Padėkime pavargusioms smegenims

Dar ne taip seniai žmonių žinios apie pasaulį buvo labai ribotos. Vienas žmogus sugebėdavo būti puikus astronomas, filosofas, išradėjas, o laisvalaikiu gydyti ir dar tyrinėti nežinomus kraštus. Šių dienų pasaulis visai kitoks. Mus supa didžiuliai kiekiai informacijos. Dabar stipriausias tas, kuris jos turi daugiausia ir moka pasinaudoti. Norint daug žinoti, reikalinga nepriekaištinga smegenų veikla.
 

Lyderiai nuo pat mažens


Pasaulis keičiasi. Ištuštėjo kiemai, nebesigirdi vaikiško juoko ir nerūpestingų balsų. Mūsų atžalos vis mažiau laksto po kiemą, vis rečiau į rankas paima kamuolį ar šokdynę. Net nedidelis vaikas jau supranta, kad, norėdamas ko nors pasiekti ateityje, turi daug mokytis. Vaikai, užuot džiaugęsi vaikiškais malonumais, iki sutemų ruošia pamokas, bėga į muzikos ar dailės mokyklą, o laisvalaikį praleidžia prie kompiuterio.
Vaikui augant, normaliam smegenų darbui reikia vis daugiau energetinių medžiagų. Negaudami jų pakankamai, vaikai darosi irzlūs, sunkiau įsimena didėjančius informacijos kiekius.
Mokyklą keičia universitetas, vienus egzaminus seka kiti. Atrodo, neseniai baigėsi žiemos sesija, o vėl artėja pavasarinė. Dėl nemigos, nuovargio, streso, patirto egzaminų metu, žūsta milijonai neuronų, trūkinėja informaciją saugantys neuronų tinklai. Seniau buvo teigiama, jog neuronai nesugeba daugintis, o jų saugoma informacija prarandama amžiams. Atsiranda vis daugiau duomenų, teigiančių, kad neuronai sugeba daugintis. Tačiau tam smegenys turi gauti pakankamai visų būtinų medžiagų.
 

Valgykime tai, kas naudinga


Smegenų energijos šaltinis yra gliukozė, bet ne iš saldumynų, o gaunama su avižinių, perlinių kruopų ar ryžių košėmis. Su saldumynais gauta gliukozė labai greitai paverčiama riebalais, o smegenys badauja. Tuo tarpu su košėmis gauta gliukozė pasisavinama iš lėto, ir smegenys nuolat aprūpinamos energetinėmis medžiagomis.


Įrodyta, jog geresnių rezultatų pasiekia tie, kurie valgo pusryčius. Jų smegenys nuo pat ryto gauna energijos, reikalingos nepriekaištingam neuronų darbui.
Venkite riebalų. Riebus maistas ilgainiui sukelia smegenų kraujagyslių pakitimus. Smegenys blogiau aprūpinamos krauju.
Labai svarbios omega 3 rūgštys. Jos apsaugo nuo daugybės ligų, mažina blogojo cholesterolio koncentraciją, greitina neuronų atsinaujinimą.
Smegenis teigiamai veikia ir mėlynių ekstrakto turintys maisto papildai. Nustatyta, kad žiurkės, kurios buvo maitintos mėlynėmis, geriau atliko geros koordinacijos ir trumpalaikės atminties reikalaujančius pratimus.
Vitaminas C, E smegenis saugo nuo kenksmingo antioksidacinio poveikio.
Smegenų veiklą gerinančiu poveikiu pasižymi melisų, žarotūnių, ginkmedžio preparatai.
 

Kaip geriau atsiminti


Atmintį galima treniruoti. Pirmiausia atsikratykite užrašų knygučių, kalkuliatorių ir priminimų. Įpratinkite smegenis daugiau dirbti ir galvoti.
Atlikite atminties lavinimo pratimus. Pvz., kovos mokyklose mokoma važiuojant troleibusu ir gatvėje įsiminti kuo daugiau žmonių, o grįžus vakare pabandyti atsiminti, kaip jie atrodė, kokiais rūbais buvo apsirengę.
Ne veltui sakoma, kad geriausias mokymasis yra kartojimas. Nuolat pasikartojant informacija įrašoma į ilgalaikę atmintį.
Fiziniai pratimai lavina ne tik raumenis, bet ir smegenis. Londono universitete atlikti tyrimai parodė, jog vaikai sportuojantys tris keturis kartus per savaitę, gauna daug geresnius pažymius nei nesportuojantys. Tie patys tyrimai parodė, jog senukai, tris kartus per savaitę bent pusvalandį išeinantys pasivaikščioti, atminties užduotis atlieka 20 proc. geriau nei to nedarantys. Fiziniai pratimai skatina naujų smegenų ląstelių augimą, kuris yra intensyviausias hipokampo, atsakingo už mokymąsi ir atmintį, srityje.
Nustatyta, kad žmonės, sugebantys atsiminti ilgiausias poemas ar bereikšmes skaičių sekas, nepasižymi nei didesniu intelektu, nei išskirtiniais protiniais sugebėjimais. Jie turi susikūrę mokymosi strategiją. Pavyzdžiui, jums reikia prisiminti SNSDIIKD raidžių seką. Tam galima susikurti trumpą, kad ir nelogišką istoriją. Skrido Namas Su Durim Ir Išmušė Kiaulei Dantį. Tą patį galima padaryti ir su skaičiais.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

destinas
2009-04-20 03:40
kai as bunu pervarges, tai visada tonussan isgeriu, nes padeda labai greit atgauti jegas, tada galiu mokytis, nes informacija geriau isimenu, zvalesnis jauciuosi
tante
2009-03-06 18:26
manau, kad atmintį reikia ne tik lavinti, bet ir nuolat stiprinti vitaminais, ar maisto papildais. Aš pvz., nuolat dirbu darbą, kuriame dideli informacijos srautai ir darbo krūvis, jausdavau, jog sunkiai nuvargina, atminti sbuvo pasidariusi silpnesnė, trūko ir energijos, tada pradėjau vartoti tokį maisto papildą Tonussan, kuris gerina atmintį bei apskritai visą bendrą organizmo būklę - dar iki pat dabar džiaugiuosi jo veiksmingumu
calibra
2009-03-05 21:14
pritariu visiskai, kad reikia smegenims ”maisto” vis. mano kailiu ismegintas maisto papildas ”tonussan”. jis efektyvus ir geras karys pries fizini ir protini issekima, be to gerina susikaupima. is savo patirties sakau, kad jei negali susikaupti, vadinasi - negali atsiminti. taigi pradejusi gerti sita maisto papilda skirtuma pajutau gal plius minus po dvieju savaiciu. o dabar sakau ”uzskaitau”

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai