Talentas be darbo – tai brangakmenis be apdirbimo

Pristatyti Modesto Paulausko nereikia. Kas iš brandaus ir vidutinio amžiaus žmonių neprisimena šio legendinio šoklaus „Žalgirio“ krepšininko ir kapitono, laikomo vienu iš geriausiu visų laikų Lietuvos krepšininku, vadinto talentingu, net krepšinio karaliumi ar Dievu? 1,94 metro ūgio krepšininkas yra keturis kartus Europos, du kartus pasaulio ir olimpinis čempionas. Net dabar, įpusėjęs septintą dešimtį, M.Paulauskas negali gyventi be savo didžiausios aistros – krepšinio. Jis vadovauja Šakių „Zanavyko“ krepšininkams, jo sūnus taip pat žaidžia krepšinį. Tad su Modestu Paulausku ir kalbėjomės daugiausia apie krepšinį, juo labiau kad po ką tik Lietuvoje vykusio Europos čempionato susidomėjimas krepšiniu ir krepšininkai yra „ant bangos“ .
 

Sportininkų šeima
Paulauskų šeima, vos Modestui gimus, apsigyveno Klaipėdoje, Vytauto Didžiojo gimnazijos patalpose, mat tėvas buvo tvarkė jos ūkio dalį, mama valė patalpas, o tada nemažai mokyklos darbuotojų gyvendavo pačiose mokymo įstaigose. Vytauto Didžiojo gimnazija turėjo sporto aikštyną ir sporto salę, joje vykdavo svarbiausios miesto sporto varžybos. Modestas maišydavosi jose.
Paulauskų šeima buvo sportiška: abu vyresnieji Modesto broliai sportavo: Edmundas buvo krepšininkas, Emanuelis – lengvaatletis, sesuo Elvyra žaidė tinklinį.
„Kiek save atsimenu iš vaikystės, daugiausiai laiko leisdavau kiemo aikštelėje. Žaidėme tai krepšinį, tai futbolą, tinklinį, eidavom į jūrą plaukioti, bet patraukliausias sportas buvo krepšinis“, – prisimena ponas Modestas.
Sportuojantys vyresnieji broliai, aukštą ir fiziškai stiprų jaunesnįjį brolį imdavo į įvairius sporto renginius, leisdavo pažaisti kartu ir kieme, ir treniruotėse. Šviesios atminties Vladas Knašius, krepšinio treneris, pasak pašnekovo, tarsi uostamiesčio krepšinio tėvas, kartą pasakė aštuonmečiui Modestui: „Kaip pasieksi krepšinio tinklelį, paimsiu treniruotis į sporto mokyklą.“
Taip ir buvo. 13-etis jis žaidė miesto mokyklų varžybose, 15-metis pateko į Lietuvos jaunučių komandą, sulaukęs 16-kos, dalyvavo sąjunginėje moksleivių spartakiadoje – į sporto aikštelę žengė kiek pralenkdamas savo amžių.
Apie talentą ir darbą
Septyniolikmetį Modestą, dar moksleivį, pakvietė į „Žalgirį“. Tai buvo aukščiausias pripažinimas. Visų krepšininkų tikslas buvo patekti į šią komandą, kitos jai neprilygo. Jau po dvejų metų devyniolikmetis M.Paulauskas pateko ir į TSRS rinktinę. Kaip lietuvis jautėsi joje? Pašnekovas prisipažino pirmose stovyklose jautęs kreivą kai kurių žaidėjų žvilgsnį. Bet išskirtinai šoklus kaip spyruoklė šuoliui visada pasiruošęs naujokas greitai pelnė pagrindinių žaidėjų ir kapitono pasitikėjimą, simpatijas.
Kas yra talentas krepšinyje? Kuo skiriasi mėgėjas pažaisti krepšinį ir perspektyvus krepšininkas?
Pasak M. Paulausko, talentas be kruopštaus darbo neatsiskleis, tai brangakmenis be apdirbimo. Jo ištisos dienos, vasaros buvo praleidžiamos krepšinio aikštelėje. „Treniruotis trijų kartų per savaitę nepakanka, reikia papildomo darbo su kamuoliu. Be to, svarbu dirbti bet kokį fizinį darbą, kad ir grėbliu ar šakėmis“, – sakė pašnekovas.


Apdovanojimai ir pasiūlymas pasilikti
M.Paulauskas yra vienas labiausiai tituluotų lietuvių krepšininkų. Kokia pergalė jam reikšmingiausia?
„Negaliu pasverti, kiekviena yra brangi. Ir laimėtos pirmosios mokyklos varžybos, ir olimpiniai bronza ir auksas iškovoti sunkiai, atiduodant labai daug jėgų. Po jų buvo labai daug džiaugsmo, vidinės emocijos ir išgyvenimai buvo labai gilūs“, – sakė pašnekovas.
Jis pasakoja ir kažkada nerimą sukėlusį gyvenimo epizodą. Nuvykus į JAV žaisti draugiškų rungtynių, ten gyvenantys lietuviai pakvietė jį pasilikti JAV ir eiti į NBA, kur naudingiau būtų siekti karjeros. Tada apie pasiūlymus išvažiuoti svetur ir žaisti kaip profesionalui nebuvo nė kalbos. M. Paulauską net šiurpas nukratė. Suprato, kuo tai grėsė jam ir artimiesiems. Toks jo žingsnis būtų reiškęs išdavystę, grįžti į tėvynę nebūtų jokių galimybių. Tai Modestui nebuvo priimtina.
Čempionato šventė
Europos čempionatas Paulauskų namuose visada buvo ir yra didelė šventė.
Šį Lietuvoje vykusį Europos krepšinio čempionatą M. Paulauskas stebėjo Panevėžio, Kauno ir Vilniaus sporto arenose. Kaip legendinis sportininkas vertina Lietuvos rinktinės pasirodymą? „Gaila, kad komanda buvo nevisos sudėties. Vyrai žaidė pagal savo galimybes. Tikrai buvo galimybių patekti į geriausių komandų ketvertuką, varžytis dėl medalių, bet grubios klaidos paskutinėmis minutėmis ją atėmė“, – sakė M.Paulauskas.
Jam krepšinio čempionatas – labai didelis dalykas, emocijų lavina.
„Mūsų, lietuvių, širdyse yra labai daug pagarbos šiai sporto šakai. Matome, kaip visi eina dėl jos iš proto. Aš su namiškiais taip pat. Džiaugiuosi, kad esu artimas krepšiniui, kad jis labai vertinamas. Per čempionatą aš ir visi mano draugai buvome prisiminti, sulaukėme daug įvairių telefonų skambučių. Prieš rungtynes kas nors vis prieidavo, kviesdavo nusifotografuoti“, – tęsė krepšinio legenda.
Ar gimė laiku?
Ar jis nekeiksnoja, kad sportui paaukojo savo sveikatą? „Traumų buvo, bet labai didelių neturėjau, jos nepaliko gilaus pėdsako. Tad ypatingais negalavimais nesiskundžiu. Jaučiu nugaros skausmus, yra daugiau pokyčių. Tai natūralu. Nieko nesigailiu, jei reikėtų iš naujo gyventi, gyvenčiau taip pat, tik sportuočiau dar stipriau ir energingiau“, – sakė M.Paulauskas.
O ar pašnekovui nekyla minčių, kad gimė per anksti? Dabar krepšininkai turi daugiau galimybių, daug daugiau uždirba, baigę karjerą, turi solidžių santaupų. „Nenoriu pergalių materializuoti. Yra kaip yra. Džiaugiuosi, kad gyvenau aktyvų sportinį gyvenimą, patyriau sėkmės, dabartiniams krepšininkams nepavydžiu. Į pinigus mes nebuvome orientuoti“, – teigė ponas Modestas.
Lietuvoje vykęs Europos čempionatas jam kiek stipriau priminė ir tą sporto arenoje vykusių kovų įtampos ir džiaugsmo skonį. Ką reiškia būti olimpiniu čempionu? „Tai ir savotiškas jaudulys, pasitenkinimas, garbė. Gera prisiminti akimirkas, kai tapome nugalėtojais, kai šventėme, parvažiavę namo, sveikino tūkstančiai žmonių. To negali pamiršti. Stebėdamas Europos čempionatą, pagalvoju: prieš kažkiek metų ir man kabino medalį“, – prisimena krepšininkas.
Rami šiandiena
Dabar M.Paulauskas su žmona Janina ir bendravardžiu sūnumi gyvena Šakiuose. Vasaras leidžia žmonos gimtajame Slavikų miestelyje ant Šešupės kranto, netoli Kaliningrado srities sienos. Vasarą noriai dirba fizinius darbus – pjauna žolę, kapoja malkas. Paulauskų sodybos kieme – ir krepšinio aikštelė su vienu stovu, kurioje neretai vyksta draugiškos kaimynų krepšinio varžybos.
Garsaus krepšininko darbas tebesusijęs su krepšiniu – treniruoja Regionų krepšinio lygoje (RKL) žaidžiančią Šakių „ Zanavyko“ komandą ir krepšinį žaisti mėgstančius vaikus, tarp jų – ir savo sūnų. Savaitgaliai dažnai skiriami rungtynėms.
Krepšinis Paulauskų šeimoje yra svarbiausia sporto šaka. Juo domisi ne tik sūnus, Paulauskai dalyvauja Kazimiero Budrio šeimų krepšinio turnyre. Jiems priklauso šio turnyro rekordas – yra nugalėję aštuonis kartus.
M.Paulauskas prisipažino, kad treniruotės ir turnyrai jam – kaip šventė. Susitinka su draugais, išlieja emocijas. Pasak olimpinio čempiono, krepšinis tam labai dėkinga sporto šaka, nors kiti gal ne mažiau malonumo jaučia stumdami rutulį ar diską.
Prasmė – mėgstamas darbas
Tačiau aktyvias sportines mankštas M.Paulausko gyvenime jau pakeitė gydomosios, kurių kelis kompleksus jam sudarė Vilniaus Sapiegos ligoninės kineziterapeutai. Labiausiai olimpinis čempionas vertina pratimus nugaros, stuburo raumenims stiprinti. Savo sveikatos labui kartkartėmis lankosi reabilitacijos įstaigose, atlieka masažą, vartoja maisto papildų. Mat, palikus didįjį sportą, geriau palaikyti ryšį su medikais, ypač kardiologais, būti stebimam ir save pastiprinti.
Žymiojo krepšininko pasiteiravome, kas svarbiausia, kad žmogus galėtų pasakyti prasmingai nugyvenęs gyvenimą? Pasak M.Paulausko, tam labai svarbu kažkuo domėtis, dirbti mėgstamą darbą. Ne visiems lemta būti vadovais ar generolais, olimpiniais čempionais, bet dirbti mėgstamą darbą su noru, užsidegimu – taip pat yra didelis apdovanojimas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai