Kaip pagerinti vaikų atmintį

Dauguma tėvelių skundžiasi mažylių išsiblaškymu ir užmaršumu. Priežastys gali būti įvairios, kaip ir sprendimo būdai, norint pagerinti atmintį. Svarbiausia skirti kuo daugiau dėmesio vaiko dienos režimui, fizinei ir psichinei sveikatai bei atminties lavinimui.
 

Kodėl vienus dalykus atsimename, o kitų – ne?


Atmintis išsaugo informaciją apie praeities įvykius. Praeitis – tai ne tik tai, kas įvyko prieš keletą metų, bet ir tai, kas įvyko ką tik. Pastaruosius įvykius saugo trumpalaikė, tolimesnės praeities – ilgalaikė atmintis.
Neseniai mokslininkai atrado, jog užmaršumas – tai ženklas, kad smegenų veikla gera. Mokslininkai iš Stenfordo universiteto (Kalifornija, JAV), vadovaujami Brice Kuhl, nustatė, jog kiekvieno žmogaus smegenyse vyksta tam tikra atranka, kuriuos dalykus įsiminti, o kurie nėra tokie svarbūs ir galima nugramzdinti užmarštin.
Nesvarbūs dalykai tarsi „suspaudžiami“ į tam tikrą kratinį, o svarbesnieji išlieka aktyviojoje atmintyje, – taip žmogus išvengia minčių sumaišties. Tuo tarpu stengiantis ką nors prisiminti, galima atkapstyti ir tuos „suspaustuosius“ prisiminimus, tačiau tam jau reikia sąmoningų ir aktyvių pastangų.


 

Kokios priežastys lemia vaikų užmaršumą?


Vis daugiau tėvelių nerimauja ir skundžiasi, kad jų vaikas išsiblaškęs ir užmaršus. Iš tiesų to priežasčių daug… Psichologų nuomone, labai svarbu, kad tėvai ir pedagogai atpažintų tikrąsias vaiko užmaršumo priežastis. Dažnai užmaršumu pasižymi vaikai, kuriems pasireiškia hiperkinezinis sutrikimas. Tėvai ir mokytojai turėtų suprasti, kad hiperaktyvumas, dėmesio trūkumas, užmaršumas – sutrikimo simptomai. Todėl tokiam vaikui labai svarbi kompleksinė pagalba, apimanti vaiką, šeimą, mokyklą ir socialinę aplinką.
Dažnai užmaršumu pasižymi ir vaikai, pradedantys lankyti mokyklą. Mokykloje reikalaujama susikaupti, atsiminti daug naujų dalykų, taisyklių, nuorodų, pasiruošti net kelioms pamokoms. Šios užduotys pernelyg sunkios vaikams, todėl nenuostabu, jog vaikas ne viską atsimena. Taip pat vaikas neretai patiria ir stresą, sutrinka jo miegas bei mityba.


 

Aplinkos įtaka


Dauguma psichologų teigia, kad informacijai atgaminti yra labai svarbios yra užuominos: išorinės, t. y. garsai, kvapai, šviesa, ir vidinės – nuotaika, susikaupimas. Todėl mokantis svarbu namuose sukurti tokią atmosferą, kuri maksimaliai nuteiktų vaiką geranoriškai mokytis ir susikaupti darbui. Atmintį ir mokymąsi neigiamai veikia ir stresai. Tyrimai rodo, kad per didelė nervų įtampa kenkia mokymosi ir atminties kokybei.
 

Svarbu ne tik mokytis, bet ir išmokti mokytis


Į ką reikėtų atkreipti dėmesį? Vaikui būtinas tinkamas darbo ir poilsio režimas Mokantis patartina kas 45–90 min. daryti 10–15 min. pertraukėles, jų metu lengvai pasimankštinti, pasižiūrėti į tolį, atsigerti. Intensyviai pasimokius 3–4 valandas, patartina padaryti 1 valandos pertrauką. Jos metu naudinga pasivaikščioti gryname ore. Labai svarbu, kad vaikas tinkamai išsimiegotų. Žemesniųjų klasių moksleiviams patartina miegoti 9–10 val., vyresniųjų klasių moksleiviams privalu miegoti ne trumpiau kaip 8 valandas per parą.
 

Atminčiai lavinti svarbi visavertė mityba


Subalansuotame ir visaverčiame maiste turėtų būti ne mažiau kaip 10–15 proc. baltymų, 30 proc. riebalų, 10–15 proc. angliavandenių, taip pat mineralinių medžiagų, vitaminų ir skysčių. Bet koks mitybos nepakankamumas, kai organizmui trūksta baltymų, vitaminų (dažniausiai B grupės) ir mineralų (ypač magnio), gali sukelti nuovargį bei silpninti atmintį. Yra maisto produktų, labai naudingų smegenims. Žuvų ir kitų jūros gėrybių reikėtų valgyti mažiausiai tris kartus per savaitę. Žuvų vertę lemia tai, kad jose yra 15–26 proc. baltymų, sudarytų iš 20 aminorūgščių, kurios labai svarbios smegenų ląstelių veiklai.
Vaikams dažnai rekomenduojami vitaminai, kurie svarbūs smegenų mitybai. Vitaminai didina darbingumą, puikiai stiprina imuninę sistemą bei gerina emocinę psichinę būseną.
 

Vizualizaciją galima naudoti vaiko atminčiai pagerinti


Vaizdų atgaminimo procesas vadinamas vizualizacija. Vizualizaciją galima naudoti vaiko atminčiai pagerinti. Kaip? Tyrimai rodo, kad galima pagerinti bet kokią savo gyvenimo dalį, jei tik skirsite laiko rezultatui, kurio trokštate, įsivaizduoti. Pasinaudojant vaizdų galia įrašyti informaciją į smegenis, kad prireikus ji iškart būtų atgaminta. Kai vaikas kažką mokosi, jam reikia pamatyti, ką jis mokosi, kad smegenys tai įsimintų. Kai vaikas mokosi užsienio kalbos žodžių, jam sukurti situaciją, kada žodis vartojamas. Tai yra vizualizacija. Žodžio vaizdas padės smegenims išsaugoti jo prasmę. Vizualizacija puikiai tinka istorijai mokytis. Vaikas pagal turimą informaciją gali sukurti juokingą, įsimintiną istoriją, kurioje bus svarbiausi faktai.
Atmintį galima pagerinti ir žaidžiant su vaiku įvairius lavinamuosius žaidimus. Tokie žaidimai vaikui padeda greičiau atsiminti raides, skaičius, formas, spalvas, naujus žodžius.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai