Pavojingas metalas švinas

Švinas ir jo junginiai žinomi nuo seniausių laikų. Seniai žinomas ir švino toksiškumas. Švino nuodingumą aprašė dar Hipokratas (370 m. pr. Kr.). Manoma, kad Romos imperijos laikotarpiu patricijai ilgainiui apsinuodydavo, gerdami švinuotose talpose laikomą vyną. Pastaraisiais metais pasaulyje sunkiaisiais metalais itin susidomėta, kadangi, padidėjus jų koncentracijai dirvožemyje, buvo įrodyti gyventojų apsinuodijimo ir net mirties faktai.
 

Užterštumo galimybės


Šiuo metu sukaupta pakankamai duomenų, įrodančių neigiamą užteršto dirvožemio įtaką augalams ir gyvūnams. Žmogui šis poveikis perduodamas per augalus, auginamus užterštame dirvožemyje, vandenį, galvijų, kurie buvo šeriami užterštais augalais arba girdomi užterštu vandeniu, mėsą arba pieną. Transportas taip pat labai teršia dirvožemį. Itin pavojingi į dirvožemį patenkantys sunkieji metalai. Tokiame dirvožemyje augančioje žolėje susikaupia labai daug švino ir cinko. Lenkų mokslininkų duomenimis, 1 kg pakelėse augančios žolės randama net 250 mg švino. Kai sunkiųjų metalų koncentracija nedidelė, pasireiškia lėtinis veikimas. Žmonėms ir gyvūnams pažeidžiama centrinė ir periferinė nervų sistemos, sutrinka kraujodaros organų bei vidaus sekrecijos liaukų ir kt. veikla. Neigiamas sunkiųjų metalų poveikis dažnai nepastebimas, nes pokyčiai organizme išryškėja po kelerių ar net kelių dešimčių metų, kartais jie pasireiškia tik kitoms kartoms.
Lėtinis apsinuodijimas gali prasidėti net valgant iš molinių indų, padengtų švino turinčia glazūra. Švinas vartojamas įvairiems metaliniams dirbiniams, dažams gaminti ir t. t.

 

Įtaka sveikatai


Švino, kaip paplitusio nuodingo metalo, įtakos žmogaus sveikatai tyrimus pasaulio mastu koordinuoja speciali Pasaulio sveikatos organizacijos nuolatinė darbo grupė (Task Group on Environmental Health Criteria for Lead). Jos ekspertai periodiškai pasaulio mastu apibendrina apsinuodijimo švinu epidemiologijos ir toksikologijos duomenis. Pagrindinis apibendrinimų tikslas – užkirsti kelią švino sukeliamai patologijai ir jos pasekmėms, nuo kurių ypač nukenčia vaikai.
Tuo tarpu, Respublikinio mitybos centro pareigūnų nuomone, Lietuvoje švino problemos nėra. Esą nuo paskutinių sovietmečio metų, kai benzinui gaminti uždrausta naudoti šviną, jo kiekiai maiste pradėjo smarkiai mažėti ir kas penkerius metus sumažėdavo dvigubai. Tačiau, nors ūminių apsinuodijimų švinu būna retai, ne ką mažiau pavojingos ir mažos, bet ilgus metus gaunamos švino dozės. Mat šis metalas turi savybę kauptis žmogaus organizme.
 

Vaikams rizika ypač didelė


Švino pavojus prasideda dar vaikui negimus, nes švinas gali būti perduotas negimusiam vaikui per placentą. Švino poveikis ypač svarbus per pirmuosius dvejus gyvenimo metus.
Tačiau, vaikui paaugus, rizika nemažėja. Taip yra dėl to, kad, žaisdami lauke, jie kontaktuoja su galimai užterštu dirvožemiu ir dulkėmis, vėliau pirštus ar žaislus kiša į burną.
Kūdikiams ir jaunesniems vaikams yra didžiausia rizika būti veikiamiems švino. Švino absorbcijos norma vaikams didesnė nei suaugusiesiems. Vaikai kvėpuoja ir sunaudoja daugiau oro pagal savo dydį nei suaugusieji. Dėl šios priežasties švino kiekis, galintis patekti š organizmą, kai vaikas kvėpuoja, yra proporcingai didesnis nei suaugusiųjų.
Švinas taip pat ilgiau lieka vaikų kraujyje nei suaugusiųjų.
Apsinuodijimai švinu gali būti sunkūs ar lengvi. Tačiau epidemiologiniai tyrimai parodė, kad net nedidelis švino kiekis kraujyje (10–25 mikrogramų decilitre) gali neigiamai paveikti vaikų sveikatą.


Net kai nėra akivaizdžių apsinuodijimo švinu požymių, tokių kaip:
• elgesio pokyčiai, tokie kaip irzlumas ir pablogėjęs dėmesys,
• apetito sumažėjimas,
• miego sutrikimas,
• hiperaktyvumas,
• pablogėjusi trumpalaikė atmintis.
Vidutinio sunkumo vaikų apsinuodijimas yra tada, kai švino kiekis kraujyje yra apie 30–50 mikrogramų decilitre.
Anemija gali pasireikšti esant ekspozicijai iki 90 mikrogramų decilitre, bet tai būna retai. O labai didelė koncentracija gali sukelti protarpinius pilvo skausmas ar vidurių užkietėjimus. Ypač didelis pavojus nervų sistemai – iki protinio atsilikimo ir traukulių. Smarkiai apsinuodijus švinu, vaikus gali net ištikti koma ar mirtis.
 

Švinas skatina DTHS


Kaip nustatė neseniai tyrimą atlikę mokslininkai, švino poveikis beveik du kartus padidina riziką sirgti dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sutrikimu (DTHS).
Tyrimas apėmė beveik 2 600 vaikų, nuo 8 iki 15 metų. Jo metu dr. Tanya E. Froehlich iš Sinsinačio vaikų ligoninės Medicinos centro (Ohajo) su kolegomis tyrė motinų rūkymo nėštumo metu ir švino poveikį vaikams ir ryšį su vaikų DTHS išsivystymo rizika. Pasirodė, kad DTHS norma visoje grupėje buvo apytiksliai 9 procentai (222 vaikai). DTHS norma buvo apytiksliai 17 proc. tarp tų vaikų, kurių motinos rūkė nėštumo metu, ir apytiksliai 14 proc. tų vaikų, kurių kraujyje buvo dideli švino kiekiai.
Todėl vaikų gydytojai turėtų skatinti tėvus imtis priemonių, kad sumažintų galimybę švinui paveikti vaikų organizmą. Švino gali būti dažuose, senuose vamzdžiuose, taigi ir vandenyje, kuris tokiais vamzdžiais teka. Švino gali būti net žemėje, kur vaikai žaidžia, todėl prieš valgį plauti rankas būtina. Be to, vaikų dietoje privalo būti pakankamai geležies ir kalcio, kuris padeda apsisaugoti nuo švino poveikio.
 

Gali padėti kalcis


Švino poveikis nėščiosioms gali pasibaigti persileidimu ir vaisiaus vystymosi atsilikimais, psichomotorinio vystymosi atsilikimu, organizmo funkciniais sutrikimais, navikais ir kt. Būdamas chemiškai artimas kalciui, švinas užima jo vietą kauluose, kur jo kiekis didėja proporcingai koncentracijai kraujyje.
Tačiau Meksikoje atlikto tyrimo duomenys teikia vilčių – nustatyta, kad nėščiosioms gali padėti kalcis. Nėščiajai vartojant kalcio papildus, kraujyje sumažėja švino, o kartu ir pavojus, kad nukentės vaisius. „Faktiškai nustatėme, kad kuo daugiau moteris vartojo tokių papildų, tuo labiau mažėjo švino kiekis kraujyje“, – pažymėjo dr. Adrienne S. Ettinger iš Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos Bostone.
Nėščiosioms reikia daugiau kalcio vaisiaus kaulams formuotis, tam jos organizmas gali rezorbuoti daugiau savo kaulų audinio. Taip kauluose esančio švino gali patekti į kraujo cirkuliaciją ir sukelti grėsmę vaisiui.
Anksčiau mokslininkai buvo nustatę, kad maitinančių motinų, kurios vartojo kalcio papildus, kraujyje ir piene buvo daug mažiau švino. Norėdami ištirti maisto papildų poveikį nėštumo laikotarpiu, 670 moterų tyrėjai kasdien davė po 1200 miligramų kalcio arba placebo. Kalcį vartojusioms moterims švino kiekis kraujyje vidutiniškai sumažėjo 11 procentų. Poveikis buvo didžiausias toms moterims, kurios šio papildo vartojo daugiausia – 75 proc. ar daugiau rekomenduoto kiekio. Jų kraujyje švino kiekis sumažėjo 24 proc. Toms, kurių kraujyje švino buvo mažiausia, – 17 procentų, o kurių daugiausia – 31 proc.
„Taigi gydytojui svarbu žinoti, kiek nėščioji gauna papildų ir nustatyti, ar esama švino rizikos. Jei taip yra, galbūt reikėtų papildomai vartoti kalcio“, – pažymi tyrėjai.
Be to, kaip rodo tyrimai, padidėjęs švino kiekis būdingesnis vyresnio amžiaus, žemesnės socialinės padėties, rūkantiems asmenims, taip tiems, kurių sutrikusi inkstų funkcija, mažesnio svorio asmenims. Taigi visiems rizikos grupei priklausantiems asmenims būtina suvartoti kalcio papildomai.
 

Neigiamas švino poveikis žmogaus organizmui


• Kraujotakos sistema: širdies raumuo, kraujagyslės, limfagyslės Kraujodaros sistema: Hemo sintezė, hemoglobino sintezė, eritrocitai
• Kvėpavimo sistema: kvėpavimo takai, plaučiai
• Imuninė sistema: T limfocitai, B limfocitai, makrofagai, granulocitai
• Virškinamoji sistema: skrandis, plonoji ir storoji žarnos, kepenys, kasa
• Oda: plaukų maišeliai – galvos odos, blakstienų
• Šlapimo sistema: inkstų kūneliai, šlapimo pūslė
• Lytinė sistema: sėklidės, krūties liaukos
• Endokrininė sistema: pogumburis, skydliaukė, antinksčiai, kasa
• Burnos ertmė: dantenos, seilių liaukos
• Atramos-judėjimo sistema: kaulai, skeleto raumenys
• Nervų sistema: centrinė, vegetacinė, nervai, smegenų dangalai ir kraujagyslės

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

kaimietis
2011-01-18 09:02
Reikia populiarinti kviečių želmenų sulčių vartojimą. Jos puikiai valo organizmą nuo sunkiųjų metalų.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai