Ne taip baisu, kaip atrodytų

Norite saugiai mylėtis, tačiau nerandate sau tinkamos kontraceptinės priemonės? Siekiate, kad ji būtų efektyvi, patogi naudoti, saugi ir lengvai prieinama? Tuomet sterilizacija – kaip tik jums! Ja puikiai naudojamasi užsienyje, kad ir pas kaimynus latvius. Deja, Lietuvoje ši pasirinkimo galimybė dar neįteisinta. Dėl to apie tai nėra pakankamai informacijos. Siūlome praplėsti savo žinių ir galimybių sferą ir sužinoti apie sterilizaciją. Šįkart –vyrų sterilizaciją. Kalbiname Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos vadovę Esmeraldą KULIEŠYTĘ ir seksologą-psichoterapeutą Viktorą ŠAPUROVĄ.
 

Patikima ir veiksminga


Vyrų sterilizacija, kaip ir moterų, – tai efektyvus šeimos planavimo metodas norint išvengti nėštumo. Neretai jis laikomas geriausiu iš visų metodų dėl nesudėtingo atlikimo ir veiksmingumo. Tai gana paprasta chirurginė operacija, kurios metu perrišami sėkliniai latakėliai, taip sudarant kliūtį spermai „išeiti“. Procedūra atliekama tiek stacionare, tiek ambulatorinėmis sąlygomis.
Be to, nereikia naudoti papildomų priemonių – spiralės, tablečių ar prezervatyvų. Svarbu pabrėžti, kad tai ilgalaikis šeimos planavimo metodas. Jis atliekamas tik vieną kartą tolesniam saugiam lytiniam gyvenimui. Po to vaisingumo sugrąžinti praktiškai neįmanoma. Todėl šis žingsnis turi būti žengiamas apgalvotai, susipažinus su sterilizacija kaip šeimos planavimo metodu, apsisprendus tai atlikti. Vyrams paprastai šis metodas atliekamas greičiau ir paprasčiau nei moterims.
Sterilizacija tinkamiausia šeimoms (poroms), nusprendusioms daugiau nebeturėti vaikų. Tai daugiausiai vyresni nei 35 metų žmonės. „Jei, sakykime, sterilizacijos prašytų jaunuolis, kokių 18-kos metų, tada jau reikėtų susirūpinti jo psichine būsena,” – teigia seksologas-psichoterapiautas Viktoras Šapurovas. Jaunam žmogui dar visas gyvenimas prieš akis, šeima ir vaikai, o jis savo noru nulemtų savo vaisingumo praradimą.“

 

Vyrų baimės


Nemažai vyrų sterilizacijos vengia, nes bijo nepageidaujamų pasekmių. Ypač baiminasi konservatyvūs.
Prieš kalbant apie tai, ko vyrai iš tiesų bijo, reikėtų paminėti, kad lytiniai santykiai vyrų psichologijoje – išskirtinė, labai svarbi sritis. Dėl to lytinis aktas yra saugomas nuo aplinkinių, juo ir lytiniais organais primygtinai stengiamasi dalintis tik su partnere. Kitaip tariant, lytiniai organai daugumai vyrų – neliečiama zona.


„Jie bijo prarasti vyriškumą, sugebėjimą atlikti lytinį aktą,” – teigia psichoterapeutas-seksopatologas Viktoras Šapurovas. Jis informuoja, jog savanoriška vyrų sterilizacija niekaip negali atsiliepti jų galimybei turėti lytinius santykius. Visi lytiniai organai funkcionuoja įprastu ritmu, skirtumas tik tas, kad spermatozoidai nepasirodo sėklos skystyje. Kitaip tariant, pats sėklos skystis išlieka, tik jame nėra spermijų. Tai reiškia, kad sėkla nevaisinga.
Beje, prie vyro baimių prisideda ir vaizduotė, kai sterilizacija įsivaizduojama sudėtingesnė nei yra iš tikrųjų.
Taigi nedidelė operacija tikrai nepakenks sveikatai ar vyriškų hormonų veiklai. Neaptikta jokių vyriškumo, jėgos ar seksualumo pokyčių. Naudojama puikiai veikianti šiuolaikinė technika, pjūviai būna labai maži, be jokių pėdsakų. Operacija atidirbta daugiau nei prieš dvidešimt metų, tad dėl jos patikimumo jaudintis neverta.
Dažnai papildomos baimės atsiranda dėl nežinojimo, kas apskritai yra sterilizacija. Dėl to iškylančios baimės yra pateisinamos, sakykime, jei sterilizacijos sąvoka painiojama su kastracijos. Arba jei maišomi priverstinės ir savanoriškos sterilizacijos metodai. Taip yra dėl to, kad paprasčiausiai trūksta apie tai informacijos, vyrai apie šį kontracepcijos būdą sprendžia iš savų pozicijų.
Anksčiau sterilizacija būdavo atliekama per prievartą už įvairius nusikaltimus, psichines ligas ar įgimtų defektų perdavimo riziką. Arba už „nepageidaujamų etninių grupių“ mažinimą, kai tam priverstinę sterilizaciją naudojo naciai. Žinoma, tuo laikotarpiu vyrų baimės buvo visiškai suprantamos. Dabar, kaip matome, to nebėra, ir sterilizacija pasirenkama savo noru, planuojant šeimą.
 

Nepažeiskime žmogaus teisių!


Kaip minėta, šeimos planavimo atžvilgiu vyrų sterilizacija Lietuvoje negalima, nes nelegali. Jei būtų užfiksuotas toks atvejis, tas žmogus būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Nors ir šeimoje būtų dešimt vaikų.
„Tai blogai. Žmonės turi teisę pasirinkti. Šia prasme jų teisės pažeidžiamos, suvaržomos, nes jie negali pasirinkti to, ką galėtų, sakykime, kitoje šalyje. Ką daryti žmonėms, kuriems kitos apsisaugojimo priemonės netinka? Kaip elgtis tokioms šeimoms, kurios turi nemažai vaikų ir jų daugiau nebenori? Kitoms šeimoms tai gali būti vienintelis metodas iš visų galimų. Tai kodėl atimti iš žmonių tokią teisę?” – svarsto Esmeralda Kuliešytė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos vadovė.
Tam pritaria ir gyd. Viktoras Šapurovas. Anot jo, sterilizacija – tai viena iš žmogaus demokratinių teisių, viena iš laisvių. Žinoma, skirtingose šalyse ji atliekama tam tikromis sąlygomis, pvz., žmogui turi būti sukakę atitinkamai metų, šeimoje turi būti tam tikras kiekis vaikų. Bet kokiu atveju žmogui, kaip būtybei, turinčiai teisę į pasirinkimus, jų ribojimas – ne į naudą. Metodas paplitęs Vakarų šalyse, pvz., JAV, Vokietijoje, Suomijoje. Ten sterilizacija taikoma praktiškai.
Taigi nedidelė operacija tikrai nepakenks sveikatai ar vyriškų hormonų veiklai. Neaptikta jokių vyriškumo, jėgos ar seksualumo pokyčių. Naudojama puikiai veikianti šiuolaikinė technika, pjūviai būna labai maži ir praktiškai be jokių pėdsakų.
 

Pasiekiami rezultatai


· Užkertamas kelias spermatozoidams „išeiti“ iš sėklidės, kitaip tariant, spermatozoidai nepasirodo sėklos skystyje.
· Intymiais santykiais galima užsiimti saugiai ir atsipalaidavus, nebijant galimo nėštumo.
· Operacija atliekama lengvai, dėl to po jos praktiškai nėra žymių ar randų.
· Pasirinkęs šį metodą, vyras parodo, kad jis galvoja apie šeimos planavimą.
 

Metodo savybės


· Greitas – operacija užtrunka iki 15 min.
· Sterilizacija atliekama vieną kartą.
· Juo pasinaudojus, vaisingumo sugrąžinti praktiškai jau nebepavyksta. Dėl to sterilizaciją reikia rinktis apgalvotai, apsvarsčius visus „už“ ir „prieš“.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Turiu
2010-03-26 11:46
Dariau, eik pas gera urologa(ejau klinikose) ir prasyk asmeniskai. Sumokesi uz darba ir bus tvarka.
Darius
2010-03-11 18:51
Tai kadagi pasmus bus galima atlikti sita procedura,nes tas saugojimasis nuo vaiku ir trumpina gyvenima.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai