Vasaros atostogos 2009

Atostogos mums yra būtinos. Jų metu mes pasikrauname naujos energijos, todėl grįžus į darbą, tampame daug produktyvesni. Bėda ta, kad neretai mūsų atostogas sunku pavadinti atostogomis. Arba jos per trumpos ir mums nepavyksta pašalinti stresorių sukelto poveikio, arba atostogas praleidžiame taip, kad, užuot pamiršę buvusius, mes susikuriame naujų rūpesčių. Tuomet dalis žmonių po atostogų jaučiasi net labiau pavargę nei prieš jas. JAV ir Izraelyje atlikti moksliniai tyrimai nustatė, kad per trumpos ar netinkamos atostogos blogina darbo našumą ir žmogaus sveikatą.
 

Atostogos su vaikais – + ar – ?


Šiais laikais, kai paaugę vaikai savarankiškai planuoja savo laisvalaikį, vasaros atostogos su visa šeima tampa lyg ir atgyvena. Tačiau psichologijos specialistai teigia, kad nepaisant pastaraisiais dešimtmečiais įvykusių pokyčių visuomenėje, atostogos su visais šeimos nariais tebeišlieka svarbia kultūrine vertybe. Sirakūzų universiteto psichologijos katedros prof. B. Fiese tvirtina, kad kasmetinės šeimos vasaros atostogos padeda susikurti ar išsaugoti tradicijas, kurios skatina gerus tarpusavio santykius, draugiškumą, padeda perimti ir išsaugoti kultūrinę patirtį. Taip pat sukuriama palanki dvasinio saugumo ir artumo atmosfera, o tai savo ruožtu gerina psichikos ir fizinę sveikatą.

Įvairūs nusistovėję atostogų ritualai ar šeimos įpročiai įtvirtina savimonėje „kas mes esame“, užtikrina tradicijų, kultūros, papročių perimamumą tarp kartų.
Šiuolaikiniai technologijos pasiekimai, tokie kaip mp3 grotuvai, nešiojamieji kompiuteriai, neturi atitraukti dėmesio nuo kitų svarbių gyvenimo dalykų. Tačiau ir juos galima panaudoti šeimos santykiams gerinti, pvz., visiems drauge paruošiant visos šeimos mėgstamų muzikos įrašų kolekciją kelionei..
 

Atostogos – tai realybė


Neretai atostogos nepavyksta, kai kuriami nerealistiški atostogų planai. Kai atostogoms suplanuojami tokie aukšti ir plačios apimties tikslai, kurių niekaip neįmanoma realizuoti, patys įstumiame save į stresinę ir įtemptą padėtį. Planuojant atostogas visai šeimai ir drauge susėdus prie stalo, galima nesunkiai išsiaiškinti visų lūkesčius, atsisakyti netinkamų variantų ir pasirinkti nebrangias bei nevarginančias atostogas. Nors daugelis šeimų turi savas atostogavimo tradicijas, tačiau kartais ateina metas, kai atkaklus jų laikymasis sukelia niekam nereikalingą įtampą, sumaištį ar net barnius. Bendras pasitarimas gali padėti atsirinkti, kokių ritualų dar verta laikytis, o kurie jau niekam nebeįdomūs. Kai atostogų planavime ir pasiruošime dalyvauja visi šeimos nariai, gali paaiškėti, kad geriausias variantas yra ir pats pigiausias: kelionė dviračiais nacionaliniame parke, apsilankymas pas močiutę ir „cepelinų balius“ ar plaukimas upe plaustu su nakvyne palapinėse. Taip pat dažnai žmonės save liūdina, lygindami kokias nors nuostabias ankstesnes atostogas su šiandienos. Pasiruošimas atostogoms neturi kelti bereikalingos sumaišties, tai nėra kelionė per minų lauką!
Jei kokios nors iš seniau susiformavusios tradicijos neleidžia džiaugtis artėjančiu poilsiu, tai gali reikšti, kad atėjo laikas atsisakyti senųjų įpročių ir tampančių beprasmiais ritualų. Taigi, jei laikas keisti įpročius jau atėjo, susėskite visa šeima prie stalo ir paklauskite vienas kito, kokios atostogų tradicijos tebėra svarbios. Galite nustebti išgirdę, kad kelionė pas močiutę valgyti cepelinų yra svarbi, o vizitas į kokį nors brangų atrakcionų parką mažai ką domina.


 

Nesugadinkime atostogų


Prasidėjus atostogoms, jaučiamės atsipalaidavę ir laimingi, nes pagaliau ištrūkstame iš nuobodžios kasdienio darbo ir gyvenimo rutinos. Tačiau nemažai žmonių atostogų metu pasijunta niekam nereikalingi, patiria liūdesį, net depresiją. Tam esama nemažai priežasčių. Gerą atostogų nuotaiką gali sugadinti:
· Nuovargis. Taip atsitinka, kai atostogautojai neįprastai suaktyvina savo gyvenseną. Jie visuomet stengiasi viską pamatyti ir suspėti visur pabuvoti. Tačiau neskiria laiko net paprasčiausiam poguliui po pietų.
· Finansų stygius.
· Įtempti santykiai ar nesantaika šeimoje (pavyzdžiui, dėl skyrybų šeima yra skilusi ir tenka padėti nemažai pastangų, kaip atostogų metu pasidalinti vaikais).
 

Kad atostogos virstų atostogomis...


 

Nepamirškite taisyklių, padėsiančių išlikti sveikiems:


· tvarkingai maitinkitės,
· pakankamai ilsėkitės,
· reguliariai mankštinkitės.
 

Nesivaikykite nerealistiškų tikslų:


· tinkamai susiplanuokite savo laiką,
· susidarykite sąrašus,
· pasirinkite prioritetus,
· susidarykite nuosavą biudžetą ir jo griežtai laikykitės.
 

Kad neprarastumėte atostogų:


· nepiktnaudžiaukite alkoholiu,
· nelepinkite savęs gausiu maistu, ypač riebiu ir saldumynais,
· nekurkite nerealių lūkesčių savo ir kitų atžvilgiu,
· nesikoncentruokite į tai, ko neturite,
· nešvaistykite pinigų, kurių neturite.
Ir darPraeitį palikite praeityje ir susikurkite naują šventę.Netrukdykite sau pajausti liūdesį, vienatvę ar melancholiją – tai visiškai normalūs pojūčiai, taip pat ir per atostogas.Kaip nors padėkite kam nors ir nesitikėkite atlygio.Mėgaukitės nieko nekainuojančiais malonumais ar užsiėmimais.Pabūkite su žmonėmis, kuriems jūs rūpite.Pabūkite su naujais žmonėmis ar kitomis šeimomis ar kitokiais draugais.Susitikite su seniai nematytais žmonėmis. Prisiminkite vaikystę. Pažaiskite drauge su vaikais. Pamėginkite iš naujo išmokti tyrinėti ir atrasti be jokių konkrečių tikslų.Pasidarykite šventę sau – susiruoškite pasigaminti ar nusipirkti ypatingą patiekalą, nusipirkti ypatingą dovaną, apsilankyti ypatingame renginyje. Kitkas gali tekėti įprasta vaga, bet dėl neįprastos aplinkos, metų laiko ir sutiktų kitokių žmonių įvykis taps išskirtinis ir įsimintinas. Jauskitės ypatingu atostogų svečiu.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai