Kaip mums kenkia aplinka?

Kiekvieną dieną mes įkvėpiame apie 20 tūkstančių kartų. Pakanka sustabdyti deguonies srautą į kraują 7-8 minutėms, ir smegenų žievėje įvyksta negrįžtami pokyčiai. Oras palaiko daugybę mūsų organizmo biocheminių reakcijų. Todėl mūsų sveikata labai priklauso nuo jo kokybės.

Atmosferos oras prie Žemės paviršiaus paprastai susideda iš azoto (78.09%), deguonies (20,95%), anglies dioksido (0,03-0,04%). Likusios dujos  užima mažiau nei 1%, ir tai yra argonas, ksenonas, neonas, helis, vandenilis, radonas ir kt. Tačiau, pramonės įmonių ir gatvių transporto emisijos pažeidžia komponentų santykį. Todėl verta apsvarstyti , kuo mes kvėpuojame, ir kaip apsisaugoti nuo "dujų atakos".

Smogo grėsmė

Žmogaus plaučiai sudaro iki 100 kv.m paviršiaus. Juose oras  tiesiogiai kontaktuoja su krauju, kuriame ištirpusios beveik visos  įeinančios medžiagos. Iš plaučių jos veikia organizmą (išskyrus kūno detoksikacijos organą – kepenis)  80-100 kartų stipriau nei per virškinamąjį traktą ryjant.

Įkvėpiamas oras užterštas apie 280 toksiškų junginių. Tai sunkiųjų metalų druskos (Cu, Cd, Pb, Mn, Ni, Zn), azoto ir anglies oksidas, amoniakas, sieros dioksidas.  Ramiu oru šie kenksmingi junginiai nusėda prie Žemės paviršiaus tankiu sluoksniu- smogu- ore tvyrančių teršalų migla, kurią galime matyti paprasta akimi. Karštu periodu veikiami ultravioletinių spindulių, kenksmingų dujų mišiniai  virsta į dar kenksmingesnes medžiagas - fotooksidantus.

 Kiekvieną dieną žmogus įkvepia iki 20 tūkstančių litrų oro. Per mėnesį dideliame mieste gali gauti toksinę dozę. Dėl to sumažėja imunitetas, atsiranda kvėpavimo ir neurologinės ligos. Tai ypač neigiamai veikia vaikų sveikatą.

Apsaugos priemonės

1. Apsaugoti kūną nuo sunkiųjų metalų prasiskverbimo į ląsteles padeda arbata iš medetkų, ramunėlių, šaltalankių ir erškėtuogių.

2. Kai kurie augalai sėkmingai naudojami toksiškoms medžiagoms išvesti, pavyzdžiui, kaliandra. Pasak ekspertų, būtina valgyti bent 5 g šio augalo per dieną (apie 1 šaukštelį).

3. Gebėjimą susieti ir pašalinti sunkiuosius metalus taip pat turi česnakas, sezamo sėklos, ženšenis ir daugelis kitų augalinės kilmės produktų. Efektyvios yra ir obuolių sultys, kuriose yra daug pektinų - natūralių adsorbentų.

Miestas be deguonies

Dėl pramoninių išmetamųjų teršalų ir transporto taršos metropolijos gyventojai nuolat susiduria su deguonies trūkumu. Taigi, deginant 1 kg anglies ar medienos, sunaudojama daugiau kaip 2 kg deguonies. Vienas automobilis per 2 darbo valandas absorbuoja tiek deguonies, kiek medis išskiria per 2 metus.

Deguonies koncentracija ore dažnai siekia  15-18%, o norma yra apie 20%. Iš pirmo žvilgsnio, tai nedidelis skirtumas - tik 3-5%, tačiau  mūsų organizmas jį jaučia. 10% ar mažesnis deguonies lygis ore  yra žmonėms jau mirtinas. Deja, pakankamas deguonies kiekis gamtoje yra tik miesto parkuose (20,8%), priemiesčio miškuose (21,6%) ir prie jūrų ir vandenynų (21,9%) krantų. Padėtį apsunkina ir tai, kad kas 10 metų plaučių plotas sumažėja 5%.

Deguonis gerina protinius sugebėjimus, atsparumą stresui, skatina koordinuotą  vidaus organų darbą, gerina imunitetą, mažina svorį, normalizuoja miegą. Mokslininkai apskaičiavo, kad jei  Žemės atmosferoje būtų 2 kartus daugiau deguonies, žmonės šimtus kilometrų galėtų nubėgti nepavargę.

Deguonis sudaro 90% vandens molekulės masės. Žmogus sudarytas iš  65-75% vandens. Smegenys sudaro 2% viso kūno svorio ir sunaudoja 20% deguonies kiekio, patenkančio į organizmą. Be deguonies ląstelės neauga ir miršta.

 Apsaugos priemonės

1. Norint pakankamai prisotinti organizmą deguonimi, būtina vaikščioti mažiausiai valandą. Įprastas medis generuoja deguonies kiekį, reikalingą 4 žmonių šeimai.

2. Siekiant kompensuoti deguonies trūkumą organizme, gydytojai rekomenduoja gerti sūdytą ir mineralinį šarminį vandenį, rūgusio pieno gėrimus, sultis.

3. Deguonies kokteiliai padeda atsikratyti hipoksijos. Nedidelė kokteilio dalis yra lygiavertė pasivaikščiojimui miške.

4. Deguonies terapija yra gydymo metodas, pagrįstas dujų mišinio su padidėjusia deguonies koncentracija kvėpavimu.

Oro spąstai patalpose

Miesto gyventojai apie 80% savo laiko praleidžia patalpose. Mokslininkai nustatė, kad patalpų oras  4-6 kartus labiau užterštas nei išorės ir 8-10 kartų  toksiškesnis. Tai formaldehidas ir fenolis iš baldų, sintetinių audinių, kilimų, kenksmingos medžiagos iš statybinių medžiagų (karbamidas iš cemento gali išskirti amoniaką), dulkės, naminių gyvūnų plaukai. Tuo pačiu metu miestų patalpose deguonies reikšmingai mažiau, dėl ko žmogus susiduria su deguonies trūkumu (hipoksija).

Dujų viryklė taip pat neigiamai paveikia namų atmosferą. Šiuo atveju, lyginant su lauko oru, yra 2,5 karto daugiau kenksmingų azoto oksidų, 50 kartų daugiau sieros junginių, fenolio - 30-40%, anglies oksidų - 50-60%.

Tačiau pagrindinis patalpų blogis yra anglies dioksidas, kurio pagrindinis šaltinis yra žmogus. Mes iškvepiame nuo 18 iki 25 litrų šių dujų per valandą. Naujausi  užsienio mokslininkų tyrimai parodė, kad anglies dioksidas turi neigiamą poveikį žmogaus organizmui net ir esant mažai jo koncentracijai. Gyvenamosiose patalpose anglies dioksidas neturėtų būti didesnis kaip 0,1%. Kai kambaryje  anglies dioksido koncentracija yra 3-4%,  žmogus dūsta, kyla galvos skausmas, spengimas ausyse, širdies ritmas sulėtėja. Vis dėlto, nedidelis (0,03-0,04%) anglies dioksido dujų kiekis yra reikalingas fiziologiniams procesams palaikyti.

Apsaugos priemonės

1. Labai svarbu, kad oras kambaryje būtų "lengvas", t. Y. jonizuotas (prisotintas neigiamais jonais- anijonais).  Anijonai skatina ląstelių medžiagų apykaitą, suteikia jėgų, pakelia apetitą, valo kraują ir teigiamai veikia nervų sistemą – štai kodėl jis dar yra vadinamas „oro vitaminu“. Sumažėjus anijonų skaičiui, deguonis yra blogiau absorbuojamas kraujo eritrocitų, gresia hipoksija. Miesto ore yra tik 50-100 anijonų  1 cm³. Kalnuose aukščiausia oro jonizacija yra 800-1000 cm 1 cm³ ir daugiau.

2. Remiantis JAV kosmoso agentūros atliktu tyrimu, kai kurie naminiai augalai veikia kaip efektyvūs biologiniai filtrai. Kovojant su formaldehidu,  veiksmingas augalas chlorophytum , papartis nephrolepis. Ksilenas ir toluenas, kuriuos išsiskiria  lakai, neutralizuojami augalu ficus benjamina.  Azalea gali susidoroti su amoniako junginiais. Išskiria daug deguonies ir absorbuoja kenksmingas medžiagas sanseviera, philodendron, ivy, diffenbachia.

3. Nepamirškite reguliariai vėdinti patalpų. Tai ypač svarbu miegamajame, kur žmonės praleidžia trečdalį savo gyvenimo.

Grėsmė kelyje

Automobilių transportas teikia liūto dalį orą teršiančių medžiagų. Transporto priemonių kiekvienais metais  skaičius auga. Per mėnesį  lengvasis automobilis vidutiniškai sudegina  deguonies, kiek per  1 metus išskiria hektaras miško.  Kasmet išmeta maždaug 800 kg anglies oksidų, apie 40 kg azoto oksidų ir apie 200 kg įvairių angliavandenilių.

Vairuotojams labiausiai pavojingas anglies monoksidas. Jis  200 kartų greičiau susiriša su hemoglobinu kraujyje, nei deguonis. JAV vykdomi eksperimentai įrodė, kad dėl anglies monoksido poveikio žmonėms, praleidžiantiems daug laiko už vairo, dažnai sutrinka reakcija. Jei anglies monoksido koncentracija  6 mg / m3 veikia 20 minučių, akių jautrumas spalvai ir šviesai mažėja. Dėl ilgalaikio anglies monoksido poveikio gali atsirasti sinkopė, koma ir netgi mirtis.

Apsaugos priemonės

1. Pieno fermentai ir rūgštys išveda iš organizmo anglies monoksido skilimo produktus. Esant normaliam toleravimui, per dieną galite išgerti iki litro pieno.

2. Siekiant neutralizuoti anglies monoksido poveikį, rekomenduojama valgyti  daug vaisių: žalius obuolius, greipfrutus. O taipogi medų ir graikinius riešutus.

Parengė: L.Varanavičienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai