Ir senatvė gali būti harmoninga

Žmogui perkopus maždaug 70-uosius metus, dažniau pasireiškia senyvojo amžiaus periodui būdingų emocijų ir elgesio sutrikimų. Šių pokyčių tikriausiai yra pastebėjęs ne vienas, prižiūrintis senyvo amžiaus asmenį. Norime priminti, kad tokie sutrikimai nėra normali senyvojo amžiaus periodo būklė, be to, šiems sutrikimas gydyti yra sukurta veiksmingų ir saugių vaistų.
 

Senyvo amžiaus žmonių emocijų ir elgesio sutrikimų priežastys ir pobūdis


Manoma, kad esminė senyvo amžiaus žmonių emocijų ir elgesio sutrikimų priežastis glūdi liguistai intensyviame galvos smegenų ląstelių žuvime, kuris vadinamas degeneracija. Dėl smegenų ląstelių degeneracijos sutrinka vadinamosios pažintinės centrinės nervų sistemos funkcijos: atmintis, sunku susikaupti, paskaičiuoti pinigus, pasinaudoti kasdienės veiklos priemonėmis (pvz., užrakinti duris, pasigaminti maisto), orientuotis nepažįstamose vietose, atskirti paros laiką - dieną nuo nakties. Esant pradinėms pažintinių funkcijų sutrikimo stadijoms, sergantysis dar suvokia savo protinių galimybių praradimą, jį vargina nerimas, liūdna nuotaika, atsiribojimas, ateities baimė, būna sunku užmigti. Pažintinių funkcijų praradimui tapus sunkiam, pamiršę, kur padėjo savo daiktus, neteisingai paskaičiavę pinigus ar juos paslėpę ir nebeprisimindami, kur paslėpė, jie apkaltina vagyste ir noru pakenkti savo artimuosius, skundžia juos kaimynams. Tokie asmenys bruzda naktimis - ruošiasi kažkur išvykti, krausto ir ieško pradingusių daiktų. Natūralu, kad agresyvus, naktimis bruzdantis ir pačius artimiausius žmones nepagrįstai kaltinantis kenkimu, vagystėmis, elgesys nuteikia priešiškai, kelia neigiamus jausmus. Beje, įprasta, kad senyvo amžiaus asmeniu visiškai nesirūpinantys artimieji dažnai jam yra “geresni” nei prižiūrintys artimieji. Taip yra dėl sumažėjusio sugebėjimo orentuotis aplin-koje - senyvas žmogus savo bėdas, blogą savijautą sugeba susieti tik su nuolat matomais asmenimis). Tačiau bandymai vien tik griežtu žodžiu ar veiksmais suvaldyti tokį liguistą elgesį dažnai yra ne tik nesėkmingi, bet dar labiau padidina senyvo amžiaus žmogaus, kuriam atsiranda emocijų ir elgesio sutrikimų, priešiškumą, jis gali bandyti pabėgti iš namų. Artimiesiems reikėtų žinoti, kad geriausias būdas jam padėti - kreiptis į šeimos gydytoją. Negydomas sujaudinimas gali pasiekti tokį lygį, kai visiškai sutrinka orientacija vietoje, laike, pasireiškia haliucinacijų, elgesys tampa ypač agresyvus ir nebesuvaldomas. Taigi senyvo amžiaus žmonių emocijų ir elgesio sutrikimai gali būti įvairūs - nuo nerimo, nemigos iki nevaldomo sujaudinimo.


 

Gydymas


Gydant šiuos pacientus pradžioje reikėtų išnaudoti nemedikamentines priemones. Visų pirma pagal galimybes pasirūpinti patogia gyvenamąja aplinka, vengti dažno gyvenamosios vietos keitimo, stebėti asmens higieną, mitybą. Turėtų būti užtikrintas tinkamas vidaus organų ligų (pvz., padidėjusio kraujospūdžio ligos, skausmo) gydymas, kadangi jų paūmėjimai gali paūminti emocijų ir elgesio sutrikimus.
Senyvo amžiaus žmonių emocijų ir elgesio sutrikimams gydyti Lietuvoje dažnai skiriama tiaprido (Tiapridal). Vaistas priklauso vaistų nuo psichozės grupei ir tinka įvairiems senyvojo amžiaus žmonių emocijų ir elgesio sutrikimams gydyti: nerimui, sujaudinimui, agresyvumui, liguistoms baimėms, miego sutrikimams. Palyginti su kitais senyvo amžiaus emocijų ir elgesio sutrikimams gydyti skiriamais vaistais, tiapridas pasižymi saugumu ir geru toleravimu. Vaistas neslopina sergančiojo budrumo, sugebėjimų pažinti aplinką, nesukelia raumenų sukaustymo. Tiaprido galima pakankamai saugiai skirti esant širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimams, glaukomai, prostatos išvešėjimui. Gydant senyvo amžiaus žmonių emocijų ir elgesio sutrikimus naudinga skirti vaisto esant pradinėms sutrikimų stadijoms, nelaukiant, kol sergan-čiųjų elgesys taps ypač agresyvus ir nesuvaldomas. Tiaprido galima skirti ir pagerėjus emocinei būklei bei elgesiui tapus normaliam - tokio pobūdžio gydymu stengiamasi užkirsti kelią emocijų ir elgesio būklės pablogėjimui.
 

Apibendrinimas


Šiuolaikinės gydymo priemonės leidžia veiksmingai gydyti senyvo amžiaus žmonių emocijų ir elgesio sutrikimus. Gydymo rezultatai yra reikšmingai geresni, jeigu pradedama gydyti esant ankstyvai sutrikimo stadijai. Sunkiems senyvo amžiaus žmonių psichikos sutrikimams gydyti skirti vaistai palengvina sergančiojo asmens slaugą. Tiapridal veiksmingai gydo senyvo amžiaus žmonių psichikos sutrikimus, yra saugus ir gerai toleruojamas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Danguolė
2016-08-07 21:06
esu girdėjus, kad senus žmones gydytojai labai stengiasi visa ta žodžio prasme numarinti vaistai, kaip tik patenka į ligoninę. Baisu pagalvot iki ko mes nusiritom. Žmones gydo tokiais vaistais, kad taptų daržovėm, jai dar išeina iš ligoninės gyvi tai namie pasidžiaugia labai trumpai. Mano vyras per dvi valandas gavo tokią dozę vaistų, jog jis daugiau nesikėlė ir nekėlė rankų, taip ir mirė. Kaip grįžau atgal pas vyrą į ligoninę jis buvo išrengtas nuogas užklotas, rankos ištrauktos ant viršaus, vaizdo ir jo pasakytų žodžių negaliu pamiršt iki dabar.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai