Ekologiški drabužiai: ne tik madinga, bet ir sveika

„Sveikas žmogus“ tęsia straipsnių apie ekologišką gyvenimo būdą ciklą. Šį mėnesį kalbame apie ekologiškus drabužius. Juk jeigu valgome sveikus produktus ar saugiomis priemonėmis valome namus, kodėl išimtį turėtume daryti tam, ką dėvime? Galbūt iš cheminių medžiagų pagaminti drabužiai žalos sveikatai nedaro taip greitai, kaip nesveiki maisto produktai, tačiau rizikuoti tikrai nėra verta.
 

Tad kas gi yra ekologiški drabužiai? Audiniai, kuriuos drąsiai galime vadinti ekologiškais ir sveikais, gaminami iš lino, vilnos, šilko, kanapių pluošto, medvilnės, bambuko. Labai svarbu tai, kad audiniams naudojami augalai (kanapės, linai, medvilnė) būtų auginami natūraliai, be jokių chemikalų. Lygiai taip pat chemikalai nepageidaujami ir apdirbant šias medžiagas, o dažomi jie tik natūraliais dažais.
Ekologiška vilna galima vadinti ne tik neapdirbtą, bet ir tą, kuri gaunama sąžiningai ir humaniškai auginant avis. O jei esate odinių drabužių gerbėjai, turėtumėte rinktis tik tuos, kurie pagaminti iš gyvūno, mirusio natūralia mirtimi, odos.
Į tai, kaip tekstilės pramonė teršia gamtą, šį kartą per daug nesigilinsime, užteks pasakyti tiek, kad vieniems marškinėliams pagaminti sunaudojama apie 1000 litrų vandens, o įvairiausi toksinai, dažų ir baliklių atliekos medžiagų apdirbimo metu patenka tiesiai į mūsų aplinką.

 

Saugo sveikatą


Daugeliui tikriausiai natūraliai kyla klausimas – kodėl turėčiau rinktis ekologiškus drabužius? Juk tiesa tai, kad jų pasirinkimas yra mažesnis, o ir ne visos parduotuvės prekiauja iš natūralių audinių pagamintais rūbais.
Visų pirma – tokie drabužiai leidžia kūnui kvėpuoti, medvilniniai ar lininiai puikiai tinka vasarą, taip pat – apatiniams drabužiams, o natūrali vilna nepakeičiama šaltomis žiemomis.
Be to, kaip jau minėta, ekologiškiems audiniams apdoroti nenaudojami kenksmingi chemikalai. O sintetiniams naudojami audiniai, gaminami iš naftos produktų, pavojingų ir gamtai, ir žmogui, tokių kaip akrilas, nailonas, poliamidas ir t.t.
Galbūt teko pastebėti, jog kartais, apsirengus kokį nors drabužį, ,pradeda niežėti visą kūną? Dėl to kalti juose esantys alergenai. Jų gali būti net ir, pvz., medvilniniuose, tačiau cheminiais dažais dažytuose drabužiuose. Neapsigaukite – akinamai balti drabužiai taip pat nėra natūralūs, kadangi šiai spalvai išgauti naudojami balikliai. O štai tam, kad drabužiai nesiglamžytų, ilgai nebluktų, gamintojai naudoja formaldehidą, kuris gali sukelti dermatitą, dirgina kvėpavimo takus ir t.t.


 

Ekologiški audiniai


Pažvelkime iš arčiau į pagrindinius ekologiškus audinius. Svarbu įsidėmėti tai, kad netgi iš pažiūros natūraliai ir sveikai skambantys pavadinimai „medvilnė“ ar „vilna“ gali būti apgaulingi, tad rinktis reikia atidžiai.
Linas ir medvilnė – dažniausiai naudojami ir daugelio pamėgti renkantis apatinius drabužius. Tačiau jei norite, kad jie išties būtų saugūs ir kokybiški, pirkite pagamintus tik iš organinės medvilnės. Šios medvilnės auginimui nenaudojami pesticidai, ji renkama rankomis, jai nenaudojami balikliai, be to, jau auginama ir žalios bei rudos spalvos medvilnė, tad jos nebereikia dažyti. Lygiai taip pat be chemikalų turėtų būti auginamas ir linas, iš kurio pluošto gaminami vasarą itin pamėgti marškiniai, kelnės, suknelės.
Žiemą jau nuo senų laikų renkamės ne tik vilnonius megztinius, tačiau ir šlepetes, antklodes. Vilna galbūt nėra pats švelniausias audinys, tačiau leidžia odai kvėpuoti. Natūrali vilna išgaunama paprasčiausiai apkirpus avis, tačiau vėliau atliekamas balinimas, dažymas ir kitoks cheminis apdirbimas tarsi sugadina visą natūralumą.
Gamintojai vilnos gaminiams naudoja ir specialias chemines priemones, kurios apsaugo ją nuo vėlimosi, kandžių, tačiau tuo pat metu tokiais savo veiksmais kelia pavojų sveikatai.
Ne veltui kanapės lietuvių tautosakoje itin populiarus augalas – iš jo gaminami patys pigiausi, tačiau itin natūralūs audiniai. Kanapės yra itin vešios, tad jų auginimui nereikia naudoti cheminių trąšų ir pesticidų, o augalo pluoštas puikiai tinka audiniams.
Jei manote, kad galbūt ekologiškai rengtis galima įprastomis dienomis, tačiau šventinėms progoms teks rinktis sintetinius drabužius, klystate. Ar pamiršote šilką? Žinomą, natūralų. Jo pluoštas išgaunamas natūraliu būdu (iš šilkverpių kokonų gijų), audinys leidžia odai kvėpuoti, yra švelnus, galiausiai – puikiai tinka vakariniams elegantiškiems drabužiams.
Šalia šių labiausiai paplitusių natūralių audinių, išbandykite ir bambuko audinius. Iš jų pagaminti drabužiai ar patalynė ekologiški ne tik todėl, kad šie augalai itin greit atsinaujina, tačiau ir todėl, kad leidžia odai kvėpuoti, yra minkšti, sugeria drėgmę, netgi turi antibakterinių savybių.
 

Priežiūra


Kalbant apie ekologiškus drabužius, neteisinga būtų nepriminti ir apie ekologišką jų priežiūra. Būtų paradoksalu, jei, nešiodami lininius marškinius, alergiją sukeltų skalbimo milteliai, kuriais juos skalbėte.
Skalbimo priemones rinkinės pagamintas iš sveikatai nepavojingų medžiagų. Skaitykite etiketes ir venkite produktų, kuriuos gaminant naudojamos šios itin kenksmingos medžiagos: terpentinas, eteriai ir esteriai; chloro junginiai; lakieji organiniai junginiai; nitrobenzenas; formaldehidas; alkilfenoletoksilatai, amonio druskos; kvapai, triklozanas; fenoliai; natrio hipochloritas; kalio hidroksidas; perchloretilenas; natrio hidrosulfatas. Ekoženklais „Gėlė“, „Gulbė“, „Mėlynasis angelas“, „Vandens lelija“ žymimi namų valymo gaminiai yra saugūs ir nekenkia sveikatai.
***
Rinkitės ne tik ekologiškus drabužius, bet ir ekologiškus aksesuarus. Brangakmenių ir tauriųjų metalų gavyba teršia aplinką, tad geriausia puoštis jau perdirbtais papuošalais.
Jei nenešiojate brangių papuošalų, rinkitės kanapės, bambuko, molio, akmenėlių karoliukus, venkite medinių.
Nors ekologiški drabužiai mūsų rinkoje vis dar yra mažuma, jų galite rasti specializuotose ir tiek lietuviškose, tiek užsienietiškose interneto parduotuvėse.
Vis dažniau ir madų dizaineriai kuria ekologiškų drabužių kolekcijas – jei turite galimybę, pasipuošti galėsite ne tik natūraliu, bet ir vienetiniu kūriniu.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Erikas
2018-02-05 10:47
Kodel naudingame straipsnyje nepateikiate realiu pavyzdiu kur tai isigyti?

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai