nekritiškas, nesuvokti savo atminties trūkumų. Tada jau vystosi pažinimo sutrikimai - protinis nusilpimas, vadinamas demencija. Demenciją gali sukelti tam tikros ligos, pvz., Alzheimerio liga, kai palaipsniui pradeda progresuoti nervinių ląstelių žuvimas. Sergantis šia liga žmogus ilgainiui praranda atmintį ir nebegali suvokti nei savęs, nei kaip save apsitarnauti, tampa priklausomas. Be to, atmintis gali sutrikti ir po galvos smegenų traumos ar insulto.
Abiem šiais atvejais nyksta nervinės ląstelės, nors ir ne taip greitai kaip Alzheimerio ligos metu.
Apsinuodijimas alkoholiu, vaistais, dažais, lakais ir įvairiausiomis cheminėmis medžiagomis beveik visada sutrikdo atmintį ir vargina žmogų. Atmintis gali pablogėti dėl dėmesio sutrikimų, kurie atsiranda sergant depresija, esant nerimui ar išsivysto po ilgalaikių stresų.
Paprastai atminties sutrikimai yra skiriami į staigiai atsiradusius ir lėtai besivystančius.
Staigiai ir visiškai, bet trumpam atmintis išnyksta dėl smegenų kraujotakos sutrikimo. Tai praeinantys sutrikimai, bet jie įspėja apie galimus pakitimus ateityje. Tokie trumpi izoliuoti atminties sutrikimai kartais atsiranda dėl alkoholio, dėl neteisingo vaistų vartojimo ar dėl migrenos. Visais atvejais būtina surasti priežastis, kad galima būtų išvengti pavojaus ateityje. Atmintis trumpam dažnai sutrinka tuoj po traumos, tai lyg ženklas smegenų veiklos sekimui, kad neatsirastų vėlyvų antrinių, jau pavojingesnių pakitimų.
Trumpi atminties sutrikimai būdingi ir psichiniam stresui: išnyksta visi atsiminimai apie save arba apie vieną kurį asmenį. Tai vadinamieji afekto (emocijų pakitimo) būsenos požymiai, arba poemociniai atminties sutrikimai.
Lėtieji, po truputį besivystantys atminties sutrikimai
atsiranda dėl daugelio priežasčių. Nepastovus užmiršimas, kai neprisimenami nei nauji, nei seni įvykiai, daugiausia pastebimas esant nuotaikos sutrikimams, depresijai.
Kai daugiau laiko reikia norint ką nors išmokti, užmirštamos detalės, trūksta naujos atminties, bet orientacija gera, gali būti kaltas ir senėjimo procesas. Tačiau vien senatve paaiškinti atminties trūkumus, ypač atgaminimo stoką, nevertėtų. Gali būti, kad yra kitų priežasčių, ligų, komplikuojančių normalų senėjimą. Senstant intelektas, suvokimas bei profesiniai įgūdžiai nemažėja. Procedūrinė atmintis, savęs pažinimas išlieka geri, nebent prisideda kraujotakos nepastovumas smegenyse, B12 vitamino stoka dėl skrandžio ligų ar skydliaukės pakitimai.
Smegenų sunykimas (ląstelių degeneracija) greičiau atsiranda sergant Alzheimerio liga ar kitomis smegenų ląstelių nykimą sukeliančiomis ligomis. Progresuojančiai pradeda nykti visos atminties rūšys (to nesuvokia pats žmogus, nes jis tampa nekritišku). Liga gali prasidėti 45 m. amžiuje, dažnai sulaukus apie 50-60 m. Ankstyva šios ligos diagnozė būtina norint ją sustabdyti ir palengvinti naštą artimiesiems.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

vaida
2010-12-02 15:06
man padejo atminti sustiprinti, pagerinti papildai"Brain Booster" is ginkmedzio, net ir savijauta kitokia pasidare, nuovargis dingo.
karakumas
2009-03-26 11:01
Manau, kad atminties stabiliai būsenai labai daug reikšmės turi vitaminai, geras miegas ir mineralų pakankamas kiekis organizme. O juk viskas atrodo taip paprasta - tereikia valgyti daug daržovių, koordinuoti savo darbo ir poilsio laiką, na ir be abejonės, rūpintis savimi kol neužklumpa rimti nemalonumai.. Beje, keletoje forumų teko skaityti ( be to dar ir iš kolegų, draugų girdėti), kad toks augalinės kilmės maisto papildas Tonussan labai gerai stiprina atmintį - tai esu girdėjęs jau ne iš vieno, tik netikėjau, kad jis toks populiarus ir geras. Manau, reikės ir man išbandyti, jei jau tokios nuomonės ir atsiliepimai apie jį...
kate
2009-03-06 22:49
man baisiai buvo issekes organizmas - gripas, atminties pablogejimas, mieguistumas, nuovargis, prisokes stresas... tol, kol atradau tonussan. va jau kuris laikas vartoju ir negaliu patiketi, kad jis taip pasitaise, per toki trumpa laika. man tikrai buso sunku susikaupti ir atsiminti, ka sako zmones, dabar atsimenu viska daug geriau. be to nebejauciu to, jau iprastiniu tapusiu, mieguistumo ar nuovargio rytais ir darbe. sveikintina. dziaugiuosi labiausia, kad galiu si papilda isigyti uz tikrai prieinama kaina. krize uz lango juk.
Diana
2008-12-20 12:34
Taip...as irgi ilgai ieskojau..mano isigelbejimas...;D
YaShi
2007-10-27 00:59
aciu labai to gana ilgokai ieskojau... mano atmintis is vis kaip puodas nei susikaupt nieko... o siuos pratimus atlikdamas tikiuosi tikrai pakeisiu situacija:P ... labai aciu... gerai kad, nedalyvavau tuose seminaruose 280lt
Artūras
2007-10-03 23:56
Šitas straipsnis man labai padejo pasiruošti biologijos kalbėjimo testui,labai dėkoju autorei
Jack
2006-09-03 22:17
Galetu buti daugiau informacijos apie atminties sutrikimus del alkoholio ir kas tuomet vyksta zmogaus organizme. Bet aplamai tai issamus straipnis.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai