Pastebėjau, kad kalbėdama su sūnumi neretai jam sakau: „Ką pasakei? Negirdžiu tavęs. Pakartok, prašau.“ Įtariu, kad pastaruoju metu pablogėjo mano klausa. Ką galėčiau daryti, kad klausa vėl pagerėtų?“, – teiraujasi mūsų žurnalo skaitytoja Genutė Domantienė iš Šiaulių.
Kodėl pablogėja klausa ir kaip ją pagerinti, pasakoja gydytoja otorinolaringologė Daiva Monkevičienė.
Kai pradedate blogiau girdėti, apima keistas jausmas. Gal senstu? Gal sergu? – lenda į galvą įkyrios mintys. Klausos susilpnėjimas ar praradimas gali sukelti baimės jausmą, paskatinti socialinę izoliaciją, sumažinti savigarbą, net sukelti depresines būsenas.
Dažniausiai klausa sutrinka vyresniems nei 60-ties metų žmonėms, nors kartais šių negalavimų atsiranda kur kas anksčiau. Sulaukus 50-ties klausa pradeda silpnėti daugeliui žmonių. Pirmiausia tai atsiliepia aukštų dažnių garsų girdimumui. Pavyzdžiui, pradedama nebegirdėti šnabždesio, o, norint gerai suprasti kalbą, reikia girdėti visus garsus. Vieną jų girdint geriau, kitą – prasčiau, nepavyksta atkurti žodžio prasmės, o ypač kai kalbama svetima kalba arba bendraujama su nepažįstamu žmogumi.
Normalu, jei klausos silpnėjimas sudaro 10–20 decibelų kas dešimtmetį. Senatvinis kurtumas būdingas maždaug 10 proc. gyventojų.
Kokios klausos sutrikimo priežastys?
Klausos silpnėjimo ar praradimo priežastis gali būti patirtos ausų infekcijos, stiprus triukšmas (fejerverkai, garsi muzika, darbas triukšmingoje aplinkoje ir pan.), smegenų augliai, traumos, infekcinės ligos (gripas, meningitas, virusinis hepatitas ir pan.), vitaminų stoka. Klausos pablogėjimą gali lemti vidaus organų ligos (širdies kraujagyslių, kraujo, inkstų), galvos smegenų išeminė liga, kraujagyslių spazmai, aterosklerozė ir kt.
Kartais staigiai apkurstama viena ausimi. Kodėl taip atsitinka? Kaltininkas gali būti sieros kamštis. Dėl jo pašalinimo (išplovimo) reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, ir gera klausa dažniausiai sugrįžta. Tačiau jeigu net ir pašalinus sieros kamštį klausa lieka nusilpusi, reikėtų apsilankyti pas ausų ligų gydytoją – otorinolaringologą, nes gali būti pažeistas klausos nervas.
Ar triukšminga aplinka turi didelę įtaką mūsų klausos kokybei?
Klausos kokybę nemaža dalimi lemia paveldimumas. Todėl nenuostabu, kad buvimas triukšmingoje aplinkoje (pavyzdžiui, stadione, koncerte, diskotekoje) vienus žmones veikia labiau, kitus mažiau, o treti jaučiasi net komfortiškai. Juk visi esame skirtingi.
Tačiau ir nesant paveldimumo dėl nuolatinio triukšmo klausa palaipsniui vis dėlto silpnėja.
Dabar daugelis vaikų ir paauglių labai mėgsta ausinukus (su jais nesiskiria gatvėje, autobuse), kuriuose skamba pakankamai garsi tranki muzika. Tai labai kenkia klausai, ypač kai muzikinis poveikis yra nuolatinis.
Jei pastebite, kad būdami triukšmingoje aplinkoje dažnokai prašote pakartoti išgirstus žodžius, dažniau garsinate televiziją ar radiją, dalyvaudami pokalbyje turite įsitempti, kad viską aiškiai girdėtumėte, – tai ženklas, kad atsirado klausos sutrikimų, ir turite kreiptis į šeimos gydytoją, kad nusiųstų pas ausų, nosies, gerklės specialistą.
Prieš pradėdamas gydyti klausos praradimą, pirmiausia gydytojas turėtų išsiaiškinti jūsų apkurtimo priežastį ir ieškoti būdų jai pašalinti.
Kada reikia klausos aparato?
Jei jokios kitos priemonės nepadeda (tai neretai atsitinka vyresniojo amžiaus žmonėms), kartais reikia įsigyti paprasčiausią klausos aparatą. Jis, uždėtas ant ausies ir stimuliuodamas klausos receptorius, sustiprina iš aplinkos sklindančius garsus. Mokslininkai suskaičiavo, kad klausos aparatai klausą pagerina 95 proc. pacientų. Aparatų yra įvairių, jie turi būti parenkami individualiai, padedant patyrusiam klausos specialistui. Ištyrus klausą, pabandžius vieną, antrą, gal net ir trečią prietaisą, galima atrasti tinkamiausią variantą.
Patys šiuolaikiškiausi yra kochleariniai klausos aparatai. Jie yra implantuojami į kaulo vidų chirurginiu būdu. Tai specialus elektroninis implantas kaukolės viduje šalia ausies. Jis sustiprina garsus iš aplinkos ir tiesiogiai stimuliuoja klausos nervus. Kochleariniai implantai rekomenduojami žmonėms, kuriems kurtumas smarkiai blogina gyvenimo kokybę.
Beje, jeigu esate apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, klausos aparatą įsigysite nemokamai. Už jį sumoka ligonių kasos.
Kaip išvengti klausos pablogėjimo? Gal yra specialių pratimų ar kitų dalykų, kurie galėtų pagerinti klausą?
Patarimai, kaip išvengti klausos blogėjimo, būtų bendriniai. Visų pirma, reikėtų vengti stresinių situacijų, mažinti buvimo triukšmingoje aplinkoje trukmę (tiek darbe, tiek laisvalaikiu). Dažniau būkite gryname ore, reguliariai mankštinkitės; rekomenduojami įvairūs atsipalaidavimo pratimai, meditacijos, relaksacijos. Kontroliuokite kraujo spaudimą, nepervarkite, nerūkykite ir daugiau dėmesio skirkite poilsiui.
Pajutę pirmuosius klausos pablogėjimus, kreipkitės į gydytoją.
Ar maisto produktai gali pagerinti klausos kokybę?
Reikėtų vartoti daugiau baltymų, aminorūgščių, daržovių, vitaminų, česnako; mažiau – riebių patiekalų, druskos, gyvulinės kilmės riebalų. Patartina valgyti kepenėlių, salotų, kopūstų, augalinių aliejų, pieno produktų, kuriuose yra alfa lipinės rūgšties, vitamino E. Šis stiprus antioksidantas ypač efektyviai saugo ausies nervus persirgus gripu, po ilgesnio antibiotikų ar kitų vaistų, kurie gali padaryti žalos jūsų klausai, vartojimo. Venkite centrinės nervų sistemos stimuliatorių, tokių kaip kofeinas ir nikotinas. Kofeinas, kurio yra kavoje, arbatoje, kokakoloje, šokolade, kaip ir nikotinas, sutraukdamas kraujagysles gali pabloginti vidinės ausies struktūrų kraujotaką ir mitybą.
Spengimą ausyse mažina ginkmedžio preparatai.
Susilpnėjus klausai kasdien suvalgykite po ketvirtadalį citrinos su žievele. Jau po savaitės turėtumėte girdėti geriau.
Gerkite melisos arbatos: 1 šaukštą susmulkintų melisų užpilkite stikline verdančio vandens, užvirkite, uždenkite. Po 5 min. galite gerti.
Ką daryti pajutus pirmuosius klausos sutrikimus?
Pirmiausia reikėtų kreiptis į gydytoją ir išaiškinti, kodėl klausa nusilpo. Gal pakaks tik pašalinti priežastis, ir viskas susitvarkys. Juk neretai klausa susilpnėja vien dėl to, kad namuose įpratę per garsiai įjungti televizorių.
Šiuolaikiniai kochleariniai implantai – be priemokų
Kochleariniai implantai skiriami vaikams ir staiga apkurtusiems suaugusiesiems, kai klausos pažeidimas yra sunkus ir labai sunkus, o įprastos klausos gerinimo priemonės, taip pat ir klausos aparatai, yra neveiksmingos.
Apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu už kochlearinius implantus, kainuojančius 75 772 arba 88 000 Lt, klausos negalią turintiems pacientams sumokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.
Kochlearinės implantacijos Lietuvoje atliekamos dviejose gydymo įstaigose: Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose. Šiemet jose implantuota beveik 40 tokių aparatų.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau