Šiuo metu sukaupta pakankamai duomenų, įrodančių neigiamą užteršto dirvožemio įtaką augalams ir gyvūnams. Žmogui šis poveikis perduodamas per augalus, auginamus užterštame dirvožemyje, vandenį, galvijų, kurie buvo šeriami užterštais augalais arba girdomi užterštu vandeniu, mėsą arba pieną. Transportas taip pat labai teršia dirvožemį. Itin pavojingi į dirvožemį patenkantys sunkieji metalai. Tokiame dirvožemyje augančioje žolėje susikaupia labai daug švino ir cinko. Lenkų mokslininkų duomenimis, 1 kg pakelėse augančios žolės randama net 250 mg švino. Kai sunkiųjų metalų koncentracija nedidelė, pasireiškia lėtinis veikimas. Žmonėms ir gyvūnams pažeidžiama centrinė ir periferinė nervų sistemos, sutrinka kraujodaros organų bei vidaus sekrecijos liaukų ir kt. veikla. Neigiamas sunkiųjų metalų poveikis dažnai nepastebimas, nes pokyčiai organizme išryškėja po kelerių ar net kelių dešimčių metų, kartais jie pasireiškia tik kitoms kartoms.
Lėtinis apsinuodijimas gali prasidėti net valgant iš molinių indų, padengtų švino turinčia glazūra. Švinas vartojamas įvairiems metaliniams dirbiniams, dažams gaminti ir t. t.
Švino, kaip paplitusio nuodingo metalo, įtakos žmogaus sveikatai tyrimus pasaulio mastu koordinuoja speciali Pasaulio sveikatos organizacijos nuolatinė darbo grupė (Task Group on Environmental Health Criteria for Lead). Jos ekspertai periodiškai pasaulio mastu apibendrina apsinuodijimo švinu epidemiologijos ir toksikologijos duomenis. Pagrindinis apibendrinimų tikslas – užkirsti kelią švino sukeliamai patologijai ir jos pasekmėms, nuo kurių ypač nukenčia vaikai.
Tuo tarpu, Respublikinio mitybos centro pareigūnų nuomone, Lietuvoje švino problemos nėra. Esą nuo paskutinių sovietmečio metų, kai benzinui gaminti uždrausta naudoti šviną, jo kiekiai maiste pradėjo smarkiai mažėti ir kas penkerius metus sumažėdavo dvigubai. Tačiau, nors ūminių apsinuodijimų švinu būna retai, ne ką mažiau pavojingos ir mažos, bet ilgus metus gaunamos švino dozės. Mat šis metalas turi savybę kauptis žmogaus organizme.
Švino pavojus prasideda dar vaikui negimus, nes švinas gali būti perduotas negimusiam vaikui per placentą. Švino poveikis ypač svarbus per pirmuosius dvejus gyvenimo metus.
Tačiau, vaikui paaugus, rizika nemažėja. Taip yra dėl to, kad, žaisdami lauke, jie kontaktuoja su galimai užterštu dirvožemiu ir dulkėmis, vėliau pirštus ar žaislus kiša į burną.
Kūdikiams ir jaunesniems vaikams yra didžiausia rizika būti veikiamiems švino. Švino absorbcijos norma vaikams didesnė nei suaugusiesiems. Vaikai kvėpuoja ir sunaudoja daugiau oro pagal savo dydį nei suaugusieji. Dėl šios priežasties švino kiekis, galintis patekti š organizmą, kai vaikas kvėpuoja, yra proporcingai didesnis nei suaugusiųjų.
Švinas taip pat ilgiau lieka vaikų kraujyje nei suaugusiųjų.
Apsinuodijimai švinu gali būti sunkūs ar lengvi. Tačiau epidemiologiniai tyrimai parodė, kad net nedidelis švino kiekis kraujyje (10–25 mikrogramų decilitre) gali neigiamai paveikti vaikų sveikatą.
Net kai nėra akivaizdžių apsinuodijimo švinu požymių, tokių kaip:
• elgesio pokyčiai, tokie kaip irzlumas ir pablogėjęs dėmesys,
• apetito sumažėjimas,
• miego sutrikimas,
• hiperaktyvumas,
• pablogėjusi trumpalaikė atmintis.
Vidutinio sunkumo vaikų apsinuodijimas yra tada, kai švino kiekis kraujyje yra apie 30–50 mikrogramų decilitre.
Anemija gali pasireikšti esant ekspozicijai iki 90 mikrogramų decilitre, bet tai būna retai. O labai didelė koncentracija gali sukelti protarpinius pilvo skausmas ar vidurių užkietėjimus. Ypač didelis pavojus nervų sistemai – iki protinio atsilikimo ir traukulių. Smarkiai apsinuodijus švinu, vaikus gali net ištikti koma ar mirtis.
Kaip nustatė neseniai tyrimą atlikę mokslininkai, švino poveikis beveik du kartus padidina riziką sirgti dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sutrikimu (DTHS).
Tyrimas apėmė beveik 2 600 vaikų, nuo 8 iki 15 metų. Jo metu dr. Tanya E. Froehlich iš Sinsinačio vaikų ligoninės Medicinos centro (Ohajo) su kolegomis tyrė motinų rūkymo nėštumo metu ir švino poveikį vaikams ir ryšį su vaikų DTHS išsivystymo rizika. Pasirodė, kad DTHS norma visoje grupėje buvo apytiksliai 9 procentai (222 vaikai). DTHS norma buvo apytiksliai 17 proc. tarp tų vaikų, kurių motinos rūkė nėštumo metu, ir apytiksliai 14 proc. tų vaikų, kurių kraujyje buvo dideli švino kiekiai.
Todėl vaikų gydytojai turėtų skatinti tėvus imtis priemonių, kad sumažintų galimybę švinui paveikti vaikų organizmą. Švino gali būti dažuose, senuose vamzdžiuose, taigi ir vandenyje, kuris tokiais vamzdžiais teka. Švino gali būti net žemėje, kur vaikai žaidžia, todėl prieš valgį plauti rankas būtina. Be to, vaikų dietoje privalo būti pakankamai geležies ir kalcio, kuris padeda apsisaugoti nuo švino poveikio.
Švino poveikis nėščiosioms gali pasibaigti persileidimu ir vaisiaus vystymosi atsilikimais, psichomotorinio vystymosi atsilikimu, organizmo funkciniais sutrikimais, navikais ir kt. Būdamas chemiškai artimas kalciui, švinas užima jo vietą kauluose, kur jo kiekis didėja proporcingai koncentracijai kraujyje.
Tačiau Meksikoje atlikto tyrimo duomenys teikia vilčių – nustatyta, kad nėščiosioms gali padėti kalcis. Nėščiajai vartojant kalcio papildus, kraujyje sumažėja švino, o kartu ir pavojus, kad nukentės vaisius. „Faktiškai nustatėme, kad kuo daugiau moteris vartojo tokių papildų, tuo labiau mažėjo švino kiekis kraujyje“, – pažymėjo dr. Adrienne S. Ettinger iš Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos Bostone.
Nėščiosioms reikia daugiau kalcio vaisiaus kaulams formuotis, tam jos organizmas gali rezorbuoti daugiau savo kaulų audinio. Taip kauluose esančio švino gali patekti į kraujo cirkuliaciją ir sukelti grėsmę vaisiui.
Anksčiau mokslininkai buvo nustatę, kad maitinančių motinų, kurios vartojo kalcio papildus, kraujyje ir piene buvo daug mažiau švino. Norėdami ištirti maisto papildų poveikį nėštumo laikotarpiu, 670 moterų tyrėjai kasdien davė po 1200 miligramų kalcio arba placebo. Kalcį vartojusioms moterims švino kiekis kraujyje vidutiniškai sumažėjo 11 procentų. Poveikis buvo didžiausias toms moterims, kurios šio papildo vartojo daugiausia – 75 proc. ar daugiau rekomenduoto kiekio. Jų kraujyje švino kiekis sumažėjo 24 proc. Toms, kurių kraujyje švino buvo mažiausia, – 17 procentų, o kurių daugiausia – 31 proc.
„Taigi gydytojui svarbu žinoti, kiek nėščioji gauna papildų ir nustatyti, ar esama švino rizikos. Jei taip yra, galbūt reikėtų papildomai vartoti kalcio“, – pažymi tyrėjai.
Be to, kaip rodo tyrimai, padidėjęs švino kiekis būdingesnis vyresnio amžiaus, žemesnės socialinės padėties, rūkantiems asmenims, taip tiems, kurių sutrikusi inkstų funkcija, mažesnio svorio asmenims. Taigi visiems rizikos grupei priklausantiems asmenims būtina suvartoti kalcio papildomai.
• Kraujotakos sistema: širdies raumuo, kraujagyslės, limfagyslės Kraujodaros sistema: Hemo sintezė, hemoglobino sintezė, eritrocitai
• Kvėpavimo sistema: kvėpavimo takai, plaučiai
• Imuninė sistema: T limfocitai, B limfocitai, makrofagai, granulocitai
• Virškinamoji sistema: skrandis, plonoji ir storoji žarnos, kepenys, kasa
• Oda: plaukų maišeliai – galvos odos, blakstienų
• Šlapimo sistema: inkstų kūneliai, šlapimo pūslė
• Lytinė sistema: sėklidės, krūties liaukos
• Endokrininė sistema: pogumburis, skydliaukė, antinksčiai, kasa
• Burnos ertmė: dantenos, seilių liaukos
• Atramos-judėjimo sistema: kaulai, skeleto raumenys
• Nervų sistema: centrinė, vegetacinė, nervai, smegenų dangalai ir kraujagyslės
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę