Kodėl mamos sūnus myli kitaip nei dukras?

Psichoanalizės tėvas Z.Froidas Edipo komplekso vardą suteikė vienam iš vaiko psichoseksualinės raidos etapų. Pagal senovės graikų mitologiją, nelaimingas karalius Edipas (Oidipus), pats to nežinodamas, nužudė savo tėvą bei pamilo ir vedė savo motiną. Tačiau istorija nutyli, kaip šioje istorijoje jautėsi jo motina ir žmona Jokastė.
 

Matyt, ji taip pat mylėjo ir neprieštaravo santuokai su jaunu vyru, jei jau jam pagimdė du sūnus ir dvi dukras. Praėjus dvidešimčiai metų, supratusi, kad ištekėjo už savo sūnaus ir savo pirmojo vyro žudiko, Jokastė pasikorė.
Neaišku, ar dėl kaltės, ar dėl nepakeliamo skausmo praradus mylimąją, Edipas motinos sagtimi išsidūrė sau akis ir savo sūnų buvo išvytas iš Tėbų. Bet, kad ir kaip jį pasmerkė jo paties sūnūs, kelionėje jį aklą lydėjo ir nepaliko jo dukra Antigonė!
Jau šimtmetis, kaip Edipo kompleksas, iš pradžių sukėlęs visuomenėje audringas prieštaravimų bangas, dabar jau pripažįstamas kaip neabejotinas vaiko psichologinės raidos etapas. Jis pasireiškia vaikui sulaukus 3–6 metų amžiaus. Edipinės situacijos metu vaikas save pradeda tapatinti su tos pačios lyties tėvu ir visą dėmesį nukreipia į priešingą lytį. Berniukas, išgyvenantis Edipinį psichoseksualinės raidos etapą, mamai jaučia ypatingą prieraišumą ir sako: „Aš tave vesiu“, o tėvo vengia dėl noro jį nurungti, užimti jo vietą (simboliškai nužudyti) ir iš to išplaukiančios tėvo keršto baimės. Tėvui sūnus jaučia dvigubus jausmus – meilę ir neapykantą, tėvo buvimas suvokiamas kaip kliūtis (juk jei ne jis, mama priklausytų tik jam!). Analogiška situacija mergaitėms dar vadinama Elektros kompleksu pagal graikų heroję Elektrą, kuriai teko panašus į Edipo likimas – pamilti savo tėvą ir nužudyti motiną. Edipo kompleksas parengia vaiką suaugusiojo gyvenimui, ir identifikacija su savo lyties tėvu padeda suvokti, kokią sau vaidmenį skirs gyvenime ir kokį rinksis partnerį. Ir dar – moko suvokti: „Ne dabar, o vėliau, kai suaugsiu“.
 

Motina ir sūnus („Jokastės kompleksas“)


Jei apie vaiko santykį su tėvais kalbama daug, apie motinos jausmus šioje situacijoje dar dažnai nutylima. Kaip ir savaime aišku, kad mama stipriai ir vienodai myli visus savo vaikus ir už juos pasiruošusi paaukoti gyvybę. Tuo tarpu kasdieninis gyvenimas rodo ką kita. Turbūt visi esame pastebėję, kad mamos atlaidesnės sūnums, labiau juos lepina, „gaili“ ne tik vaikystėje, bet ir iki senatvės (ne savo, o sūnų). Patologinė mamos meilė sūnui dažnai pridaro problemų pastarajam sukūrus šeimą: marti vis neatrodo pakankamai gera „savam vaikui“. O gal po tuo slepiasi paprasčiausias nenoras „paleisti“ vaiką, atiduoti jį gyvenimui, noras sulaikyti jį (kartu ir laiką), pasilikti jį sau amžinai priklausomą?


Kiekvienai mamai, suprantama, yra malonu jaustis penkiamečio idealu ir išrinktąja, tuo tarpu dukra dažnai atvirai demonstruoja priešiškumą motinai ir besąlyginę meilę tėvui. Protinga mama nereaguos asmeniškai į dukros jausmus ir supras, kad būtent ji yra dukros elgesio modelis, t.y. „kokia turiu būti, kad patikčiau tėčiui“. Blogiau, jei tėvai, nesuprasdami vaiko raidos fazių, elgiasi pagal vaiko užgaidas arba net tam tikra prasme pasinaudoja vaiku. Pavyzdžiui, mama miega su penkiamečiu sūnumi, o tėvas tuo tarpu išeina miegoti atskirai, mama sūnų daug glamonėja ir myluoja, su juo net eina kartu į tualetą ar į vonią. Tada mama tėvą „išstumia“ iš auklėjimo proceso. Situaciją pablogina tėčiai, kurie atsiriboja nuo bendravimo su sūnumi ir visą auklėjimą palieka mamai. Sūnus, nors tuo metu ir patenkintas artimais santykiais su mama, neturi reikiamo vyriško pavyzdžio, su kuriuo galėtų identifikuotis. O mama, kad ir kaip džiugintų mielas vaikas ir artimi santykiai su juo, rizikuoja... anūkais. Neturėdamas reikiamo tėvų santykių pavyzdžio ir ankstyvų bendravimo įgūdžių, sūnus gali likti per ilgai prisirišęs prie motinos, nuo jos priklausomas, nemokėti sukurti tinkamų santykių su merginomis. Atitinkamai tada daug sunkiau sukurti sėkmingą santuoką. Net yra psichologų nuomonių, kad dėl pernelyg artimo ryšio su mama berniukams gali padidėti homoseksualumo suaugus tikimybė.
Mamos, pernelyg artimai bendraudamos su sūnumi, dažnai kompensuoja nepakankamai gerus savo ankstesnius santykius su vyriška gimine, su vyru ar net su tėvu. Juk Edipo motina Jokastė turbūt taip pat nebuvo patenkinta, kad jos vyras ir Edipo tėvas, žinodamas pranašystę apie jį nužudysiantį sūnų, vengė su savo žmona lytinių santykių. O artimo ryšio su priešinga lytimi norisi dėl to paties Edipo (Elektros) komplekso…
 

Laiminga pabaiga


Sūnus, sėkmingai spręsdamas Edipo situaciją, susitaiko su tuo, kad mama priklauso tėčiui, o jis pats ne dabar (o tik kai suaugs ir bus kaip tėtis) ir ne su mama (o tik su panašia į ją) galės turėti artimus santykius ir net vaikų. Spręsdamas šią situaciją, vaikas kartu išmoksta atidėti ir pakeisti panašiais daugybę malonumų, o tai yra vienas iš svarbiausių ir pagrindinių sugebėjimų gyvenime. Lygiai taip pat mama turėtų susitaikyti, kad vaikas, anot K.Džibrano, yra kaip iš lanko iššauta strėlė ir jai nepriklauso, o priklauso gyvenimui. Turime vaikams atiduoti tai, ką galime ir privalome atiduoti, kad jie galėtų tai atiduoti savo vaikams. Nesitikėdami, kad už pasiaukojimą ir nemiegotas naktis mums vaikai kuo nors atlygins… O tėvai, išleidę savo vaikus, turi dar daug gražaus laiko, kurį gali praleisti kartu, džiaugdamiesi ramiais tarpusavio santykiais, tenkindami savo poreikius ir interesus ir leisdami sau kur kas daugiau negu galėjo tada, kai vaikai buvo dar maži. Kartais, aišku, pasidžiaugdami anūkais, bet jų auginimo naštą ir atsakomybę palikdami jų tėvams.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

birute
2012-08-08 13:31
as savo vaikus myliu vienodai...tik jiems taip neatrodo...
ypac sunui,,,visada atrodo kad jo sese buvo daugiau mylima
Aira
2008-11-01 22:22
Ir dar kokia ”sąmonė”. Ir kaip išaiškinti brolienei, kad tai kas darosi jos šeimoje ir yra tas vadinamas Edipo kompleksas.
Ingrida
2008-07-04 23:35
Tėvams auginant vaikus,pravartu žinoti su kokiais sunkumais gali susidurti tam tikruose amžiaus tarpsniuose.Straipsnis įdomus,kas sako, kad ,,nesamonė’’matyt nebuvo susidūręs su šia probliama.
Tulpė,
2008-04-20 12:06
Geras straipsnis.O Vilkas apie Edipo kompleksą išgirdo pirmą kartą :)
Vilkas
2007-11-28 20:34
nesamone grina nesamone
Vilkas
2007-11-28 20:34
nesamone
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai