Gera vaiko savijautą mokykloje – suaugusiųjų rūpestis

Jau dabar vertėtų pasirūpinti, kad brangūs mūsų vaikai prasidėjus naujiesiems mokslo metams gerai jaustųsi mokykloje. Ar susimąstėme, kas jiems svarbiausia ir kuo galime padėti mes, tėvai? Ar viskuo pasirūpinome, kad jie būtų sveiki ir žvalūs?
 

Drabužiai


Labai svarbu išleisti sūnų ar dukrą į mokyklą tinkamai apsirengusį. Nerekomenduojama dėvėti rūbų iš sintetinio pluošto, ypač apatinių. Verčiau renkime vaikus drabužiais, kurių audinio sudėtyje vyrauja medvilnė linas, viskozė, pusvilnė ar vilna. Rūbai turi būti praktiški, lengvi ir jaukūs, ne per ankšti. Įpratinkime vaikus atitinkamai pasiruošti kūno kultūros pamokai: būtinai turėti sportinę aprangą, batelius, o po pamokos nusiprausti, sudrėkusius rūbelius persivilkti kitais. Tai ir kūno higiena, ir apsauga nuo peršalimo ligų.

 

Avalynė


Pasak Kauno Visuomenės sveikatos centro vaikų higienos specialistės Romutės Smolskienės, mokyklinė avalynė turėtų būti odinė arba iš odos pakaitalo minkštu, lanksčiu padu. Bateliai turėtų būti patogūs, pralaidūs orui. Priekinė bato dalis – platesnė, nespaudžianti pirštų, o pakulnė –žema ar vidutinė, ne aukštesnė nei 3–4 cm. Mergaitėms nerekomenduojama mokykloje avėti aukštakulniais bateliais, nes pavargsta kojos, joms tenka didelis krūvis, kuris deformuoja pirštus, todėl plokštėja pėda, sutrinka kraujo apytaka. Nereikėtų eiti į mokyklą lakine avalyne.
Vis dar gajus netikęs įprotis eiti į mokyklą sportiniais bateliais. „Ypač berniukams reikėtų paaiškinti, kad visą dieną mokykloje avėti sportiniais bateliais yra nesveika, nehigieniška ir nepatogu – kojos prakaituoja, sklinda nemalonus kvapas, drėgmė ir šiluma vargina pėdos raumenis“, – pataria higienos specialistė.
 

Kuprinė


Rinkitės kuo ryškesnę ir lengvesnę kuprinę: pradinukui ji turėtų sverti iki 700 g., o vyresniam – iki 1 kg. Kuprinių medžiaga – tvirta, atspari šalčiui, o diržai turėtų būti ne siauresni kaip 35-40 mm. Svarbu, kad diržo ilgis būtų patogiai reguliuojamas. Nuo pirmos klasės būtina nešioti kuprinę, kurioje yra bent du skyriai. Tai svarbu todėl, kad, nešant daug knygų, sąsiuvinių portfelyje ar krepšyje, pagrindinis krūvis tenka vienai pusei, dėl to gali sutrikti vaiko laikysena. O nešiojant kuprinę krūvis per pečių lanką pasiskirsto tolygiai, todėl yra išlaikoma simetriška kūno padėtis. Tik svarbu paaiškinti vaikui, kad kuprinę reikia užsidėti ant abejų pečių.
Kuprinės ryški įspėjamoji spalva bei šviesą atspindinčios medžiagos arba atšvaitai užtikrins jūsų vaiko saugumą gatvėje.
 

Mokyklos suole


Atstumas nuo lentos iki pirmųjų suolų turėtų būti 2,6–3 m.
Mokykliniai baldai turi atitikti mokinio ūgį ir amžių, kitaip mokiniai priversti sėdėti netaisyklingai, susikūprinę, todėl kaklo ir nugaros raumenys greičiau pavargsta.
Kokia yra taisyklinga sėdėsena? Mokinys sėdi „giliai“, t.y. ¾ šlaunų turi liesti kėdės sėdimąją dalį. Kėdės atlošas tvirtai remia nugarą juosmens srityje ir žemiau menčių. Tarp liemens ir stalo krašto lieka 3–4 cm. tarpas. Kojos per klubo ir kelio sąnarius sulenktos tiesiu kampu, pėdos remiasi į grindis. Stalo aukštis turi būti toks, kad sulenkus ranką per alkūnę stačiu kampu dilbis ir priekinis stalo viršaus kraštas apytikriai būtų tame pačiame lygyje. Tuomet tarp akių ir knygos bus išlaikomas optimalus 35 cm atstumas.


 

Darbo vieta namuose


Namuose rekomenduojama vaikui turėti atskirą kambarį, o jei šeimoje auga keli vaikai, tai nors atskirą kampelį, kuriame yra stalas, kėdė, lova, pakabinama lentyna ar pastatoma spintelė knygoms. Stalą pastatykime taip, kad natūrali šviesa kristų iš kairės pusės arba iš priekio. Svarbu, kad stalas ir kėdė atitiktų vaiko ūgį. Padėjus ant kėdės pagalvėlę, sumažės stalo aukštis, o pastačius po kojomis suolelį, nekabės vaiko kojos. Vaikas sėdės taisyklingai, kai stalo viršus sieks jo krūtinkaulio galą, o kėdė bus sulig blauzda.
 

Laisvalaikis


Grįžus iš mokyklos ir papietavus, nederėtų iš karto sėsti ruošti pamokų. Pirmiausia vaikas turi bet 1,5–2, 5 val. pailsėti. Naudingas 15-30 minučių miegas, įvairūs judrūs žaidimai gryname ore, pasivaikščiojimai ir pan. Svarbiausia, kad poilsio metu vaikas užsiimtų tuo, kas jam yra įdomu ir visiškai priešinga nei mokymasis. Vaiko protas ir kūnas turi atsipalaiduoti, „persijungti“ į kitą veiklą.
 

Pamokų ruošimas


Pamokas reikėtų ruošti gerai išvėdintame ir tinkamai apšviestame kambaryje. Jei reikalinga dirbtinė šviesa, tuomet stalinę lempą su gaubtu statykite ant stalo vaikui iš kairės pusės. Elektros lemputė turi būti ne mažiau nei 40–60W galingumo. Geriausias laikas pamokoms ruošti – nuo 16 iki 18 val. po pietų, o besimokantiems po pietų – nuo 9.30 iki 11val. Reikėtų įpratinti vaiką, kad jis pamokų ruošimo metu sėdėdamas už stalo nesikūprintų, taip pat kad neskaitytų ir nerašytų gulėdamas ant sofos.
 

Televizorius


Būtinai atkreipkite dėmesį, kokias laidas, kino filmus žiūri jūsų vaikai. Atkreikite dėmesį į ženkliukus N-7, N-14. Neleiskite jiems žiūrėti žiaurių kino filmų, kurie gali pažeisti jautrią mokinuko nervų sistemą, psichinę sveikatą. Geriau rinktis laidas apie keliones, gyvūnus, animacinius filmukus ir pan. „Tėveliai turėtų žinoti, kad besimokantiems pradinukams negalima žiūrėti televizijos laidų daugiau nei 1 val., o vyresniųjų klasių mokiniams – ilgiau kaip 2 val. per dieną. Nereikėtų sėdėti arčiau televizoriaus ekrano kaip 2 metrų atstumu ir toliau, kaip 5,5 m”, – pataria higienos specialistė.
 

Kompiuteris


Vaikui pirkite tik kokybišką kompiuterį (ne senesnį kaip 5-8 metų), kuris garantuoja, kad elektromagnetinė spinduliuotė neviršys leidžiamų higienos normų. Šiame informacinių technologijų amžiuje mūsų atžalos neretai „priauga“ prie kompiuterio ekrano žaisdami žaidimus, žiūrėdami filmukus ir pan. Nereikėtų šiuo užsiėmimu piktnaudžiauti, nes nuo didelės įtampos, ekrane „bėgiojančių žmogeliukų“ pavargsta akys, gali pradėti skaudėti galvą, atsirasti perdėtas dirglumas ir pan.
Aišku, geriau, kad kompiuteris stovėtų ne vaiko miegamajame, o valgomajame ar bendrame kambaryje. Tačiau, jeigu tokios galimybės nėra ir kompiuteris yra tame pačiame kambaryje, kuriame vaikas miegas, tuomet būtina išjungti kompiuterį ne vėliau kaip valandą prieš miegą ir, atidarius langą, gerai išvėdinti patalpą.
 

Miegas


Labai svarbu įpratinti vaikus eiti miegoti ir keltis kasdien tuo pačiu laiku. Vakare prieš miegą pasistenkite su vaikais maloniai pabendrauti, pasišnekėti apie tai, kaip praėjo diena, kas vaikui pasisekė, kaip jaučiasi ir panašiai. Jeigu kas nepasisekė ar nuliūdino, leiskite vaikui išsikalbėti ir pasistenkite jį nuraminti. Jaukus nuoširdus bendravimas ir tėvų domėjimasis vaiko gyvenimu namų aplinkoje nuteikia geram miegui ir poilsiui.
Sveikiausia miegoti, kai kambaryje oro temperatūra svyruoja apie + 16–18 C. Neretai specialistai diskutuoja, kiek laiko turėtų miegoti mokyklinio amžiaus vaikai. Daugelio atvejų tai individualus dalykas, kurį lemia charakteris, temperamentas, genai ir panašūs dalykai. Juk vienas tokio pat amžiaus mokinukas puikiai jaučiasi išmiegojęs 7 val., o kitam gali būti per mažai ir 9 valandų miego...
 

Bendros sveiko miego rekomendacijos yra šios:


7–8 m. – 11 val.
9–10 m. – 10,5 val.
11–12 m. – 10 val.
13–14 m. – 9,5 val.
15–16 m. – 9 val.
daugiau nei 17 m. – 9–8,5 val.
Jau dabar vertėtų pasirūpinti, kad brangūs mūsų vaikai prasidėjus naujiesiems mokslo metams gerai jaustųsi mokykloje. Ar susimąstėme, kas jiems svarbiausia ir kuo galime padėti mes, tėvai? Ar viskuo pasirūpinome, kad jie būtų sveiki ir žvalūs?

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai