Kūčios ir Kalėdos – tikros šeimos šventės, jų metu susirenka artimiausi ir brangiausi žmonės.
Buvo priimta, kad, susirinkus visiems prie šventinio stalo, negalima išeiti ir palikti svečių, antraip ateinančiais metais gali nepasisekti. Viena lėkštė visada buvo paliekama mirusiems giminaičiams, tikėtasi, kad Kūčių vakarą jų sielos aplanko gimtuosius namus. Po vakarienės patariama visus nešvarius šaukštus surišti kartu, kad ateinančiais metais visi šeimos nariai liktų kartu, o šeimyna būtų stipri ir draugiška. Mūsų protėviai tikėjo, kad užgesintos žvakės dūmų kryptis nusako ateitį, pvz., jei dūmai plaukė link lango, laukė kūdikio gimimo, jei kilo aukštyn – vestuvių, durų link – laidotuvių.
Suaugusieji domėjosi savo ir artimųjų sveikata, pvz., buvo manoma, kad:
* Atsikėlus Kūčių rytą geriau daugiau nesigulti, antraip kitais metais galima susirgti.
* Šeimininkai bus sveiki ir sotūs, jei įmes monetą į dubenį su šaltu vandeniu ir šalia padės apdžiūvusį duonos kriaukšlį.
* Jeigu Kūčių rytą pirmasis namų slenkstį peržengė vyras – namiškiai bus geros, o jeigu moteris – silpnos sveikatos.
* Obuoliai atneša sveikatą ir grožį, šiaudiniai papuošalai – turtą, riešutai – laimę ir meilę, jais puošdavo Kalėdinę eglutę.
* Čiaudėti šią dieną – būti sveikam visus metus.
* Jeigu Kūčių vakarą valgomi obuoliai – neskaudės gerklės, o riešutai – neskaudės dantų.
* Kad naminiai ir kambariniai gyvūnai bei jų palikuonys būtų sveiki, juos vaišindavo šventinės vakarienės likučiais.
Šventiniai valgiai ir gėrimai įvairiose šalyse turėjo simbolinę prasmę. Pvz., Saksonijoje vyko speciali ceremonija – „wassailing“, žodis „wassail“ kilęs nuo anglosaksiškos frazės „waes heal“, kuri reiškė – „gera sveikata“ arba „gerti į sveikatą“. Jos metu žmonės vaišinosi specialiu gydomuoju gėrimu, kuris buvo gaminamas iš daugybės komponentų – pakaitinto alaus, suplaktos grietinėlės, keptų obuolių, kiaušinių, kuriuos pagardindavo prieskonių (gvazdikėlių, imbiero, muskato riešuto) mišiniu, cukrumi. Tradiciškai jis buvo pateikiamas didžiulėse taurėse Naujųjų metų vakarą ir Trijų Karalių išvakarėse.
Mėtinės kiaulytės (saldainiai) laikomos sveikatos, laimės, gerovės simboliu nuo karalienės Viktorijos laikų. Pasirodo, pirmą kartą jos buvo pagamintos 1880 metais Niujorke, Saratoga Springs, Berry Manor smuklėje, kurioje gaminamos ligi šiol.
Pagal tradiciją, po šventinės vakarienės priimta pasidalinti mėtinėmis kiaulytėmis, kad sėkmė lydėtų visus ateinančius metus.
Pagal legendą, VII amžiuje vienuolis Crediton iš Devonširo (Devonshire) atėjo į Vokietiją mokyti žmones Dievo Žodžio, o eglę pateikė kaip šventos trejybes – Dievo Tėvo, Dievo sūnaus ir Šventosios dvasios – simbolį. Nuo to laiko žmonės pradėjo gerbti eglę.
Paprotys puošti Kalėdinį medį kilęs iš Vokietijos, o kalėdinių papuošalų gaminimo tėvyne laikoma Tiuringija. Būtent ten angelėlio figūrėlė pirmą kartą papuošė eglės viršūnę. Net iki XX amžiaus kalėdiniams blizgučiams, vėriniams, girliandoms pagaminti buvo naudojamas tikras sidabras, nuo 1870 m. atsirado stikliniai papuošalai, o nuo 1890 m. prasidėjo egles papuošalų „įvairenybių“ era, kuri tęsiąsi iki šiol. XVI amžiuje Martinas Liuteris papuošė mažą kalėdinę eglutę žvakėmis, norėdamas parodyti savo vaikams, kaip žiba žvaigždės naktiniame danguje.
Pirmą kartą papuošta kalėdinė eglė buvo demonstruojama 1510 m. Latvijos sostinėje Rygoje. Tačiau tikrą populiarumą įgijo 1846 metais, kai „Londono žiniose“ pasirodė nuotrauka, kurioje karalienė Viktorija su vyru Vokietijos princu Albertu ir vaikais stovėjo šalia Kalėdinės eglės. Nuo 1880 m. ji tapo ne tik šventės dalimi, bet ir socialinio statuso simboliu, t.y. kuo turtingesnė ir kilmingesnė buvo šeima, tuo aukštesnė ir gražesnė buvo jos eglė.
Viduramžiais namus per šventes puošdavo ir kitas amžinai žaliuojančiais augalais, tokias kaip bugienis, gebenė, lauras ir rozmarinas. Buvo laikoma, kad rozmarinas gerina atmintį, lauras skatina narsą, o bugienis bei gebenė simbolizuoja vyrišką ir moterišką pradžią. D. Britanijoje paprastasis amalas buvo siejamas su derlingumu, o įsimylėjėlių bučinys po amalo šakele bylojo apie jų susitaikymą ir atleidimą vienas kitam. Žmonės tikėjo, kad šis augalas yra stebuklingas, gydo daugelį ligų, tačiau šiuolaikiniai medicinos tyrimai patvirtino, kad jis labai nuodingas, todėl negali būti vartojamas gydymo tikslais. Nepatartina jo šakomis puošti namų, kadangi kiekvienais metais jo uogomis apsinuodija ne tik naminiai gyvūnai, bet ir vaikai.
Tradicija dovanoti dovanas per Kalėdas tęsiasi nuo 1860 m. Kur tik jos nepaliekamos: kojinėse, pakabintose prie židinio, bateliuose, o dažniausiai – po eglute (įdomu tai, kad anksčiau kiekvienas turėjo nuosavą mažą eglutę ant stalo, po kuria rasdavo dovanų, o didelę bendrą eglę pradėta puošti tik nuo 1880 m.).
Kalėdų Senelio (Santa Klauso) prototipu laikomas krikščionis šv. Nikolas. 1800 m. viduryje „gimė“ šiuolaikinis Kalėdų Senelis ٲ– apsirengęs raudonu kostiumu, su barzda, drauge su šiaurės elniu.
Pagal seną legendą, paprotys palikti kalėdines dovanas kojinėje atsirado po vieno įdomaus įvykio. Palaidojęs mylimą žmoną, turtingas našlys ir trys jo dukros puolė į neviltį. Pasibaigus pinigams, jiems teko palikti gražų namą ir persikraustyti į kuklų valstiečių namelį, kuriame šeimininkavo trys darbščios rūpestingos dukros. Tačiau, atėjus laikui jas tekinti, senas tėvas labai nuliūdo, nes negalėjo paremti naujų šeimų, kadangi buvo vargšas. Vieną vakarą dukros išskalbė drabužius ir pakabino savo kojines prie židinio, kad išdžiūtų. Tą naktį šv. Nikolas nusprendė padėti šiai šeimynai ir, sulaukęs, kad visi užmigtų, ištraukė iš savo didelio maišo 3 mažus maišelius, pripildytus aukso, ir numetė juos pro dūmtraukį vieną po kito, jie galų gale atsidūrė merginų kojinėse. Kitą rytą jos netikėtai aptiko mažus maišelius, pilnus aukso, ir labai apsidžiaugė. Vėliau visos sėkmingai ištekėjo, o senas tėvas dar daug metų laimingai gyveno.
Norėdami surengti gražias šventes, nebijokite improvizuoti, būkite originalūs. Ruošdamiesi Baltosioms Kalėdoms, perspėkite svečius, kad jie visi ateitų baltai apsirengę, o visos dovanos būtų baltos spalvos, pagalvokite apie interjerą ir dekoracijas, uždekite baltas žvakes, iškeptą pyragą padenkite baltu glaistu ir pamatysite, kad į namus atėjo baltos žiemos šventė...
Artėjant Kalėdoms ir Naujiesiems metams, labiausiai norėtųsi palinkėti visiems sveikatos, – juk ne kiekvienas turtingas žmogus yra sveikas, tačiau kiekvienas sveikas yra turtingas. Branginkite savo ir artimųjų sveikatą, nes tai pati nuostabiausia gamtos dovana!
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę