Šlapimo nelaikymas: kaip tinkamai prižiūrėti

Kol žmogus nėra susidūręs su rimta liga, jis ramiai džiaugiasi gyvenimu, planuoja savo kasdienę veiklą ir nesijaudina dėl savo ir artimųjų sveikatos. Deja, įvairios ligos užklumpa nelauktai, ir dėl jų kyla nemažai rūpesčių tiek pačiam žmogui, tiek jo artimiesiems. Ligi tol darbingi ar aktyvūs, kupini planų žmonės akimirksniu gali tapti nesugebančiais pasirūpinti savimi. Insultas, Alzheimerio liga, Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė, traumos ar kitos sunkios ligos apverčia gyvenimą aukštyn kojomis. Su šiomis ligomis dažnai pasireiškia ir šalutinis poveikis – šlapimo nelaikymas. Šlapimo nelaikymas – viena dažniausių problemų, kuri kamuoja ne tik sunkiomis ligomis sergančius ir nuo patalo nesikeliančius žmones. Skaičiuojama, kad šalyje dėl šios problemos kenčia apie 250 tūkst. gyventojų.
 

Sunki liga – smūgis ir sergančiajam, ir artimiesiems
Sergančiuosius sunkia ar nepagydoma liga kamuoja daugybė negalavimų – tai ir kūniški skausmai, ir psichologiniai išgyvenimai, taip pat ir socialinės bei praktinės problemos. Dažniausiai visos šios problemos užgriūva iškart ir netikėtai, dauguma jų gilėja ligai progresuojant.
Kai sunkiomis ligomis suserga artimi žmonės, neišvengiamai pasikeičia ne tik sergančiojo, bet ir visos šeimos gyvenimas. Slaugyti sergančiuosius be galo sunku. Kiekvienas, rūpinęsis ligos ar negalios prislėgtu artimuoju, pripažins, kad ligonio slauga ne tik daug kantrybės, atsidavimo, bet ir žinių reikalaujanti sritis.
Pagelbės tinkamos priemonės
Iš tiesų šlapimo nelaikančių ligonių priežiūra reikalauja daug ištvermės, o daugiausia problemų kyla su iš patalo nepakylančiais ligoniais. Todėl šlapimo nelaikymas kartais būna ta priežastis, dėl kurios senyvas žmogus guldomas į ligoninę ar slaugos namus. Kita vertus, kai kurie artimieji nenoriai atiduoda savo šeimos narius šių įstaigų globai, o ir pastarieji neretai sunkiai išgyvena įprastos namų aplinkos pasikeitimą. Todėl žinios, kad yra šiuolaikinių TENA higienos priemonių, kurių naudojimas palengvina tokių ligonių priežiūrą, yra būtinos. Tinkamų, kokybiškų slaugos priemonių parinkimas gali labai pagerinti pacientų gyvenimo kokybę, apsaugoti nuo komplikacijų, nemalonaus šlapimo kvapo.
Apskaičiuota, kad vidutinio ar sunkaus šlapimo nelaikymo varginamam pacientui per parą reikia vidutiniškai trejų sauskelnių. Atsižvelgiant į sutrikimo sunkumą, paciento sudėjimą ir mobilumą, gretutines ligas, vartojamus vaistus, sauskelnes būtina kruopščiai parinkti.
Kaip tinkamai parinkti šlapimą sugeriančius gaminius?
Daugelis mano, kad yra tiesiog sauskelnės, ir tiek. Tačiau yra šiek tiek kitaip. Jos skiriasi savo forma, sugėrimo geba, savybėmis, pritaikymo galimybėmis.


Atsižvelgiant į ligonio mobilumą, galima rinktis iš trijų sauskelnių tipų – anatominių (tradicinės formos), juostinių arba kelnaičių. Anatominės sauskelnės TENA Slip tinka gulintiems ligoniams, kelnaitės TENA Pants – aktyviems pacientams, o juostinės sauskelnės TENA Flex – ir aktyviems, galintiems apsitarnauti žmonėms, ir gulintiems pacientams, kuriems reikia slaugytojo pagalbos. TENA Flex yra unikalios sauskelnės, turinčios nemažai privalumų ir pritaikymo galimybių. Pvz., jos gali būti užsegamos iš nugaros, todėl tai yra puikus sprendimas neramiems pacientams, linkusiems sauskelnes nusiplėšti. TENA Flex sauskelnes paprasta pritaikyti bet kokio sudėjimo žmonėms, nes dėl elastinės juostos sauskelnės gali būti užsegamos ten, kur patogiausia jas dėvinčiam žmogui: ant klubų, juosmens, šiek tiek virš juosmens. TENA Flex yra ergonomiškos, t.y. jas keičiant gulintį ligonį reikia mažiau vartyti, o ir slaugančiojo nugarai tenka mažesnis krūvis. Aktyviems pacientams šias juostines sauskelnes paprasta pasikeisti be kitų pagalbos.
Atsižvelgiant į nesulaikomo šlapimo kiekį, sauskelnės yra keleto sugėrimo lygių – Plus (sugeria apie 2 litrus), Super (sugeria daugiau nei 2 litrus), Maxi (sugeria daugiau nei 3 litrus). Sugėrimo dydį nurodo ant pakuotės pavaizduoti lašeliai – kuo daugiau lašelių, tuo daugiau sauskelnės sugeria.
Sugėrimas yra svarbus veiksnys siekiant, kad sauskelnių naudojimas būtų ekonomiškai naudingas. Mažesnio sugėrimo sauskelnės kainuoja pigiau, todėl dieną rekomenduojama naudoti dvejas mažiau sugeriančias sauskelnes, o nakčiai (kad nereikėtų žadinti ligonio ir keltis pačiam slaugančiajam) – vienas daugiau sugeriančias sauskelnes.
TENA sauskelnės skirtos moterims ir vyrams, kuriuos vargina vidutinis ir sunkus šlapimo nelaikymas. Dėl patentuotos sistemos FeelDryTM gaminiai greitai sugeria ir sulaiko šlapimą viduje, todėl paviršius išlieka sausas, nedirginama oda. Unikali Odour Neutralizer™ sistema neleidžia atsirasti nemaloniam šlapimo kvapui.
Ar žinote, kad sauskelnės yra kompensuojamos?
Tiek pacientai, tiek jų artimieji turėtų žinoti, kad šlapimą sugeriančios priemonės gali būti kompensuojamos.
Norint įsigyti kompensuojamųjų priemonių (sauskelnių, įklotų ar vienkartinių paklodžių), pirmiausia reikia kreiptis į bendrosios praktikos ar šeimos gydytoją. Pagal patvirtintą diagnozių sąrašą jis nustatys, ar pacientui priklauso gauti kompensuojamųjų priemonių. Jei taip, gydytojui reikės pateikti kompensuojamųjų vaistų pasą, kad jis galėtų išrašyti receptą priemonėms gauti. Priemonių galima įsigyti vaistinėje.
Beje, vaistinėje už kompensuojamąsias priemones reikia primokėti. Valstybė kompensuojamą sumą apskaičiuoja pagal specialią formulę, o priemoką, t.y. skirtumą tarp kompensuojamos (bazinės) kainos ir mažmeninės produkto kainos, turi susimokėti pacientas.
Svarbiausia, kad pacientai ar jų artimieji domėtųsi kompensavimo galimybėmis, drąsiau klaustų ir primintų gydytojams skirti jiems priklausančias kompensuojamąsias priemones.
Tinkamai prižiūrėti odą ne mažiau svarbu
Ligonių, kuriems būtinos sauskelnės, odos priežiūrai reikia skirti ypatingą dėmesį, nes dėl netinkamai prižiūrimos odos gali atsirasti paraudimų, iššutimų ir net pragulų. Pragulų gydymas yra sudėtingas procesas, todėl visada geriau skirti lėšų ir laiko jų profilaktikai nei gydymui.
TENA savo asortimente turi odos priežiūros gaminių, kurie valo, švelnina, minkština ir apsaugo odą nuo agresyvių išorinių veiksnių, tokių kaip sąlytis su šlapimu, nuo sausėjimo dažnai plaunant, nuo sudirginimo, uždegimo. TENA odos priežiūros gaminiai jokiu būdu negydo jau atsiradusių pragulų, žaizdų, tačiau atlieka prevencinę funkciją, kad pragulos ar žaizdos nesusidarytų ir oda išliktų kiek įmanoma sveikesnė.
Plaunamasis kremas TENA Wash Cream yra puiki priemonė siekiant užkirsti kelią praguloms. Tai švelnus kremas, skirtas tarpvietės odai kasdien valyti keičiant sauskelnes ir visam kūnui prausti. Šis kremas yra muilo ir vandens pakaitalas, jo nereikia nuplauti, t.y. nereikia gaišti laiko prausiant ir sausinant, be reikalo keletą kartų vartant ligonį. Dėl to sumažėja ir slaugytojo darbo krūvis. Kremas nenuteka nuo odos ir neturi įtakos skysčio susigėrimui į sauskelnes. Kremas parduodamas 1 litro buteliuose su dozatoriumi. Šio kiekio pakanka 1–2 mėnesiams.
Kitas gaminys odai valyti ir prižiūrėti – TENA Wet Wipes drėgnos servetėlės, kurių sudėtyje nėra alkoholio. Specialaus pluošto servetėlės pašalina nešvarumus, švelniai valo ir drėkina odą.
Apsauginis kremas TENA Barrier Cream apsaugo odą nuo sąlyčio su šlapimu, o cinko tepalas TENA Zink Cream mažina odos sudirgimo, paraudimo požymius.
TENA odos priežiūros priemonės palengvina slaugančiojo asmens kasdienes slaugos rutinas, patenkina paciento higienos reikmes ir leidžia mėgautis švarumo pojūčiu.
Šeimos parama, teigiamas slaugytojų požiūris, gydymas ir šlapimą sugeriančios TENA priemonės padės susidoroti su šlapimo nelaikymo problema, pagerins šlapimo nelaikančiųjų gyvenimo kokybę.
Kad būtų išsiaiškinta, kokios priežastys sukelia šlapimo nelaikymą, kokios yra gydymo galimybės ir būdai, būtina gydytojo konsultacija. O pokalbis su išmanančiu vaistininku arba apsilankymas TENA interneto svetainėje [url="http://www.tena.lt"url]www.TENA.lt[/a] gali būti pirmas žingsnis pasirenkant tinkamą, kokybišką gaminį.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai