Ekologiškas ir ekonomiškas keliavimas: taupykite sveikatą ir pinigus

„Sveikas žmogus“ tęsia straipsnių apie savanaudiškai ekologišką gyvenimo būdą ciklą. Kalbėjome apie maistą, drabužius, namus, tad atėjo laikas pagalvoti ir apie tai, kaip kasdien keliaujame. Į darbą, parduotuvę, miesto centrą, pas draugus...
 
Vos pradėję šių straipsnių ciklą, pačiame pirmajame straipsnyje pabrėžėme – į ekologiją žvelgsime iš asmeninės pusės. Tačiau vis dėlto būtina paminėti, kad nemažai mokslininkų teigia, kad anglies dvideginio (CO2) kaupimasis atmosferoje – viena iš pagrindinių šiltnamio efekto priežasčių. Sutikti su šia nuomone ar ne – jūsų reikalas, bet tikra tiesa, kad vieni iš didžiausių dvideginio išskyrėjų ir aplinkos teršėjų yra automobiliai.
Ar pastebėjote, kad, praleidus ilgesnį laiką gamtoje, dažnai pradeda skaudėti galvą? Kodėl? Žmogus, gyvenantis mieste, yra pripratęs prie visiškai kito – užteršto oro, tad grynas kaimo ar miško oras jam jau nebėra įprastas ar natūralus. Paradoksalu? Labiau – liūdna. Tikriausiai retas linkėtų savo vaikui gyventi tokioje aplinkoje.
Susizgribę ir įvertinę šias problemas, Europos Sąjungos valdininkai automobilių gamintojams įvedė reikalavimus per ateinančius dešimt metų drastiškai sumažinti CO2 emisijas. Šie savo ruožtu jau ilgą laiką rungtyniauja – kas sukurs ekologiškesnį automobilį.
Tačiau kol kas palikime naujų modelių kūrimo rūpesčius specialistams ir pažvelkime, ką galima padaryti, ne tik norint prisidėti prie mūsų šalies miestų švaresnio oro išlaikymo, bet ir siekiant sutaupyti pinigų ir, žinoma, pasirūpinti savo pačių sveikata.
 

Automobiliui – apribojimai


Nėra jokios abejonės, kad asmeninis automobilis yra patogiausia transporto priemonė. Tikslas juo pasiekiamas greitai, nereikia derintis prie viešojo transporto tvarkaraščių ar prakaituoti minant dviratį. Tačiau ar pastebėjote, kad kuo toliau, tuo dažniau automobiliu važiuojama ten, kur galima netgi nueiti pėsčiomis?
Būti naiviems ir tikėtis, kad automobilių žmonės atsisakys visam – nereikia, tačiau pakeisti jau kenksmingai tampančius įpročius pabandyti galima.
Taigi:
Vaikščiokite. Vaikščioti yra sveika. Pusvalandis per dieną gali laisvai atstoti treniruoklių salę. Nesiūlome pėsčiomis eiti į kitą miesto galą, tačiau ar tikrai būtina, prireikus duonos ar laikraščio, į už 10 min. kelio esančią parduotuvę važiuoti automobiliu?
Naudokitės viešuoju transportu. Jei prie namų ir jūsų galutinio tikslo yra autobusų ar troleibusų stotelė – puiku. Nereikės nervintis per kamščius, sutaupysite daugybę pinigų benzinui (nuolatinis bilietas vis dar pigesnis nei kuro kaina mėnesiui, o mieste automobilis kuro naudoja itin daug), be to, autobuse galite skaityti laikraštį ar knygą. Negana to, automobilis, nors ir patogus, turi vieną didelį minusą: kur jį pastatyti? Ypač jei važiuojate į miesto centrą, dažnai laisvos vietos tenka ieškoti net keliolika minučių, o kur dar mokestis už stovėjimą.
Važiuokite dviračiu. Lietuvoje šaltuoju metų laiku šis patarimas galbūt ir nėra pats naudingiausias, tačiau juk ir mes turime keletą mėnesių šilto oro. Dviratis – labai puiki ir transporto, ir mankštos priemonė. Be to, nereikalauja kuro, juo piko metu savo tikslą dažnai pasieksite netgi greičiau nei automobiliu. Taigi, jei dar neturite dviračio, turite visą žiemą išsirinkti geriausią ir patogiausią ir, kai vos tik sušils, – pirmyn į kelią.
Automobilio nuoma. Sakote puiku, mieste automobilio nereikia, tačiau ką daryti, jei prireikia išvažiuoti už miesto. Jei neturite savo automobilio, prisiminkite, kad egzistuoja automobilių nuoma. Šios paslaugos kaina nėra labai didelė, o paskaičiavus, kiek kainuotų asmeninio automobilio išlaikymas, nuoma pasirodo tiesiog puikus pasirinkimas.
Taupykite vairuodami
Neabejotinai šie patarimai yra naudingi, tačiau juk kai kurie žmonės visiškai arba labai dažnai atsisakyti automobilio negali. Galbūt dėl to, kad dirba toli nuo namų ir viešasis transportas ten nevažiuoja, galbūt darbo pobūdis neleidžia, o galbūt šeima didelė ir visus susodinti ant dviračio ar į autobusą nėra taip paprasta. Ir tokiu atveju galite sutaupyti ir važinėtis ekologiškiau ir ekonomiškiau.
Keliaukite su bendradarbiais ar kaimynais. Užsienyje toks būdas sutaupyti pinigų ir tuo pat metu mažiau teršti mūsų aplinką populiarus jau seniai ir yra vadinamas carpooling. Tai reiškia, kad, važiuodami į darbą vienu automobiliu, dalijatės su bendradarbiais (susitarus vienas pakeliui surenka kolegas) arba kaimynais, kurių kelionės tikslas veda ta pačia kryptimi. Kaip susitarsite važinėti – jūsų reikalas, tačiau taip nemažai sutaupysite – juk į vieną automobilį telpa mažiausiai keturi žmonės, taigi bent trys automobiliai lieka stovėjimo aikštelėje. Važiuojant toliau nei savas miestas, galite išbandyti internete esančias svetaines, kuriose kiti keliauninkai skelbia savo maršrutus ir siūlosi pavežti norinčius.
Važiuokite lėčiau. Nelakstykite, važinėkite optimaliu greičiu (ir leidžiamu apribojimų) ir taip kuro sąnaudas (o kartu ir išlaidas) sumažinsite net 30–40 proc. Be to, itin greitas ir agresyvus vairavimo stilius ne tik sunaudoja daugiau kuro, bet ir kenkia jūsų automobiliui: padangoms, stabdžiams, varikliui...Juk nenorite leisti papildomų pinigų remontui ar sudėvėtų dalių keitimui?
Sutvarkykite bagažinę. Kuo automobilis sunkesnis, tuo daugiau jis „ryja“ kuro ir jūsų pinigų. Ar tikrai jums reikalingi visi daiktai, esantys bagažinėje? Palikite tik būtinus įrankius, papildomą padangą, vandenį, tepalus, vaistinėlę...Pamatysite – nors tvarkymas užtruks vos pusvalandį, tačiau rezultatas bus daug reikšmingesnis.
Prižiūrėkite padangas. Ne iki galo pripūstos, plokščios, nusidėvėjusios padangos – visos šios problemos yra tarsi išalkę monstriukai, ryjantys kurą ir pinigus. Nepagailėkite laiko retkarčiais patikrinti orą padangose, o jei jos itin nusidėvėjusios, – investuokite į naujas.
Tikrinkite automobilio būklę. Be jau iki šiol išvardytų patarimų, labai svarbus ir paskutinysis – reguliariai tikrinkite automobilio būklę, kadangi turinti gedimų mašina ne tik pavojinga, bet ir labai neekonomiška.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai