Jaunėlis gali tapti vienturčiu

Ar tikrai kiekvieno mūsų individualumui bei charakterio bruožams turi įtakos eilės tvarka, kuria gimėme šeimoje? Kuo pirmagimis gali būti pranašesnis už brolius ir seseris? Ar tai tik mitas, kad vienturčiai vaikai egoistai, o pagrandukai – lepūnėliai? Psichologai pabrėžia, jog didžiausią įtaką vaiko charakterio vystymuisi daro tėvų požiūris į vaiko auklėjimą.
 

Pirmagimiai - nuvainikuoti karaliai


Teigiama, kad pirmagimiai – lyderiai iš prigimties. Kiekvienas pirmagimis (išskyrus dvynius) kurį laiką būna didžiausias tėvų turtas, į kurį sudedamos tėvų viltys ir lūkesčiai. Manoma, kad dėl šios priežasties jie gyvenime daug pasiekia. Nuvainikuoti karaliai – taip pirmagimius vadina psichologai, kai šeima ima gausėti. Žinoma pabrėžiama, kad labai svarbu, koks amžiaus skirtumas bus tarp vaikų, kai atsiras antrasis vaikutis. Pirmagimiai pasižymi dėmesingumu, punktualumu, organizuotumu, nebijo imtis vykdyti sudėtingų užduočių, nes dažnai brolio ar sesutės prižiūrėjimas atitenka jiems. Dažnai per daug pasitiki savimi, nenori dalintis savo pareigomis ir atsakomybes su kitais, nes tiki, kad geriau už juos tų darbų nieks neatliks.


 

Tarp žemės ir dangaus…


Per viduriuką gimę vaikai ne tik mokosi bendrauti, dalintis, paremti vienas kitą, bet mokosi ir tam tikrus visuomenėje egzistuojančius vaidmenis. Pavyzdžiui, pirmagimiui dažnai tenka vadovaujamas vaidmuo, kuris ugdo didesnį atsakomybės jausmą. Jauniausiasis išmoksta džiaugtis gyvenimu, įdėdamas mažiau pastangų. Viduriniajam vaikui yra šiek tiek sunkiau, jam paprastai pritrūksta tėvų meilės, jis lyg tarp žemės ir dangaus. Tačiau tokiu būdu vidurinysis vaikas išmoksta gyvenime laviruoti, spręsti problemas, kad visiems būtų gerai.
 

Vienintelis ir nepakartojamas


Apie vienturčius sklando daug ir įvairių kalbų. Tėvai vaikui gyvenimą be brolių ir seserų įsivaizduoja tobulą, tačiau užaugęs vaikas tikina, kad augti vienam nėra jau taip gerai. Manoma, kad vienintelis vaikas šeimoje yra išlepęs, nepripratęs dalintis su kitais, egoistiškas, nuolat turi jausti dėmesį, mėgsta būti lyderiu. Psichologų nuomone, kadangi vaikutis auga vienas šeimoje, todėl tėvai ir skiria daugiau dėmesio jam, tačiau teigti, kad vienturčiai – egoistai ir išlepę, tikrai negalima. Viskas priklauso nuo vaiko auklėjimo ir tėvų požiūrio į jį.
Psichologai pažymi, kad vienturčiai truputėlį stokoja bendravimo patirties su bendraamžiais. Todėl, kai vienturtis pradeda bendrauti su bendraamžiais, pajunta didžiulę konkurenciją. Dažnai vienturčiai vaikai nemoka žaisti su bendraamžiais, nes namuose žaidžia su mama ar tėčiu, kurie nesupyks, nenuskriaus, neatims žaislo. Didžiausią įtaką vaiko charakterio vystymuisi daro tėvų požiūris. Psichologų nuomone, teiginys, kad vienturčiai išlepinti, dalinai yra teisingas. Tėvai saugo vienturtį vaiką net nuo tariamų blogybių, nuolat bijo, kad neužsigautų, nesusižeistų, neišsipurvintų. Taip auklėjamas vaikas gali užaugti jautrus, savimi nepasitikintis, nemokantis kovoti už save, per daug prisirišęs prie tėvų, nuolat išgyvenantis dėl nesėkmių žmogus. Ne mažiau svarbu ir nepervertinti vaiko sugebėjimų, nuolat nediegti, kad jis yra vienintelis ir nepakartojamas. Vienturčiui reikia leisti kuo dažniau pabūti su bendraamžiais, vesti į darželį, būrelius. Taip pat psichologai pažymi, kad be brolių ir seserų augančiam mažyliui tėveliai galėtų nupirkti naminį gyvūnėlį, tuomet vaikas turės kuo rūpintis, nesijaus namuose pats svarbiausias.
 

Pagrandukas gali augti kaip vienturtis


Daugelis tėvų tikina, kad visus vaikus augina ir auklėja vienodai, tačiau neretai vyresnieji vaikai sako, kad pagrandukai yra labiau lepinami ir mylimi. Psichologai pabrėžia, kad labai svarbu, ar jauniausias vaikas yra gimęs po ilgos pertraukos, ar šeimoje auga du trys vienas paskui kitą gimę vaikai. Jei auga pametinukai, tai pačiam jauniausiajam gali kilti nemažai problemų, nes turi nuolat kovoti dėl tėvų ir aplinkinių dėmesio, žaislų, Geriausiu amžiaus skirtumu tarp vaikų psichologai laiko 5 metus.
Jei laukiatės vaikelio, kai vyresniesiems vaikams daugiau nei 10 metų, jis bus auginamas kaip vienturtis. Mažylis bus daug kartų laimingesnis už paprastus vienturčius, nes jis mėgausis ne tik tėvų ir senelių dėmesiu, bet ir vyresniųjų brolių ir seserų. Šiuo atveju jauniausias vaikas gali neišsiugdyti atsakomybės jausmo, jis gali nuolat stokoti iniciatyvos, laukti pagalbos iš artimųjų, pradėti manipuliuoti šeimos nariais, kad galėtų pasiekti tai, ko nori. Jaunėlio vystymasis taip pat priklauso nuo tėvų požiūrio į jį: ar jie suteikia savo vaikui galimybę pabūti tarp vaikų, ar vaikas darželyje bendrauja ir kaip bendrauja su bendraamžiais…O gal vaikas nemoka bendrauti su bendraamžiais, nes auga suaugusiųjų pasaulyje?
Jeigu šeimoje pagrandukas norės tapti lyderiu, iš šeimos narių mokysis elgesio būdų, bendravimo ypatumų, gali būti aktyvus, iniciatyvos, organizuotas, savimi pasitikintis žmogus.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

xxx
2016-11-28 12:50
Mano galva, prieš vertinant vaiko charakterį pagal gimimo eiliškumą, būtina atsižvelgti ir į tėvų gimimo eiliškumą. Jei susitinka du tokie jaunėliai pagrandukai ir susilaukia pirmagimio, vargu ar autoritetu tokie tėvai šiam vaikui bus. Greičiau pats sau mokytoju pataps. Nebrandūs žmonės vargiai ar gali ko išmokyti atėjusią kartą.
Marija
2008-06-15 00:25
Straipsnis labai patiko...tikrai daug tiesos...esu antras vaikas šeimoje, turiu vyresnį brolį ir jaunesnę seserį, gimusią po ilgos pertraukos...Brolis kaip pirmagimis visada užėmė lyderio poziciją, o sesuo - augo antra pirmagime, lepūnėle pagranduke:)
Mokytoja
2008-06-08 10:15
Kaip nebutu liudna, bet sie vaikai ateina i mokykla, jie nuolat reikalauja suaugusio, siuo atveju mokytojo demesio (o kaip jo skirti pakankamai kai klaseje 26 vaikai)Tevams atrodo, kad ju vaikas mokykloje neivertintas, nepakankamai giriamas,juk tokiu vienturciu daznai buna net ne po viena.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai