Sausų akių sindromas: naujos galimybės įveikti ligą

Sausų akių sindromas – tai būklė, kai dėl nepakankamos ašarų gamybos arba nekokybiškos ašarų plėvelės išsivysto akies sausumo simptomai. Kompiuteriai, kontaktiniai lęšiai, oro kondicionieriai, o ir senėjanti visuomenė lemia didėjantį šios ligos kamuojamų žmonių skaičių. Gera žinia, kad šiuolaikiniai mokslo pasiekimai leido sukurti preparatą, kuris ne tik malšina simptomus, bet ir gydo sindromą iš esmės.
 

Akys sausėja dėl...


Sausos akies sindromą gali sukelti įvairūs veiksniai. Pagal patofiziologinį mechanizmą jie skiriami į mažinančius ašarų kiekį ir skatinančius jų garavimą. Sausų akių sindromas dėl išgaravimo pasireiškia padidėjus vandens pasišalinimui nuo akies paviršiaus, esant normaliai ašarų liaukų funkcijai. Jo priežastys gali būti vidinės, pasireiškiančios dėl ligų, veikiančių vokų struktūrą ir funkciją, ir išorinės, kai akies paviršiaus sausumas atsiranda dėl išorinių priežasčių, pvz., oro kondicionierių, ilgai dirbant įtemptą regimąjį darbą nemirksint (stomatologai, chirurgai, juvelyrai, vairuotojai, dirbantys kompiuteriu). Sindromo rizika didesnė grožio salono darbuotojams, kirpėjams (dėl chemikalų, sauso patalpų oro ir kt.).
Apskritai sausų akių sindromu dažniau serga moterys. Tam įtakos turi būklės, susijusios su hormonų pokyčiais – nėštumas, mėnesinės, žindymas, kontraceptikų vartojimas, menopauzė. Vyrus jis vargina daug rečiau, nes jų akis saugo vyriškas hormonas androgenas.
Akių sausumą patiria ir žmonės, dėvintys kontaktinius lęšius. Maždaug 50 proc. visų jų skundžiasi sausų akių sindromui būdingais požymiais.
 

Ašaros reikalingos?


Ašaros būtinos, jos ne tik drėkina ir sutepa akį, mažina infekcijos riziką, išplauna nešvarumus, bet ir sudaro sąlygas gerai matyti, t.y. maitina, saugo ir lygina rageną.
Ašarų plėvelę sudaro trys pagrindiniai sluoksniai: vidinis, vidurinis ir išorinis. Giliausiai esantis ir ploniausias ašarų plėvelės vidinis (mucino) sluoksnis. Vidinio sluoksnio gleivės tolygiai paskirsto ašarų plėvelę akies paviršiuje, suteikia ašarai klampumo, būtino, kad ašaros plėvelė stabiliai prisitvirtintų prie ragenos. Vidurinis sluoksnis – vandeninis, pats storiausias. Šis sluoksnis drėkina ir maitina akį, išplauna patekusius svetimkūnius ir dirgiklius, saugo nuo infekcijos. Išorinis – tai riebalinis (lipidinis) sluoksnis, jis lėtina vandens išgaravimą. Pakitus bent vienam iš jų, gali atsirasti sausos akies simptomų.
 

Ašaros – ne vien sūrus vanduo


Ašaros nėra tik sūrus vandenėlis, tai – vandens, baltymų, lipidų, elektrolitų ir kitų medžiagų mišinys. Tai vienintelis akies paviršiaus maitinimosi šaltinis, nes ragena neturi kraujagyslių. Taigi ašaroje yra: polisacharidų ( mucino), kurie palaiko ašarų klampumą ir kurie reikalingi ašaroms prikibti prie akies paviršiaus. Jie užtikrina, kad kiekvieno mirksnio ciklo metu ašarų plėvelė tolygiai pasiskirstytų ant akies paviršiaus ir kad į visas jo dalis patektų ašarų plėvelės pernešamų maistingų medžiagų, įskaitant augimo ir žaizdų gijimo veiksnius; baltymus (proteinus), kurie yra apsauginis barjeras infekcijos sukėlėjų invazijai, jie skatina epitelio augimą ir gijimą. Daugelis ašarų baltymų pasižymi antibakterinėmis savybėmis – iš karto sunaikina bakterijas ar stabdo jų augimą, dėl kurio priešingu atveju ašarų plėvelėje susidarytų puiki terpė kenksmingiems mikroorganizmams. Tai imunoglobulinai (baltymai), kurie atsakingi už apsauginę ašaros funkciją, patekus mikrobams ar virusams ant akies paviršiaus, bei citokinai - reikalingi uždegimo reakcijai sukelti, kuri taip pat yra vienas iš apsaugos mechanizmų, patekus mikrobui ar virusui. Už ragenos atsinaujinimą atsakingi baltymai: Epitelio augimo faktorius (EGF) - baltymas, skatinantis epitelio atkūrimą bei fermentai.


Išsamiai apie ašarų sudėtį pasakojame tam, kad taptų aišku, jog, norint gydyti sausų akių sindromą, akims reikia ne vien sūraus vandenėlio. Reikia tokių lašų akims, kurie atkurtų ir visišką ašarų sudėtį, ir jų funkciją.
 

Kas yra osmosiškumas?


Kad geriau suprastume, dėl ko sausėja akis, išsamiau paaiškinsime ir procesus, kurie lemia šios ligos išsivystymą. Visų gyvų organizmų medžiagų apykaita vyksta osmoso dėka. Organizme osmoso procesas vyksta tada, kai du skirtingos koncentracijos druskos tirpalai atskirti pusiau pralaidžia membrana, o vandens molekulės juda iš silpnesnės koncentracijos tirpalo į didesnės koncentracijos tirpalą.
Osmosinis slėgis didesnis toje membranos pusėje, kur būna didesnė ištirpusių medžiagų koncentracija. Aplinka (tirpalas) gali būti izotoninė, hipertoninė ir hipotoninė. Izotoninė – kai ištirpusių druskų kiekis ląstelės viduje yra toks pat, koks ašarų plėvelėje, ir kai vandens molekulių į abi puses pereina vienodas kiekis. Tai normali akių būklė. Hipotoninė – kai druskų koncentracija ląstelės išorėje yra mažesnė negu viduje, todėl į ląstelę daugiau vandens molekulių įeina negu išeina. Ir galiausiai hipertoninė aplinka, kai ištirpusių druskų kiekis ląstelės išorėje yra didesnis nei ląstelės viduje. Kas gi vyksta, kai ašaros tampa hipertoninės?
 

Ydingas ratas – ar įmanoma ištrūkti?


Natūraliai sveikos ašarų plėvelės lipidinis sluoksnis ant akies paviršiaus nesutrūkęs išlieka 10 s. Vėliau, jei mirksėsime rečiau, lipidinis sluoksnis trūksta, ir vanduo pradeda garuoti iš ašarų plėvelės. Bet druskų kiekis išlieka tas pats. Todėl ašaros tampa hipertoninės (turinčios didesnę druskų koncentraciją), o žmonės jaučia perštėjimą, sako, kad akys lyg smėlio pripiltos ir kt. Osmosiškumas lemia, kad, esant didesnei nei fiziologinė druskų koncentracijai ašarų plėvelėje, vanduo pradeda pasišalinti iš epitelio ląstelių. Netekusios vandens ragenos epitelio ląstelės žūsta. Prasideda akies paviršiaus uždegimas, dėl kurio ir naujai pasigaminusios ląstelės būna nevisavertės.
Taigi nesvarbu, kokia yra sausų akių priežastis, sindromas prasideda nuo padidėjusio druskų kiekio ašaroje, t.y. hipertoninės/hiperosmosinės/druskingos ašaros. Esant sausų akių sindromui, normali ašara virsta nevisaverte, kurioje nėra mucino (dėl to ji sunkiai laikosi ant akies paviršiaus, o ragena badauja), nėra baltymų (nėra akies paviršiaus apsaugos), bet yra aktyvuotų uždegimo mediatorių, dėl ko ašara tampa žalojanti užuot saugojusi. Taip užsukamas ydingas ratas: dėl sausų akių sindromo ašaros tampa hipertoninės (druskingos) ir epitelio ląstelės patiria stresą, kurio metu išskiria daug uždegimo mediatorių ir žūsta. Prasideda uždegimas tai lemia, kad atsinaujinančios epitelio ląstelės yra nevisavertės, o naujai pagamintos ašaros būna nekokybiškos ir negali užtikrinti visų akies apsaugos funkcijų, dėl ko dar labiau gilėja pažeidimas.
Taigi sustabdyti šį procesą galima tik nuslopinant uždegimą ir užtikrinant komforto sąlygas akies paviršiaus ląstelėms.
 

Osmoprotekcija – nauja gydymo technologija


Nustatyta, kad daugelis žinduolių ląstelių turi būdų išgyventi hipertoninėje aplinkoje naudojant specifinį adaptacijos būdą – neutralių organinių dalelių kaupimą ląstelės viduje. Tuo remiantis ir buvo iškelta hipotezė, kad, papildomai sulašinus neutralių dalelių, gali palengvėti SAS simptomai.
Neutralios dalelės (osmoprotektoriai) – mažos nejoninės molekulės, kurios didina vandens koncentraciją ląstelėje, neleidžia pasišalinti vandeniui iš ląstelės, nesvarbu, kas vyksta už jos ribų. Taigi osmoprotekcija – nauja sausų akių gydymo technologija. Kaip osmoprotektorius veikia neutralioji dalelė L-karnitinas, eritritolis ir glicerolis.
 

Dirbtinų ašarų poveikis – koks?


Šiuo metu sausų akių sindromo gydymo priemonių arsenalą sudaro dirbtinės hipotoninės ašaros, lubrikantai ir osmoprotektoriai (neutralios dalelės).
Dirbtinės ašaros slopina simptomus, bet, deja, jų poveikis neilgas ir paviršinis, nes neatkuria pažeistų ląstelių. Taip pat dirbtinės ašaros nepadės, jei pažeistos taurinės (goblet cells) ląstelės ir Meibomijaus liaukos.
Reikėtų atkreipti dėmesį ir į konservantą, kurio yra dirbtinių ašarų sudėtyje. Dažniausiai tai yra benzalkoniumo chloridas (BAK). Jis veikia ašarų plėvelę, ją suskaldydamas, sustiprindamas vandens išgaravimą, taip pažeisdamas akies paviršių. Dėl to sausų akių sindromas dar pasunkėja.
Preparatuose sausų akių sindromui gydyti naudojami įvairūs lubrikantai, vienas jų –karboksimetilceliuliozė (KMC). Naujausių tyrimų rezultatai rodo, kad KMC tiesiogiai prikimba prie ragenos epitelio ląstelių, o neseniai atlikti tyrimai, siekiant įvertinti, kaip KMC veikia ragenos epitelio žaizdų gijimą, parodė, kad KMC gali pagreitinti ragenos paviršiaus gijimą po gydymo LASIK ar kitos intervencijos į akį ir sumažinti simptomus.
 

Veikia visas grandis


Sausų akių sindromui gydyti skirti preparatai gali didinti ašarų kiekį (dirbtinės ašaros), palaikyti akies paviršiaus drėgmę (lubrikantai). Tačiau jau yra preparatų, kurie sujungia šias dvi funkcijas ir dar veikia kaip osmoprotektoriai, t.y. apsaugo ląsteles nuo tolimesnės žūties ar pažeidimo ir sudaro sąlygas natūraliai visaverčių ašarų gamybai. Tokiomis savybėmis pasižymi neseniai Lietuvoje pasirodęs preparatas Optive. Akies paviršiaus drėkinimą užtikrina preparato sudėtyje esanti karboksimetilceliuliozė (KMC) ir glicerolis, o osmoprotekciją gerina neutralios dalelės – L-karnitinas ir eritritolis. Tai vienintelis sausų akių preparatas, turintis neutralių dalelių ir galintis ląsteles apsaugoti nuo streso ir žūties hipertoninės ašaros aplinkoje, mažinantis uždegimo procesus sausų akių sindromo metu ir skatinantis visavertės ašaros gamybą. Optive poveikis dėl dvigubos KMC molekulės trunka daugiau nei 24 valandas, o optimali glicerolio koncentracija užtikrina, kad vaizdas išliktų ryškus, tačiau nesilietų, ir kartu suteikia akims komforto jausmą.
Dar vienas privalumas – gamintojai Optive preparatui apsaugoti naudoja naujos kartos konservantą PuriteTM. Tai neutrali, tik buteliuke veikianti medžiaga, sauganti pakuotėje esantį preparatą nuo užkrato, o akies paviršiuje skylanti į natūralias sudedamąsias ašarų dalis.
Taigi Optive – kol kas vienintelis preparatas pasaulyje, skirtas SAS gydyti, kuris užtikrina ir lubrikaciją, ir osmoprotekciją. Lašinant Optive nuolat, osmoprotekcija nenutrūksta, todėl ląstelės „nebestresuoja“. Dėl to natūraliai sintetinamos sveikos ir visavertės ašaros ir taip natūraliai išvengiama akių sausumo.
Optive reikia lašinti tik kartą ar du (priklauso nuo akių būklės) per dieną, o pradarytas buteliukas galios net 6 mėnesius. Priklausomybės prie šių lašų nėra. Atlikus tyrimus, Optive leista naudoti kartu su kontaktiniais lęšiais. Be to preparatas turi patvirtintą indikaciją žmonėms po akių lazerio operacijų
 

Ką rinktis?


Pasirinkimo teisė – pacientų rankose. Tačiau rekomenduojama nepamiršti, koks yra lašų vartojimo tikslas ir už ką žmogus pasiryžęs mokėti: ar už preparatą, kuris trumpam malšina simptomus, o neretai dar turi ir šiai ligai nesaugų konservantą, ar vis dėlto norėtų ligą gydyti iš esmės?

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai