8 taisyklės, padedančios apsisaugoti nuo erkių ir nuo jų platinamų ligų

Šiltasis metų laikas daugybei žmonių teikia džiaugsmą ir didina norą vėl daugiau laiko praleisti gamtoje. Jei žiemą būdinga didesnė rizika nušalti, o vasarą – nudegti saulėje, tai reikėtų nepamiršti ir dar vieno itin svarbaus pavojaus – erkių. Jos tik ir laukia, kol galės surasti kokią nors kūno vietą, kurioje galėtų išbūti tol, kol pakankamai pasisotins ir išliks nepastebėtos. Tarkime, vien per 2019 metų pirmąją pusę Lietuvoje užregistruota apie 100 susirgimų erkiniu encefalitu, kai 2018 metais šių susirgimų atvejų skaičius buvo beveik per pusę mažesnis. Tuo tarpu Laimo ligos sergamumas per pirmąsias 2018 ir 2019 metų puses išliko labai panašus ir siekė 550-600 atvejų. Vis dėlto ir Laimo ligos atvejų nuolat daugėja.

Tad pakalbėkime apie 8 paprastus būdus, padedančius apsisaugoti nuo erkių ir nuo jų platinamų ligų. Pagrindinės užsikrėtusių erkių platinamos ligos yra Laimo liga ir erkinis encefalitas. Pasirodo, kad viena erkė gali užkrėsti ir ta, ir ta liga, tad vertėtų būti ypač atsargiems. Ypač dėl to, kad Lietuva priskiriama didelės rizikos zonai ir Lietuvoje užsikrėtusių erkių nuolat daugėja (kaip ir jų pernešamų ligų atvejų).

1) Venkite tokių vietų, kuriose erkių gali būti daugiausiai. Dažnai klaidingai manoma, kad erkės gyvena tik miškuose. Vis dėlto paskutiniu metu jų sutinkama netgi miestuose – ir nebūtinai žaliosiose zonose. Erkės itin mėgsta pamiškes, pagriovius, aukštesnę žolę ir kemsynus, tad venkite tokių augalotų vietų ir stenkitės būti tik gerai prižiūrėtoje aplinkoje. Erkės nemėgsta tiesioginių saulės spindulių, todėl jos dažnai slepiasi šešėlyje ir gyvena šiek tiek drėgnesnėse vietose.

2) Tinkamai prižiūrėkite aplinką. Neleiskite užaugti aukštai žolei, nepalikite nereikalingų krūmokšnių. Trumpai nupjauta ir tiesioginės saulės pasiekiama žolė erkėms tikrai nepatiks.

3) Gamta džiaukitės tik tinkamai apsirengę. Geriausia rengtis kuo šviesesniais drabužiais – taip erkės taps tiesiog pastebimesnės. Vertėtų rinktis marškinėlius ilgomis rankovėmis, aukštu kaklu ir kelnes su ilgomis bei gana siauromis klešnėmis. Geriausia, kai rankogaliai ir kelnių galai gerai priglunda prie odos. Tai reikšmingai apsaugo nuo erkių patekimo ant kūno odos ir sunkiai pastebimų vietų. Dėvėkite gerai priglundančius batus, o kelnių galus labai naudinga sukišti į kojines. Tad, paprastai tariant, sukurkite kuo daugiau fizinių barjerų erkėms.

4) Ant galvos užsidėkite gerai priglundančią kepurę arba dėvėkite galvos skarelę. Galvos plotas santykinai didelis, kad erkė nesunkiai pakliūtų į plaukus ir Jūs to net nepastebėtumėte. Tad vykdami į gamtą nepamirškite tinkamai apsaugoti galvos.

5) Apsaugokite atviras kūno vietas veiksmingais cheminiais repelentais – erkes ir kitus vabzdžius atbaidančiais purškalais. Atkreipkite dėmesį, kaip repelentas turi būti naudojamas – jei tik ant odos, tai ant drabužių gali likti dėmių. Naudokite tik kokybiškus ir patvirtintus repelentus – įsitikinkite, kad jie įsigyti autorizuotose vietose. Mažiems vaikams iki 3 metų reikia naudoti tik jiems skirtus repelentus ir nepatariama jų purkšti ant odos, nes gali jie gali gana stipriai alergizuoti. Dabar siūloma ir specialių apyrankių, ir švelnių odos putų – asortimentas labai platus. Atviras odos vietas galite papurkšti ir natūralesnėmis priemonėmis, pavyzdžiui, praskiestu arbatmedžių aliejumi. Žinotina, kad erkės nemėgsta acto, česnakų, citrusinių kvapų.

6) Grįžę iš pasibuvimo gamtoje galite naudoti pūkų surinkėją – jei ant drabužių bus prikibusių erkių, jis turėtų veiksmingai jas surinkti. Geriausia drabužius greitai nusirengti ir atidžiai apžiūrėti visą kūną, ypač galvos odą, paausius, pažastis, kirkšnis, kelių linkius, tarpupirščius. Nei viena kūno vieta neturėtų būti praleista. Būtų gerai, jei padėtų kitas žmogus. Vaikams turėtų padėti tėvai.

7) Itin naudinga nusiprausti po dušu ir pasikeisti drabužius. Panaudotus drabužius galima išpurtyti ir geriausia juos iš karto išskalbti.

8) Geriausia, veiksmingiausia ir moksliškai patvirtinta apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai. Tinkamai atlikta vakcinacija nuo šios ligos gali apsaugoti net iki 99 procentų. Dėl individualaus skiepų grafiko ir skiepų tinkamumo reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai