Sauskelnės suaugusiesiems

Žmonės, kurie turėtų naudoti sauskelnes dėl šlapimo nelaikymo ar kitų priežasčių, dažnai jų vengia ar net atsisako. Pasak jų, sauskelnės trukdo jaustis patogiai ir gyventi visavertiškai. Išties, norint išvengti tokių nemalonių jausmų, tereikia pasirinkti tinkamas sauskelnes ir mokėti jas užsidėti. Šiuo klausimu kalbiname Šeimos sveikatos centro „Vitalonga“ vyr. slaugytoją Ritą BALIUKONIENĘ.
 

Pirmas žingsnis – tinkamas pasirinkimas


Suaugusiems skirtos sauskelnės parduodamos kiekvienoje vaistinėje. Renkantis jas, reiktų atkreipti dėmesį į paciento klubų apimtį, lytį, ligos sunkumą bei aktyvumą (žmogus vaikštantis ar gulintis). Sauskelnės gali būti įvairių dydžių ir sugėrimo lygių: super, mini, midi, normal. Jos pasirenkamos pagal klubų apimtį. Svarbus veiksnys, galintis nulemti sauskelnių pasirinkimą, yra sauskelnių kokybė. Geros kokybės sauskelnės turi būti laidžios orui, nepraleisti skysčio. Jos neleidžia odai perkaisti ar prakaituoti bei sugeba „užrakinti“ šlapimo kvapą.

 

Sauskelnių pakeitimas


Nuimamos panaudotos sauskelnės ir suvyniojamos iš priekio nugaros link. Paruošiamos naujos sauskelnės. Svarbiausia, kad jos būtų gerai suformuotos pagal kūno apimtis ir nepraleistų skysčio. Sauskelnės turi priekinę (siauresnę) ir užpakalinę (platesnę) dalis. Jos iš pradžių sulenkiamos išilgai pusiau ir dedamos iš priekio nugaros link.
Dedant sauskelnes gulinčiam pacientui, jos pirmiausiai pakišamos po nugara, tada susegamos. Pacientas, kuris sugeba pats užsidėti, gali tai daryti ir stovėdamas.
Pirmiausia užsegami viršutiniai lipdukai, o vėliau – segami įstrižai žemyn, taip sauskelnės tvirčiau laikosi ant kūno. Klijuojant lipukus svarbu laikytis gamintojo instrukcijų ir juos lipdyti tik tam skirtose vietose. Lipukų suveržimo lygis turėtų būti vidutinis: sauskelnės turi būti nei per laisvos, nei per daug suveržtos.
Pabaigus būtina patikrinti, ar išorinis sauskelnių paviršius niekur nesiliečia prie odos; jei taip, jį reikia atlenkti, kadangi jis nesugeria šlapimo ir dirgina odą.
 

Nepamirškime odos


Sauskelnės gali dirginti odą ir sukelti jos alergiją. Norint to išvengti, sauskelnes reikia reguliariai keisti ir rūpestingai prižiūrėti kūno odą: naudoti labai švelnias prausimo bei higienos priemones: ph turėtų būti 5,5, būtų alkoholio. Prieš uždedant sauskelnes, būtina kruopščiai išvalyti visas odos raukšles (tinka specialios drėgnos vienkartinės Jei nėra galimybės keičiant sauskelnes apsiplauti vandeniu, galite įsigyti specialius valomuosius losjonus. Naudojami kartu su specialiomis švelniomis valymo servetėlėmis jie visiškai pakeičia vandenį, kruopščiai valo odą bei padengia plėvele, neleidžiančia šlapimui odos dirginti. Šios priemonės idealiai tinka neaktyviems ligoniams. Jei yra iššutimų ar paraudimų, tas vietas būtina patepti specialiu švelniu kremu, turinčiu odą raminančių savybių.
Neatlikus šių procedūrų, ligoniui gali greitai atsirasti pragulų, jį gali kamuoti didžiulis diskomfortas. Tokiu atveju reikia naudoti švelnius specialius purškiamuosius aliejus, kurie atlieka panašią funkciją, kaip ir apsauginiai kremai, tačiau dėl to, kad nereikia aliejaus į odą trinti rankomis, nėra dirginama ir taip jau skausminga oda.
Nevaikštančiam pacientui prieš uždedant sauskelnes rekomenduojama ištepti odą specialiu kremu, skirtu pragulų profilaktikai.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai