10 dalykų, kurių vaikui negalima sakyti

Taip jau būna: labai supykę vaikams pasakome nederamų dalykų. Tačiau kai kurie tėvai, visai to nenorėdami, savo vaikui be perstojo kartoja tokius dalykus, kurie ilgainiui sukelia labai blogus padarinius. Kai vaikai dar visai maži, mes kruopščiai renkamės žodžius - ką galime sakyti ir ko ne. Bet kai vaikai šiek tiek paauga, darosi sunku kontroliuoti žodžių srautą. Štai 10 dalykų, kurių jūs neturėtumėte sakyti savo vaikui.
 

1. “Kodėl tu negalėtum būti labiau panašus į savo seserį?”


Toks palyginimas turi dvejopą žalą. Visų pirma, tarp vaikų įsiplieskia nesantaika. O antra, vaikams vystosi nepilnavertiškumo kompleksas. Kiekvienas mažas žmogutis - unikalus ir jam dar teks ilgai aiškintis savo paties gabumus. Todėl jam padėkime atrasti savo talentus, užuot vertę susitapatinti su kitais.
 

2. “Kartais tu būni tikrai negeras.”


“Negeras” - tai reiškia, kad nieko gero jame nėra. Bet toks pasakymas itin žalingas - jis tik sumažina vaiko savigarbą, o problemos visai nepadeda išspręsti. Vaikui aiškiai pasakykite, koks jo poelgis yra netinkamas, bet nesmerkite jo asmenybės. Juo labiau kad tam ir pagrindo nėra, nes išties negerų žmonių yra labai mažai, o jūsų vaikas juk ne toks?
 

3.“Dabar aš negaliu tau skirti laiko.”


Žinoma, jūs negalite visos dienos skirti vien savo vaikams. Tačiau sakydami, kad neturite laiko, jūs tarsi teigiate, kad vaikas nėra svarbus. Paaiškinkite, kad po 10 minučių (ar valandos) užbaigsite pradėtą darbą, o tada jau galėsite vaikui skirti daug daugiau dėmesio nei dabar. Vaikas supras, palauks ir tarp jūsų užsimegs puiki draugystė.


 

4. Pabandyk “suimti save į rankas.”


Paauglystė - intensyvių emocijų laikas, o jas ignoruojant arba laikant tik silpnumo požymiu, vėliau gali atsirasti sunkiai išsprendžiamų bendravimo nesklandumų.
 

5. “Aš tavęs nemylėsiu, jeigu tu ir toliau taip elgsiesi.”


Tėvų meilė turi būti besąlyginė ir vaikas turi jausti, kad jis visada bus mylimas, neatsižvelgiant į jo poelgius, išvaizdą ir t.t. Jeigu jūs įteigiate vaikui, kad jūsų meilė priklauso nuo jo gero elgesio, tai smarkiai sumažinate saugumo jausmą.
 

6. “Niekas tavo nuomonės neklausė.”


Pabandykite neatmesti savo vaiko nuomonės. Jeigu niekada neleisite jam dalyvauti suaugusiųjų pokalbyje, tai nesitikėkite, kad jis išreikš savo nuomonę būdamas suaugęs.
 

7. “Man nepatinka tavo draugai.”


Vaikai tapatina save su draugų grupe. Jeigu kritikuojate tą grupę, tai vaikas jaučia, kad jis taip pat yra kritikuojamas. Jeigu manote, kad jo draugai jam rodo blogą pavyzdį, tai paskatinkite draugauti su kitais vaikais, plėskite jo pažinčių ratą.
 

8. “Tu turi tapti gydytoju / teisininku / mokytoju.”


Yra didelis skirtumas tarp to, ar jūs visaip skatinate vaiką pasiekti kuo daugiau gyvenime, ar patys už jį nusprendžiate, kokią karjerą jis turi pasirinkti. Leiskite jam pačiam įgyvendinti savo siekius.
 

9. “Ir po viso to, ką aš dėl tavęs padariau…”


Nesukelkite vaikui kaltės jausmo ir neverskite jo būti dėkingo už kiekvieną smulkmeną, kurią jam padarote. Juk ir patys nenorite jaustis amžinai kalti prieš savo tėvus, kad turėjo daug vargo jus augindami?
 

10. “Tu storas.”


Vaikai, turintys antsvorio problemų, labai skaudžiai tai išgyvena. Jeigu norite savo vaikui padėti, paprasčiausiai duokite jam mažiau kaloringą maistą ir per daug nešnekėkite, kaip negražu būti storam.
Vaikams viena diena - kaip suaugusiesiems metai. Todėl jau šiandien kalbėdamiesi su vaiku neužmirškite savęs pakontroliuoti: ar tikrai jūsų kalba vaiko nežeidžia?

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

V.Vačiulis
2012-01-16 09:47
Mano nuomone, tokie straipsniai yra labai naudingi. Šį straipsnį rekomenduočiau perskaityti ne tik tėvams, auginančiams vaikus, kad plačiau susipažintų su vaiko psichologija bet ir asmenims, dirbančiams su vaikais,kaip pedagogams. Tačiau šalia ugdymo priemonių, skatinančių nevaržomą vaiko asmenybės augimą, tobulėjimą, derėtų nepamiršti ir vaiko auklėjimo priemonių.
xoVtYUjhtFjIK
2011-09-02 05:36
Check that off the list of tnhgis I was confused about.
svaja
2009-01-22 12:12
Skaiciau vieno psichologo rekomendacija, kad beisiplieskiant konfliktui tarp vaiko ir mamos, labai gerai yra iki istariant lemtinga -impulsyvia fraze,spet mintyse suskaiciuot bent iki 4(siaip rekomenduoja iki 10) . Patikekit, tai tikrai veikia,bet tai suspet, labai labai nelengva.
mama
2008-04-18 17:10
Patarimai- aukso vertės, bet kaip kartais jie išsprūsta net nespėjus mirktelėti...
Snezana
2007-12-01 15:08
Labai dziugu, kai gali paskaityti protingu patarimu. Juk tevams bendraujant su savo vaikais, ypac paauglystes metu, itin sunku ”blaiviai” mastyti ir susilaikyti nuo emociju. Dekoju uz patarimus!
akvamarinas
2007-03-06 14:41
Aciu uz gerus patarimus.Lauksiu daugiau straipsniu tokia tema,tai labai naudinga! Aciu!
saule
2006-10-04 10:22
tiesiog labai geri patarimai:)
Julia
2006-09-23 21:43
Man labai patinka tokie straipsniai,jie man padede vaiko auklejime.
lamukas
2006-09-06 17:40
Patinka, tokie straipsniai apie vaiko auklėjimą. Kuo daugiau tokių straipsnių apie vaiko psichologiją. Juk kartais ištikrųjų nežinai kaip pasielgti vienoje ar kitoje situacijoje, ką pasakyti, kad neužgniaušt vaiko asmenybės. Lauksim daugiau tokių straipsnių.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai