Paprasti, bet veiksmingi kovos su musėmis būdai

Prisipažinsiu, mane nustebino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistų viešai išplatintas perspėjimas dėl to, kad aplink zujančios musės, pasirodo, ne tik erzina, bet gali būti pavojingos. Specialistų teigimu, šie įkyrūs vabzdžiai platina įvairias ligas. Todėl būkite atsargūs ir nepamirškite asmeninės higienos svarbos, juk niekas nenori atostogų iškeisti į namų arba, dar blogiau, ligoninės lovą.
 

Labiausiai kenčia pilvai


Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai tikina, kad dažniausiai musės platina įvairiausias infekcines žarnyno ligas. Ypač jų platinami mikrobai gali būti pavojingi mažiems vaikams ir silpnesnį imunitetą turintiems žmonėms. Per dieną musė gali nuskristi iki 7 kilometrų, o ant savo kojyčių pernešti net 6 mln. įvairiausių bakterijų. Nesibodėdamos pasivaikščioti po įvairias išmatas, šiukšlynus, mėgaudamosi pūvančiomis atliekomis ar dvėseliena, musės po to savo kojomis, plaukeliais ar burnos organais visus ten surinktus ligų sukėlėjus perneša ant jūsų sumuštinio, ant stalo palikto maisto ar kitų paviršių. Daug ligų sukėlėjų musės nešioja ir savo žarnyne, o jas platina su išmatomis, gamtinius reikalus atlikdamos ant maisto produktų, indų, drabužių, baldų.
To išvengti galima pasirūpinus aplinkos tvarka, tinkamu maisto produktų laikymu ir asmens higiena. Priešingu atveju gali kilti pavojus sunkiai įveikiamos žarnyno infekcijos, kuria susirgus vargina spazminiai pilvo skausmai, viduriavimas, karščiavimas, pykinimas, vėmimas ir daugybė kitų negalavimų. Specialistai tvirtina, kad tokie ligoniai dažniausiai gydomi ligoninėse, pasitaiko net mirties atvejų, o žarnyno ligomis persirgę žmonės gali likti bakterijų nešiotojais ir jų platintojais.
 

Kaip plinta žarnyno patogeniniai mikroorganizmai


Žarnyno ligomis sergantys žmonės pavojingi ir aplinkiniams. Sergančio žmogaus ar gyvūno patogeniniai mikroorganizmai bei parazitai dauginasi žarnyne ir vėliau, pašalinti su išmatomis, šlapimu bei kitomis išskyromis, gali tapti užkratu šalia esantiems.
Patogeninius mikroorganizmus platina ne tik žmonės, bet ir užsikrėtę gyvūnai, todėl būkite atidūs, jei jūsų mažylis žaidžia visą parą atviroje neprižiūrimoje smėlio dėžėje.
Centro specialistų teigimu, padėtį blogina tai, kad daugelis su išmatomis į aplinką patekusių mikroorganizmų yra atsparūs fizikiniams, cheminiams ir biologiniams aplinkos veiksniams. Pavyzdžiui, vidurių šiltinės ir paratifų bakterijos salmonelės vandenyje ir dirvožemyje gyvybingos išlieka 30–90 dienų, o mėšle 5 laipsnių temperatūroje jos išgyvena iki penkių mėnesių.
Kitos ne mažiau bjaurios ligos hepatito A virusai su išmatomis išsiskiria apie 3 savaites ir apie 1 mėnesį išlieka atsparūs aplinkoje. Vandenyje jie išgyvena net iki metų. Dizenterijos sukėlėjos su išmatomis į aplinką išsiskiria apie 4 savaites. Vandenyje, maisto produktuose, daržovėse jos išlieka gyvybingos 5–4 dienas. Kita patogeninė žarnyno bakterija – E. Coli mėšle išgyvena per 100 dienų.
 

Priemonės, kurių derėtų imtis susidūrus su musėmis


Taigi, jei išvažiavote į gamtą ar gyvenate sodyboje, nepalikite neuždengtų maisto produktų ant stalo. Pasistenkite neleisti musėms veistis patalpose, naudokite vabzdžius atbaidančias priemones. Šiuolaikiniame pasaulyje musių naikinimo ir atbaidymo priemonių pasirinkimas begalinis – nuo mechaninių gaudyklių iki įvairių elektrinių prietaisų ar cheminių preparatų, todėl išsirinkti sau tinkamiausią tikrai nesunku.
Specialistai tikina, kad kovai su šiais vabzdžiais galima pasitelkti ir liaudiškas priemones, kurias naudojo dar mūsų seneliai: muses atbaidančias kvapniąsias žoleles, smilkalus, žvakes. Jei laiką leidžiate gamtoje įsikūrusioje sodyboje, ant langų ir durų pakabinkite specialius tinklelius, sulaikančius parazitus. Jei visiškai nežinote, ko griebtis, dėl musių ir kitų vabzdžių naikinimo galite pasikonsultuoti su dezinsekcijos specialistais.
Verta prisiminti ir muses itin viliojančius dalykus ir juos taip pat pašalinti: nelaikykite namuose pūvančių, gendančių maisto produktų ir daiktų, kurie skleidžia blogą kvapą, dažniau išneškite šiukšles, o šiukšlių kibirus laikykite uždengtus. Taip pat patartina dažnai plauti rankas, ypač po apsilankymo tualete. Vaikus apsaugosite labiau, jei jų nagai bus nukirpti trumpai. Prieš valgydami vaisius ir daržoves juos kruopščiai nusiplaukite. Metodai atrodo paprasti ir reikalaujantys nedaug jėgų ir laiko, tačiau labai veiksmingi.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ReCSfvsABGf
2012-08-27 15:38
pati dirbau paradveja (ne maisto prekese). dar pirmomis dienomis, kai buvau apmokinama, buvo pasakyta, kaip deti prekes (naujesnes i gala, o su besibaigianciu galiojimu i prieki)

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai