Kad kelionė būtų saugi

Kelias. Ant jo stovi vyrukas. Link jo važiuoja automobilis. Vyrukas galvoja: „Automobilis – ne traukinys, apvažiuos“. Automobilio vairuotojas galvoja: „Vyrukas – ne stulpas, pasitrauks“... O štai mums, išgirdus šią istoriją, galvoje sukasi viena frazė: „Pirmosios pagalbos rinkinys“... Taigi apie šiuos rinkinius, bintus bei kitas medicinos pagalbos priemones mums papasakos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė Nijolė BIELINIENĖ.
 

Kuo skiriasi automobilio vaistinėlės, kurias mes vežiodavomės anksčiau, nuo dabartinių pirmosios pagalbos rinkinių? Kodėl naujuosiuose pirmosios pagalbos rinkiniuose nebeliko vaistų?
Nuo 1998 m. automobiliuose buvo privaloma vežiotis pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlę. Ją sudarė vaistai ir medicinos pagalbos priemonės: neocitamono, paracetamolio, aktyvintosios anglies, nitroglicerino, validolio tabletės, 10 proc. amoniako tirpalas, jodo spiritinis tirpalas, 3 proc. vandenilio peroksido tirpalas, sterilūs tvarsčiai ir varžtis. Tačiau transporto priemonėse esantys vaistai bei tirpalai dėl didelių temperatūros svyravimų keičiantis metų laikams suyra, išsilieja, jų tinkamumo vartoti laikas gana trumpas, todėl jie greitai tampa nebetinkamais vartoti. Bendradarbiaujant su kitomis šalimis, teko susipažinti ir išnagrinėti kitų šalių transporto priemonėse naudojamus rinkinius. Pastebėta, kad daugelio Europos Sąjungos šalių transporto priemonėse naudojamos ne pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlės, bet pirmosios pagalbos rinkiniai. Esminis skirtumas tas, kad rinkinį sudaro tik medicinos pagalbos priemonės. Buvo nuspręsta, kad ir mūsų šalyje ankstesnes vaistinėles pakeis pirmosios pagalbos rinkiniai, todėl nuo šiol buvusi „vaistinėlė“ pertvarkyta į „rinkinį“, iš jų išimti vaistai ir tirpalai.


Rengiant minėtą teisės aktą, kaip jau minėjau, teko išnagrinėti daugelio šalių – Belgijos, Vokietijos, Austrijos, Lenkijos, Bulgarijos, Vengrijos ir kitų šalių transporto priemonių pirmosios pagalbos rinkinių sudėtį. Praktiškai visų rinkinių sudėtis panaši. Nė viename iš jų nėra jokių vaistų, tirpalų, tik medicinos pagalbos priemonės. Kadangi įvykus nelaimei dažniausiai pirmąją pagalbą teikia vairuotojas (juk prieš gaudamas teises jis privalėjo išklausyti pirmosios pagalbos teikimo kursus), jis nežino nukentėjusiojo asmens ligų, nežino, ar avarijoje nukentėjęs žmogus nejautrus vaistinėlėje esamiems vaistams, ar jam galima juos sugirdyti, ar tai nesukels dar blogesnių pasekmių. Be to, dažnai nukentėjusieji būna be sąmonės, todėl bet koks vaistų sugirdymas gali ne padėti, bet pakenkti. Vaistų gali skirti tik gydytojas, bet ne bendrakeleivis, todėl ir buvo nuspręsta iš rinkinių vaistus išimti. Lėtinėmis ligomis sergantys asmenys kelionėje visada turi su savimi gydytojo paskirtų vaistų ir žino, kada ir kaip juos vartoti, todėl pašaliniai asmenys negali patarti, kokių vaistų reikia išgerti pablogėjus savijautai. Įvykus nelaimei ar kitais atvejais, sutrikus žmonių sveikatai kelyje visi vairuotojai turi mokėti suteikti pirmąją pagalbą, o, esant reikalui, bendruoju pagalbos telefonu 112 skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Kada buvo patvirtintas naujo pavyzdžio transporto priemonės pirmosios pagalbos rinkinys?
Kelių motorinės transporto priemonės pirmosios pagalbos rinkinį sveikatos apsaugos išleistu įsakymu „Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos teikiant pirmąją medicinos pagalbą, pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlių ir pirmosios pagalbos rinkinių“. Būtent šiame įsakyme galima rasti reglamentuoja minimalų ir pilną Kelių motorinės transporto priemonės pirmosios pagalbos rinkinio aprašymą. Šiuo teisės aktu buvo patvirtinti kelionės, motociklo, dviračio, riedutininko ir žygio pirmosios pagalbos rinkiniai, kurie Lietuvoje dar nėra tokie populiarūs kaip kitose šalyse.
Kokios medicinos pagalbos priemonės sudaro Kelių motorinės transporto priemonės pirmosios pagalbos rinkinį?
Kelių motorinės transporto priemonės pirmosios pagalbos rinkinį sudaro: dideli ir vidutinio dydžio sterilūs tvarsčiai, palaikomieji, žaizdų, nudegimų tvarsčiai, lipnus ir karpomieji pleistrai, speciali antklodė nukentėjusiajam paguldyti ir apkloti, turinti šildomąjį ir organizmą atvėsinantį poveikį, pirmosios pagalbos žirklės (ne paprastos – popieriui ar plaukams kirpti!), vienkartinės medicininės nesterilios pirštinės, pirmosios pagalbos teikimo atmintinė. Papildomai automobilyje rekomenduojama turėti 10 proc. amoniako tirpalo, atšvaitinę juostą, vienkartinę dirbtinio kvėpavimo kaukę, natrio chlorido 10 proc. sterilaus tirpalo pažeistoms akims ar žaizdoms plauti, žaizdų dezinfekavimo tirpalo, šaldantį maišelį.
Kaip yra pigiau, ar susikomplektuoti rinkinį pačiam, ar pirkti komplektą?
Susikomplektuoti pačiam vairuotojui, patariant vaistininkui ar pirkti rinkinio komplektą, sprendžia kiekvienas asmuo individualiai. Pačiam susikomplektuojant rinkinio kaina gali būti keliais litais mažesnė.
Mažiau valgai – taupai benziną
JAV mokslininkai savo šalyje paskelbė sensacingą naujieną – storulių vairuojami automobiliai, kaip ir jų šeimininkai, „valgo“ daugiau kuro nei tie, kuriuos vairuoja normalaus svorio vairuotojai. „Los Angeles Times“ išspausdintame straipsnyje Ilinojaus universiteto tyrėjai tvirtina, kad vidutinis amerikietis kasmet į savo automobilį supila 3552 litrais daugiau benzino nei 1960 metais. Specialistų teigimu, sunaudojamo benzino kiekis esą didesnis toli gražu ne dėl to, kad per daugiau kaip keturiasdešimt metų gerokai pasikeitė automobiliai, bet todėl, kad dabar vidutinis amerikietis sveria gerokai daugiau nei anuomet. Tokias tyrimo išvadas JAV mokslininkai aiškina labai paprastai – kuo sunkesnė transporto priemonė, tuo daugiau jis „ryja“ degalų.
Keleiviai automobilyje didina avarijų rizikąAustralijos Džordžo instituto mokslininkai teigia, kad vairuotojai, kurie kartu su savimi į kelionę pasiima du ir daugiau bendrakeleivių, du kartus dažniau pakliūna į eismo įvykius nei tie, kurie automobiliu važiuoja „vieniši“. Australų teigimu, keleiviai automobilyje kelia panašią avarijos riziką kaip ir mobilieji telefonai, kuriais tuo pačiu metu vairuodami naudojasi automobilio valdytojai. Dėl pokalbio mobiliuoju vairuojant avarijos tikimybė esą keturgubėja. Mokslininkų teigimu, bendrakeleiviai prieš mobiliuosius „laimi“, nes kartu su vairuotoju važiuojantys ir jo dėmesį kalbomis atitraukiantys žmonės, paprastai mato kelią, todėl susipranta, kada ateina laikas leisti vairuotojui iš sudėtingesnės situacijos išsisukti be pašalinių garso trukdžių. Tuo tarpu pašnekovas telefonu dažnai praleidžia progą patylėti. Nepaisant to, specialistai sako, kad draugus ir pažįstamus žmonės automobiliu veža kur kas dažniau nei už vairo kalba telefonu. Viena iš priežasčių gana paprasta – važiuoti su bendrakeleiviais įstatymai nedraudžia.
Saugiausia vieta automobilyje
Prieš metus mokslininkai pranešė gerą žinią – nustatyta saugiausia vieta automobilyje, kurioje sėdintys keleiviai avarijose nukenčia gerokai rečiau. Viena blogybė – ši vieta nėra patogi. Galinės sėdynės vidurys dažnai vadinamas pačia nepatogiausia sėdėjimo vieta, todėl joje retai kas „įsikuria“ kelionės metu, nebent neturi kitos išeities. Čia įsikiša JAV mokslininkai su pareiškimu – būtent ta nepatogioji ir visų ignoruojama vieta automobilyje ir yra saugiausia. Buffalo universiteto tyrėjai, išanalizavę trejų metų nelaimingų atsitikimų keliuose statistiką, nustatė, kad galinės sėdynės 59–86 proc. procentais saugesnės nei priekinės, o galinės sėdynės vidurys 25 proc. saugesnis nei likusios vietos automobilyje. Mokslininkų teigimu, viena iš tokio saugumo priežasčių – viduryje sėdintis keleivis avarijos metu nėra suspaudžiamas iš visų pusių nes turi daugiau vietos. Be to, kai avarijos metu automobilis tampa „suktuku“, keleivį, sėdintį užpakalinės sėdynės viduryje, „sukamoji jėga“ veikia taip pat mažiau nei likusius žmones. O, jei galinėje sėdynėje sėdima užsisegus saugos diržą, tikimybė, kad nukentėsite per avariją, pasak JAV mokslininkų, papildomai sumažėja dar du tris kartus.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai