Kelionė be rūpesčių

Kai keliaujame, skubame pasitikti džiaugsmo ir naujų įspūdžių, tačiau peržengus namų slenkstį gali daug kas nutikti ir paversti niekais visus lūkesčius... Kas pajėgs grožėtis fontanais Romoje, jei jam skauda galvą ar dar blogiau - dantį, pila prakaitas ir sutinusios kojos vos telpa į batus? Nuo žydinčių rododendrų pasipila ašarų upeliai, nors jokių sentimentų šioms gėlėms ir nėra - tiesiog alergija… deja, tai sužinojo tik šiandien. Autobuso sumuštinius ir kavą pakeitus maistu, kuris tradicinis "kažkur ten", Europoje (o gal ir Afrikoje), ir visiškai netradicinis Lietuvoje, keisti dalykėliai dedasi pilve... tikrai gausu įspūdžių, bet ar tikrai tokių įspūdžių ieškojome? Ką daryti, kad kelionė būtų tikrai maloni? Kaip apsisaugoti nuo visų netikėtumų?
 


Kas gali nutikti keliaujant?
Kelionė - tai visų pirma krūvis kojoms
Nesvarbu, ar jūs keliaujate mašina, ar lėktuvu, ar pėsčiomis. Nuo ilgo sėdėjimo kojos vargsta ir tinsta ne prasčiau nei nuo vaikščiojimo visą dieną. Ką daryti? Jei keliaujate mašina ar lėktuvu, pasinaudokite kiekviena proga pajudėti ar bent šiek tiek pajudinti kojas kai tik prisiminsite, kad išvengtumėte veninio kraujo sąstovio. Dar jums galėtų padėti heparino tepalas (pvz., Lioton 1000 Gel, Heparoid Leciva, Heparin-ratiopharm Sport-Gel ir kt.), pagerinantis kraujotaką, mažinantis kraujo krešėjimą ir uždegimą. Veninę kraujotaką gerina ir ginkmedžio preparatai. Jei pasirinkote aktyvų keliavimą, dar praverstų įsidėti tepalo, malšinančio skausmą ir uždegimą, pvz., ketoprofeno (Fastum gel), ibuprofeno (Ibutop Gel) arba diklofenako (Olfen Roll-on). Jis padės, jei kluptelėjote, kryptelėjote, pasitempėte ar susimušėte. Beje, jei sumušimas didesnis, reikėtų tepti ir heparino tepalu - jis padeda greičiau išnykti kraujosruvoms.
Skausmas yra vienas iš mūsų gyvenimo palydovų
Ir atostogas jis gali sugadinti visiškai. Žinoma, reikėtų būti apdairiems ir apsilankyti pas stomatologą prieš ilgesnę kelionę. Tačiau ne vien dantų skausmas gali užklupti. Gali pradėti skaudėti galvą, sąnarius ar raumenis. Vaistų nuo skausmo kelionėje turėti tikrai pravartu. Ką pasirinkti?! Reikėtų turėti aspirino, paracetamolio ar kitokių nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, pavyzdžiui, ketoprofeno, diklofenako, ibuprofeno. Visi šie vaistai turi uždegimą, skausmą ir karščiavimą slopinančių savybių. Neseniai atsirado ir dar vienas naujas šios grupės preparatas - deksketoprofenas. Tai veiklusis ketoprofeno izomeras, pasižymintis stipresniu skausmą, uždegimą ir karščiavimą slopinančiu poveikiu ir geriau toleruojamas nei įprastas ketoprofenas, kurį sudaro du izomerai, vienas veiklus, kitas - ne. Vaistinėje deksketoprofenas parduodamas Dolmen pavadinimu.


Pykinimas - neretas kelionių palydovas
Jei keliaujate laivu, tai gali tapti rimta problema. Pykinimas kyla, kai akys sako, kad jūs sėdite ramiai, o pusiausvyros aparatas - kad judate. Reikėtų prieš kelionę nedaug valgyti, jei keliaujate laivu - sėdėti laivo viduryje, kur mažiau supa, ir žiūrėti į horizontą, pabūti denyje, kur daugiau gryno oro. Naudinga turėti vaistų nuo pykinimo.
Valgymas - tai būtinybė, malonumas, o keliaujant - ir nauji įspūdžiai
Deja, mūsų skrandis ne visada tai teisingai supranta. Ką daryti, jei po egzotiškų pietų, kuriais leidote sau pasilepinti, skrandis tarsi akmenų prikrautas? Tokiu atveju tikrai praverstų turėti kasos fermentų preparato (pvz., Kreon 10 000, Mezym forte). Fermentai jums padės įveikti sunkiai virškinamą, neįprastą maistą, ir pasijusite geriau. Na, o jei "trikdžiai" jau spėjo palikti skrandį ir persikėlė žemiau į žarnyną? Deja, pasikeitus valgymo režimui ir maistui, neretai ima pūsti pilvą, užkietėja viduriai ar juos ima ir paleidžia. Yra net specialus sutrikimo pavadinimas - keliautojų viduriavimas. Kokia stebuklinga "piliulė" padėtų šiuo atveju? Nuo vidurių pūtimo gali padėti simetikonas (Espumisan), jis mažina pilvo dieglius, atsiradusius dėl susikaupusių dujų, ir padeda joms pasišalinti. Sorbitolio, laurinsulfato ir natrio citrato mikroklizmutės, žinomos Microlax pavadinimu, pagelbės, jei užkietėjo viduriai. Jei suviduriavote, problema sudėtingesnė. Viduriavimas gali būti ir visiškai nekaltas ir tikrai pavojingas. Viduriuojant labai greitai netenkama daug vandens ir druskų (elektrolitų). Tai ypač pavojinga vaikams, todėl reikėtų gerti daug skysčių. Rekomenduojama pavartoti elektrolitų ir šarmų bei rūgščių pusiausvyrą atnaujinančių preparatų (pvz., Rehydron, Gastrolit). Jei viduriavimas nepasibaigia po 3-5 dienų ir/arba viduriuojate su krauju ar gleivėmis, būtina kreiptis į gydytoją.
Kaip išvengti virškinimo sutrikimų keliaujant?
Vengti "didelės rizikos" maisto, pavyzdžiui, salotų, užkandinių maisto, nepakankamai termiškai apdorotos mėsos, vėžiagyvių, nepasterizuotų pieno produktų - tai galimas bakterijų ir virusų šaltinis.
Kai kuriose Viduržemio regiono, Rytų Europos, Afrikos, Azijos, Centrinės ir Pietų Amerikos šalyse reikėtų gerti tiktai vandenį ir gėrimus, parduodamus buteliuose. Rekomenduojama vengti gėrimų su ledukais, kadangi ledukai gali būti pagaminti nežinia iš kokio vandens. Reikėtų nepamiršti patikrinti, ar nusipirktas vandens butelis nebuvo atsuktas - gal jūs nusipirkote butelį, pripildytą vandens iš čiaupo. Jei tai neįmanoma, reikėtų gerti virintą vandenį arba naudoti vandens dezinfekcijai skirtas tabletes.
Dar reikėtų nepamiršti pasisaugoti saulės
Jei keliaujate į pietus, rekomenduojama dėvėti ilgus, laisvus medvilninius šviesių spalvų drabužius. Jie atspindi saulę, praleidžia orą ir sugeria prakaitą. Nepamirškite ir plačiabrylės skrybėlaitės. Kaitra nualina, todėl, jei galite, nebūkite saulėje vidurdienį. Gerkite daug vandens, net jei nejaučiate troškulio. Nepamirškite kremo nuo saulės ir, svarbiausia - geros nuotaikos.
Kelionėje gali daug kas nutikti. Jei tai rimtas sveikatos sutrikimas, jums padės sveikatos draudimas, jei smulkmena - galite patys sau padėti, tačiau tikrai pravartu pagalvoti apie savo galimybes ir daugiau sužinoti apie kelionės sąlygas, vietą, į kurią keliaujate. Tikriausiai jau neverta minėti, kad visų vaistų, kurių vartojate, turite pasiimti su savimi ir prieš kelionę būtų pravartu dar papildomai pasitarti su gydytoju, išmanančiu infekcinių ligų paplitimą pasaulyje. Gal jis jums rekomenduos pasiskiepyti. Beje, skiepytis reikėtų maždaug prieš du mėnesius iki kelionės.
Alergija
Alergija tikrai pasižymi tuo, kad nežinai, kada užklups, o jei kada esate patyrę alerginių reakcijų, tikrai pravartu į kelionę įsidėti preparato, blokuojančio histamino receptorius ir slopinančio alergiją, o ne jus, todėl geriau būtų rinktis naujos kartos antihistamininį preparatą, pavyzdžiui, desloratadiną (Aerius). Jis padės ir nuo dilgėlinės, ir nuo alergijos vabzdzių įgėlimams.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Jokūbas
2018-03-13 15:27
Man teko keliauti į Ispaniją, gavau saulės smūgį, ačiū Dievui vykau su kelionių agentūra Kelionės vadovas Tadas operatyviai suteikė pagalbą, iškvietė greitają ir globojo likusią kelionės dalį. Tad, visiems patariu gerti kelionėse daug vandens ir dėvėti kepurę nuo saulės. Visiems gerų kelionių be rūpesčių ;)
Kira
2010-05-12 13:31
keliones nepakeiciamas vaistas yra paprastas angliukas, mane dazniausiai vargina skrandzio bedos tai esu pasimokius be angliuko niekur nevaziuoju, dabar naudoju sorbex angliuka, jis man patogesnis,ir veiksmingesnis.
Justina
2009-10-26 11:12
Dazniausiai kelionese vargstu del virskinimo sutrikimu, tad visuomet vezuosi vaistus nuo virskinimo sutrikimu, nuo rugstingumo geriu Maalox suspencija arba tabletes puikiai nuramina remeni, dar geriu visada kelioniu metu probiotika Erceflora nes jis tvarko zarnyno veikla ir virskinima tai isvengiu viduriavimo problemu ir Essentiale geriu kad kepenu darbas butu geresnis, essentiale geriu ir siaip ne kelioneje nes turiu bedu su kepenu veikla,tai tokie vaista mano vaistineleje keliones metu, na ir zinoma nuo skausmo ka nors vezuosi :)
Temide
2009-05-28 18:28
man kelionese pravercia fastum, vis as kur susimusu, ar pasitempiu ka nors, tai patepu, greitai isigeria, ir skausmo nebera vel galiu dziaugtis atostogomis

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai