Kas bus, jei plyš ausies būgnelis?

Ausies skausmas ne vieną iš mūsų baugina...O kas bus, jei plyš ausies būgnelis? Neretai išsigąstame ir išvydę iš ausies tekančius pūlius savo vaikui. Tokiu atveju net nežinome ką daryti. Ar kiekvienas ausies uždegimas yra pavojingas? Kas atsitinka plyšus ausies būgneliui? Kaip būtų galima išvengti ausų uždegimo? Apie tai kalbamės su bendrosios praktikos gydytoju MINDAUGU RUBIKU.
 

Uždegimas gali būti išorinės, vidurinės ir vidinės ausies. Dažniausiai pasitaikantis yra vidurinės ausies uždegimas.
Išorinės ausies uždegimas – tai ausies kaušelio ir išorinės klausomosios angos uždegimas. Jis susiformuoja, kai susižeidžiama arba nudraskomas minėtų vietų paviršius.
Vidinės ausies uždegimas susiformuoja, kai pažeidžiamas klausos nervas. Jis gali atsirasti sumažėjus organizmo atsparumui arba kai nepavyksta gydyti vidurinės ausies uždegimo.
Vidurinės ausies uždegimu dažniausiai serga kūdikiai ir maži vaikai. Ūminis vidurinės ausies uždegimas prasideda tuomet, kai į vidurinę ausį iš nosies pro klausomąjį vamzdį patenka bakterijos.
 

 

Kas sukelia ausų uždegimą?


Ūminį pūlingą vidurinės ausies uždegimą dažniausiai sukelia mikrobai. Ligai atsirasti padeda šie veiksniai: sloga, gripas, sinusitas, ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Šiems virusams patekus į būgninę ertmę ir kyla ūminis jos gleivinės uždegimas. Vidurinės ausies gleivinė išburksta, padidėja jos liaukų sekrecija, ertmėse gali kauptis pūliai. Dėl šių priežasčių gali laikinai sutrikti klausa ir netgi kalba. Sergant virusinėmis kvėpavimo takų ligomis, ūminis vidurinės ausies uždegimas dažniau vystosi žmonėms, kuriems yra iškrypusi nosies pertvara, padidėjusios nosies kriauklės, nosiaryklėje yra adenoidų, kurie serga alerginėmis ir endokrininėmis ligomis, vaikams, kurie nemoka atsikosėti, išpūsti nosies.
 

Kokie požymiai išduoda, kad prasidėjo ausų uždegimas?


Ausies skausmas bei karščiavimas yra pirminiai ausų uždegimo požymiai. Nervingumas, sumažėjęs apetitas, miego sutrikimas yra laikomi šalutiniais požymiais. Dažniausiai ausų uždegimas prasideda po viršutinių kvėpavimo takų uždegimo. Pūlių pasirodymas iš ausies rodo, jog „sprogo“ ausies būgnelis. Gali susilpnėti ligonio klausa.
Mažiems dar beveik nekalbantiems vaikams ligą nustatyti dar sunkiau. Įtarti, kad vaikas susirgo ausų uždegimu, galima iš nuolatinio vaiko muistymosi, galvos sukinėjimo, nuolatinio ausų lietimo. Iš ausies gali pasirodyti nemalonaus kvapo išskyrų.
 

Ar visada susirgus ausų uždegimu plyšta būgnelis?


Ausies būgnelis plyšta ne visada. Išorinės ausies uždegimas paprastai rutuliojasi būgninėje ertmėje, todėl būgnelis nesprogsta. Pūlinis vidurinės ausies uždegimas beveik visada pasibaigia ausies būgnelio plyšimu. Dėl pūlių spaudimo į apatinę būgnelio dalį būgnelis pratrūksta. Tada simptomai keičiasi: sumažėja ausies skausmas, krenta temperatūra, tačiau atsiranda pūliavimas iš ausies. Pūlių susidarymas priklauso nuo ligos sukėlėjų mikrobų bei organizmo stiprumo. Jei vystosi nepūlinis ausų uždegimas, tai ausies būgnelio vientisumas dažniausiai lieka nepažeistas. Kuo sunkesnė ausų uždegimo eiga, tuo silpnesnis vaiko organizmas, tuo greičiau prakiūra būgnelis.
 

Kokios gali būti komplikacijos plyšus ausų būgneliui?


Ausies būgnelio plyšimas sergant ūminiu pūliniu ausies uždegimu – normalus ligos vystymasis. Ilgai neplyštant būgneliui, gydytojai jį specialiai įpjauna, kad pūliai turėtų kur ištekėti, nes pūliai uždaroje ertmėje yra pavojingi. Ausies būgnelio plyšimas dažniausiai nesukelia rimtų komplikacijų, tačiau, jei ausies būgnelis prakiūra keletą kartų per metus, tai rodo, kad nusilpęs imunitetas ir reikalingi išsamūs tyrimai. Dažnai pasikartojantys ausų uždegimai gali palikti sąaugas būgninėje ertmėje, kurios deformuoja sugijusį būgnelį, o tai sutrikdo klausą.
 

Kuo pavojingas vidinės ausies uždegimas?


Kai sergama pūliniu ausų uždegimu ir ausies būgnelis nepraplyšta, pūliai kaupiasi būgninėje ertmėje ir tampa pavojingi – gali pakliūti į vidinę ausį arba į smegenis. Liga komplikuojasi, vystosi sunki meningito ar vidinės ausies uždegimo forma. Todėl, jei būgnelis pats neplyšta, gydytojas jį turi pradurti.
 

Kaip būtų galima išvengti ausų uždegimo?


Prasidėjusi sloga turėtų būti intensyviai gydoma gydytojo paskirtais vaistais. Sloguojantį kūdikį (mažą vaiką) reiktų migdyti pusiau sėdimoje padėtyje. Neišsigydę slogos, kvėpavimo takų infekcijos, nepulkite eiti į darbą, neveskite vaiko į darželį ar mokyklą. Sergant sloga ar kitomis virusinėmis ligomis, nuo pirmos susirgimo dienos reikėtų tinkamai gydytis ir vadovautis gydytojo nurodymais.
 

Kaip gydyti ausų uždegimą?


Esant nors keliems minėtiems ligos simptomams, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją, nelaukiant, kol skausmas sustiprės. Kol gydytojas neapžiūrėjo, į ausis patys nelašinkite jokių vaistų. Galima šildyti ausį. Ausies šildymas ramina skausmą, padeda greičiau praeiti uždegimui. Vaiką skaudama ausimi paguldykite ant šildytuvo, pridengto plona švarios medžiagos skiaute. Vaikai, ypač maži, yra nekantrūs ir ilgiau kaip keletą minučių ant šildyklės nepaguli, todėl neretai juos nešiojant šildyklę reikia glausti prie ausies. Ant ausų galite uždėti storą vatos sluoksnį, prieš tai ją sušildžiusi, ir užmaukite gerai priglundančią kepuraitę. Paprastai ausies uždegimo nereikia gydyti ligoninėje. Vaistų dozę bei gydymą namuose paskiria gydytojas.
Kol ausyje pūlių nėra, į ausį nereiktų nieko lašinti. Tinka ant ausies uždėti šildomąjį kompresą (tik neuždengti ausies landos). Kai atsiranda pūliavimas, pūliai tiriami mikroskopu ir daromi jų pasėliai į specialias terpes – nustatomas ligos sukėlėjas ir jo jautrumas antibiotikams. Išvalius pūlius, į ausį lašinama vaistų.
Jeigu simptomai neišnyko arba vaikas yra jaunesnis nei 15 mėnesių, reikia dažniau lankytis pas gydytoją.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai