Moteris virš 50

„Gali aprengti 50-metę kuo tik nori, nudažyti plaukus kokia tik nori spalva, bet dažna jų viduje yra cinikė, nusivylusi gyvenimu, nuolatos bamba ir kovoja už sėdimą vietą troleibuse...“ Tokias mintis teko skaityti diskusijų forume internete. Ne viena tokio amžiaus sulaukusi moteris ims prieštarauti. Taigi kiek tos prieštaraujančiosios teisios, klausėme Šeimos klinikos „Sveiga“ gydytojos terapeutės Olgos Fiodorovos ir medicinos centro „Neuromeda“ psichiatrės-psichoterapeutės Zitos Alseikienės.
 

Ar jau senutė?
Statistikos duomenimis, rimtų sveikatos problemų turi kas šeštas suaugęs Lietuvos gyventojas, o prasčiausiai savo sveikatą apibūdina vyresni nei 50 metų šalies žmonės. Daugiau nei trečdalis penkiasdešimtmečių tikina, kad jų sveikatos būklė yra bloga. Ar 50 metų jau yra ta riba, kai žmogus linksta į senatvę? Gal tokio amžiaus moterys turėtų save priskirti prie vyresnių žmonių?
Gydytoja O. Fiodorova nuramina, kad 50 metės neturėtų savęs „nurašyti“. Paprastai tai dar pakankamai sveikos moterys, darbingos ir veiklios. Tiesa, priduria, kad nuo penkiasdešimties jau dažniau prasideda negalavimai, tad būtina savo sveikatos būkle pasirūpinti labiau.
„Pirmiausia reiktų atlikti bendrus tyrimus, pasimatuoti kraujo spaudimą, cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje, apsilankyti pas ginekologą ir pasidaryti onkocitologinį tepinėlį,“ – ragina gydytoja ir primena, kad pagrindinis ir būdingiausias tokio amžiaus moterų negalavimas yra kaulų tankio retėjimas: „Negimdžiusioms, kurių giminėje buvo ankstyva menopauzė, ypač smulkaus sudėjimo moterims kaulų tankį vertėtų patikrinti nelaukiant jubiliejaus, apie 45 metus.“
Ir nors, gydytojos nuomone, tokio amžiaus moterys, palyginti statistika prieš dešimtmetį, savo sveikata rūpinasi labiau, tačiau vis dar ne tiek, kiek norėtų gydytojai.
„Sulaukus jubiliejaus, net jei moteris nejaučia didesnių negalavimų, vertėtų apsilankyti pas gydytoją profilaktiškai. Juo labiau kad yra daug profilaktinių programų būtent sulaukusioms 50-ties, “– pataria gyd. O.Fiodorova.
Ką sako dvasios gydytojai
Greičiausiai ne viena 50 metų sulaukusi moteris mano, kad atrodo jaunesnė nei yra iš tikrųjų, nors koks dvidešimtmetis gali pavadinti ją senele (ypač jei ši nebando paslėpti ne vienos žilos sruogos). O kaipgi „teisingai“ turėtų jaustis 50-metė?
„Kaip kalbėti apie apskritai pažangų, „sugedusį“ ar kitokį jaunimą yra beprasmiška, taip ir vidutinio amžiaus moteris gali atrodyti simpatiška ponia, „klimaksinė“ bambeklė, jauna miela senelė, kompetentinga patyrusi darbuotoja ar dar kitaip, – sako Z.Alseikienė. – Kaip žmogus atrodo ir elgiasi, daug priklauso nuo jo vidinės savijautos. Todėl tikslingiau būtų kalbėti, kaip vidutinio amžiaus krizę išgyvena moterys (dažniausiai manoma, kad tai 40-50 metų vyrų, ieškančių į poras jaunų merginų, problema).
Paprastai „pagyvenusiais“ ar „senais“ laikome pora dešimčių metų vyresnius už save, todėl aštuoniasdešimtmetis dažnai sako: „nebematau senų, visi tik pagyvenę“. Ne paslaptis, kad tiek keturiasdešimtmečiai, tiek šešiasdešimtmečiai, tiek aštuoniasdešimtmečiai, jei jie psichologiškai sveiki, paprastai jaučiasi jaunesni nei parašyta pase. Gydytoja primena, kad paprastai moterys lengviau nei vyrai (bet tai nėra taisyklė) priima savo amžių ir brandą ar senatvę. Jos rečiau nei vyrai savo gyvenimo prasmę tapatina su karjera ar finansiniais pasiekimais, dažniau su šeima, o ypač vaikais ir anūkais. Anūkais moterys moka džiaugtis, ir nors, sakysim, senelei tik 45-eri, bet ji tik probėkšmiais pamąsto, kad anūkai reiškia ir jos pačios brandą. Moters dėmesys dažniau sutelktas į artimuosius, ne į save, užtai lengviau priimama artėjanti senatvė.


Kada sunkiausia?
Gydytoja pastebi, kad lengviau moterims, kurios turi visuomeninę padėtį, yra gerbiamos, bet jų karjera dar nesibaigia, jos dar turi galimybių tobulėti. Sunkiai savo amžių išgyvena moterys, kurios, būdamos 50-metės, netenka darbo, jų specialybė tampa nepopuliari, persikvalifikuoti yra sunku, fizinį darbą dirbti „ne prestižas“ ir ne visada tam tinkama sveikata, o ir užsienio kalbas ne visos moka. Tad su jaunimu tokios moterys dažnai jaučiasi neturinčios jokių šansų konkuruoti. Tada mato tik dvi galimybes – arba būti išlaikomomis (o tai anksčiau buvusiai savarankiškai moteriai paprastai yra trauma), arba „ieškoti“ varganos invalidumo pašalpos. „Ko gero, sunkiausiai šis laikotarpis išgyvenamas moterų, kurios anksčiau buvo namų šeimininkės ir prižiūrėjo vaikus, kol šie baigė mokyklą. Tokios moterys jaučiasi lyg ir netekusios gyvenimo prasmės, ir „tuščio lizdo sindromas“ jas kankina ypač sunkiai, pastebi gydytoja. O ką jau kalbėti apie moteris, kurias dėl savo vidurinio amžiaus krizės palieka vyrai ir kurios anksčiau niekur nedirbo...
Su vaikų tapimu savarankiškais sunku susitaikyti daugumai mamų, ir ne viena neatsispiria pagundai kontroliuoti jau suaugusių vaikų šeimas, „vadovauti“ anūkų auginimui. „Sunkiai vidutinio amžiaus krizę gali išgyventi ir moterys, kurios neištekėjo ar nesusilaukė vaikų arba perdėtai siekė karjeros šeimos sąskaita – tai yra laikotarpis, kai praeities klaidas ir nesėkmes reikia perkainoti iš naujo, nusibrėžti likusio gyvenimo vertybes,– pabrėžia Z.Alseikienė.
O kaip dėl meilės?
Kone pusė dvidešimtmečių įsitikinę, kad meilė įmanoma tik jaunystėje, tačiau 40–50 metų amžiaus žmonės tokio teiginio dažniausiai nesupranta. Jiems nugyventi metai ir gebėjimas mylėti niekaip nesusiję. Tad ar amžius meilei – ne kliūtis?
„Jei aistrą ir romantiškus jausmus prilyginti meilei, ji dažniau pasitaiko dvidešimtmečiams, o vyresniame amžiuje meilė dažniau siejama su pasiaukojimu, pagarba, partneryste ir tvirtais laiko patikrintais santykiais,“ – pastebi gyd. Z.Alseikienė. Tačiau nei 50-ties metų vyrams, nei moterims nėra svetima romantika ar erotika. Čia didžiausia reikšmė tenka tam, kaip save suvokiame ir kokių santykių siekiame. Gydytojos nuomone, yra normalu, kad tiek vyrų, tiek moterų seksualinis potraukis vyresniame amžiuje silpnėja, lieka vienatvės baimė ir artimų žmogiškų santykių poreikis. Tiesa, vyrai sunkiau išmoksta sukurti ir išlaikyti artimus dvasinius ryšius, užtat seksualumą vyresniame amžiuje kai kurie jų pervertina. Kita vertus, tokio amžiaus vyrai paprastai blogiau toleruoja vienatvę ir ilgam stengiasi vieni nelikti.
Beje, tokio amžiaus moterims dažnai yra sunku rasti tinkamą partnerį. Pagal statistiką, tokiame amžiuje vyrų jau yra mažiau nei moterų dėl jų ankstyvų mirčių, o kur dar sėdintys kalėjimuose, nusigėrę, amžini bedarbiai ar kitaip netinkami į partnerius vyrai. Kai piršliu nebebūna seksualinis potraukis, kaip ankstyvoje jaunystėje, partnerį renkamasi išrankiai ir atsakingai (kartu ir ilgai), sako gydytoja ir priduria, kad tokio amžiaus moterys dažnai jau nebebijo likti vienišos ir neištekėti.
„Lygiai kaip ir to paties amžiaus tarpsnio moterų esama įvairių, ir jos susiduria su šiek tiek skirtingomis problemomis, taip negalima absoliutinti vyrų ir moterų skirtumų, galima kalbėti tik apie bendras tendencijas ir jų priežastis, “– priduria gydytoja.
Ar įmanoma pailginti jaunystę
Plastinės operacijos, sporto klubai ir kitokie bandymai paneigti savo amžiaus kaitą būdingiausi sulaukusiems 45 metų. Ar tai nevisavertiškumas, ar tik senatvės baimė ir beviltiškos pastangos pailginti jaunystę? Tai ypač būdinga skausmingai išgyvenančioms vidurinio amžiaus krizę moterims, tad ar galima sustabdyti negailestingai tiksintį laiką?
„Aišku, sporto klubai reikalingi ir norint išlaikyti gerą sveikatą, plastinę operaciją kai kada dėl tam tikrų defektų būtų geriau pasidaryti jaunystėje, tačiau yra atvejų, kai savo kūno priežiūra tampa manija, moteris rūpinasi tik tuo, kokį įspūdį sukelia aplinkiniams, o bendravimo šiluma ir artimas ryšys tampa antraeiliu dalyku. Tai nėra tik 45 metų amžiaus problema, bet šiuo periodu ji labai dažnai pasireiškia minėtais požymiais,“ – apgailestauja psichoterapeutė Z.Alseikienė.
Taigi vertėtų paklausyti gydytojų nuomonės ir ne dejuoti dėl bėgančių metų, o pradėti rūpintis savo sveikata ir rasti tinkamą veiklą, kuri padėtų per anksti savęs „nenurašyti“. Ir nesvarbu, kaip į tai pažiūrės dvidešimtmečiai.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai