ŠTI galima suskirstyti į dvi anatomines kategorijas:
• apatinių šlapimo takų infekcijas (uretritas ir cistitas),
• viršutinių šlapimo takų infekcijas (pielonefritas, intrarenalinis bei paranefrinis abscesai).
Pielonefritas sveikoms moterims pasikartoja retai, dažniau pasikartoja apatinių šlapimo organų infekcija.
Šis klausimas yra labai svarbus, kadangi sergant recidyvuojančia infekcija reikalingas išsamesnis urologinis ištyrimas, ilgesnis gydymas, kai kuriais atvejais – net chirurginė intervencija.
Daugeliu pasikartojančios ŠTI atvejų galvojama apie pakartotinę infekciją (reinfekciją), o ne apie ligos atsinaujinimą (recidyvą), nors kartais išlikęs infekcijos židinys gali paskatinti ligos atsinaujinimą. Svarbu kliniškai atskirti šiuos du atvejus, nes recidyvuojanti ŠTI reikalauja išsamesnio urologinio tyrimo, ilgesnio gydymo ir kartais net chirurginės intervencijos.
Jei ligos pasikartojimą sukelia kitas mikroorganizmas negu pirminės infekcijos atveju, laikoma, kad tai reinfekcija. Recidyvas nustatomas, jei šlapimo takų uždegimą sukelia tas pats mikrobas, ir infekcija pasikartoja per 2 savaites po pradinės infekcijos išgydymo. Jei infekcija pasikartoja vėliau, traktuojama kaip reinfekcija, net jei sukėlėjas tas pats. Jei tarp ligos pasikartojimų nenustatoma mikrobų šlapimo pasėlyje, simptomų atsiradimas taip pat laikomas reinfekcija.
Įprastinis urologinis tyrimas jaunoms sveikoms moterims, susirgusioms ūminiu pielonefritu, vien tik diagnozei nustatyti nėra naudingas. Jo reikia tuo atveju, kai gydant būklė negerėja ar gerėja nepakankamai. Urologinis tyrimas rekomenduojamas po 2 pielonefrito pasikartojimo atvejų arba kai nustatomas nors vienas komplikuojantis veiksnys.
Išsamiau tirti šlapimo takus rekomenduojama tik tuo atveju, jei kyla rimtų įtarimų, kad yra struktūrinių ar funkcinių šlapimo takų anomalijų.
Biologiniai ir genetiniai veiksniai
Pastebėta, kad tuo laikotarpiu, kai nėra šlapimo takų uždegimo, moterų, dažnai sergančių ŠTI, makštyje dažniau aptinkama mikroorganizmų, sukeliančių šlapimo takų infekcijas, palyginti su sveikomis moterimis. Tai lemia genetinės determinantės.
Elgsenos nulemti veiksniai
Riziką sirgti ŠTI didina:
-dažni lytiniai santykiai,
-diafragmos su spermicidais naudojimas,
-buvę ŠTI epizodai,
-spermicidais dengtų prezervatyvų naudojimas,
-antimikrobinių preparatų, kurie veikia makšties florą, vartojimas.
Kiti rizikos veiksniai
-spermicidų naudojimas paskutiniais metais,
-naujas lytinis partneris per paskutinius vienerius metus,
-persirgta ŠTI iki 15 m. amžiaus,
- ŠTI dažnai serga mama,
-dubens anatomija, ypač moterims, kurioms nėra kitų egzogeninių rizikos veiksnių. Tyrimų metu nustatyta, kad moterims, kurioms kartojasi ŠTI, atstumas nuo uretros iki išangės yra mažesnis nei kontrolinės grupės;
- postmenopauzė; šio amžiaus moterims svarbiausias rizikos veiksnys yra urologinės ligos: šlapimo nelaikymas, cistocelė, liekamasis šlapimas.
Kontracepcijos būdų keitimas ir gausesnis skysčių vartojimas
Moterys, kurios yra seksualiai aktyvios ir naudoja spermicidines kontracepcijos priemones (ypač diafragmą su spermicidais), turi būti įspėtos apie riziką susirgti ŠTI.
Svarbu moteris raginti pasišlapinti po lytinių santykių, daugiau gerti skysčių, kad dažniau šlapintųsi.
Šių priemonių veiksmingumas nėra patvirtintas atliekant tyrimus, tačiau jos tikrai nesukelia jokios žalos.
Jau seniai liaudies medicinoje yra vartojamos spanguolių sultys. Tačiau, norint pasiekti gerų klinikinių rezultatų, sultys turi būti labai koncentruotos ir jų reikia vartoti ilgą laiką. Klinikiniai duomenys patvirtina spanguolių ekstrakto veiksmingumą, kai per dieną suvartojama iki 1 gramo sauso spanguolių ekstrakto (arba apie pusę litro spanguolių sulčių). Spanguolių ekstraktas rūgština šlapimą, dėl to sutrinka bakterijų dauginimasis. Žinomas ir nuo grybelio saugantis spanguolių poveikis. Tačiau svarbiausias antibakterinis spanguolių veikimas yra tai, kad jos slopina patogeninių bakterijų prisijungimą prie šlapimo takų ląstelių.
Vaistinėse galima įsigyti spanguolių ir rykštenės ekstrakto tablečių – preparato „Care Lady”. Rykštenių ekastraktas didina glomerulų filtraciją ir taip skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl bakterijos nenusėda ir pašalinamos kartu su šlapimu. Taip papildomas ir sustiprinamas dezinfekuojamasis bei gydomasis spanguolių poveikis. Tiek spanguolių, tiek ir rykštenių ekstraktai turi gleivinių atsparumą didinančių ir gijimą greitinančių medžiagų. Taip pat rykštenės atpalaiduoja šlapimo takų spazmus ir sumažina skausmą. Todėl „Care Lady” tinka tiek lėtinių infekcijų profilaktikai, tiek ir siekiant greičiau ir visiškai išgydyti ūminį šlapimo takų uždegimą.
Antimikrobinė profilaktika labai veiksmingai mažina ŠTI riziką. Ji rekomenduojama moterims, kurioms buvo 2 ir daugiau ŠTI epizodų per paskutinius 6 mėn. ar 3 ir daugiau per metus.
Antimikrobinė profilaktika veiksmingai sumažina ŠTI pasikartojimų riziką. Svarbiausias kriterijus sprendžiant, ar skirti antimikrobinę profilaktiką, yra infekcijos sukeliamo diskomforto moteriai laipsnis.
Antibiotiko parinkimas priklauso nuo anksčiau nustatytų sukėlėjų jautrumo antibiotikams bei pacientės alergijos vaistams. Prieš pradedant profilaktinį gydymą svarbu įsitikinti, kad infekcija išgydyta – baigus gydymą, po 1-2 savaičių atlikti šlapimo pasėlį.
Nuolatinė profilaktika, profilaktika po lytinių santykių ar periodinis savarankiškas gydymasis (kuris iš tikrųjų nėra profilaktikos priemonė) yra efektyvūs būdai kovoti su pasikartojančiais nekomplikuotais cistitais. Pasirinkimas priklauso nuo pacientės pageidavimų, ŠTI dažnumo.
Atlikus įvairius tyrimus nustatyta, kad nuolatinė profilaktika sumažina ŠTI pasikartojimą 95 proc.
Daugelis siūlo 6 mėn. nuolat vartoti antimikrobinių preparatų. Tačiau, profilaktikos kursui pasibaigus, išlieka ta pati rizika sirgti ŠTI. Tuo atveju turėtų būti šalinami minėti rizikos veiksniai.
Moterims, kurioms ligos epizodai vėl pasikartoja, kai kurie specialistai siūlo profilaktiką antibiotikais tęsti 2 ar daugiau metų.
Trimetoprimo, sulfametoksazolio ar kitų medikamentų vartojimas ilgiau kaip 5 m. yra efektyvus ir gerai toleruojamas metodas.
Nitrofurantoinas taip pat saugus ir gerai toleruojamas medikamentas ilgų gydymo kursų atveju.
Moterims, kurioms ŠTI rizika susijusi su lytiniais santykiais, geresnis ir prieinamesnis metodas yra profilaktika po lytinių santykių. Atsižvelgiant į lytinių santykių dažnumą, šis profilaktikos metodas reikalauja mažesnių medikamentų dozių negu nuolatinė profilaktika.
Moterys, norinčios vartoti mažiau medikamentų, gali pačios nusistatyti diagnozę ir gerti trumpą kursą medikamentų (trimetoprimo, sulfametoksazolio ar fluorochinolonų).
Šis metodas rekomenduojamas toms moterims, kurios gerai supažindintos su visomis medikamentų vartojimo instrukcijomis ir kurioms, atlikus tyrimus, nustatytos dažnai pasikartojančios ŠTI. Kai simptomai neišnyksta per 48 valandas, reikia kreiptis į gydytoją.
Fluorochinolonų grupės medikamentai yra kontraindikuotini nėščioms moterims ir vaikams.
Moterys, vartojančios fluorochinolonų, turi būti įspėtos naudoti tinkamas kontracepcijos priemones. Šie medikamentai sąveikauja su geriamaisiais kontraceptikais – mažina jų efektyvumą.
Tyrimų metu patvirtinta, kad estrogenų kremas veiksmingai mažina riziką susirgti ŠTI. Taip pat svarbi ir antimikrobinė profilaktika.
Makšties florą nuo kolonizacijos uropatogenais apsaugo laktobacilos.
Tyrimų stadijos tebėra saugios ir efektyvios vakcinos, mažinančios riziką sirgti ŠTI. Iki šiol išbandytos vakcinos, į kurių sudėtį įėjo karščiu sunaikintos uropatogeninių rūšių bakterijos, buvo iš dalies veiksmingos: jų apsaugomasis poveikis po kelių savaičių sumažėdavo.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau