Įveikite operacijos baimę

Chirurginė intervencija visada yra agresyvi, nes jos metu pažeidžiamas organizmo audinių vientisumas. Pacientų išgyvenimai, susiję su chirurgine operacija, dažnai negatyvūs: skausmas, baimė, pooperacinės komplikacijos. Tai nulemia išankstinį gana neigiamą požiūrį į šią medicinos sritį. Dauguma žmonių lenkia galvą prieš gydytojų meistriškumą ir žinias, bet jokiu būdu nenori atsidurti „po peiliu“, nors skalpelį valdo žymi ir patyrusi ranka. Deja, šiuolaikinė medicina dar yra tokio lygio, kad dalies ligų nepavyksta išgydyti konservatyviai, ir optimalus pasirinkimas jiems yra chirurginė operacija.
 

Mirties baimė


Dauguma žmogiškų baimių, tarp jų operacijos baimė, iš esmės yra labai paprasta – baimė atsidurti gyvybei grėsmingoje situacijoje. Juo labiau jei prieš operaciją yra atliekama bendrinė narkozė. Būdami nesąmoningos būklės, savo situacijos visiškai nekontroliuojame, ir tenka visapusiškai pasikliauti vien profesionalais. O netekti kontrolės daugumai žmonių yra labai baisu. Tokiu atveju vyrauja ne tiek pačios operacijos, kiek narkozės baimė. Paklauskite operuosiančio chirurgo, kokia yra mirties tikimybė tokios operacijos metu. Statistika (1 iš 100 ar net mažesnė) jus greičiausiai nuramins. Anesteziologui papasakokite, kaip pakėlėte ankstesnes narkozes, išvardinkite visus vartojamus vaistus, būtinai paminėkite, jei dabar ar praeityje piktnaudžiavote alkoholiu ar narkotikais, taip pat ar vartojate narkotinius analgetikus. Tai padės gydytojui geriau parinkti jums tinkamą narkozę ir išvengti įvairių netikėtumų operacijos metu ir po jos. Išsakykite anesteziologui visas savo baimes dėl narkozės ir pagalvokite, ko norėtumėte jo paklausti. Dauguma gydytojų daugelio paprastų dalykų nepaaiškina kaip „savaime suprantamų“, tuo tarpu anksčiau panašioje situacijoje nebuvusiam pacientui tai gali būti nauja ir aktualu.
 

Skausmo baimė


Daug operacijų atliekama tikintis, kad po operacijos skausmas susilpnės ar praeis (pvz., stuburo išvaržos operacijos), bet daliai ligonių iki operacijos neskauda nieko. Chirurginis gyvų audinių pažeidimas natūraliai turi sukelti skausmą. Ypač skausmo bijoma prieš stomatologines operacijas, taip pat prieš operacijas, kurios bus atliekamos su daline nejautra. Tačiau šiuolaikinis pooperacinis nuskausminimas paprasčiausiai neleidžia išsivystyti stipriems skausmams: nuskausminamieji vaistai suleidžiami dar kai skausmo nėra arba vos jam prasidėjus ir kartojami reguliariais laiko tarpais. Nepamirškite perspėti gydytojo jau prieš operaciją, jei netoleruojate kokių nors nuskausminamųjų vaistų. O svarbiausia – prisiminkite, kad operacinės žaizdos paprastai greitai sugyja, ir greitai po operacijos skausmui nebebus jokio pagrindo. Nekentėkite dėl skausmo baimės labiau nei dėl paties skausmo.


 

Pooperacinių komplikacijų baimė


Kiek laiko reikės praleisti pooperacinėje reabilitacijoje? Kiek laiko negalėsiu dirbti? Pagaliau – kaip jausiuosi ir funkcionuosiu (galėsiu vaikščioti, valgyti, kalbėti ir t.t.) po operacijos? Tai neramina daugelį prieš planines operacijas. Paklauskite visa tai savo gydytojo. Taip pat – kaip reikia pasiruošti operacijai, kad pooperacinis laikas praeitų kuo sklandžiau.
Yra specifinės operacijos – kai pašalinama moterims gimda, kiaušidės, krūtys, o vyrams – prostatos operacijos. Moterys baiminasi prarasti savo moteriškumą, patrauklumą, o vyrai – potenciją. Ar aš dar būsiu patrauklus savo partneriui? Tada iškyla baimė prarasti svarbius tarpasmeninius ryšius. Žinoma, ji tuo didesnė, kuo tie ryšiai silpnesni. Kadangi tokios operacijos dažnai atliekamos dėl onkologinių ligų, savo moteriško (vyriško) vaidmens ir partnerio praradimo baimė kartais būna netgi didesnė už mirties baimę. Deja, dažnai ši baimė yra nepagrįsta. Pvz., moterys, kurių gimda pašalinta, to nejaučia pačios, nejaučia ir jų partneriai bei gali patirti orgazmą lygiai taip pat kaip ir anksčiau. Jei jums reikalinga panaši operacija ir turite su ja susijusių baimių, pasidalinkite jomis su specialistu – jūs nebūsite pirmas jo praktikoje su panašiomis baimėmis ir jis tikrai žinos ką patarti.
Pacientai, kuriems atliekamos operacijos atvirose kūno vietose (kaklo, veido srityje, kosmetinės operacijos), dažnai bijo pooperacinių randų susidarymo. Viena vertus, randas po operacijos yra neišvengiama būtinybė. Tačiau, kita vertus, tuos randus galima padaryti kuo mažiau pastebimus. Tam šiuo metu jau egzistuoja įvairūs randus veikiantys metodai (lazeris, randų chirurginė plastika, tepalai).
Dar būna ir įvairių kitų, kartais net labai keistų su operacijomis susijusių baimių, pvz., baimė, kad operacijos metu bus paliktas svetimkūnis, kad personalas operacijos metu gali šaipytis iš operuojamojo. Šios baimės jau gali būti antrinės, skirtos bijančiojo mintims nuo dar didesnės baimės atitraukti, pvz., mirties baimės.
Galiausiai – tikėkite būsimos operacijos veiksmingumu ir personalo profesionalumu. Juk placebas reikšmingas ir chirurgijoje. Tai iliustruoja toks pavyzdys. Krūtinės angina 1950 metais įprastai buvo gydoma vidinės krūtinės arterijos (paviršinės raumenis maitinančios kraujagyslės) perrišimu. Buvo manoma, kad šiuo atveju formuosis papildomos širdį maitinančios kraujagyslės ir sumažės išemija širdyje. Po šios operacijos net 90 procentų ligonių iš tikrųjų suretėdavo krūtinės anginos priepuoliai. Tačiau pomirtinių tyrimų metu asmenims, kuriems buvo atlikta ši operacija, nebuvo randama jokių naujų kraujagyslių. Tai vertė suabejoti pripažintos operacijos veiksmingumu. Dėl to jauno Sietlo kardiologo Leonard Cobb iniciatyva atliktas placebu kontroliuojamas tyrimas: daliai ligonių operacija atlikta kaip įprasta, daliai jos metu atliktas įprastinis pjūvis, bet kraujagyslė neperrišta. Abiejose pacientų grupėse po operacijos pastebėtas vienodas pagerėjimų dažnis, taip buvo vertinamas skausmo sumažėjimas, geresnė fizinio krūvio tolerancija, sumažėjęs vaistų vartojimas, teigiami poslinkiai EKG. Rezultatai nesiskyrė ir praėjus 6 mėnesiams po operacijos. Tai buvo netikėta, nes manyta, kad placebo poveikis geriausiu atveju yra trumpalaikis. Panašių pasakojimų tenka išgirsti iš daugelio chirurgų. Operacijos metu atvėrę pjūvį ir pamatę, kad auglys pernelyg išplitęs, jie paprasčiausiai užsiūdavo žaizdą. O pacientas, tikėdamas, kad operacija atlikta sėkmingai... pasveikdavo. Todėl visada tikėkitės geriausio – tai padidins operacijos sėkmę.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

jonas
2011-10-15 14:33
Sveiki , uz dvieju savaiciu darausi anginos operacija , kartais parukau zoles , ar pries operacija tyrimu metu gali mano kraujyje aptikti kad vartojau narkotines medziagas?
loreta
2009-01-21 12:47
gal galit parekomenduoti klinika miomu ir gimdos salinimui?girdejau,kad santariskese skuba ipjauti viska.
greta
2009-01-13 08:29
Na man dare tokia operacija vaikysteje.. Siaip nera ji maloni, bet greita, greitai pasveiksi po jos tik skaudes ryjant kokias2 dienas labai o po to viskas ok bus :)
Siaip angina labai imunine sistema gadina, tad geriau ja isoperuot ir skrandziui negerai kai pulinga buna :P
inga
2008-12-25 12:21
bijau anginos operacijos ar ji pavojinga

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai