Chemoterapija. Nepageidaujamus poveikius galima sumažinti.

Šiandien sunku įsivaizduoti kovą su vėžiu be specialių chemopreparatų, nes, palyginti su kitais gydymo būdais - operacijomis ir spinduliniu gydymu, jis yra pakankamai veiksmingas ir gerai ištyrinėtas. Tačiau chemoterapinis vėžio gydymo metodas turi vieną trūkumą - jis gali sukelti komplikacijų ir nepageidaujamų poveikių. Kodėl nereiktų to bijoti ir ką daryti, siekiant sušvelninti nepageidaujamą poveikį?
 

Kodėl atsiranda nepageidaujamas poveikis?


Chemoterapija yra toks infekcinių ir vėžinių ligų gydymo būdas, kai į veną leidžiama specialių chemoterapinių preparatų. Dažniausiai šie preparatai veikia visas greitai besidauginančias ląsteles, todėl vėžinių ląstelių plitimas yra stabdomas arba jos yra visiškai sunaikinamos. Tačiau į kraują patekę chemopreparatai paveikia ir sveikąsias greitai atsinaujinančias ląsteles - kaulų čiulpų, žarnyno, gleivinės epitelio ląsteles ar plaukų folikulus. Būtent sutrikusi šių ląstelių funkcija ir sukelia nepageidaujamus poveikius.
 

Ką daryti, kai pykina


Profilaktiškai vartojant vaistų nuo pykinimo, planuojant valgymo laiką prieš ir po priepuolio bei imantis kitų vėmimą malšinančių priemonių, nepageidaujamus poveikius galima sumažinti iki minimumo. Jeigu vis dėlto ligonis nuolat vemia, patartina vaistų švirkšti į raumenis ar į veną, jei tik galima, nevartoti geriamųjų medikamentų. Galvą reiktų laikyti aukščiau, kad ligonis neužspringtų, vėdinti patalpas, reguliuoti mitybą, daugiau gerti be angliavandenių, vėsių, netirštų gėrimų, dėvėti laisvesnius rūbus, išblaškyti dėmesį klausant muzikos. Pykinimą nuramins vaistai: diazepamas, cerukalis, zofranas ar navobanas.
 

Kraujo kontrolė


Po kiekvieno chemoterapinio kurso labai svarbu atlikti kraujo tyrimus ir, jei rodikliai mažesni nei kritinė norma, rekomenduojama susilaikyti nuo nereikalingų injekcijų ir procedūrų. Svarbu nuolat palaikyti bendrą kūno švarą, burnos higieną, valgyti tik virtą maistą, atsisakyti šviežių daržovių ir vaisių, vengti peršalimo, nudegimų, odos pažeidimų.
Jeigu atsiranda kraujavimo simptomų, rekomenduojama vengti krešėjimą mažinančių vaistų (aspirino, heparino, biseptolio), vengti bet kokių kraujavimą galinčių sukelti procedūrų. Jei kraujuoja iš nosies - dėti ledą, nosies vidų kietai prikimšti vatos, kurią galima sumirkyti 3 proc. peroksido tirpale.


 

Slenkantys plaukai ataugs


Chemoterapijos kursai akivaizdžiausiai paveikia plaukus. Staigus toksinis vaisto poveikis pažeidžia plauko folikulą ir tai sukelia dalinį arba visišką plauko iškritimą. Tačiau plaukų slinkimas yra laikinas, net jeigu liktumėte visiškai be plaukų, po trijų penkių mėnesių to niekas ir neįtars.
Pradėjus slinkti plaukams, rekomenduojama naudoti minkštą šepetį, švelnų šampūną, miegoti ant satino pagalvėlės, plaukų nesukti, nedažyti, nekaitinti ir nedžiovinti fenu. Nelaukiant visiško nuplikimo, galima iš anksto įsigyti peruką.
 

Silpnumas ir kitų organų funkcijos


Intensyviai gydomi pacientai nurodo tokius silpnumo simptomus: nuovargis, sukaustymas, sunkumas, mieguistumas, susilpnėjęs dėmesys, energijos nebuvimas. Tokiems ligoniams rekomenduojama gerai suplanuoti savo dienotvarkę, numatant poilsio periodus ir lengvą penkių dešimties minučių mankštą. Vengti stresą sukeliančių situacijų ir negatyvių emocijų.
 

Ką ir kaip valgyti?


Patartina valgyti mėgstamus, daug kalorijų turinčius valgius, tačiau vengti labai riebių, keptų ir sunkiai virškinamų maisto produktų, taip pat maisto, kurį reikia daug kramtyti. Valgyti rekomenduojama mažomis porcijomis ir dažniau, užkandžiai tarp valgių turėtų būti kaloringi, turintys daug baltymų ir pasiekiami vos užsinorėjus. Daugiau valgyti reikėtų ryte, kol nebūnate pavargę.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai