Sveikatos nenusipirksi

Sakoma, jog šiais laikas viskas perkama ir parduodama. Tačiau su tuo negalima sutikti kalbant apie žmogaus sveikatą. Nors... Dažnas, ypač jaunas ir turtingas, mano, kad praradęs sveikatą, ateis pas gydytoją, atseikės tam tikrą sumelę ir taip išspręs savo problemas. Kuo didesnė dovana (nors iš tiesų turėtume vadinti ją kyšiu, juolab kai duodama prieš arba pradėjus gydyti), tuo geriau bus prižiūrimas, efektyviau gydomas ir, žinoma, greičiau atgaus sveikatą. O jeigu jau ir už solidžią „dovaną” (pakišą) sveikatos nesugrąžino, ko vertas toks gydytojas...
 

Netepsi – nevažiuosi?


Kad nevažiuosime netepę, sako sena liaudies patarlė. Ji gaji ir mūsų dienomis.
Lankydama ligonius įvairiose Kauno ligoninėse, ne kartą esu girdėjusi, jog negavęs kyšio gydytojas prie tavęs net neprieis. Tačiau tai netiesa. Prieina ir gydo visus bėdoje atsidūrusius, gal tik dėmesiu labiau pamalonina tuos, kurie, vos atsigulę į ligoninę, spėjo įteikti „vokelį“.
Žinoma, dėmesio trokštame visi, tačiau gydytojas turi ne vieną ligonį ir kiekvienam jų reikia skirti laiko. O to laiko, žinia, trūksta, nes nemažai jo atima ligos istorijos, atsaskaitos, kita rašliava... Atidžiau stebint gydytojo darbą, nepasakysi, kad piktnaudžiaujama darbo valandomis (tuščiai plepama ar šnekučiuojamasi prie kavos puodelio, kaip tai dažnai daro įvairių valstybinių įstaigų tarnautojai) – gydytojai darbo valandas brangina. Dažnas, žiūrėk, net papietauti pamiršta ar tam tiesiog neranda laiko. Ir vis dėlto... Retas, susidūręs su sveikatos problemomis, nepamaloniname gydytojo vienokia ar kitokia dovanėle.
 

Padėka padėkai nelygu


Dar senovės romėnų poetas Ovidijus yra sakęs, jog dovanos pavergia žmones ir Dievus. Ir su tuo negalime nesutikti. Kiekvienas doras žmogus (o ar tokiu nelaikome savęs?) jaučia pareigą atsidėkoti už jam suteiktą pagalbą, gerą darbą, paramą. Juolab kai tai siejama su sveikata. Tad kaip nepadėkosi gydytojui už sugrąžintą sveikatą ar vertingą patarimą, kaip išsaugoti šį brangiausią žmogaus turtą. Tik štai visa bėda, kad, užuot padėkojus už suteiktą pagalbą, stengiamasi iš anksto gydytojui „pakišti“ (štai tada jau tikrai vadinkime pakiša, kitaip tariant, kyšiu), kad šis jaustų pareigą gydyti ir prižiūrėti atidžiau už kitus.
„Visokių žmonių tenka sutikti, – sako šeimos gydytoja Irma Vitkauskienė. – Gydytojas neprašo nei padėkos, nei dovanos, bet dažnas vienaip ar kitaip stengiasi padėkoti. Štai senutė atnešė savo rankomis numegztas kojines. Tai išties miela dovana, kurios negali nepriimti, nes senyvą žmogų gali įskaudinti. Žinoma, malonu gauti dovaną, bet dar maloniau išgirsti gerą žodį. Kartą pas specialistą siųsta moteris sugrįžta ir sako: „Gydytoja, geriau jūs mane gydykit, nenoriu aš vaikščioti pas jokius specialistus – labiausiai jumis pasitikiu”. Toks pripažinimas – gydytojui pati brangiausia dovana”.
Originalią dovaną už suteiktą pagalbą prieš keliolika metų esąs gavęs ir KMUK Kardiologijos klinikos sektoriaus vadovas gydytojas Aras Puodžiukynas. „Kartą įeina į gydytojų kambarį akivaizdžiai matyta moteris ir sako esanti mūsų pacientė. Tada mes, trys elektrofiziologai, dirbome vienoje brigadoje. Prisistačiusi, moteris aiškina, kad prieš metus mes ją gydėme, visus šiuos metus ji puikiai jaučiasi, yra be galo laiminga ir norėtų mums padėkoti. Su tais žodžiais moteriškė išsitraukia iš rankinės vokus. Susižvalgome – kas tai? Iš voko ji išima nuotrauką, kurioje nufotografuotas Kryžių kalne pastatytas didžiulis gražus raižytas kryžius su užrašu: „Dieve, laimink gydytojus Puodžiukyną, Šileikį, Kazakevičių“. Antroji nuotrauka – iš Šeduvos bažnyčios, kurioje tą dieną už gydytojus buvo aukojamos šv. Mišios. Tai buvo be galo jaudinanti akimirka, kurios nepamiršime visą gyvenimą” , – pasakoja žinomas kardiologas.
„Žinoma, sujaudina pacientų dėmesys, – pritaria ir tos pačios sveikatos priežiūros įstaigos Akušerijos-ginekologijos klinikos gydytoja Virginija Vanagienė. – Ypač malonu, kai po kurio laiko žmogus tave prisimena ir ateina padėkoti nešinas gėlių puokšte. Geresnio atpildo už rūpestį būti negali“.

 

Gerai gydyti – prestižo reikalas


„Patikėkite, gydytojas niekuomet nelaukia dovanos, jis atlieka savo darbą, ir tiek. O gydymo sėkmė didžia dalimi priklauso nuo to, ar tiksli diagnozė, – sako Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė prof. Skaidra Valiukevičienė. – Skaudu, kai spaudoje medikai pristatomi visai kitaip“. Anot jos, gydytojas jautriai išgyvena kiekvieną nesėkmę, todėl neleis sau rizikuoti tuo, kuo nėra įsitikinęs. Juk tai yra ne tik atsakomybės, bet ir jo prestižo reikalas. O padėti žmogui niekuomet neatsisakys.
Klaipėdos jūrininkų ligoninės Radiologijos skyriaus vedėja gydytoja Giedrė Kviecinskienė padėkos iš pacientų sulaukianti retai, nes dažniausiai radiologai laikomi tik gydančio specialisto pagalbininkais. „Nedaugelis supranta, kad nuo radiologų ištyrimo priklauso diagnozės tikslumas, o nuo diagnozės tikslumo – gydymo sėkmė, – sako gydytoja-radiologė. – Būna labai malonu, kai po kurio laiko pacientas sugrįžta, padėkoja ir pasako, kad buvau teisi, įtardama vieną ar kitą ligą“. Anot G. Kviecinskienės, padėdamas žmogui, gydytojas jaučia didžiulį pasitenkinimą – tuo jis padeda ir sau.
Anot klaipėdiečio chemoterapeuto Alvydo Česo, gydžiusio maestro Vytautą Kernagį, nesvarbu, ką gydytum – visuomenei nusipelniusį žmogų ar iš kaimo atvykusią senutę, gydytojas atliks viską, kas priklauso pagal diagnozuotos ligos algoritmą, kuris, beje, yra vieningas visoje Europos Sąjungoje. Svarbu, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė.
 

Liga lengviau įveikiama pasitikėjimu


„Skaudu, kai klestelėjęs į paciento kėdę žmogus, neklausydamas, ką jam sakai, įtariai žiūri į tave ir galvoja: „na, na , pažiūrėsiu, kaip tu mane gydysi...“, – pasakoja šeimos gydytoja Violeta Platūkienė. – Žmogui nuoširdžiai stengiesi padėti, o jis pats nė piršto nepajudins – nekeis gyvensenos, nesistengs atsikratyti žalingų įpročių, skeptiškai vertins gydytojo patarimus. Žmogus įsitikinęs: jeigu jau prisirašė pas gydytoją, tai jis privalo padaryti viską, kad pacientas pasveiktų”. Tačiau patirtis rodo, kad ligą greičiau įveikia tie, kurie pasitiki gydytoju, laikosi jo nurodymų. Dovanos čia niekuo dėtos, nes sveikatos už jokius pinigus nenusipirksi. Liga greičiau atsitrauks, jeigu veiksi išvien su gydytoju.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

jurgita
2014-06-27 10:03
tokios nesamones dar niekur neskaiciau

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai