Kokie galimi pavojai tyko vaiko atostogų metu?

Paklaustas, kur  norėtų poilsiauti, jūsų vaikas nupieš mažą namelį vidury pievos, su medžiais ir gėlėmis, dažnai su paukščiais ir tolumoje vinguriuojančia upe. Taigi, jei jūs gyvenate mieste, nuvežkite vaikutį į kaimą. Kaime vaiką viskas domins: klegantys naminiai paukščiai, darbštuolis arklys, čepsintys paršeliai. Deja, kai nenuorama landžios kieme, jo tykos  įvairūs, kartais pavojingi nutikimai. Tėveliai privalo numatyti riziką, o atsitikus bėdai, mokėti pagelbėti. Kokie galimi pavojai?

AKIES SUŽEIDIMAS

Akį mažylis gali susižeisti buku smūgiu ar aštriu daiktu. Aplink užgautą akį susidaro mėlynė ir patinimas. Tokiu atveju, pusvalandžiui uždėkite ant akies šaltą kompresą. Jis sumažins tinimą. Į akį gali įkristi svetimkūnis.  Nedidelius svetimkūnius, laisvai plaukiojančius ant akies obuolio,  pabandykite pašalinti švarios sulankstytos nosinės kampu arba nuplaunant vandeniu.  Jei svetimkūnis įstrigęs arba yra ant vyzdžio, nelieskite jo, tuoj pat kreipkitės į gydytoją, nes gali kilti uždegimas.

RAKŠTIS

Besikarstant tvoromis, vaikui į odą gali įsmigti medžio ar spyglio gabalėlis. Rakštis retai yra pavojinga. Tačiau ji gali sukelti stabligę, jei žaizda gili ir kraujuoja. Jei rakštis  kyšo virš odos, švelniai ištraukite ją pincetu. Galima panaudoti smailą siuvimo adatą, ją išdezinfekavus spiritu. Rakštį ištraukti bus lengviau, jei ant odos virš rakšties uždėsite ledo gabalėlį. Tada oda truputį aptirps, vaikas mažiau jus skausmą. Kai adata atlaisvinsite rakšties galą, ištraukite ją pincetu. Po to nuvalykite odą spiritu arba nuplaukite vandeniu su muilu. Apriškite tik tada, jei vaikas pats to prašo. Jei įsmigo stiklas, į žaizdą pateko mėšlo, kas didina pavojų, kreipkitės į gydytoją.

SVETIMKŪNIS AUSYJE

Kartais į ausį patenka vabzdys. Jei svetimkūnis neaštrus, nėra labai pavojinga. Jį reikia pašalinti, nes gali prasidėti išorinės ausies uždegimas. Pabandykite švelniai ištraukti  pincetu ar pilti į ausį šilto vandens ir palaukti, kol jis pats išplauks. Jei negalite to padaryti ar svetimkūnis slenka žemyn į ausį, kreipkitės į gydytoją.

SVETIMKŪNIS NOSYJE

Jei vaikas beuostydamas augalus įtraukė į nosį uogą, pupą, žirnį, ir svetimkūnis lengvai pašalinamas-  nepavojinga. Tačiau jei nuslinks į plaučius- tai rizika sveikatai. Mažą vaiką paguldykite, ir, pasišviesdami lempa, pabandykite su pincetu pašalinti svetimkūnį. Vyresnio vaiko paprašykite stipriai papūsti nosį, užspaudę sveiką šnervę. Jei svetimkūnis aštrus arba bandant pašalinti slenka tolyn, kreipkitės į gydytoją. Jei vaikui staiga sutriko kvėpavimas, sunku įkvėpti arba iškvėpti arba prasidėjo kosulio priepuolis, skubiai kreipkitės į gydytoją. Svetimkūnis galėjo patekti į kvėpavimo takus.

VAIKAS BE SĄMONĖS

Prarasti sąmonę kaime vaikas gali dėl įvairių priežasčių. Tai smegenų trauma iškritus iš medžio, susižeidus, apsinuodijus nuodingais augalais. Sąmonė dingsta, kai smegenys neaprūpinamos deguonimi, sustojus dėl kokių nors priežasčių  kvėpavimui. Sąmonė prarandama traukulių metu, taip pat susirgus encefalitu. Sąmonei sutrikus, vaikas gali būti labai mieguistas, vangiai vykdyti jūsų paliepimus. Gilesnis sąmonės sutrikimas būna, kai vaikas reaguoja judesiu į skausmą, pavyzdžiui, įgnybus į ausies kaušelį. Dar blogesnė padėtis, kai nereaguoja į nieką. Tai beveik visada pavojinga. Patikrinkite, ar vaikas kvėpuoja, jei taip, paguldykite ant dešiniojo šono, galva ant šono, kiek atlenkta atgal. Kairė ranka ir kairė koja sulenktos priekyje, vaikas jomis remiasi. Dešinė ranka užpakalyje neleidžia atvirsti ant nugaros. Jei vemptų, vėmalai ištekėtų žemyn, nepatekę į kvėpavimo takus. Bandykite išsiaiškinti priežastį: ar apsinuodijo, nukrito, karščiuoja, užspringo. Nepalikite vaiko be sąmonės vieno.  Kvieskite greitąją pagalbą.

ŠUNS AR KATĖS ĮKANDIMAS

Koks kaimas be kačių ir šunų? O paglostyti vaikui taip norisi. Bet jei šie gyvūnėliai krimstelėjo, nepraleiskite pro akis. Žaizda gali būti užkrėsta mikrobais, stabligės ar pasiutligės sukėlėjais. Pirmiausia, įkandimo vietą dezinfekuokite antiseptiku, po to parodykite gydytojui, kuris paskirs vaikui antibiotiką ir patikrins, ar dar veiklūs skiepai nuo stabligės. Jei gyvūnas neskiepytas, laukinis, nuo pasiutligės reikia skiepyti vaiką.

Kol vaikai pripranta prie naujos aplinkos, dažnai būna įsitempę, nervingi. Nepamirškite, kad mažyliai greitai pavargsta. Neveskite jų į tolimus žygius. Šio amžiaus žmogeliams geriausias sportas- žaidimai. Nepaleidę atžalų iš akių, sumažinsite traumų riziką.

Parengė:L.Varanavičienė

 

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai