Įkyruoliai vabzdžiai gali būti labai pavojingi

Nuo paprasčiausio vabzdžio įgėlimo yra miręs ne vienas žmogus. Vienam iš 250 žmonių, įkandus ar įgėlus vabzdžiui, išsivysto įvairios alerginės reakcijos, kurios gali sukelti įvairias komplikacijas. Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių įgėlimų? Kaip žinoti, kad žmogus alergiškas vabzdžių įgėlimams bei kaip pasireiškia šios alerginės reakcijos? Šiais klausimais konsultuoja Utenos ir Anykščių ligoninių dermatologas Juozas Valatka.
 

Kokių vabzdžių įgėlimai dažniausi ir pavojingiausi?


Šiltuoju laiku dažniausiai skundžiamasi uodų įkandimais. Tačiau vis daugiau žmonių kreipiasi į medikus ir dėl erkių, bičių, vapsvų, širšių, mažųjų musyčių, aklių, skruzdžių įgėlimų. Vienam gali būti visiškai nepavojingas bitės įgėlimas, o kitam ir uodas gali sukelti alergines reakcijas.
Uodo įgėlimas dažniausiai nepavojingas, tačiau kasantis galima sukelti infekciją. Iš viso šiuo metu iš įvairiausių uodų rūšių. yra išskirta aštuoniolika skirtingų aminorūgščių Visos jos gali sukelti reakcijas. Kadangi po įkandimo labai niežti, labai dažnai yra nukasoma iki papulių, pūslių ir didelių žaizdų, kurios labai greitai infekuojasi.
Bičių ir vapsvų įgėlimo pasekmės jaučiamos visą savaitę. Kartais net pakyla kūno temperatūra. Gali atsirasti alerginės reakcijos bei išsivystyti anafilaksinis šokas. Tai labai pavojinga gyvybei būsena, kai sutrinka visos organizmo funkcijos. Įgėlus bitei, reikia nedelsiant pašalinti geluonį. Jį reikia suimti už galiuko dviem pirštais, nespaudžiant nuodų maišelio, kad neištrykštų nuodai. Vapsvų įgėlimai taip pat gali būti pavojingi.
Akliai mėgsta drėgnas vietas, bet skraido tik saulėtomis dienomis. Jie gelia labai skaudžiai ir gali sukelti odos uždegimus, netgi pūlingus.
Rudųjų skruzdėlių įkandimų žymės gali būti nematomos, bet jos dažnai būna grupinės. Tokias vietas pažinsite iš patinimo, paraudimo, niežėjimo.
Erkės įsisiurbia į odą ir sukelia vietinius jos uždegimus. Erkės dažniausiai slepiasi aukštoje žolėje, augančioje pamiškėse ir miškų laukymėse. Todėl ruošiantis iškylauti tokiose vietose, reikia apsirengti šviesiais drabužiais, kad būtų lengviau pastebėti erkes. Ligos sukėlėjus erkės perduoda palikuonims iš kartos į kartą, todėl gamtoje neišvengiamai daugėja ligos platintojų. Norint išvengti encefalito, geriau iš anksto nuo jo pasiskiepyti. Įsisiurbusią erkę reikia atsargiai pašalinti, geriausia pincetu, kad odoje neliktų jos galvutės. Jokiu būdu negalima įsisiurbusios erkės vilgyti spiritu, aliejumi, žibalu.


 

Koks skirtumas tarp įkandimo ir įgėlimo?


Skirtumą lemia įkandimo ar įgėlimo kilmė. Nuodingi vabzdžiai atakuoja gindamiesi, geluonimi injekuodami skausmingus nuodus. Nenuodingi vabzdžiai kanda ir dažniausiai injekuoja seiles su antikoaguliantais (medžiagomis, stabdančiomis kraujo krešėjimą) tam, kad galėtų misti jūsų krauju. Nors po nenuodingų vabzdžių įkandimo kartais gali atsirasti įvairių odos sudirginimo reakcijų, tačiau tik nuodingų vabzdžių geluonis gali sukelti tokias stiprias alergines reakcijas, kaip anafilaksinis šokas. Kai bitė įgelia, ji palieka geluonį su nuodų maišeliu. Nuodai toliau skiriasi iš maišelio, kol šis neištuštėja arba kol nepašalinamas geluonis. Yra vabzdžių, kurie įgelia ir įsisiurbia neskausmingai. Toks pavyzdys gali būti erkės. Kandantys nenuodingi vabzdžiai yra sąlyginai ne tokie pavojingi, nes jų įkandimas ne taip dažnai sukelia tokias stiprias alergines reakcijas, tačiau jų įkandimo žala taip pat gana nemenka, nes jie platina tokias ligas, kaip maliarija, erkinis encefalitas, Laimo liga, leišmaniozė, įvairios karštligės.
 

Kodėl atsiranda alerginė reakcija?


Alerginės reakcijos įgėlus vabzdžiams dažniau atsiranda tiems, kurie sirgo arba serga alergine liga (maisto alergija, atopiniu dermatitu, alergine sloga, bronchine astma) arba kurių artimiausi giminaičiai serga alergine liga, netoleruoja kai kurių vaistų. Alergiškai dažniausiai reaguojama į bičių nuodus, tačiau neretai būna ir alergija širšių, vapsvų nuodams bei skruzdžių įkandimams. Mažiems vaikams alergiją gali sukelti uodų, aklių, musyčių įkandimai.
 

Ar visos alerginės reakcijos pavojingos?


Vabzdžių įkandimai ir įgėlimai gali sukelti ne tik vietinę ar toksinę reakciją, bet ir kur kas pavojingesnę – sisteminę alerginę reakciją. Lengvais atvejais tai pasireiškia paraudimu, patinimu, skausmu, drebuliu, susijaudinimu, dilgėline. Sunkios alerginės reakcijos metu patinsta liežuvis, gerklos, atsiranda dusulys, švilpiantis kvėpavimas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, prasideda spazminiai pilvo skausmai, sumažėja kraujo spaudimas, sutrinka širdies ritmas, prasideda traukuliai, paralyžius, žmogus netenka sąmonės. Sunkios anafilaksinės reakcijos, sukeliančios anafilaksinį šoką, dažniausiai prasideda netikėtai, po keleto minučių įgėlus bitei. Kuo anksčiau atsiranda pirmieji simptomai, tuo audringesnė ir grėsmingesnė būna reakcija. Dažniausiai atsiranda ir progresuoja bronchų spazmas, gerklų patinimas – tai pasireiškia dusuliu, odos pamėlynavimu, sustoja kvėpavimas. Sumažėjus arteriniam kraujospūdžiui prasideda anafilaksinis šokas ir koma. Laiku nesuteikus pagalbos, nukentėjusįjį gali ištikti mirtis.
 

Kaip apsisaugoti nuo vabzdžių įgėlimų?


· Apsisaugoti gali padėti įvairiausios medikamentinės priemonės – repelentai, kurie tepami ar purškiami ant atvirų kūno vietų, kad atbaidytų vabzdžius. Tačiau repelentai efektyvūs tik nuo kandančių nenuodingų vabzdžių – piktų nuodingų, geliančių vabzdžių ir vorų jie neatbaido.
· Vykdami į gamtą nenaudokite kvepalų, kvapnių muilų, kremų, tonikų.
· Nepalikite atvirų indų su gėrimais, kad į juos nepakliūtų bičių, vapsvų ar kitų geliančių vabzdžių.
· Venkite ryškiaspalvių, gėlėtų ir tamsių rūbų – šviesūs vienspalviai rūbai vabzdžiams yra ne tokie patrauklūs. Be to, ant šviesių rūbų lengviau pastebėsite vabzdžius, o ypač erkes.
· Išardykite ar perkelkite kitur vapsvų ar širšių lizdus, esančius jūsų namo ar sodo teritorijoje.
· Pamatę atskrendantį geliantį vabzdį, nemosuokite rankomis, nedarykite staigių judesių, – tai tik sustiprins jų agresiją. Atsitraukite, slėpkitės sandarioje patalpoje. Jei neįmanoma, gulkite ir užsidenkite veidą ir galvą.
· Namuose gali padėti mechaninės priemonės, tokios kaip apsauginiai tinkleliai nuo vabzdžių ant langų. Apsauginius tinklelius galima uždėti ir ant vaiko vežimėlio.
· Būkite atsargūs ir mokykite vaikus atsargumo, pvz., lakstant pievoje neužminti ant bičių, neliesti gėlytės, iš kurios bitės renka medų, neliesti ropojančių vabzdžių. Neleiskite vaikui žaisti arti avilių, tų vietų, kuri skraido širšės, vapsvos ar bitės. Neleiskite vaikams be jūsų priežiūros ragauti prinokusių nukritusių obuolių, kriaušių – juose gali būti įsigraužusi širšė arba vapsva.
· Nuo erkinio encefalito patikimiausiai gali apsaugoti skiepai. Tačiau grįžę iš lauko visada apžiūrėkite kūną, ar nėra prisisiurbusių erkių. Ypač gerai patikrinkite sprandą, plaukų sritį, pažastis, už ausų, kelius. Taip pat neužmirškite reguliariai tikrinti ir naminių gyvūnų.
 

Kaip gydomi vabzdžių įgėlimai?


Aktyvus gydymas visada priklauso nuo simptomų. Vietinei reakcijai mažinti tinka visi nereceptiniai medikamentai, mažinantys niežėjimą, skausmą, paraudimą, patinimą ir uždegimą. Taip pat pažeistą vietą patartina atšaldyti ledukų kompresais. Iš dažniausiai vartojamų receptinių vaistų yra adrenalinas, antihistamininiai ir kartais gliukokortikoidai. Pasireiškus sunkiai alerginei reakcijai reikia nedelsiant kviesti greitąją pagalbą.
Vabzdžių įgėlimui alergiškiems žmonėms patariama visada turėti adrenalino, vienkartinį švirkštą, kad galėtų pats ar kartu esantis žmogus tuoj pat tų vaistų suleisti.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ernesta
2009-07-11 10:29
uzvakar man tamsoje kazkas igele i akies voka,as pamaniau jog tai uodas,pasikasiau ir viskas,nors jauciau gelima.siandien jau negaliu atmerkti akies,siaubingai niezti,istino visas zandas,kvepuoju tik per viena nosies puse,ir tai svilpianciai.tevai sako deti saltus kompreselius,o as jauciu kaip man blogeja.ir taip sunkiai kvepuodavau,po igelimo tai isvis.nu jeigu numirsiu tai jie bus kalti,kad nesikreipe i gydytojus,ir liepe gydytis namuose.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai