Ar gali ašaroti... sausos akys?

Ar kuris nors žmogus verkdamas paklausė savęs, kodėl byra ašaros? Tai natūralus procesas, pasireiškiantis susijaudinus dėl džiaugsmingų ar skausmą sukeliančių priežasčių. Tačiau turbūt daug kam nežinoma, kad ašaros gali riedėti ir kai akys per daug išdžiūsta. Apie tai teiravomės KMUK Akių ligų klinikos administratorės, gydytojos oftalmologės dr. Ingridos JANULEVIČIENĖS.
 

Sausos akys - vienas dažniausių negalavimų kasdienėje oftalmologo praktikoje. Nacionalinio akių instituto patvirtintas sausos akies apibrėžimas - tai ašarų plėvelės stabilumo sutrikimas, kuris suprantamas kaip nepakankama ašarų gamyba arba nepakankama ašarų plėvelės kokybė, dėl ko ašaros greičiau nugaruoja, palikdamos sausą akies paviršių.

Dirbtinės ašaros - tai pagalba akims, o ne vaistas ligai gydyti. Jos naudojamos, kai akis išsausėja, kai sausos akies sindromas labiau progresuoja, kai atsiranda sausų plotelių ragenoje.


 

Priežasčių, kodėl akys išdžiūsta, yra gana daugDažniausiai pasireiškia šildymo sezono metu, kai oras patalpoje nenatūraliai sausas. Įvairūs šildytuvai džiovina orą, todėl normali akies drėgmė sutrinka.

Vairuojant automobilį, dažnai naudojamasi oro kondicionavimo sistemomis. Jos džiovina orą, o jei kelionė ilga, akys tampa visiškai sausos, gali parausti ar imti perštėti.

Dirbtinės ašaros padėtų ir lėktuve, kuriame cirkuliuojantis sausas oras džiovina akis.

Darbas kompiuteriu, t.y. monitoriaus ekrano spinduliavimas, retesnis mirksėjimas, taip pat, be jokios abejonės, džiovina akį. Sutrikdoma ašarų plėvelės struktūra, akys rausta.

Dirbtinės ašaros naudojamos ir tais atvejais, kai pasireiškia diskomforto jausmas akyse, o gydytojas, apžiūrėjęs akis, neranda jokių objektyvių priežasčių - nėra uždegimo, opos, epitelio pažeidimo, nubrozdinimo ar ko nors panašaus. Gali būti tiesiog nestabili ašarų plėvelė arba pradinių sausos akies požymių.

Šiuo atveju lašinamos dirbtinės ašaros atnaujina traukos jėgas bei normalią ašarų plėvelės būklę.

Sutrikus normaliai ašarų plėvelės struktūrai, visos dulkės, blakstienų tušo dalelės mirksint veikia kaip žvyras. Kiekvienas mirktelėjimas braižo akį, todėl pirmiausia reikia išgydyti tą nubraižymą, o po to lašinti dirbtinių ašarų. Dažniausia jų lašinama ilgai, kol žmogus nebejaučia diskomforto.

Akis pasižymi savybe gintis pati - nudžiūvus ašarų plėvelei, žmogus nori mirksėti, o šio proceso metu drėgmė atsinaujina savaime. Stengiantis specialiai nemirksėti, akis refleksiškai apsipila ašaromis. Kai kurių autorių duomenimis, yra netgi specialios indikacijos naudoti dirbtines ašaras - jos turėtų padėti turistams, kurie, tarkime, vaikščiodami po muziejus (o juose oras ir taip dažniausiai būna sausas), užmiršta mirksėti iš susižavėjimo.

Ašarų struktūra labai susijusi ir su hormonų svyravimais. Nėštumo metu dėl pakitusio estrogenų kiekio pasikeičia ašarų plėvelės sudėtis. Ypač dažnai sausos akies sindromas pasireiškia pomenopauzės amžiaus moterims. Normalus estrogenų ir androgenų balansas palaiko normalią ašarų sekreciją. O po menopauzės, kai androgenų kiekis sumažėja, sutrinka ir ašarų sekrecija.

Svarbūs ir kiti fiziologiniai procesai, vykstantys žmogaus organizme. Sutrikus normaliai homeostazei, atsiranda sausos akies požymių - dėl vandens kiekio ašarų plėvelėje sumažėjimo arba dėl sustiprėjusio nugaravimo.


 

Dirbtinių ašarų yra labai įvairiųJų sudėtis labai artima natūralioms ašaroms. Tik jos gaminamos šiek tiek glitesnės, kisieliaus, netgi tepalo konsistencijos, kad ilgiau veiktų.

Tačiau jų nereikėtų painioti su vaistinėmis medžiagomis, kurios sutraukia akies kraujagysles. Esant paraudusiai, perštinčiai akiai, daugelis žmonių vartoja preparatų nuo raudonų akių, t.y. kurie sumažina akies paraudimą. Tačiau tai nėra dirbtinės ašaros, bet vaistai, kurie, sutraukdami kraujagysles, neretai tik užmaskuoja simptomus.

Antikos laikais sudirgintos akys buvo drėkinamos kiaušinio baltymu, seilėmis. Šiais laikais žmogus gali ir pats vaistinėje nusipirkti dirbtinių ašarų. Svarbu tiksliai pasakyti, ko reikia, ir nenusipirkti, pvz., kraujagysles sutraukiančio preparato.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai