Artėja egzaminai. Kaip pagerinti vaikų atmintį?

Pavasaris, vasaros pradžia – įvairiausių egzaminų vidurinėse mokyklose, universitetuose, kolegijose metas. Artėjant jiems, ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams rūpi, ką daryti, kad gerėtų jaunuolių atmintis bei fizinė, emocinė sveikata ir vaikai sėkmingai įveiktų šį atsakingą gyvenimo etapą. Apie tai kalbamės su Šeimos santykių instituto vadove vaikų psichiatre Roma ŠERKŠNIENE.
 

Gera atmintis nepaprastai reikalinga, kai reikia intensyviai mąstyti, daug mokytis, suvokti bei išspręsti kokią nors problemą. Kartais atmintis “paveda”, kai bandome įsiminti savo mobilaus telefono numerį, tačiau lengvai prisimename Princesės Dianos žūties aplinkybes ar Sausio 13-osios įvykius. Kodėl taip yra?
Žmogaus atmintis neveikia tarsi vaizdo įrašas. Atmintis išsaugo informaciją apie praeities įvykius. Praeitis - tai ne tik tai, kas įvyko prieš keletą metų, bet ir tai, kas įvyko ką tik. Pastaruosius įvykius saugo trumpalaikė, tolimesnės praeities - ilgalaikė atmintis.
Trumpalaikė atmintis yra dvejopa:
• portretinė, trunkanti sekundės dalį, išlaiko informaciją apie jutimo stimulus (garsus, kvapus, šviesą) tol, kol aukštesnieji smegenų centrai nusprendžia, ar jie verti dėmesio. Portretinės įvairių jutimų atminties trukmė būna skirtinga, pavyzdžiui, regėjimo ji yra 0,5 sek., klausos - apie 2 sek. Verti dėmesio stimulai iš portretinės atminties perkeliami į darbinę atmintį;
• darbinėje atmintyje gauta informacija per 10-20 sekundžių pertvarkoma į prasmingas visumas ir įvertinamas informacijos reikšmingumas (pavyzdžiui, skaitomo sakinio pabaiga susiejama su jo pradžia). Informacija iš trumpalaikės atminties kartojant pervedama į ilgalaikę.
Ilgalaikė atmintis saugo visą informaciją. Būtent iš čia darbinė atmintis pasirenka jai tinkamus prisiminimus. Ilgalaikė atmintis yra dvejopa:
• išreikštoji, kurios paskirtis yra sąmoningas įvykių ar informacijos atgaminimas. Ji gali būti: semantinė (tikslios informacijos atgaminimas, pvz., gimimo data) ir epizodinė (susijusi su specifiniais įvykiais, pvz., ką veikiau vakar);
• neišreikštoji atmintis, kurios paskirtis - nesąmoningų prisiminimų atgaminimas. Ji gali būti: pagrindinė (atspindi formos prisiminimus, pvz., motinos balsą), procedūrinė (atspindi motorinius įgūdžius) ir emocinė (atspindi emocines reakcijas, susijusias su nesąmoninga informacija).
Atmintyje išlikusios medžiagos kiekis yra tiesiogiai proporcingas mokymosi laikui - dvigubai ilgiau mokykis - dvigubai ilgiau atminsi. Tačiau nėra duomenų, kiek reikėtų mokytis, kad atsimintum visam laikui. Prireikus informacijos, ji iš ilgalaikės atminties gali būti grąžinama ir panaudojama mąstymo operacijoms, pavyzdžiui, skaičiuojant reikalingas formules.
 

Mokymosi aplinka


Dauguma psichologų teigia, kad informacijai atgaminti yra labai svarbios yra užuominos: išorinės, t. y. garsai, kvapai, šviesa, ir vidinės - nuotaika, susikaupimas. Todėl mokantis svarbu sukurti namuose tokią atmosferą, kuri būtų artima egzaminų laikymo aplinkai, pavyzdžiui, palaikyti tylą (galima palikti minimalų garsą kaip muzikinį foną, jei to reikia).
Atmintį ir mokymąsi neigiamai veikia ir stresai. Tyrimai rodo, kad per didelė nervų įtampa kenkia mokymosi ir atminties kokybei.
Žodžiu, sukurkime tokią aplinką, kuri maksimaliai nuteiktų vaiką geranoriškai mokytis ir susikaupti. Kai vaikas mokosi žvaliai ir gerai nusiteikęs, pasitiki savo jėgomis, aišku, jis ir geriau suvoks reikiamą informaciją.


 

Kaip ruoštis egzaminams?


Mokyklos baigimo egzaminai dažnai ne tik įvertina mokinio žinias, bet ir tampa savotišku asmens įvertinimu, kaip jis yra pasiruošęs įveikti stresines situacijas, kurias pateikia gyvenimas. Todėl svarbu ne tik mokytis, bet ir išmokti mokytis. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
 

Būtinas tinkamas darbo ir poilsio režimas


Mokantis patartina kas 45-90 min. daryti 10-15 min. pertraukėles, jų metu lengvai pasimankštinti, pasižiūrėti į tolį, atsigerti sulčių ar arbatos. Pasimokius intensyviai 3-4 valandas, patartina padaryti 1 valandos pertrauką. Jos metu naudinga pasivaikščioti gryname ore ar pamiegoti.
Kai kurių moksleivių tėvai prieš egzaminus, o kartais ir visą mokymosi laiką dvyliktoje klasėje draudžia susitikinėti su draugais, lankytis diskotekose ir pan. Tai nėra teisingas sprendimas. Jaunam žmogui reikalingi nauji įspūdžiai, jų trūkumas gali net pasunkinti mokymąsi. Keletas laisvalaikio valandų per savaitę, praleistų su draugais, tikrai nepakenks, o tik paskatins geriau ir atsakingiau mokytis bei ruoštis artėjantiems egzaminams.
 

Labai svarbu tinkamai išsimiegoti


Vyresniųjų klasių moksleiviams privalu miegoti ne trumpiau kaip 8 valandas per parą, dar geriau - 9-10 valandų. Gilus ilgas miegas padeda organizmui lengviau įveikti stresinę egzaminų situaciją. Nemažą vaidmenį suvaidina ir abituriento mokytojai, tėvai - jie gali nuraminti arba, atvirkščiai - stiprinti vaiko nerimą bei emocinę įtampą. Kartais tėvai perdėtai nerimauja dėl egzaminų eigos, tuomet vaikas per egzaminų maratoną patiria lyg ir dvigubą stresą. Todėl tėvai turėtų pasistengti būti ramūs ir tokią nuotaiką skleisti namuose.
Jeigu nepavyksta patiems susidoroti su savo pergyvenimais, verta pasikonsultuoti su psichologu ar psichoterapeutu. Yra atlikti medicininiai tyrimai, kurie įrodo, kad nerimas ir įtampa neigiamai paveikia net gerai besimokančių moksleivių gebėjimą spręsti užduotis ir neretai gali turėti įtakos egzaminų rezultatams.
Būtina vengti papildomų stresų, stiprinti imuninę sistemą, neužsikrauti artimųjų ar draugų naštos. Svarbiausia visą dėmesį sutelkti į mokymą, bet taip, kad mokslas netaptų itin varginantis.
 

Svarbi ir subalansuota mityba


Subalansuotame ir visaverčiame maiste turėtų būti ne mažiau kaip 10-15 proc. baltymų, 30 proc. riebalų, 10-15 proc. angliavandenių, taip pat mineralinių medžiagų, vitaminų ir skysčių.
Mitybos specialistai rekomenduoja:
• kelis kartus per dieną valgyti grūdų, ryžių ir bulvių;
• kiekvieną dieną 3-5 kartus valgyti vaisių ir daržovių;
• kasdien gerti pieno, jogurto, kefyro, valgyti varškės, neriebių sūrių;
• saikingai valgyti mėsos produktų - per savaitę iki 600 g;
• kelis kartus per savaitę valgyti žuvies;
• gerti sulčių, mineralinio vandens, giros - mažiausiai 1,5 l per parą;
• nerekomenduojami riebūs miltiniai kepiniai, pudingai, limonadai, labai saldūs vaisių gėrimai;
• nuotaiką ir darbingumą gerina juodasis šokoladas, riešutai, razinos, dribsniai (užbarstyti cinamonu), bananai.
Būtina įsidėmėti: per egzaminus jokiu būdu negalima laikytis dietos!
Bet koks mitybos nepakankamumas, kai organizmui trūksta baltymų, vitaminų (dažniausiai B grupės) ir mineralų (pavyzdžiui, magnio), gali sukelti nuovargį. Darbingumą didina, puikiai stiprina imuninę sistemą bei gerina emocinę psichinę būseną B grupės vitaminai. Aminorūgštys. “Vitiron” - vienintelis vaistas (ne maisto papildas) su aminorūgštimis, kurios svarbios smegenų mitybai. Kapsulėje ištirpinti vitaminai ir mineralai geriausiai pasisavinami. Esant prislėgtai emocinei būsenai, protiniam perkrovimui, galima pavartoti ginkmedžio preparatų. Tačiau svarbu šių preparatų neperdozuoti, nes tai gali sutrikdyti miegą bei sustiprinti nerimo jausmą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Jurgita
2011-01-12 10:28
Vaikams tikrai nesiuliciau tanakano!!! Uztenka paprstu vitaminu su ginkmedziu, labai saunus yra Latviu papildas " Brain Booster" smegenu veiklai gerinti,ir paaugliui tikrai tinka pavartoti, sustiprins atminti, galvos smegenu veikla, nerima nuims, nes ieina vitaminai B.Taip kad visada susimastykite ka savo vaikui duoti.
Virga
2009-07-14 16:21
Yra stiprus ginkmedzio preparatas Tanakan tai jis labai stiprina atminti, mano sunus studentas tai visuomet pries sesja pageria sio vaisto.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai