Naudojame tik 10 proc. smegenų galimybių?

Sklando gana populiarus mitas, kad žmogus naudoja tik 10 proc. savo smegenų galimybių. O kur tada dar 90 proc. lieka? Ar tikrai tai tiesa?
 

Žvilgsnis į galvos smegenis


Mūsų galvos smegenys yra kaukolės ertmėje. Smegenyse yra apie penkiolika milijardų ląstelių. Smegenys sudaro vieną penkioliktąją kūno masės. Žmogaus galvos smegenys sveria 1020–1970 g. Vidutiniškai vyrų galvos smegenys sveria 1438 g, moterų – 1263 g. Tačiau iš smegenų svorio negalima spręsti apie asmens intelektualines savybes.
Smegenys yra aktyviausias žmogaus organas. Jo veiklai reikia didelio deguonies ir energijos kiekio. Galvos smegenys susideda iš šių dalių: pailgųjų smegenų, tilto, smegenėlių, vidurinių smegenų, tarpinių smegenų ir didžiųjų pusrutulių. Kiekviena iš šių dalių atlieka savo funkcijas.
 

Kaip galėjo šis 10 proc. mitas susiformuoti?


Literatūroje rašoma, kad šis mitas susiformavo XX a. dešimtajame dešimtmetyje, kai teiginiai apie tai, kad žmogus išnaudoja tik dalį savo smegenų, buvo paskelbti keliuose populiariuose leidiniuose ir reklamose. Prie to, kad mitas išpopuliarėjo, labai prisidėjo psichinės energijos ir panašių pseudomokslinių teorijų šalininkai, kurie tvirtino, kad ypatingų psichinių galių turintys žmonės išnaudoja būtent tą, „nenaudojamą“ smegenų dalį.
Vis dėlto niekas tiksliai negali paaiškinti, kaip smegenys dirba, net ir mokslininkai, kurie tiria ląstelių darbą molekulių lygiu. Smegenų struktūra ir veikla per daug sudėtinga, kad būtų galima daryti išvadą, kiek procentų smegenų veiklos išnaudojama.
 

Kai kurie patvirtinantys įrodymai, kad egzistuojanti 10 proc. taisyklė – mitas


Kai kurie tyrimai, tokie kaip smegenų skenavimas, pvz., pozitronų emisijos tomografijos ir funkcinio magnetinio rezonanso tyrimai parodė, kad nesvarbu, ką mes darome, mūsų smegenys yra visada aktyvios. Iš tiesų, nors tam tikroms mažiau svarbioms funkcijoms atlikti gali būti naudojama tik nedidelė dalis smegenų, bet pakankamai sudėtingos veiklos metu gali dirbti ar būti naudojama didžioji dalis smegenų.
Sakykime, jei sėdite prie stalo ir valgote sumuštinį, jums nereikia aktyviai naudotis savo kojomis. Tuo metu jūsų dėmesys yra nukreiptas į sumuštinio valgymą: jo įdėjimą į burną, kramtymą ir nurijimą. Jūsų smegenys yra kaip raumenys – jei negalite naudoti visų savo raumenų tam tikru metu, tai nereiškia, kad savo kasdieniniame gyvenime jūs nesinaudojate visomis raumenų grupėmis.
Taip pat šis mitas paneigtas remiantis pacientų, patyrusių galvos traumas, stebėjimu. Pasirodo, kad bet kurios smegenų dalies pažeidimas padaro ilgalaikį poveikį protiniams žmogaus sugebėjimams, jo vegetacinės nervų sistemos funkcionavimui, elgsenai, o tomografija atskleidė, jog nė viena smegenų sritis nėra absoliučiai neveikli.
Šiandien jau įrodyta, kad iš tikrųjų žmogaus galvos smegenų žievė dirba labai aktyviai net mums miegant.
 

Didinkime savo intelektualinį potencialą


Pasirodo, kad visą gyvenimą žmogaus smegenys yra aktyvios – smegenų ląstelės didėja ir dalijasi iki pat mirties. Taigi ir jauni, ir vyresnio amžiaus žmonės gali didinti savo intelektualinį potencialą. Tam yra įvairių būdų – skaitymas, kryžiažodžių sprendimas, domėjimasis įvairia veikla ir pan. Žinoma, nereikia užmiršti, kad svarbu ir tinkama mityba bei fizinė, ne tik protinė veikla.
Mityba. Atminčiai gerinti reikia vitaminų bei mineralinių medžiagų. Svarbu valgyti produktus, kurie suteikia energijos, tai yra pienas, įvairūs dribsniai, vaisiai, jogurtas, šviežių vaisių sultys, nes ir smegenų darbui reikia ypač daug energijos.
Vitaminai ir mineralai Kur jo galima rasti?
Geležis: Šio vitamino galima rasti mėsoje, žuvyje, kiaušinių tryniuose, daržovėse (pupos, ridikai, špinatai), vaisiuose (slyvos, vynuogės).
B1, B6: Šių vitaminų yra jūros žuvyse, grūduose, bananuose, bulvėse, graikiniuose riešutuose, slyvose.
B12: Šio vitamino gausiau vištienoje, žuvyje, sūryje.
Fizinė veikla. Mankšta, judėjimas taip pat gerina atmintį. Tereikia užsiimti kokia nors miela sporto šaka. Fizinė veikla suaktyvina kraujo cirkuliaciją smegenyse, į jas patenka daugiau deguonies ir kitų reikalingų medžiagų.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

davidas
2016-07-26 22:37
imanoma isnaudoti 100% smegenu proto jeigu jus patyret labai baisia trauma ir tokia guma atsiplese nes franken steinas isnaudojo net gi 50 % nes jis isgyveno po autobuso avarijos jis vienintelis liko gyvas ir jam atsiplese guma daba supratai?
edvinas
2015-04-20 15:28
viena penkioliktoji kuno mases sudaro smegenis?:D jei as sveriu 90kg mano smegenys svers 6 kg?:DDD
zmogus
2013-09-01 15:33
ar ymanoma isnaudoti bent 50%savo smegenu(think)

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai