Smagios, aktyvios ir nebrangios atostogos

Kad vasara – kelionių metas, sakyti nereikia. Jau nuo rudens pradedame sukti galvą, kur vykti kitais metais, ilgais žiemos vakarais kurpiame planus, sklaidome žemėlapius ir kelionių vadovus. Šiemet, deja, daugeliui planus nemaloniai pakoregavo visą pasaulį apėmusi finansinė krizė. Tačiau atsisakyti atostogų ir kelionių, kad ir kaip sunku būtų, nederėtų. Nepailsėjęs žmogus negali būti sveikas ir darbingas. Ir nebūtina vykti į kitą pasaulio kraštą – mūsų kaimyninės šalys turi gausybę lankytinų vietų bei pramogų. „Sveikas žmogus“ šiame numeryje pateikia dviejų šalių – Latvijos ir Estijos – kelionių vadovą.
 

Keliauti po jas užteks savaitės ar net ilgojo savaitgalio. Artimiau susipažinsite su mūsų kaimynėmis, jų kultūra, istorija. Susiplanuoti kelionę ir neklaidžioti informacijos gausybėje lankant Baltijos šalis ketvirtus metus iš eilės padeda ir „Didžiojo žygio po Baltijos šalis 2010“ – Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje vykstančio kelionių projekto organizatoriai. Kelionei jie atrinko 30 įdomiausių lankytinų objektų trijose Baltijos šalyse – po 10 kiekvienoje. Keliautojams siūloma atrasti savitas ir unikalias lankytinas vietas – istorinius pastatus, įstabios architektūros statinius, nuotykių ir vandens pramogų parkus, muziejus ar daug vaizdingų vietovių.
Latvija
Kelionė „Lačplesis“ vikingų valtimi Dauguvos upe
Kelionė Dauguva sakmėmis ir didvyrių padavimais apipinta milžiniška burine valtimi prasideda prieplaukoje prie Liepukalno duonos kepyklos – kavinės, esančios Rygos ir Daugpilio kelio pakraštyje, keli kilometrai nuo Pliavinių. Kelionės metu kapitonas rūpinasi, kad Dauguvos kraštovaizdžio grožybėmis besimėgaujantiems keliautojams liktų kuo maloniausi prisiminimai. Galime tik įsivaizduoti, ką matė 5–9-ojo šimtmečių vikingai, keliaujantys Dauguva ir besidairantys į jos skardžius prie Staburago, Olinkalno ir Koknesės, nes kelias teka pro Olinkalną, Selpilio piliakalnį ir daugybę Dauguvos įlankų.
Kaina: suaugusiems – 3 LVL (15 Lt), ikimokyklinio amžiaus vaikams – nemokamai.
Vienkoči parkas
Vienkoči parkas yra įsikūręs prie Ligatnės upės ir padalytas į kelias zonas: muziejaus teritorija, gamtos parkas, žmonių nepaliesta gamta, klasikinis ir šiuolaikinis sodai, ūkinė zona. Parke galima apžiūrėki skobtines valtis, kėdes, skulptūras, žibintus ir pan. Jame įkurtas takas su įvairių gyvūnėlių medžio skulptūromis ir nedidelė medžio apdirbimo dirbtuvė-muziejus. Parko teritorijoje yra įsikūrę įvairių istorinių statinių maketai.
Kaina: suaugusiems – 2 LVL (10 Lt), vaikams ir senjorams – 1 LVL (5 Lt), ikimokyklinio amžiaus vaikams – nemokamai.
Godesverdera sodyba (Dievo sala)
Godesverdera – tai istoriškai aktyvių lyvių sukurta laisvės sala, kviečianti pasinerti į gamtos ritmą, pagilinti savo žinias apie istorinius viduramžių Livonijos įvykius.
Livonijos viduramžių sodyba įsikūrusi kerinčio miško kampelyje, netoli Turaidos istorinio Karatavu kalno. Svečiams siūlomi 1378 m. gardžiausi Livonijos puotų patiekalai, šauniausi apylinkės menestreliai ir liaudies muzikantai, įvairūs pasirodymai, išbandymai, pasakojimai apie Livonijos gyvenimą.
Kaina: suaugusiems – 3 LVL (15 Lt).
Aviacijos technikos muziejus
Šis aviacijos muziejus yra vienas iš didžiausių Baltijos jūros regione. Jame galima pamatyti daugiausia tarybinės aviacijos technikos už NVS ribų, muziejaus kolekcijoje yra aviacijos technikos iš Rusijos, Prancūzijos, Lenkijos, Čekijos ir JAV.
Muziejuje yra puiki galimybė susipažinti su karo istorija, apžiūrėti apie 40 karinių ir civilinių lėktuvų, taip pat įvairios ekipuotės pavyzdžių, šarvų, uniformų.
Kaina: suaugusiems – 5 LVL (25 Lt), senjorams – 2.50 LVL (12,5 Lt).
Upės laivelis „New Way“
Iš Rygos iki Jūrmalos jis nuplaukia per pustrečios valandos. Keliaujant atsiveria vaizdas į Lielupės žiotis, dešiniajame Lielupės krante gerai matoma XVIII a. viduryje susidariusi 15–17 m aukščio kopų atodanga, vadinama Baltosiomis kopomis. Atvykus į Jūrmalą nuo Majori prieplaukos galima toliau leistis į paplūdimį arba pasivaikščioti po Jūrmalą. Čia galima atrasti įdomių architektūrinių maršrutų arba tiesiog ilsėtis, ragauti gardžių Jūrmalos kokteilių, klausytis muzikos ir stebėti miesto gyvenimą.


Nuo Majori prieplaukos laiveliu galima tęsti kelionę toliau.
Kaina: suaugusiesiems – 3–15 LVL (15–45 Lt), vaikams iki 12 metų – 1–5 LVL (5–25 Lt).
Laukiniai žirgai Papės gamtos parke
Papės gamtos parkas, kaip saugoma gamtos teritorija, įsikūrė 2003 metais ir siekia apsaugoti Nidos pelkę, Papės ežero ir Baltijos jūros pakraščio gamtos įvairovę, taip pat migruojančius ir lizdus sukančius paukščius.
Papės ežero rytiniame krante jau nuo 1999 m. ganosi pirmieji Latvijoje laukiniai žirgai, padedantys kurti unikalų atvirą gamtovaizdį. Parke taip pat gyvena stumbrai ir taurai. Jo teritorijoje driekiasi 2 gamtos takai, kuriais vaikštinėjant arba minant dviratį galima apžiūrėti įdomiausius Papės gamtos parko objektus.
Kaina: suaugusiems – 2 LVL (10 Lt), vaikams – 1 LVL (5Lt), šeimoms – 3 LVL (15 Lt).

 

Estija


Kesmu kapitonų kaimas
Kesmu yra gražus pajūrio kaimas šiaurinėje Estijos pakrantėje, Lahemos nacionalinio parko teritorijoje. Istoriniuose šaltiniuose gyvenvietė pirmą kartą paminėta 1453 m., tačiau kaimas įsikūrė prieš pat Pirmąjį pasaulinį karą, kai jūrų kelionėms buvo sukaupta pakankamai turto. 1884–1931 m. Kesmu veikė Estijos jūreivystės mokykla. Tuo laikotarpiu Kesmu visoje Estijoje išgarsėjo kaip kapitonų kaimas. Išsamiausią kaimo istorijos apžvalgą galima rasti caro laikų pasienio būstinėje įsikūrusiame jūrų muziejuje. Kesmu taip pat vyksta festivalis „Viru folk“, kasmet sulaukiantis vis didesnio populiarumo.
Kaina: laisva auka.
Tartu universiteto gamtos muziejus
Jis apima zoologijos ir geologijos muziejų bei botanikos ir mikologijos muziejų. Čia rengiamos parodos, organizuojamos pažintinės dienos, o veikiančios nuolatinės ekspozicijos supažindina lankytojus su gyvosios ir negyvosios gamtos įvairove. Muziejuje yra dvi nuolatinės ekspozicijos– geologinė ir zoologinė.
Kaina: 25 EEK (6 Lt), šeimyninis bilietas – 50 EEK (12 Lt).
Talino botanikos sodas
Talino botanikos sodas įsikūręs gamtos draustinyje, vaizdingame Piritos upės slėnyje. Didžioji dalis sumedėjusių ekspozicijos augalų yra kilę iš Rytų Azijos ir Šiaurės Amerikos. Rožyne eksponuojama daugiau nei 660 rožių rūšių, kurių seniausios siekia XV a. Vasarą gražiomis spalvomis žavi istorinių rūšių irisų, astilbių, lelijų, viendienių ekspozicijos. Kartą per mėnesį vyksta įvairios parodos, o ištisus metus galima susipažinti su Estijoje labiausiai paplitusiomis samanomis, kerpėmis ir medžių grybais.
Kaina: suaugusiems – 56 EEK (13 Lt), moksleiviams ir senjorams – 36 EEK (8 Lt).
Jaaniraotų paukščių parkas
Jaaniraotų fermos paukščių parkas įsikūręs gražioje vietovėje tarp Veru ir Pelvos rajonų. Paukščių parke gausu įvairių paukščių rūšių: neskraidantys paukščiai, fazanai, vandens paukščiai ir narveliuose laikomi paukščiai. Parke taip pat yra įdomių gyvūnų, o besidomintys augalais turės progos susipažinti su sode auginamomis rūšimis.
Kaina: suaugusiems – 60 EEK (14 Lt), vaikams – 40 EEK (9 Lt).
Somos nacionalinis parkas, Ingatsi pažintinis takas
kirtavietės atveda į Kuresoo pelkę, kur iš 8 m aukščio apžvalgos bokšto atsiveria gražūs vaizdai į pelkę ir raistus. Tiems, kurie ieško tylos ir ramybės, Ingatsi take yra keletas poilsiaviečių bei suoliukų, kur galima pailsinti kojas ir grožėtis pelkės gamta.
Lietingu oru būtina avėti guminius batus!
Somos nacionalinis parkas paskelbtas konkurso „Estijos turtas 2009“ laimėtoju, taip pat įtrauktas į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą ir Europos laukinės gamtos tinklą „PAN Parks“.
Kaina: nemokama.
Olustverės keramikos ir stiklo dirbtuvė
Buvusią Olustverės dvaro degtinės varyklą XIX a. iš lauko akmenų pastatė Paulas Fersenas. Šiandien čia įsikūrusi keramikos ir stiklo dirbtuvė, kurioje eksponuojamos įvairios parodos. Vadovo padedami lankytojai turi galimybę dirbtuvėse savo rankomis sumeistrauti įvairius daiktus (būtina išankstinė registracija). Dabar dvare įsikūręs Olustverės turizmo centras, kuriame galima gauti naudingos informacijos apie lankytinas apylinkės vietas.
Kaina: 25 EEK (6 Lt).
*Visą Didžiojo Baltijos žygio 2010 objektų sąrašą galite rasti interneto svetainėje www.greatbaltic.eu
**Kainos litais – apytikslės
Latvija
Sostinė: Ryga
Bendras plotas: 65 000 km²
Gyventojų sk.: 2,3 mln.
Valiuta: latas (apie 4,96 Lt)
Prezidentas: Valdis Zatlers
Estija
Sostinė: Talinas
Bendras plotas: 45 000 km²
Gyventojų sk.: 1,3 mln.
Valiuta: Estijos krona (apie 2,25 Lt)
Prezidentas: Tomas Hendrikas Ilvesas

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai