Ekologija namie – geriausias būdas taupyti

Šį mėnesį tęsiame savanaudiškos ekologijos ciklą ir kalbame apie ekologišką gyvenimą namuose. Nereikia ir sakyti, kad, taupydami elektrą ir vandenį, ne tik taupome išteklius, bet ir pinigus. O, rinkdamiesi ekologiškas valymo, ūkio tvarkymo priemones, saugome ir sveikatą, ir savo aplinką. Tad pažvelkime iš arčiau ir sužinokime keletą paprastų būdų, kaip namuose gyventi ekologiškiau ir sveikiau.
 

Valymo priemonės ir baldai


Turbūt jokioje kitoje gyvenimo srityje nenaudojame tiek chemikalų, kiek plaudami ir valydami namus. Šveitiklis voniai, indų ploviklis, skalbimo milteliai, baldų blizgiklis... Ir tai tik pradžia. Jeigu prieš dešimtį metų didelio pasirinkimo nebuvo, tai šiandien jau galime rinktis tarp stiprių ir pavojingų chemikalų bei saugesnių, ekologiškesnių priemonių. Jas reiktų rinktis pagamintas iš aplinkai draugiškų medžiagų bei sveikatai nepavojingų medžiagų. Skaitykite etiketes ir venkite produktų, kurias gaminant naudojamos šios itin kenksmingos medžiagos: terpentinas, eteriai ir esteriai; chloro junginiai; lakieji organiniai junginiai; nitrobenzenas; formaldehidas; alkilfenoletoksilatai, amonio druskos; kvapai, triklozanas; fenoliai; natrio hipochloritas; kalio hidroksidas; perchloretilenas; natrio hidrosulfatas. Ekoženklais „Gėlė“, „Gulbė“, „Mėlynasis angelas“, „Vandens lelija“ žymimi namų valymo gaminiai yra saugūs ir nekenkia sveikatai.
Jei pasirūpinome valymo priemonėmis, nepamiršti derėtų ir baldų. Ekologiškiausi baldai, grindų dangos yra pagaminti iš džiuto, vilnos, medvilnės, rotango – jie daug saugesni nei apdirbti medžiagomis, mažinančiomis degumą ar apsaugančiomis nuo purvo. Baldai, pažymėti Miškų tvarkymo tarnybos ženklu „FSC“ (ang. Forest Stewardship Council), yra ekologiškai tinkamas pasirinkimas, nes mediena, iš kurios pagaminti tokie baldai, atkeliauja iš prižiūrimų miškų, kurie nėra beatodairiškai kertami, jie yra prižiūrimi pagal griežtus standartus, užtikrinant, kad nebus iškirsta per daug medžių. Medžiai yra nuolat atsodinami. Juk nenorite, kad vieną vasarą nuvykus į vaikystės mišką rastumėte plyną lauką? Taip pat labai protingas pasirinkimas yra įsigyti senų restauruotų vintage baldų, ar šiuolaikiškų, bet jau iš antrų rankų, nes taip nėra skatinama naujų baldų gamyba.

 

Elektros ir vandens taupymas


Taigi, susitvarkėme valymo priemonių spintelę, pradėjome atsakingiau rinktis baldus. Kas dar kelia galvos skausmą buityje? Taip – sąskaitos už vandenį ir elektrą. Be to, mažindami energijos suvartojimą, sumažinsite ir CO2, išmetamo į aplinką, kiekį.
Skalbiamosios mašinos ir indaplovės sunaudoja 33 proc., šaldytuvas – 18 proc., elektrinė viryklė – 16 proc., televizorius – 12 proc., kiti buitiniai prietaisai – apie 8 proc. visos elektros energijos, o apšvietimas – likusius 13 proc. Kaip sutaupyti?
Pirkdami įvairias buities technikos priemones (šaldytuvus, skalbykles, indaploves ir t. t.), rinkitės pažymėtas efektyvumo ženklu: pažymėti Europos standarto A+ ženklu prietaisai taupo energiją. Be to, ekologinius standartus atitinkantys prietaisai sunaudoja mažiau vandens, skleidžia mažiau triukšmo, yra lengvai surenkami, turi mažiau sveikatai ir aplinkai pavojingų medžiagų. Jie žymimi specialiais ženklais „Energy saving“, „Energy star“, „Energy“, „Der blaue engel“ ir kt.
Dabar savo dėmesį skirkime patarimams, kuriuos Europos Komisija parengė tiems, kurie nori ir siekia sutaupyti.
 

Kaip taupyti elektros energiją?


Šaldytuvas
Kuo dažniau atitirpdysite šaldytuvą, tuo efektyviau jis veiks ir taupys elektrą, o kartu ir jūsų pinigus.
Šaldytuvą laikykite kuo toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklių bei šildymo prietaisų.
Jo durelių nelaikykite atidarytų ilgiau nei reikia, tačiau ir neatidarinėkite iš eilės daug kartų – gamindami pasiimkite viską iškart.
Pilnam šaldytuvui šaldyti reikia mažiau energijos nei tuščiam. Jei neturite kuo užpildyti, – įdėkite vandens pripildytų plastikinių butelių.
Nuvalykite apdulkėjusius aušinimo elementus užpakalinėje šaldytuvo dalyje, kad padėtumėte išsisklaidyti šilumai ir padidintumėte šaldytuvo energijos sunaudojimo efektyvumą. Dėl dulkių šaldytuvas gali papildomai eikvoti iki 30 proc. elektros.
Rekomenduojama šaldytuvo temperatūra yra 1–4 °C, o šaldiklyje ji turėtų būti nustatyta ties 18 °C. Žemesnis laipsnis neturi jokios įtakos maisto išsaugojimo kokybei, tačiau padidina energijos sunaudojimą apytiksliai 5 proc.


Šildymas
Šie patarimai labiau tinka besišildantiems individualiai, tačiau jei jais pasinaudos visi kaimynai, galėsite susitarti dėl silpnesnio centrinio šildymo name.
Įrenkite gerą namų šilumos izoliaciją. Šiluma, prarandama per sienas, stogą ir grindis, paprastai sudaro apie 50 proc. visos name ar bute netenkamos šilumos. Izoliuokite centrinio šildymo vamzdžius, užkamšykite plyšius, užkiškite už radiatorių aliuminio foliją.
Senus langus pakeiskite naujoviškais su stiklo paketais langais. Tam prireiks šiokių tokių investicijų, tačiau dvigubai sumažinsite šilumos skverbimąsi pro langus, ir galiausiai šios investicijos atsipirks. Jei pasirinksite geriausius šiuo metu siūlomus langus, galite sutaupyti net per 70 proc. prarandamos energijos.
Neleiskite šilumai skverbtis iš jūsų namų. Kai vėdinate namus, langus atidarykite tik porai minučių, užuot ilgą laiką ir nuolat leisdami išeiti šilumai.
Maisto gamyba, skalbimas, lyginimas...
Viryklę arba orkaitę išjunkite keliomis minutėmis anksčiau, nei maistas bus visiškai paruoštas, o likusią šilumą panaudokite baigdami ruošti maistą.
Drabužius lyginkite vienu kartu, o ne po vieną. Kaskart, norėdami lyginti drabužius, sutaupysite energijos, reikalingos lygintuvui įkaitinti.
Naudokite energiją taupančias lemputes: tik viena tokia lemputė per savo veikimo laikotarpį gali jums sutaupyti iki 300 litų ir sumažinti CO2 emisiją 400 kg.
Išjunkite iš lizdo mobiliojo telefono kroviklį, kai jo nenaudojate. Net neprijungtas prie telefono jis naudoja elektros energiją.
Išjunkite televizorius, kompiuterius ir kitas nenaudojamas priemones ne tik mygtuku, bet ir iš rozetės – tik taip jie visiškai nenaudos energijos.
Skalbkite tik pilną skalbiamąją mašiną – sunaudosite mažiau vandens ir elektros. Nustatykite mažiausią galimą temperatūrą. Jei skalbiate nedaug ir mažai užterštus skalbinius, rinkitės trumpiausią skalbimo ciklą ir ekonomišką režimą. Jei turite dviejų tarifų elektros skaitiklį, skalbti pradėkite po 22 val. – tada pigesnė elektros energija.
Savo elektronines atliekas nugabenkite į vietinį surinkimo punktą arba grąžinkite jas pardavėjui, kad jos būtų tinkamai panaudotos arba perdirbtos. Elektroniniuose ir elektriniuose prietaisuose yra daug toksiškų medžiagų.
 

Kaip taupyti vandenį?


Nenaudokite pustuščių skalbyklių ir indaplovių. Jei naudojate jas tik pusiau užpildę, nepamirškite įjungti „pusės pakrovimo“ arba ekonominio režimo funkciją. Be to, visai nebūtina nustatyti itin aukštos temperatūros. Šiuolaikinės valymo priemonės – itin efektyvios, tad, jas naudojant ,skalbti ar plauti tinka ir žema temperatūra.
Paprasta, tačiau daugelis to nedaro, – užsukite vandenį valydamiesi dantis, taip sutaupysite keletą litrų vandens. Indus dažniau plaukite užkimšę kriauklę, o ne tekančiu vandeniu. Iš čiaupo lašantis vanduo per mėnesį gali pripildyti visą vonią, todėl pasistenkite, kad čiaupai visada būtų gerai užsukti.
Prauskitės po dušu, o ne vonioje. Dešimties minučių dušas sunaudoja dvigubai mažiau vandens nei vidutinio dydžio vonia. Norėdami sutaupyti dar daugiau energijos, venkite stiprios srovės, naudokite srovę taupančias dušo galvutes.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai