Keliauti po jas užteks savaitės ar net ilgojo savaitgalio. Artimiau susipažinsite su mūsų kaimynėmis, jų kultūra, istorija. Susiplanuoti kelionę ir neklaidžioti informacijos gausybėje lankant Baltijos šalis ketvirtus metus iš eilės padeda ir „Didžiojo žygio po Baltijos šalis 2010“ – Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje vykstančio kelionių projekto organizatoriai. Kelionei jie atrinko 30 įdomiausių lankytinų objektų trijose Baltijos šalyse – po 10 kiekvienoje. Keliautojams siūloma atrasti savitas ir unikalias lankytinas vietas – istorinius pastatus, įstabios architektūros statinius, nuotykių ir vandens pramogų parkus, muziejus ar daug vaizdingų vietovių.
Latvija
Kelionė „Lačplesis“ vikingų valtimi Dauguvos upe
Kelionė Dauguva sakmėmis ir didvyrių padavimais apipinta milžiniška burine valtimi prasideda prieplaukoje prie Liepukalno duonos kepyklos – kavinės, esančios Rygos ir Daugpilio kelio pakraštyje, keli kilometrai nuo Pliavinių. Kelionės metu kapitonas rūpinasi, kad Dauguvos kraštovaizdžio grožybėmis besimėgaujantiems keliautojams liktų kuo maloniausi prisiminimai. Galime tik įsivaizduoti, ką matė 5–9-ojo šimtmečių vikingai, keliaujantys Dauguva ir besidairantys į jos skardžius prie Staburago, Olinkalno ir Koknesės, nes kelias teka pro Olinkalną, Selpilio piliakalnį ir daugybę Dauguvos įlankų.
Kaina: suaugusiems – 3 LVL (15 Lt), ikimokyklinio amžiaus vaikams – nemokamai.
Vienkoči parkas
Vienkoči parkas yra įsikūręs prie Ligatnės upės ir padalytas į kelias zonas: muziejaus teritorija, gamtos parkas, žmonių nepaliesta gamta, klasikinis ir šiuolaikinis sodai, ūkinė zona. Parke galima apžiūrėki skobtines valtis, kėdes, skulptūras, žibintus ir pan. Jame įkurtas takas su įvairių gyvūnėlių medžio skulptūromis ir nedidelė medžio apdirbimo dirbtuvė-muziejus. Parko teritorijoje yra įsikūrę įvairių istorinių statinių maketai.
Kaina: suaugusiems – 2 LVL (10 Lt), vaikams ir senjorams – 1 LVL (5 Lt), ikimokyklinio amžiaus vaikams – nemokamai.
Godesverdera sodyba (Dievo sala)
Godesverdera – tai istoriškai aktyvių lyvių sukurta laisvės sala, kviečianti pasinerti į gamtos ritmą, pagilinti savo žinias apie istorinius viduramžių Livonijos įvykius.
Livonijos viduramžių sodyba įsikūrusi kerinčio miško kampelyje, netoli Turaidos istorinio Karatavu kalno. Svečiams siūlomi 1378 m. gardžiausi Livonijos puotų patiekalai, šauniausi apylinkės menestreliai ir liaudies muzikantai, įvairūs pasirodymai, išbandymai, pasakojimai apie Livonijos gyvenimą.
Kaina: suaugusiems – 3 LVL (15 Lt).
Aviacijos technikos muziejus
Šis aviacijos muziejus yra vienas iš didžiausių Baltijos jūros regione. Jame galima pamatyti daugiausia tarybinės aviacijos technikos už NVS ribų, muziejaus kolekcijoje yra aviacijos technikos iš Rusijos, Prancūzijos, Lenkijos, Čekijos ir JAV.
Muziejuje yra puiki galimybė susipažinti su karo istorija, apžiūrėti apie 40 karinių ir civilinių lėktuvų, taip pat įvairios ekipuotės pavyzdžių, šarvų, uniformų.
Kaina: suaugusiems – 5 LVL (25 Lt), senjorams – 2.50 LVL (12,5 Lt).
Upės laivelis „New Way“
Iš Rygos iki Jūrmalos jis nuplaukia per pustrečios valandos. Keliaujant atsiveria vaizdas į Lielupės žiotis, dešiniajame Lielupės krante gerai matoma XVIII a. viduryje susidariusi 15–17 m aukščio kopų atodanga, vadinama Baltosiomis kopomis. Atvykus į Jūrmalą nuo Majori prieplaukos galima toliau leistis į paplūdimį arba pasivaikščioti po Jūrmalą. Čia galima atrasti įdomių architektūrinių maršrutų arba tiesiog ilsėtis, ragauti gardžių Jūrmalos kokteilių, klausytis muzikos ir stebėti miesto gyvenimą.
Nuo Majori prieplaukos laiveliu galima tęsti kelionę toliau.
Kaina: suaugusiesiems – 3–15 LVL (15–45 Lt), vaikams iki 12 metų – 1–5 LVL (5–25 Lt).
Laukiniai žirgai Papės gamtos parke
Papės gamtos parkas, kaip saugoma gamtos teritorija, įsikūrė 2003 metais ir siekia apsaugoti Nidos pelkę, Papės ežero ir Baltijos jūros pakraščio gamtos įvairovę, taip pat migruojančius ir lizdus sukančius paukščius.
Papės ežero rytiniame krante jau nuo 1999 m. ganosi pirmieji Latvijoje laukiniai žirgai, padedantys kurti unikalų atvirą gamtovaizdį. Parke taip pat gyvena stumbrai ir taurai. Jo teritorijoje driekiasi 2 gamtos takai, kuriais vaikštinėjant arba minant dviratį galima apžiūrėti įdomiausius Papės gamtos parko objektus.
Kaina: suaugusiems – 2 LVL (10 Lt), vaikams – 1 LVL (5Lt), šeimoms – 3 LVL (15 Lt).
Kesmu kapitonų kaimas
Kesmu yra gražus pajūrio kaimas šiaurinėje Estijos pakrantėje, Lahemos nacionalinio parko teritorijoje. Istoriniuose šaltiniuose gyvenvietė pirmą kartą paminėta 1453 m., tačiau kaimas įsikūrė prieš pat Pirmąjį pasaulinį karą, kai jūrų kelionėms buvo sukaupta pakankamai turto. 1884–1931 m. Kesmu veikė Estijos jūreivystės mokykla. Tuo laikotarpiu Kesmu visoje Estijoje išgarsėjo kaip kapitonų kaimas. Išsamiausią kaimo istorijos apžvalgą galima rasti caro laikų pasienio būstinėje įsikūrusiame jūrų muziejuje. Kesmu taip pat vyksta festivalis „Viru folk“, kasmet sulaukiantis vis didesnio populiarumo.
Kaina: laisva auka.
Tartu universiteto gamtos muziejus
Jis apima zoologijos ir geologijos muziejų bei botanikos ir mikologijos muziejų. Čia rengiamos parodos, organizuojamos pažintinės dienos, o veikiančios nuolatinės ekspozicijos supažindina lankytojus su gyvosios ir negyvosios gamtos įvairove. Muziejuje yra dvi nuolatinės ekspozicijos– geologinė ir zoologinė.
Kaina: 25 EEK (6 Lt), šeimyninis bilietas – 50 EEK (12 Lt).
Talino botanikos sodas
Talino botanikos sodas įsikūręs gamtos draustinyje, vaizdingame Piritos upės slėnyje. Didžioji dalis sumedėjusių ekspozicijos augalų yra kilę iš Rytų Azijos ir Šiaurės Amerikos. Rožyne eksponuojama daugiau nei 660 rožių rūšių, kurių seniausios siekia XV a. Vasarą gražiomis spalvomis žavi istorinių rūšių irisų, astilbių, lelijų, viendienių ekspozicijos. Kartą per mėnesį vyksta įvairios parodos, o ištisus metus galima susipažinti su Estijoje labiausiai paplitusiomis samanomis, kerpėmis ir medžių grybais.
Kaina: suaugusiems – 56 EEK (13 Lt), moksleiviams ir senjorams – 36 EEK (8 Lt).
Jaaniraotų paukščių parkas
Jaaniraotų fermos paukščių parkas įsikūręs gražioje vietovėje tarp Veru ir Pelvos rajonų. Paukščių parke gausu įvairių paukščių rūšių: neskraidantys paukščiai, fazanai, vandens paukščiai ir narveliuose laikomi paukščiai. Parke taip pat yra įdomių gyvūnų, o besidomintys augalais turės progos susipažinti su sode auginamomis rūšimis.
Kaina: suaugusiems – 60 EEK (14 Lt), vaikams – 40 EEK (9 Lt).
Somos nacionalinis parkas, Ingatsi pažintinis takas
kirtavietės atveda į Kuresoo pelkę, kur iš 8 m aukščio apžvalgos bokšto atsiveria gražūs vaizdai į pelkę ir raistus. Tiems, kurie ieško tylos ir ramybės, Ingatsi take yra keletas poilsiaviečių bei suoliukų, kur galima pailsinti kojas ir grožėtis pelkės gamta.
Lietingu oru būtina avėti guminius batus!
Somos nacionalinis parkas paskelbtas konkurso „Estijos turtas 2009“ laimėtoju, taip pat įtrauktas į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą ir Europos laukinės gamtos tinklą „PAN Parks“.
Kaina: nemokama.
Olustverės keramikos ir stiklo dirbtuvė
Buvusią Olustverės dvaro degtinės varyklą XIX a. iš lauko akmenų pastatė Paulas Fersenas. Šiandien čia įsikūrusi keramikos ir stiklo dirbtuvė, kurioje eksponuojamos įvairios parodos. Vadovo padedami lankytojai turi galimybę dirbtuvėse savo rankomis sumeistrauti įvairius daiktus (būtina išankstinė registracija). Dabar dvare įsikūręs Olustverės turizmo centras, kuriame galima gauti naudingos informacijos apie lankytinas apylinkės vietas.
Kaina: 25 EEK (6 Lt).
*Visą Didžiojo Baltijos žygio 2010 objektų sąrašą galite rasti interneto svetainėje www.greatbaltic.eu
**Kainos litais – apytikslės
Latvija
Sostinė: Ryga
Bendras plotas: 65 000 km²
Gyventojų sk.: 2,3 mln.
Valiuta: latas (apie 4,96 Lt)
Prezidentas: Valdis Zatlers
Estija
Sostinė: Talinas
Bendras plotas: 45 000 km²
Gyventojų sk.: 1,3 mln.
Valiuta: Estijos krona (apie 2,25 Lt)
Prezidentas: Tomas Hendrikas Ilvesas
Augalus mūsų namuose ant palangių, kaip drabužius spintoje, metai nepastebimai keičia pagal tam tikrus mados dėsnius. Išsišakojusiu, lanksčiu stiebu, giliai ir siaurai skiautėtais, plaukeliais padengtais ir itin kvapniais lapeliais jeronimas (kvapioji pelargonija), dažnai augintas mūsų senelių ir prosenelių, dabar tapo jau gana retu augalu. Tiesa, pasidairę vyresnių kaimo gyventojų namuose, jų dar aptiktume. Vaikštinėdama Vilniaus senamiestyje ir žvalgydamasi į auginamas gėles, taip pat ne kartą mačiau jeronimą. ...
Skaityti daugiauVasara… Kaip smagu pasinerti į visus šio šiltojo metų periodo malonumus – žydinčiose pievose paklausyti žiogelių svirpimo, smaragdo žaluma pasipuošusiame miške pasidžiaugti paukščių serenadomis, panardinti saulės įkaitintą kūną į gaivų ežerą, atverti langus ir pajusti aksominės nakties alsavimą… Viskas būtų labai puiku, jei ne milijonai uodų, musių, muselių, mašalų, sparvų, erkių ir kitų bjaurių padarų, kurie tik ir laukia, kad galėtų mus pakramsnoti. Daugybė gamtos gyvių, deja, įtraukė žmogų į savo meniu. O kur dar visos dryžuotos skraidančios teroristės – bitės, širšės, vapsvos, kamanės? Jos neminta mūsų krauju, tačiau labai atkakliai gina savo teritoriją nuo neprašytų įsibrovėlių, o jei dar neleisime joms pasmaguriauti mūsų stalo saldžiomis gėrybėmis – kerštas garantuotas. Kandantys ir geliantys įkyrūs skrajūnai apkartina stovyklavimo, žvejybos, medžioklės ir kitus laisvalaikio leidimo malonumus labiau nei lietūs, perkūnija, šaltas oras, negausūs laimikiai kartu. Kasmet mes išleidžiame daugybę pinigų, kad atsikratytume šių godžių padarų ar bent palengvintume kraugerių sukeltas kančias....
Skaityti daugiauPrie Negyvosios jūros ilsėtis bei gydytis nuolat plūsta turistai ir poilsiautojai iš įvairiausių pasaulio šalių. Sakoma, kad Negyvosios jūros turtai – vanduo, druskos, mineralai bei purvas – daro stebuklus: suteikia kūnui fizinės jėgos, dvasinės atgaivos, sėkmingai gydo odos, sąnarių, nervų ir daugelį kitų ligų bei negalavimų....
Skaityti daugiauAusų uždegimai – otitai – kamuoja ir suaugusiuosius, ir vaikus. Vasarą padaugėja išorinės ausies uždegimo atvejų. Kokios otitų priežastys šiltuoju metų laiku, kaip to išvengti ir kaip gydytis?...
Skaityti daugiauKą reikia daryti, norint nuvykti pasigydyti į sanatoriją ar kitą reabilitacijos įstaigą? Toks klausimas kyla ne vienam, sergančiam ūmine ar lėtine liga ar tiesiog norinčiam sustiprinti sveikatą. Taigi kokia šiandien reabilitacinio gydymo tvarka? Šį klausimą uždavėme keliems mūsų šalies sanatorinio kurortinio gydymo specialistams....
Skaityti daugiauSkydliaukės ligos gana plačiai paplitusios visame pasaulyje. Statistikos duomenimis, net 30 proc. mūsų šalies gyventojų turi didesnių ar mažesnių skydliaukės pakitimų. Kas sukelia skydliaukės ligas ir kaip jas reikėtų gydyti? Apie tai kalbamės su Kauno Dainavos poliklinikos gydytoja endokrinologe Lina RADZEVIČIENE. Skydliaukė – kaklo priekinėje dalyje esanti nedidelė drugelio formos liauka. Ji gamina hormonus (tiroksiną ir trijodtironiną), kurie reguliuoja visą medžiagų apykaitą ir bendrą mūsų savijautą. Tireoidiniai hormonai yra atsakingi už optimalų organizmo augimą, vystymąsi bei visų organizmo audinių funkcionavimą....
Skaityti daugiauŠios vasaros pradžia atnešė neįprastus karščius, užtrukusius kelias savaites. Didžiausia problema – vidutinėse platumose dėl klimato atšilimo dažnėjančios šilumos bangos (JAV tai vadinama, kai ilgiau nei tris paras registruojama aukštesnė nei 32 laipsnių temperatūra, kai kuriose Europos šalyse – aukštesnė nei 30 laipsnių). Europoje daug šilumos smūgių registruota 2003 vasarą, dėl to įvyko apie 50 000 mirčių....
Skaityti daugiauYra šalių, kurias aplankyti ir pamatyti veržiasi daugybė žmonių iš viso pasaulio. Tačiau yra ir tokių, apie kurias iš žinių laidų žinome tik blogiausia ir kurias retas įtraukia į savo kelionių maršrutą. Vienas iš tokių – tai tolimasis Pakistanas, „garsus“ nuolatiniais pranešimais apie teroristinius išpuolius ir reportažais apie skurdą. Vis dėlto spalvos niekada nebūna vien juodos ar baltos, todėl papasakoti apie gyvenimą Pakistane paprašėme Andriaus Bagdonavičiaus, šioje šalyje, Karačio mieste, gyvenusio beveik pusantrų metų....
Skaityti daugiauSaulėtas ir šiltas vasaros sezonas – tikras malonumas mūsų kūnui. Nors daugeliui iš mūsų tolygiai įdegusi oda yra tikras grožio etalonas, reikia nepamiršti, kad per daug intensyvios saulės vonios gali padaryti nepataisomos žalos jūsų odai. Apie tai, kaip teisingai reikia degintis ir kokių klaidų vengti paplūdimyje, kalbamės su Vilniaus gydomosios kosmetologijos centro vadove gydytoja dermatologe Dalia Pusvaškiene....
Skaityti daugiauVasara – vadinamųjų keliautojų infekcijų metas. Apie tai ir kitas vasarą kylančias virškinimo problemas kalbamės su KMU Infekcinių ligų klinikos vadovu prof. habil. dr. Alvydu LAIŠKONIU. ...
Skaityti daugiauAr įdomu, kokius valgius šv. Kūčių stalui senovėje gamino lietuviai – dzūkai, aukštaičiai, žemaičiai ir suvalkiečiai? Gal, sužinoję naują nebrangų receptą, ir patys pagaminsime šeimynai ar brangiems sveteliams? Apie originalią senolių virtuvę ir jų receptus pasakoja Kauno kavinės „Suara“ vadovė maisto technologė Zeta Štarkevičienė. Nors kiekviename Lietuvos regione valgyta nemažai tik tam kraštui būdingų Kūčių valgių (pavyzdžiui, žemaičiams būdingi kanapių valgiai, dzūkams – grybų sriubos, patiekalai iš grikių miltų), tačiau visai Lietuvai buvo bendri žuvies, silkės, grybų, kviečių, žirnių, avižų patiekalą ar spanguolių kisielius. Baigiant vakarienę, visuose namuose buvo valgomi prėskučiai su aguonų pienu....
Skaityti daugiauSergantieji baltme, arba kitaip vadinama vitiligo liga, dažnai nepraranda optimizmo jausmo, nors liga ir neišgydoma. Kompleksus ir nevisavertiškumo jausmą dažnai sergantieji slepia po plačia šypsena, juokaudami, jog priklauso „dalmantinų klubui“. Dėl pigmentacijos sutrikimų atsiranda ir pigmentinių dėmių, kurios kartais laikomos žavesio ir individualumo ženklu... Labiausiai šie odos defektai dėl pigmentacijos išryškėja vasarą ir tada iškyla begalės klausimų: ką daryti, kaip paslėpti, maskuoti, kokią kosmetiką pasirinkti....Praktiniais patarimais dalijasi gydytojas dermatologas JUOZAS VALATKA....
Skaityti daugiauVieniems vasara – pats darbymetis, kitiems – atostogų, pramogų metas. Gyvename aktyviau: dirbame soduose, namų ūkyje, išvykstame į keliones. Vis daugiau žmonių poilsiui renkasi ekstremalias sporto šakas ir pramogas, aplanko egzotiškas šalis. Vasarą didesnis krūvis tenka ir kojoms. Kaip jas tausoti? Ką daryti, kad kojos kelionių metu nepavargtų, netintų? Apie tai pasakoja KMUK kraujagyslių chirurgas Linas Velička. ...
Skaityti daugiauDėl žemės atmosferos pokyčių kasmet didėja saulės radiacija, todėl saulės spinduliai tampa vis pavojingesni. Kaip reikėtų elgtis, kad po saulės vonių nesijaustumėte blogai? Apie tai kalbėjomės su Kauno 2-ros klinikinės ligoninės Odos ir veneros ligų skyriaus vedėja Janina Vasilavičiene ir Kauno klinikų gydytoja dermatologe Natalja Jasaitiene....
Skaityti daugiaunepamirškite, kad saulė: - skatina vitamino d gamybą. vitaminas d stiprina kaulus ...
Skaityti daugiauSaulė – ne tik organizmą grūdinantis malonumas, vitaminas D, stiprus antidepresantas, bet ir pavojus sveikatai. Nepaisydami to, žmonės vis tiek stengiasi atverti kuo daugiau kūno saulės spinduliams. Odai tai nepatinka, ji ima gintis – gaminti melaniną, o žmonės džiaugiasi „sveiku įdegiu“. Ar įdegis gali būti sveikas? Galbūt jei bronzinės kūno spalvos pavyko pasiekti be nudegimų ir paraudimų? Kaip tinkamai elgtis, kad saulė nepakenktų? Konsultuoja Kauno Dainavos poliklinikos ir „Jaunatvės namų“ gydytoja dermatologė-kosmetologė Audronė Majerienė....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę