Psichoterapeutas Olegas Lapinas: Vyrui nueiti pas gydytoją – žygdarbis

„Vyrai į savo kūną žiūri kitaip. Moterys savo kūną mato prastesnį nei jis yra, o vyrai – geresnį. Nekritiškas požiūris į savo kūną padiktuoja tai, kad jie visada jaučiasi jaunesni nei yra iš tikrųjų. Vyras, būdamas geresnės nuomonės apie save, savotiškai atlieka aktyvų vaidmenį visuomenėje – jis kovoja, rungtyniauja, grumiasi. Būtent todėl jis turi būti geros nuomonės apie save,“ – pradeda pokalbį psichoterapeutas Olegas LAPINAS. Gydytojo teiraujamės, kaip vyrą paveikia prostatos ligos ir, svarbiausia, kaip įkalbėti jį nueiti pasitikrinti.
 

Dažna moteris pasakys, kad kalbėti su vyru apie vizitus pas gydytoją beprasmiška, jie net atsisako kalbėti ta tema. Kaip paaiškintumėte tokį medikų vengimą?


Būtent dėl nekritiško požiūrio į savo kūną vyrai mano, kad bus jauni amžinai ir niekada nemirs. Prostata – tai ne bicepsai ar pilvas, jos nesimato, juo labiau vyrui nesinori apie šį organą galvoti. Be to, sfera delikati, apie ją nelabai norisi atvirai kalbėti. Impotencija vyrai skundžiasi tik labai artimiems žmonėms. Be to, apie tai dažniausiai vyrai kalba juokaudami. Jeigu kalba apie savo intymią sferą, jie juokauja. Net kai ateina pas gydytoją, jie vis tiek bando juokauti. Nueiti pas urologą dažnam vyrui yra žygdarbis. Juk vizitas pas gydytoją parodo, kad jis yra pažeidžiamas, nėra „kietas“, nėra pajėgus kažką padaryti pats.
Prostata, kaip ir kiti organai, mėgsta aktyvumą. Kai ji aktyvi, ji apsivalo ir būna geros būklės. Jeigu vyras gyvena lytinį gyvenimą, jo prostata apsivalo natūraliai. Priešingu atveju prostatoje atsiranda stazė. Tie, kurie tenkina save patys – masturbuojasi, daro paslaugą savo prostatai. Visai be reikalo kai kurie vyrai žiūri neigiamai į masturbaciją.
 

Ar gali būti, kad vyrai tiesiog bijo prastų diagnozių, suvokimo, kad gal teks gydytis?


Prostatos sutrikimai gana dažni įvairaus amžiaus vyrams. Jaunesniems būna prostatitai, vyresniems – adenomos, kurios gali peraugti į vėžines ligas. Kai vyras sužino diagnozę, prasideda hipochondrijos priepuoliai, depresinė nuotaika, jis palūžta. Naktimis nemiega, galvoja, kad jam nedaug liko gyvent...
Vyrą labai išgąsdina tokie žodžiai kaip „auglys“, „vėžys“. Tada jie nusileidžia moterims, prašančioms nueiti pas gydytoją, daryti tyrimus, gerti vaistus. Moterys turėtų vyrams suteikti kuo daugiau tikslesnės informacijos apie tai, kas jo laukia. Blogiausia, kad vyrai išgirsta iš kažko vieną atvejį iš tūkstančio, kur viskas baigėsi blogai, ir ima jį perpasakoti kaip normą. Taip plačiai kuriamos ir stiprinamos įvairios fobijos. Todėl reikia gauti patikimos informacijos, nepasitikėti žmonių kalbomis.


 

Nuvesti profilaktiškai pasitikrinti vyrą – tai gal vis dėlto moters žygdarbis? Juk ji skatina vyrą eiti pas gydytoją.


Paskatinimai neturėtų remtis gąsdinimais. Tai jau ne skatinimas, o spaudimas. Gąsdinamas vyras retai kada paklūsta. Moteris turi rasti pozityvių pavyzdžių, pasakyti, kad yra šansai pagerinti potenciją.
Elementarus sveikatos patikrinimas – įsitikinimas, kad viskas gerai, yra svarbiausias veiksnys iš pagerinančių potenciją. 80 proc. lytinės funkcijos sutrikimų susiję su vyro nepasitikėjimu, o žinojimas, kad „viskas gerai“, sustiprina potenciją.
Nėra tokio vyro, kuris neturėtų potencijos sutrikimų, visi anksčiau ar vėliau patiria fiasko. Jie tai išgyvena labai tragiškai, netgi vienkartinius. Tad moters argumentas galėtų būti toks: „tu sužinosi, kad esi sveikas, ir gausi naudingų patarimų“. Kiekvienas urologas žino faktų, kurie įtikins ir suteiks vyrui pasitikėjimo savimi. Urologas turi būti ir puikus psichologas. Jis žino, kokie žodžiai vyrą palaikys ir suteiks jam tikėjimo savo jėgomis:
„Jeigu ir bus kas nors rasta, tai bus pagydyta, ir viskas vėl „veiks gerai.“ Tokie žodžiai visada nuteikia geriau negu gąsdinimas.
 

Ar tiesa, kad susirgęs vyras palūžta, jam reikia daugiau globos, rūpesčio?


Taip, tiesa. Vyrai labiau pažeidžiami, jie labiau išgyvena. Ypač girdėdami žodžius „auglys, operacija“. Reikia vyrui suteikti daugiau informacijos, išsklaidyti jo abejones.
Todėl nieko tokio, jeigu moteris eis į kabinetą su vyru. Pirma, dėl to, kad moterys moka klausytis ir girdėti. O vyrai pusės dienos įvykius gali reziumuoti vienu sakiniu. Antra, ji mažiau nerimastinga, todėl tiksliau ir aiškiau girdi tai, ką sako gydytojas..
Be to, moterys dažniau pasitikslina, užduoda papildomų klausimų. Vyrai daug ką apibendrina, ištrina.
 

Ar jums teko matyti pacientų, kuriuos palaužia prostatos vėžio diagnozė?


Jie išgyvena depresiją, hipochondriją. Jie fiksuojasi į visokius skausmelius, neatsargius artimųjų ar medikų žodžius. Kartais ima nepasitikėti gydytojais, eina vis pas kitą, tikslina diagnozę. Vargina save ir kitus. Svarbu, kad su jais būtų kalbama aiškiai ir renkant žodžius. Neturi būti jokių „dėl viso pikto dar pasitikrinkite onkologiniame“. Gydytojas nesuvokia, kad tokie žodžiai yra tarsi kulka į širdį.
Mano nuomone, reikia ne poliklinikų eilėse sėdėti, o ieškoti modernaus, išprususio gydytojo. Juk tai, ką pasakys gydytojas, bus adresuota į pačią jautriausią vietą. Todėl svarbu, kad moteris rastų gydytoją, kurio profesionalumas leistų jai jaustis užtikrintai, kad medikas nepasės jos vyro sieloje nereikalingų abejonių.
Prostata
Prostata yra graikinio riešuto dydžio vyrų liauka, esanti žemiau šlapimo pūslės ir apsupanti šlaplę. Priešinę liauką sudaro raumeninis ir liaukinis audinys. Prostatos liaukutės gamina sekretą, kuris kartu su sėklinių pūslelių sekretu sudaro spermą.
Prostatitas
Jauniems dažniausias prostatos uždegimas – prostatitas. Jam būdingas aštrus skausmas, perštėjimas šlapinantis, o jei uždegimas ūminis – pakyla temperatūra iki 38 laipsnių ir daugiau. Šlapime gali būti kraujo, pūlių priemaišų, bet akimi tai nematoma ir tik pažiūrėjus pro mikroskopą galima įvertinti.
Prostatos adenoma
Paprastai priešinė liauka pradeda didėti visiems vyrams, sulaukusiems keturiasdešimties metų. Daugiau nei 50 procentų šešiasdešimtmečių vyrų atlikus histologinį tyrimą nustatoma gerybinė prostatos hiperplazija (GPH). Net 80 proc. vyresnių nei 80 metų vyrų serga šia liga, o nuo 10 iki 30 proc. vyrų, sergančių GPH, serga ir nediagnozuotu prostatos vėžiu. „Gerybiniu“ prostatos padidėjimas vadinamas norint pabrėžti, jog liauka didėja ne dėl vėžio ar infekcijos.
Prostatos vėžys
Iš pradžių jokių simptomų nebūna ir neskauda. Pradinėse vėžio stadijose žmogus kreipiasi tik tuomet, jei pasirodo koks nors uždegimas ir jo simptomai. Apžiūrėjimo metu čiuopiant prostatą jaučiami jos sukietėjimai, mazgeliai, o aplinkui juos – minkštas, normalus prostatos audinys.
Vienas iš nesudėtingiausių prostatos tyrimų prostatos vėžiui diagnozuoti – vadinamasis PSA tyrimas.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

laima
2009-04-15 19:15
tikra tiesa, jie dar ir skausma kencia. tik va mano vyrui skausmai traumu labai nemalonus tai fastum griebiasi iskart kai susitraumuoja ir tepa, o dar gelis sis gerai, nes nereik laukti ilgai poveikio

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai