Odos priežiūra esant šlapimo ir/arba išmatų nelaikymui

Daugiau kaip 50 proc. ilgalaikio gydymo ir slaugos įstaigose gyvenančių žmonių iki galo nekontroliuoja šlapinimosi. Išmatų nelaikymo paplitimas tarp vyresnio amžiaus visuomenėje gyvenančiųjų būna 3–4 proc., 10–20 proc. tarp hospitalizuotų pacientų ir net 32–62 proc. gyvenančių ilgalaikio gydymo ir slaugos įstaigose. 10–13 proc. savo namuose gyvenančių vyresnio amžiaus žmonių ir 20 proc. esančių gydymo įstaigose pasireiškia dvigubas – išmatų ir šlapimo nelaikymas.
 

Šlapimo nelaikymas


Tai nesugebėjimas kontroliuoti šlapinimosi. Apytiksliai 1 iš 3 vyresnio amžiaus žmonių būna vienokių ar kitokių šlapimo nelaikymo problemų. Moteris šis sutrikimas vargina du kartus dažniau nei vyrus.
Pagrindinės šlapimo nelaikymo priežastys:
- infekcija (išgydžius infekciją, praeina),
- tarpvietės raumenų nusilpimas (dažniausiai nevalingai pasišlapinama kosint ar čiaudint. Dažniau pasitaiko moterims po gimdymo, menopauzinio amžiaus moterims, sumažėjus estrogenų kiekiui organizme),
- šlapimo pūslės raumens nusilpimas (pasitaiko vyrams dėl dalinio šlaplės užspaudimo esant padidėjusiai prostatai),
- nervų, inervuojančių šlapimo pūslę ir šlaplės raumenis, pažeidimas,
- sąmonės sutrikimai (demencija, dezorientacija, kliedesiai), psichikos ligos,
- kai kurie vaistai (gali sukelti ne tiek šlapimo nelaikymą, kiek labai gausų šlapinimąsi, kurį pacientui gali būti sunku kontroliuoti).
 

 

Išmatų nelaikymas


Tai nesugebėjimas valdyti tuštinimosi proceso, gali pasireikšti nuo dujų nelaikymo ar tepimo išmatomis iki visiško tiesiosios žarnos turinio pasišalinimo.
Pagrindinės išmatų nelaikymo priežastys:
- lėtinis vidurių užkietėjimas (nepakankamas maistinių skaidulų vartojimas, hipodinamija),
- virškinamosios sistemos funkcijos sutrikimai ir ligos (viduriavimas, divertikulitas, infekcijos, Krono liga, nespecifinis opinis kolitas, proktitas, tiesiosios žarnos iškritimas, pooperacinės komplikacijos, storosios ir tiesiosios žarnos navikai, išangės plyšimas ir kt.),
- neurologinės ligos (demencija, išsėtinė sklerozė, Parkinsono liga, autonominė neuropatija sergant cukriniu diabetu, stuburo smegenų pažeidimai, galvos smegenų trauma),
- kitos priežastys (tarpvietės pažeidimas po gimdymo, ilgas laisvinamųjų vaistų vartojimas, nesudarytos sąlygos tuštintis, psichologiniai veiksniai, idiopatinis (priežastis neaiški) išmatų nelaikymas).
 

Šlapimą sugeriančios priemonės


Esant šlapimo nelaikymo simptomams, būtina naudoti šlapimo sugėrimo gaminius. Itin gera kokybe ir vidutine kaina pasižymi danų gamintojo „Abena” įklotai „Abri-San”. Esant labai lengvam šlapimo nelaikymui, rekomenduojami „Abri-Light” iklotai. Jie laidūs orui, neerzina odos, yra minkšti ir švelnūs, todėl vartojantieji juos jaučiasi patogiai. Speciali sugeriamoji medžiaga superabsorbentas, esantis įkloto viduje, ne tik gerai sugeria šlapimą bet ir neleidžia atsirasti nemaloniam kvapui. Skirtingai nuo kitų įklotų šiuose gaminiuose naudojamas ypatingas „Top Dry” sluoksnis, kuris pagreitina skysčio sugėrimą iki 20 proc. ir užtikrina sausumo pojūtį. Įklotai yra anatominės formos su išilginiais raukinukais. Dėvint tamprias kelnaites, įklotėlis patikimai ir taisyklingai priglunda prie kūno.
 

Tinkama odos priežiūra


Be psichologinių problemų bei kitų nepatogumų, nuolatinis odos dirginimas šlapimu ar išmatomis gali pažeisti odą.
Reikia stengtis, kad paciento tarpvietės oda visada būtu švari ir sausa. Esant nepakankamai gerai asmens higienai, gali atsirasti iššutimų, opų, pragulų. Ypač greitai įvairių odos pažeidimų gali atsirasti lovoje gulintiems, negalintiems apsitarnauti ligoniams, seniems žmonėms. Senų žmonių oda dažniausiai yra plona, sausa, odos kraujotaka ribota, oda ypač lengvai pažeidžiama. Jeigu yra didelio laipsnio išmatų ar šlapimo nelaikymas, po kiekvieno pasituštinimo pacientą būtina kuo greičiau apiplauti, naudojant neutralias odos valymo priemones, saugant tarpvietę nuo sudirginimo.
Normalų odos pH padeda palaikyti „Abena“odos priežiūros priemonės. Įvairios jų sudėtyje esančios natūralios augalinės kilmės medžiagos suminkština odą, mažina uždegimą, apsaugo nuo žalingų veiksnių.
Visam kūnui prausti rekomenduojama švelni prausimosi želė su simondsijos ir alavijo aliejais. Ši želė gali būti naudojama ne tik odai, bet ir plaukams. Kadangi jos pH yra neutralus, nesutrikdomas natūralus odos apsauginis barjeras. Ši priemonė apsaugo ir puoselėja jautrią, sausą, pažeistą odą. Taip pat tinka esant psoriazei ir egzemai.
Jeigu nėra sąlygų ligonio prausti želė ar prausikliu, puiki išeitis – valomasis losjonas. Juo galima švelniai nuvalyti kūno nešvarumus (užlašinti losjono ant valomosios servetėlės ir paprasčiausiai nuvalyti odą). Šis losjonas tinka labai jautriai, pažeistai odai valyti, gulintiems ligoniams ir netgi kūdikiams. Nuvalius odą, susidaro apsauginis sluoksnis, pH išlieka neutralus.
Intymioms kūno vietoms prausti rekomenduojamas intymiosios higienos prausiklis, kurio sudėtyje yra pieno rūgščių. Jis labai švelnus (pH 3,5), nedirgina odos.
Sausai, pažeistai ir paraudusiai odai prižiūrėti ir valyti, esant praguloms, taip pat senėjančiai odai, siūloma pasirinkti purškiamąjį aliejų. Jo sudėtyje yra antibakterinių medžiagų, vitamino E ir ramunėlių ekstrakto. Šis aliejus gali būti naudojamas ir kaip masažo aliejus.
Valomąsias sausas servetėles, pagamintas iš poliesterio putų, galima naudoti sudrėkintas ne tik losjonu, bet ir paprastu vandeniu. Jos yra minkštos bei švelnios, tinka viso kūno priežiūrai.
Dar vienas preparatas – gydomasis tepalas. Tai ypač veiksmingas riebus apsauginis kremas, skirtas sausai ir probleminei odai. Ramina sudirgusią odą, žaizdas, pragulas, tinka sergant psoriaze ir egzema. Labai tinkama priemonė tų specialybių darbuotojams, kurie dažnai plauna rankas (slaugos personalas, gydytojai, kirpėjos), kurie dirba lauke. Taip pat tinka ir kūdikiams.
Odos priežiūrai rinkitės tik kokybiškus preparatus, kurie nedirgina odos ir pagerina jos būklę. Daugiau informacijos apie „Abena“ produktus galite gauti paskambinę telefonu 8 ~ 614 35 664. „Abena“ konsultantė Inesa Subotovič atsakys į jums rūpimus klausimus ir padės teisingai pasirinkti.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai