Daugumai prakaitavimas – nėra liga
Gausiai prakaituojantys žmonės gali vengti viešumos ir netgi tapti atsiskyrėliais, nes kenčia tiek estetinį, tiek psichologinį diskomfortą. Tam tikrų profesijų žmonėms – aktoriams, sportininkams, aukštas pareigas užimantiems – žliaugiantis prakaitas trukdo ir darbui. Padidėjęs prakaitavimas, kaip liga (hiperhidrozė), nėra dažna patologija, tokie ligoniai sudaro tik apie 0,5 proc. populiacijos. Didžiajai daliai žmonių gausesnis prakaitavimas nėra susijęs su liga. Tačiau tai nereiškia, kad į jį nereikia kreipti dėmesio. „Manau, kad į prakaitavimą, kaip į estetinę problemą, vis dar rimtai nežiūrima. Mūsų žmonės kol kas dar nėra aktyvūs, palyginti su Vakarų šalimis. Tačiau požiūris, kad bet kuriuo sezonu žmogus visų pirma turi kvepėti švara, ateina ir pas mus. Inteligentiški žmonės, taip pat tie, kurių darbas glaudžiai susijęs su bendravimu, supranta savo įvaizdžio svarbą. Norėdami būti ramūs ir saugūs dėl savo išvaizdos, norėdami būti tikri, kad ji neprivers jų jaustis nepatogiai, jie kreipias į estetinės medicinos specialistus“, – pažymi G.Papečkys.
Gyvenimo kokybė tampa svarbesnė
Pastaraisiais metais vis didesnis dėmesys skiriamas žmonių gyvenimo kokybei, šis terminas plačiai vartojamas ir medicinoje. Gyvenimo kokybė priklauso nuo daugelio dalykų ir apibūdinama laimingo, visaverčio gyvenimo arba pasitenkinimo gyvenimu sąvokomis. Žmonės nori ne tik ilgai gyventi, bet ir kuo ilgiau jausti gyvenimo pilnatvę, nori kuo ilgiau išlikti ne tik sveiki, bet ir gražūs, patrauklūs. „Taigi šios gyvenimo kokybės gerinimo tendencijos aktyviai skverbiasi į grožio mediciną, o anksčiau tik ligoms gydyti vartoti preparatai pradedami aktyviai taikyti sveikiems, tačiau savo gyvenimo kokybę besirūpinantiems žmonėms. Kalbu apie prakaitavimą, kurio keliamas problemas jau penkerius metus sėkmingai sprendžiame botulino toksinu. Iš tiesų vis daugiau žmonių renkasi botulino toksino injekcijas kaip higienos, švaros priemonę, o, kartą pabandę ir pajutę jų privalumus, tęsia kasmet, nes jau sunkiai įsivaizduoja, kaip galima būtų gyventi kitaip“, – teigia klinikos vadovas.
Ką gali dezodorantai?
Dauguma žmonių įpratę su prakaitavimu kovoti naudodami įvairius dezodorantus. Tačiau dezodorantas nepanaikina paties reiškinio, t.y. prakaitavimo, jis tik gelbsti nuo nemalonaus kvapo. Antiperspirantai veikia plačiau, nes jų sudėtyje esančios organinės aliuminio ir cinko druskos siaurina prakaito liaukų latakus, todėl prakaito išsiskyrimas sumažėja. Tačiau ir jie nėra panacėja nuo prakaito keliamų bėdų, juolab kad daugelis žmonių skundžiasi, kad labai sunku rasti dezodorantą, kuris neteptų drabužių. O ką daryti, kai įprastos priemonės netenkina? Ar yra kitų saugių ir veiksmingų priemonių prakaitavimui įveikti?
Žinomas ir vis populiarėjantis
Per pastaruosius metus vis daugiau žmonių botulino toksiną renkasi norėdami atsikratyti prakaitavimo. Gydant prakaitavimą, preparatas veikia taip pat, kaip ir šalinant raukšles: botulino toksinas blokuoja pačios liaukos funkciją, nes ji negauna nervinio impulso, todėl slopinama sekreto gamyba, ir liauka laikinai nefunkcionuoja. „Jeigu žmogus neprakaituoja, nėra ir nemalonaus prakaito kvapo. Taigi botulino toksinas visiškai susidoroja su visomis prakaitavimo keliamomis problemomis. Tai ir yra didžiausias jo privalumas. Nepašalinus prakaitavimo, blogo kvapo išvengti nepavyks, o ir prausimasis, kad ir kelias kartus per dieną, ar drabužių keitimas nepadės, nes, tik truputį suprakaituosite, – atsiras ir kvapas“, – pabrėžia pašnekovas.
Botulino toksino injekcijos gali būti leidžiamos į pažastis, delnus ar pėdas. Gydant pažastų prakaitavimą, į kiekvieną pažastį atliekama 20-30 mikroinjekcijų. Botulino toksino injekcijų poveikis atsiranda maždaug po savaitės ir trunka 6–8 mėn. Kartojimams apribojimų nėra, tačiau pakartotinę procedūrą galima atlikti tik praėjus ankstesnės poveikiui, nes kitaip gali išsivystyti atsparumas preparatui.
Ar saugu?
Grožio medicinoje žmonių lūkesčiai gali būti ir nepamatuoti. Kai žmogus serga, jo apsilankymo pas gydytoją tikslas labai aiškus – pasveikti, todėl jis susitaiko su galimais gydymo nepageidaujamais poveikiais ir pan. Į estetinės medicinos specialistus kreipiasi sveiki žmonės, todėl jų lūkesčiai dėl grožio procedūrų gali nesutapti su realiomis galimybėmis. Be to, apie blogą rezultatą sužino visi, nes žmogus skundžiasi, tačiau geri grožio specialistų pasiekimai slepiami. „Niekas nenori viešinimo, visi nori, kad būtų galvojama, kad jų grožis – Dievo duotas. Tai iš tiesų yra didelė grožio medicinos problema“, – sako G.Papečkys. Veikiausiai dėl to apie estetines medicinos priemones ir sklando įvairūs gandai. Galbūt todėl ir žmonių žinios apie botulino toksiną ne visada būna teisingos.
„Botulino toksino procedūros tikrai saugios. Savo praktikoje jas atlieku nuo 1999 m. (gyd. G.Papečkys yra botulino toksino injekcijų – raukšlėms šalinti ir prakaitavimui gydyti – pradininkas Lietuvoje ir tai atlieka nuo 1999 m. – aut. past.), ir jokių nepageidaujamų poveikių nebuvo, – pažymi gydytojas. – Žmonės turėtų nepamiršti, kad, kol vaistas patenka į klinikinę praktiką, su juo atliekama daugybė veiksmingumą ir saugumą vertinančių tyrimų. Ir jeigu vaistas registruojamas, jo saugumu ir veiksmingumu abejoti nėra pagrindo. Medikai naudoja tik registruotus ir ištirtus preparatus, jokių atradimų ar eksperimentų nedaro. Kitas dalykas, kad veikliosios medžiagos kiekis, atliekant botulino toksino injekcijas prakaitavimui slopinti, toks mažas (palyginti su šio preparato dozėmis, kurios vartojamos ligoms gydyti ir kurios, beje, taip pat yra saugios), be to, veikia tik toje vietoje, į kurią suleistas. Taigi šiuo metu botulino toksino injekcijos – visiškai saugi ir itin veiksminga prakaitavimą gydanti procedūra.“
Investicija verta kainos
Ar procedūros brangios? Galbūt, tačiau, vertinant preparato kainą, kitoje svarstyklių pusėje turėtume sudėti visus per 6–8 mėnesius (tiek trunka injekcijų veikimas) sunaudotus dezodorantus, sugadintus drabužius, ką jau kalbėti apie emocinius išgyvenimus – nerimą dėl nemalonaus kvapo, šlapių pažastų, apie diskomfortą ir vengimą dėvėti prigludusius drabužius, kurie sunkiai pamatuojami pinigais.
Botulino toksinas – ne sintetinis, o natūralus iš bakterijų išskirtas produktas, todėl suprantama, kad jo kaina negali būti labai pigi. „Kitas dalykas, kad svarbu ne tik kaina, bet ir rezultatas, kurio, naudojant visas kitas priemonės, dažnai pasiekti nepavyksta. Mano požiūriu, botulino toksino procedūros – kainos verta investicija, nes smarkiai pagerina gyvenimo kokybę, aišku, jeigu žmogui to reikia“, – įsitikinęs chirurgas.
Norėdami, kad vasara teiktų tik malonias akimirkas, kad nereikėtų vargti ir nerimauti dėl nemalonaus kvapo ir šlapių dėmių ant drabužių, siūloma atsilankyti pas estetinės medicinos specialistą ir aptarti botulino toksino injekcijų galimybę. Tai naudinga padaryti vasaros pradžioje – tuomet visą šiltą ir sulėtą vasaros laikotarpį būsite apsaugoti nuo prakaitavimo bėdų.
„Yra žmonių, kurie mūsų klinikoje botulino toksino procedūras atlieka kasmet. Pavadinčiau tai namų darbu, kurį privalome atlikti, kaip, pvz., valytis dantis ar apsilankyti kirpykloje, ar pas odontologą ir pan. Šios procedūros, kaip pažangi higienos priemonė, tampa neatsiejama šiuolaikinio žmogaus gyvenimo dalimi“, - pastebi pašnekovas.
Ar pasitaiko atvejų, kai procedūros rezultatai netenkina?
Galiu pasidžiaugti, kad procedūrų rezultatai labai geri. Pavieniai atvejai, kai žmonės tikisi, kad botulino toksinas veiks efektyviau, pasitaiko, tada procedūrą kartojame. Tačiau šie atvejai – labai retos išimtys, o ne taisyklė. Tyrimais patvirtintas botulino toksino efektyvumas - iki 90 proc.
Sakoma, kad prakaituoti sveika, nes šalinami šlakai, reguliuojama kūno temperatūra ir pan. Ar, užblokavę prakaitavimo liaukas botulino toksinu, nepakenksime?
Prakaito liaukų yra visame odos paviršiuje ir jos funkcionuoja nepriklausydamos nuo kitų sričių. Todėl, prislopinę tik pažastų prakaitavimą, liaukų funkcija pašalinti nereikalingas medžiagas tikrai nesutriks.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę