Padovanočiau koją

Padovanočiau koją
Trisdešimtmetis Aleksandras pasakoja apie savo išgyvenimus ir tvirtina norįs neturėti vienos kojos. „Nėra didelio skirtumo, kurios kojos netekti, – sako vyras – bet norėčiau, kad koja būtų amputuota aukščiau kelio. Šiuo metu ieškau chirurgo, kuris sutiktų nelegaliai amputuoti man galūnę. Būčiau be galo laimingas, jei galima būtų tapti galūnės donoru. Nors, kiek man žinoma, svetimam žmogui persodinta koja neprigyja. O gaila. Pirmą kartą poreikį būti amputantu sąmoningai suvokiau būdamas dar vaikas, gal 8–9 metų amžiuje. Įsivaizduodavau, kad neturiu galūnės, ir man tai patikdavo. Net ir tuomet, kai su kiemo berniukais žaisdavom karą, būdavau „invalidas“.
Žinau, kad, įgyvendinęs savo svajonę, turėsiu didelių rūpesčių dėl darbo, bet mane jaudina vien jau mintis, kad galėčiau būti amputantas. Man patinka bigės vaizdas, šis vaizdas, mano manymu, iš tikrųjų seksualus. Mane jaudina ta mintis, kad aš, norėdamas sulenkti koją, negalėčiau to padaryti. Dažnai kalbuosi su ratukuose sėdinčiais amputantais, netekusiais kojų dėl pačių įvairiausių priežasčių. Jie man sako, kad amputacija skausminga tiek psichologiškai, tiek fiziškai, pasakoja apie fantominius skausmus, tačiau man tai nerūpi. Aš gimiau neteisingame kūne, viso labo. Juk tai kažkas panašaus į kosmetinę operaciją. Kodėl nesmerkiate tų, kurie koreguoja jiems nepatinkančias nosis ar keičia krūtų formą? Ir aš lygiai taip pat galiu ištaisyti gamtos klaidą. Prieš metus nusikirtau kairės rankos mažąjį pirštą. Pradžioje labai džiaugiausi ir tokia nedidele amputacija, bet ilgainiui ji mane nustojo jaudinti. Nežinau kodėl, gal dėl to, kad šis pirštas funkciškai nėra toks reikšmingas. Vienintelis dalykas dėl kurio nerimauju, – ar po kiek laiko manęs nenustos jaudinti amputuota koja, ar aš nenorėsiu dar daugiau.“


Gal sunku tuo patikėti, savanorių amputantų problema besidomintys psichologai tikina, kad savanorei amputacijai pasiryžę žmonės nėra psichikos ligoniai, o būklę vadina kūno vientisumo suvokimo sutrikimu, KVSS (anglų k. BIID). Kolumbijos universiteto psichiatras M.First tikina, kad šiems žmonėms turėti galūnę – lygiai tokia pati kančia, kaip ir fizinis skausmas bei adaptacija po amputacijos. Belieka apsispręsti, kuri kančia didesnė, ir pasirinkti tolimesnių veiksmų planą. Šiandien pasaulyje žinoma apie 300 šį sutrikimą turinčių žmonių. Manoma, kad jų yra kur kas daugiau. Šie žmonės paprastai kruopščiai slepia savo poreikį nuo aplinkinių, nuo šeimos narių. Kai kurie asmenys trokšta būti paralyžiuoti, akli, kurti ir pan. Įdomu tai, kad pirmą kartą toks poreikis kartais atsiranda net 4–5 metų amžiaus vaikams. Jie, pavyzdžiui, pavydi asmeniui, kurio galūnė amputuota, su malonumu jį mėgdžioja. Labai dažnai klausiama, ar ši būklė gali būti kaip nors gydoma. Deja, vienareikšmio atsakymo į šį klausymą nėra. Pasaulio psichoterapeutai ir psichiatrai taiko įvairius gydymo metodus, tačiau nėra buvę nei vieno pranešimo apie tai, kad ši būklė būtų išgydyta. Įdomiausia, kad tie pacientai, kuriems trokštamos galūnės amputacija vis tik atliekama, išgyja tarsi savaime. Jie gyvena įprastą gyvenimą, dirba, nors kai kuriems jų adaptuojantis prie gyvenimo su amputuota galūne vis dėlto prireikia psichoterapeutų pagalbos. Taigi klausimas apie šią „mistinę“ būklę vis dar lieka atviras.
Esate susidūrę su straipsnyje nagrinėjama problema? Būsime dėkingi, jei atsakysite į anoniminės anketos klausimus. Anketą rasite: www.sveikaszmogus.lt
Anketa:
1. Jūsų lytis ……………………………………………………………………….
2. Jūsų amžius …………………………………………………………………….
3. Kokiame amžiuje Jūs atradote poreikį būti amputantu?………………………. ………………………………………………………………………………….
4. Ar ėmėtės kokių nors veiksmų, kad Jūsų poreikis būtų įgyvendintas? Kokių?…………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………….
5. Kokių pasikeitimų tikitės tuo atveju, jei Jūsų galūnė bus amputuota?………… …………………………………………………………………………………..
6. Ar yra skirtumas, kuri galūnė turėtų būti amputuota ir kokiame aukštyje, ir kodėl? ………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………….
7. Ar turite kokių nors abejonių, susijusių su amputacija ar gyvenimu po jos? … …………………………………………………………………………………
8. Ar esate kalbėję apie savo poreikį su artimaisiais, draugais?…………………. ………………………………………………………………………………….
Dėkojame už atsakymus!
Atsakymus prašome siųsti adresu: viktorija@smrc.lt

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai