Sunki liga – smūgis ir sergančiajam, ir artimiesiems
Sergančiuosius sunkia ar nepagydoma liga kamuoja daugybė negalavimų – tai ir kūniški skausmai, ir psichologiniai išgyvenimai, taip pat ir socialinės bei praktinės problemos. Dažniausiai visos šios problemos užgriūva iškart ir netikėtai, dauguma jų gilėja ligai progresuojant.
Kai sunkiomis ligomis suserga artimi žmonės, neišvengiamai pasikeičia ne tik sergančiojo, bet ir visos šeimos gyvenimas. Slaugyti sergančiuosius be galo sunku. Kiekvienas, rūpinęsis ligos ar negalios prislėgtu artimuoju, pripažins, kad ligonio slauga ne tik daug kantrybės, atsidavimo, bet ir žinių reikalaujanti sritis.
Pagelbės tinkamos priemonės
Iš tiesų šlapimo nelaikančių ligonių priežiūra reikalauja daug ištvermės, o daugiausia problemų kyla su iš patalo nepakylančiais ligoniais. Todėl šlapimo nelaikymas kartais būna ta priežastis, dėl kurios senyvas žmogus guldomas į ligoninę ar slaugos namus. Kita vertus, kai kurie artimieji nenoriai atiduoda savo šeimos narius šių įstaigų globai, o ir pastarieji neretai sunkiai išgyvena įprastos namų aplinkos pasikeitimą. Todėl žinios, kad yra šiuolaikinių TENA higienos priemonių, kurių naudojimas palengvina tokių ligonių priežiūrą, yra būtinos. Tinkamų, kokybiškų slaugos priemonių parinkimas gali labai pagerinti pacientų gyvenimo kokybę, apsaugoti nuo komplikacijų, nemalonaus šlapimo kvapo.
Apskaičiuota, kad vidutinio ar sunkaus šlapimo nelaikymo varginamam pacientui per parą reikia vidutiniškai trejų sauskelnių. Atsižvelgiant į sutrikimo sunkumą, paciento sudėjimą ir mobilumą, gretutines ligas, vartojamus vaistus, sauskelnes būtina kruopščiai parinkti.
Kaip tinkamai parinkti šlapimą sugeriančius gaminius?
Daugelis mano, kad yra tiesiog sauskelnės, ir tiek. Tačiau yra šiek tiek kitaip. Jos skiriasi savo forma, sugėrimo geba, savybėmis, pritaikymo galimybėmis.
Atsižvelgiant į ligonio mobilumą, galima rinktis iš trijų sauskelnių tipų – anatominių (tradicinės formos), juostinių arba kelnaičių. Anatominės sauskelnės TENA Slip tinka gulintiems ligoniams, kelnaitės TENA Pants – aktyviems pacientams, o juostinės sauskelnės TENA Flex – ir aktyviems, galintiems apsitarnauti žmonėms, ir gulintiems pacientams, kuriems reikia slaugytojo pagalbos. TENA Flex yra unikalios sauskelnės, turinčios nemažai privalumų ir pritaikymo galimybių. Pvz., jos gali būti užsegamos iš nugaros, todėl tai yra puikus sprendimas neramiems pacientams, linkusiems sauskelnes nusiplėšti. TENA Flex sauskelnes paprasta pritaikyti bet kokio sudėjimo žmonėms, nes dėl elastinės juostos sauskelnės gali būti užsegamos ten, kur patogiausia jas dėvinčiam žmogui: ant klubų, juosmens, šiek tiek virš juosmens. TENA Flex yra ergonomiškos, t.y. jas keičiant gulintį ligonį reikia mažiau vartyti, o ir slaugančiojo nugarai tenka mažesnis krūvis. Aktyviems pacientams šias juostines sauskelnes paprasta pasikeisti be kitų pagalbos.
Atsižvelgiant į nesulaikomo šlapimo kiekį, sauskelnės yra keleto sugėrimo lygių – Plus (sugeria apie 2 litrus), Super (sugeria daugiau nei 2 litrus), Maxi (sugeria daugiau nei 3 litrus). Sugėrimo dydį nurodo ant pakuotės pavaizduoti lašeliai – kuo daugiau lašelių, tuo daugiau sauskelnės sugeria.
Sugėrimas yra svarbus veiksnys siekiant, kad sauskelnių naudojimas būtų ekonomiškai naudingas. Mažesnio sugėrimo sauskelnės kainuoja pigiau, todėl dieną rekomenduojama naudoti dvejas mažiau sugeriančias sauskelnes, o nakčiai (kad nereikėtų žadinti ligonio ir keltis pačiam slaugančiajam) – vienas daugiau sugeriančias sauskelnes.
TENA sauskelnės skirtos moterims ir vyrams, kuriuos vargina vidutinis ir sunkus šlapimo nelaikymas. Dėl patentuotos sistemos FeelDryTM gaminiai greitai sugeria ir sulaiko šlapimą viduje, todėl paviršius išlieka sausas, nedirginama oda. Unikali Odour Neutralizer™ sistema neleidžia atsirasti nemaloniam šlapimo kvapui.
Ar žinote, kad sauskelnės yra kompensuojamos?
Tiek pacientai, tiek jų artimieji turėtų žinoti, kad šlapimą sugeriančios priemonės gali būti kompensuojamos.
Norint įsigyti kompensuojamųjų priemonių (sauskelnių, įklotų ar vienkartinių paklodžių), pirmiausia reikia kreiptis į bendrosios praktikos ar šeimos gydytoją. Pagal patvirtintą diagnozių sąrašą jis nustatys, ar pacientui priklauso gauti kompensuojamųjų priemonių. Jei taip, gydytojui reikės pateikti kompensuojamųjų vaistų pasą, kad jis galėtų išrašyti receptą priemonėms gauti. Priemonių galima įsigyti vaistinėje.
Beje, vaistinėje už kompensuojamąsias priemones reikia primokėti. Valstybė kompensuojamą sumą apskaičiuoja pagal specialią formulę, o priemoką, t.y. skirtumą tarp kompensuojamos (bazinės) kainos ir mažmeninės produkto kainos, turi susimokėti pacientas.
Svarbiausia, kad pacientai ar jų artimieji domėtųsi kompensavimo galimybėmis, drąsiau klaustų ir primintų gydytojams skirti jiems priklausančias kompensuojamąsias priemones.
Tinkamai prižiūrėti odą ne mažiau svarbu
Ligonių, kuriems būtinos sauskelnės, odos priežiūrai reikia skirti ypatingą dėmesį, nes dėl netinkamai prižiūrimos odos gali atsirasti paraudimų, iššutimų ir net pragulų. Pragulų gydymas yra sudėtingas procesas, todėl visada geriau skirti lėšų ir laiko jų profilaktikai nei gydymui.
TENA savo asortimente turi odos priežiūros gaminių, kurie valo, švelnina, minkština ir apsaugo odą nuo agresyvių išorinių veiksnių, tokių kaip sąlytis su šlapimu, nuo sausėjimo dažnai plaunant, nuo sudirginimo, uždegimo. TENA odos priežiūros gaminiai jokiu būdu negydo jau atsiradusių pragulų, žaizdų, tačiau atlieka prevencinę funkciją, kad pragulos ar žaizdos nesusidarytų ir oda išliktų kiek įmanoma sveikesnė.
Plaunamasis kremas TENA Wash Cream yra puiki priemonė siekiant užkirsti kelią praguloms. Tai švelnus kremas, skirtas tarpvietės odai kasdien valyti keičiant sauskelnes ir visam kūnui prausti. Šis kremas yra muilo ir vandens pakaitalas, jo nereikia nuplauti, t.y. nereikia gaišti laiko prausiant ir sausinant, be reikalo keletą kartų vartant ligonį. Dėl to sumažėja ir slaugytojo darbo krūvis. Kremas nenuteka nuo odos ir neturi įtakos skysčio susigėrimui į sauskelnes. Kremas parduodamas 1 litro buteliuose su dozatoriumi. Šio kiekio pakanka 1–2 mėnesiams.
Kitas gaminys odai valyti ir prižiūrėti – TENA Wet Wipes drėgnos servetėlės, kurių sudėtyje nėra alkoholio. Specialaus pluošto servetėlės pašalina nešvarumus, švelniai valo ir drėkina odą.
Apsauginis kremas TENA Barrier Cream apsaugo odą nuo sąlyčio su šlapimu, o cinko tepalas TENA Zink Cream mažina odos sudirgimo, paraudimo požymius.
TENA odos priežiūros priemonės palengvina slaugančiojo asmens kasdienes slaugos rutinas, patenkina paciento higienos reikmes ir leidžia mėgautis švarumo pojūčiu.
Šeimos parama, teigiamas slaugytojų požiūris, gydymas ir šlapimą sugeriančios TENA priemonės padės susidoroti su šlapimo nelaikymo problema, pagerins šlapimo nelaikančiųjų gyvenimo kokybę.
Kad būtų išsiaiškinta, kokios priežastys sukelia šlapimo nelaikymą, kokios yra gydymo galimybės ir būdai, būtina gydytojo konsultacija. O pokalbis su išmanančiu vaistininku arba apsilankymas TENA interneto svetainėje [url="http://www.tena.lt"url]www.TENA.lt[/a] gali būti pirmas žingsnis pasirenkant tinkamą, kokybišką gaminį.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau