Nuo dantų skausmo išvaduos odontologas

Dantų skausmas – vienas nemaloniausių pojūčių, kurį bent kartą patiria kiekvienas žmogus. Nesvarbu, ar jūs mokyklinukas, ar jau pensininkas – dantų skausmas nesirenka. Senovėje, kai dar nebuvo profesionalių odontologų, žmonės prisigalvodavo įvairiausių priemonių ir būdų skausmui malšinti. Naudodavo įvairias žoleles, kreipdavosi į burtininkus, užkalbėtojus, o nebegalėdami kentėti, ištraukti dantis kreipdavosi į kaimo kalvius ar barzdaskučius. Tad tie, kurie bijo odontologų šiandien, turėtų tik pasidžiaugti mokslo pažanga. Be to, patobulėjus ne tik gydymo metodams, bet ir profilaktikos bei burnos higienos priemonėms, veriančio skausmo išvengti galima. Apie tai kalbamės su odontologijos klinikos „Neodenta“ gydytoju odontologu Dariumi Kunčiumi.
 

Skausmo priežastys


Dantų skausmas kyla dėl burnoje vykstančių procesų, atsirandančių dėl netinkamos higienos, nesirūpinimo dantimis ir netinkamo jų gydymo, sergant periodonto bei kitomis burnos ertmės ligomis, kur nors formuojantis pūliniui, prasidėjus ar paūmėjus burnos gleivinės, seilių liaukų ligoms. Taip pat gali pradėti skaudėti ir gydytą dantį, pavyzdžiui, po plomba prasidėjus uždegimo procesams ar dančiui dygstant. Dantų skausmai dažnai paūmėja peršalus.
Vis dėlto dažniausia dantų skausmo priežastis yra dantų ėduonis ir jo komplikacijos. Paviršinis ėduonis iš pradžių lokalizuojasi danties emalyje, todėl kurį laiką gali nebūti jokių simptomų, kartais jaučiamas trumpalaikis nestiprus skausmas nuo, pvz., saldumynų ar šalto gėrimo. Taigi dažnai žmonės į tokius negalavimus nekreipia dėmesio.
Deja, tai – klaida, kadangi ėduonis nesustoja, pažeisti danties audiniai minkštėja, pasiekia gilesnius audinius. Įvykus šiam procesui, dantis reaguoja ir skauda jau nuo temperatūros pokyčių, kietesnio maisto, tačiau vėlgi – skausmas trumpalaikis.
Kai besitęsiantis pažeidimas pasiekia danties nervą, skausmas jau tampa nebevaldomas ir nuolatinis – plinta per visą žandikaulį, nepraeina, dažniausia prasideda vakare arba naktį. Jeigu ir šiuo metu nesikreipiama į specialistą, danties nervas numiršta, ir kurį laiką skausmas praeina, todėl daugelis žmonių apsidžiaugia, jog blogiausia – jau praeityje. Čia padaroma viena didžiausių klaidų: pradeda vystytis nervo nekrozė, vyksta uždegimo procesas danties šaknies viršūnės srityje, atsiranda maudžiančio pobūdžio skausmas, dantis skausmingas sukandus, gali pakilti kūno temperatūra. Esant tokiai būklei, gali prasidėti žandikaulio kaulo uždegimas.


 

Profilaktika ir gydymas


Turbūt kas antras žmogus vengia lankytis pas odontologą netgi tuo atveju, kai dantų skausmai tampa itin sunkiai pakeliami. Tokią baimę reikia prisiversti nugalėti, kadangi skausmo, danties gedimo ir plitimo priežastis gali pašalinti būtent tik jis.
Žinoma, labai svarbi ir profilaktika, todėl norintieji pamiršti grąžto garsą, turėtų rūpintis tinkama burnos higiena, nuolatos reguliariai lankytis pas odontologą pasitikrinti (dantis reikėtų profilaktiškai tikrintis dukart per metus) bei gydytis pradėti vos tik suskaudus, kadangi tokios procedūros paprasčiausios ir lengviausios.
Vis dėlto niekas nėra apsaugotas nuo staigaus ir netikėto dantų skausmo, todėl kiekvienoje namų vaistinėlėje turėtų būti nuskausminamųjų vaistų. Jautresniems žmonėms vaistus geriau vartoti valgio metu, o ne pavalgius. Svarbu pasirinkti saugų medikamentą, nedirginantį skrandžio, tačiau kartu turintį stiprų analgetinį poveikį. Dažniausiais skausmas prasideda vakare arba naktį, todėl patariama tabletę išgerti prieš miegą.
Nestiprų danties skausmą kartais padeda numalšinti vaistažolių arbatos, šilti spirito kompresai bei kitokios liaudiškos priemonės, tačiau jas galima rinktis tik gavus specialisto leidimą, kadangi dažnai žmonės nudegina burnos ertmės gleivinę, atsiranda erozijų, išopėjimų, bandydami patys pradurti pūlinį, visą organizmą apkrečia infekcija.
Reikėtų pastebėti ir tai, kad dažna dantų skausmo priežastis yra ir padidėjęs dantų jautrumas, todėl rekomenduojama naudoti specialiai jautriems dantims skirtas dantų pastas.
Tačiau dar kartą svarbu paminėti, kad tokios priemonės yra tik laikinos iki tol, kol priims odontologas, vienintelis galintis tikrai išgelbėti nuo skausmo.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai