Kaip diagnozuojamas ir gydomas vaikų kosulys

Kiekvienas tėtis ar mama, žiūrintis į savo sergantį vaiką, norėtų pasiimti sau visus jo negalavimus, kad tik mažylis jaustųsi geriau. Šių laikų medicina labai pažengusi, išgydo net pačius sunkiausius sveikatos sutrikimus (deja, dar ne visas), tačiau ir tėvelių žinojimas, kaip diagnozuojamos ir gydomos tam tikros ligos, labai svarbus bendradarbiaujant kartu su gydytojais. Tuomet tikslas, kad vaikas kuo greičiau pasveiktų, pasiekiamas žymiai greičiau. Naudinga žinoti, kokie tyrimai gali būti atliekami, kai mažylis skundžiasi kosuliu ir suprasti bendras gaires, kaip jis gydomas. 

 

Kada naudinga atlikti tam tikrus tyrimus?

Jei neramina vaiko sveikatos būklė, būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus. Kuo vaikelis mažesnis (ir ypač jei tai kūdikis iki 3 mėnesių amžiaus), reikėtų kuo skubiau vykti į gydymo įstaigą ir pasitarti su vaiką prižiūrinčiu gydytoju dėl reikalingų tyrimų ir galimo gydymo. Pirmiausiai gydytojas surenka anamnezę (ligos istoriją): daug klausinėja apie kosulį ir jo pobūdį bei kitus pasireiškiančius simptomus, atidžiai apžiūri vaikelį. Tokia pirminė apžiūra ypatingai svarbi tolimesnei diagnostikos eigai – gydytojas nusprendžia, kokius tyrimus reikėtų atlikti toliau. Įvertinus kosulio pobūdį, įvairius kitus pasireiškiančius simptomus, vaikelio savijautą, amžių, jo subjektyvius skundus arba tėvų pastebėjimus, gydytojas gali nuspręsti atlikti rentgenologinį tyrimą, kuris padėtų daugiau sužinoti apie ligą. Gali būti atliekamas ir mikrobiologinis tyrimas – paimamas tepinėlis iš vaiko ryklės arba nosies, laboratorijoje išauginami tam tikri mikrobai ir sužinoma, kas galėjo sukelti ligą. Gydytojui gali prireikti apžiūrėti kvėpavimo takus iš vidaus (atlikti bronchoskopiją). Bronchoskopijos metu įvertinama trachėjos ir bronchų būklė, gali būti pašalinamas užstrigęs svetimkūnis (jei jis ir buvo kosulio priežastis). Jei įtariama astma, gali būti atliekami specialūs kvėpavimo funkcijos testai. 

 

Ką verta žinoti apie kosulio gydymą?

Gydymą paskiria gydytojas, tačiau tėvams naudinga žinoti, kad tai priklauso nuo kosulį sukėlusios priežasties. Jeigu žinoma, kad tai infekcija, kurią sukėlė bakterijos, tuomet į pagalbą pasitelkiami antibiotikai. Jei nežinoma, kas galėjo sukelti ligą, skiriami plataus veikimo spektro antibiotikai, jei sukėlėjas žinomas – stengiamasi paskirti siauresnio veikimo spektro antibiotikus. Jei numanoma, kad sukėlėjas virusas, tada antibiotikų vartojimas nėra racionalus ir jie neskiriami (virusams antibiotikai įtakos nedaro). Svarbu gydyti ir kitus simptomus, pavyzdžiui, slogą (tam tinkamas jūros vanduo) ar karščiavimą. Greitesniam gleivių pasišalinimui gali būti skiriamas ambroksolis (pavyzdžiui, Flavamed sirupas vaikams). Rekomenduojamas tausojantis režimas, daug šiltų skysčių ir pilnavertė mityba, svarbu palaikyti optimalią patalpų drėgmę (ne mažiau nei 40-50 procentų) . Jei buvo nustatyta astma, gydytojas pulmonologas nusprendžia, kaip reikėtų elgtis toliau ir įvertina, ar reikalingi specialūs į plaučius įkvepiami vaistiniai preparatai. Jei vaiko kvėpavimo takus gali dirginti medžiagos, esančios aplinkoje, būtina jas pašalinti, pavyzdžiui, neleisti vaikui būti prirūkytose patalpose ar pašalinti tas medžiagas iš jo buvimo vietų. Jeigu vaikui buvo nustatytas gastroezofaginis refliuksas, būtina keisti mitybą (negalima vartoti gazuotų gėrimų, šokolado, riebaus ir saldaus maisto, nepersivalgyti, ypatingai prieš miegą) ir laikytis kitų gydytojo gastroenterologo rekomendacijų. Jei kosulys kyla dėl užstrigusio svetimkūnio, būtina bronchoskopijos metu jį pašalinti iš kvėpavimo takų. 

 

Ką dar reikėtų žinoti?

Labai svarbu laikytis gydytojo ir vaistininko rekomendacijų ir kosulį išgydyti iki galo, mat įsisenėjęs kosulys linkęs komplikuotis ir sukelti dar daugiau problemų (šiuo atveju kalbama apie tuos atvejus, kai liga išgydoma). Imunitetą reikėtų stiprinti visus metus arba bent jau gerokai iki šaltojo metų laiko – vartojant daug natūralių vitaminų iš šviežių vaisių ir daržovių, daug būnant gryname ore, užsiimant fizine veikla ir neapleidžiant net „mažiausios slogytės“. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai