Kai nuovargis tampa liga

Didėjantis gyvenimo ritmas, konkurencija verčia mus įtemptai dirbti. Nenuostabu, kad dažnai jaučiamės pavargę, išsekę. Jei viskas gerai, pailsėję vėl būname žvalūs ir kupini jėgų. Tačiau ką reikėtų daryti, jei, nepaisant poilsio, išlieka nuovargio jausmas, energijos stoka, ir jei tai ne tik trikdo mūsų darbingumą, bet ir pradeda daryti įtaką mūsų santykiams šeimoje, susiaurina draugų bei interesų ratą?
 

Kai nuovargis neleidžia pasiekti sėkmės


Sonata net sunkiai prisiminė, kiek laiko ji taip jaučiasi. Kiekvieną rytą keliasi su mintimi, kad būtų gerai dar pamiegoti (nors naktį miegojo pakankamai ilgai ir giliai). Reikia prisiversti atlikti kiekvieną veiksmą, net įprastus darbus. Jei ne vaikai, nei gamintų valgyti, nei tvarkytųsi namus. O kartais net įsipareigojimai šeimai neišjudina. Darbe jaučiasi kiek geriau, “prasiblaško”, atlieka savo darbus. Nors bendradarbiai kartais pasišnabžda, kad Sonata kažkaip aptingo, apsileido, gal net ”subobėjo”, kad jai reikėtų susiimti. Sonata nelabai su jais ir pasišneka. Nėra apie ką: nei darbo temomis, nei “moteriškomis” apie paskutines madas ar kosmetikos naujoves. Tingi kalbėti. Neįdomu, nes domėjimasis savo išore tapo kažkoks prievartinis, rutininis, nebekelia jokio džiaugsmo. Nei vienam iš bendradarbių neateina į galvą mintis, kad kolegei, su kuria bendrauja jau ne pirmus metus, gali būti tokių sveikatos sutrikimų, kaip depresija. Tiesa, Sonata pati pastebi, kad sunkiau susikaupia, sunkiau supranta ir įsimena naują informaciją, dažniau tenka užsirašinėti. Nors amžius - ji 29-erių - tikrai dar ne toks, kad turėtų trikti atmintis. Kartais vargina mieguistumas darbe. Paaiškėjo, kad nepakankamai pasitiki savimi: kai buvo galimybė užimti aukštesnes pareigas, jų atsisakė. O dabar dažnokai mąsto, kad būtų baisu prarasti darbą, todėl reikia stengtis dirbti kuo geriau. Stengtis iš paskutiniųjų.


Grįžusi į namus, jaučiasi “išsunkta”, bejėgė, net būna sunku suprasti, kaip kiti žmonės po darbo dar sugeba dirbti sode ar užsiimti kuo nors namuose. Nesinori net kalbėti su namiškiais, o bendrauti su kuo nors už šeimos ribų, kviestis svečių ar patiems eiti kur nors svečiuotis yra didžiausia kančia, nors visada save laikė mėgstančia bendrauti. Kai vaikai reikalauja dėmesio, būna dirgli, greitai susierzina, nes kiekvienas žodis ir veiksmas reikalauja pastangų. Atšalo santykiai su vyru, smarkiai susilpnėjo, net galima pasakyti, kad visai išnyko seksualinis potraukis. Tai aiškina “moters fiziologija” - daugiau vaikų turėti nenorinti. Tapo sunku kontroliuoti kūno svorį, nes pradėjo daugiau valgyti. Maistas lyg ir neteko skonio, nesvarbu, ką valgyti, tačiau valgydama, atrodo, jaučiasi ramiau.
Kreiptis į psichiatrą paskatino šeimos gydytoja, kai į ją Sonata kreipėsi norėdama “išsitirti”: gal silpnumo ir nuolatinio nuovargio priežastis yra “blogas kraujas” ar sutrikusi skydliaukės veikla? Tačiau šeimos gydytoja, atlikusi reikalingus tyrimus, jokio sutrikimo nenustatė ir nusiuntė Sonatą pas psichiatrą, kadangi įtarė depresiją. Nei pati Sonata, nei jos artimieji niekada nepagalvojo, kad negalios priežastis gali būti psichinė, kadangi nebuvo mąstymo, elgesio sutrikimų, o nuotaikos sutrikimai nebuvo labai stiprūs, vyravo silpnumas ir nuovargis.
Sonatai buvo paskirtas gydymo kursas antidepresantu bupropionu Wellbutrin SR. Vaistas pasirinktas todėl, kad kaip tik šis antidepresantas ne tik veiksmingas depresijai gydyti, bet ir išskirtinai grąžina jėgas ir energiją, nesukelia lytinio gyvenimo sutrikimų, net vartojant jo ilgą laiką - nepriaugama svorio. Šį preparatą pacientė gerai toleravo, nebuvo jokių nepageidaujamų poveikių, jau pirmo mėnesio pabaigoje jautėsi geriau: atsirado daugiau jėgų, energijos, gyvenimas lyg “įgavo spalvas”, tapo nebesunku atlikti tai, kam anksčiau reikėjo milžiniškų pastangų, o tada vėl grįžo ankstesni pomėgiai ir gyvenimo džiaugsmas. Kūno svoris pradėjo mažėti be jokių pastangų. Pamažu sugrįžo seksualinis potraukis, o kartu pagerėjo santykiai šeimoje. Pagerėjo ir atmintis. Dabar pacientė tęsia palaikomąjį gydymą Wellbutrin SR. Atsižvelgiant į ilgą ligos trukmę, nors tai ir pirmasis ligos epizodas, vaisto reikėtų vartoti ne trumpiau kaip metus.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai