Paprastos priemonės nuo negailestingos ligos

Krūties vėžys yra dažniausia onkologinė liga Lietuvoje - ji sudaro apie 20 proc. moterų piktybinių ligų. Vis dažniau krūties vėžiu suserga jaunos, iki 40–45 metų, moterys. Šiandien padėti galima beveik 90 proc. sergančiųjų, tačiau būtina laiku diagnozuoti ligą. Apie krūties vėžio profilaktiką ir ankstyvąją diagnostiką kalbėjomės su KMUK onkologijos klinikos gyd. onkologe-chemoterapeute Edita JUODŽBALIENE.
 

Kuo anksčiau diagnozuojamas krūties vėžys, tuo geresnės šios ligos gydymo galimybės ir rezultatai.

Ankstyvąsias stadijas galima gydyti radikaliai - operuoti, švitinti, taikyti profilaktinę chemoterapiją ir hormonų terapiją.

Kai atsiranda navikinių metastazių, prognozės būna daug liūdnesnės - visiško išgijimo jau nesitikima, o pats gydymas tampa daug sudėtingesnis ir labiau varginantis.

Vienas svarbiausių žingsnių krūties vėžio profilaktikoje - reguliari patikra. Pastebėta, kad moterų, reguliariai atliekančių krūtų savityrą, mirštamumas nuo vėžio sumažėja iki 20 proc. Todėl kiekviena moteris turėtų mokėti pati kas mėnesį pasitikrinti krūtis. Reguliarumas, atliekant krūtų apžiūrą, yra labai svarbus, stengiantis tinkamai pažinti normalią krūties audinio tekstūrą. Nėštumas, artėjančios menstruacijos ir priešmenopauziniai hormonų pakitimai paverčia krūtų audinį jautresniu ar labiau gumbuotu nei įprasta.

Ne kiekvienas gumbelis yra vėžinis (verta žinoti, kad 4 iš 5 gumbelių yra gerybiniai), tačiau kiekvieną kartą, aptikus ką nors įtartino, būtina apsilankyti pas gydytoją.

Geriausias laikas atlikti krūtų apžiūrą - 2-3 dienos po menstruacijų.

Atlikdamos savityrą, vadovaukitės šiais paprastais patarimais:
• atsistojusios prieš veidrodį pakelkite abi rankas ir atidžiai apžiūrėkite pažastų sritį, abi krūtis, įsitikinkite, ar jose nėra jokių įdubimų, raukšlių, rūpestingai apžiūrėkite abu spenelius;
• atsigulusios ant nugaros, padėkite pagalvę po dešiniuoju petimi, o sulenktą dešinę ranką padėkite po galva (vėliau tą patį pakartokite kita puse); neatkeldama pirštų apvaliais judesiais patikrinkite savo krūtų audinį. Ištirkite visus krūties audinio sluoksnius, paspausdama tai silpniau, tai stipriau;
• atlikdama apžiūrą, naudokitės viena iš trijų technikų:
1) linija - pradėkite ties pažastimi ir nuleiskite pirštus žemyn, kad jie būtų po krūtimi, braukite pirštais aukštyn krūties vidurio link. Atlikite šį judesį apžiūrėdama visą krūtį,
2) ratai - pradėkite ties šonine krūties dalimi, apvaliais judesiais patikrinkite visą krūtį, vis mažesniais judesiais artėdama spenelio link,
3) pleištas - ties išorine krūties dalimi padėkite pirštus ir judėkite spenelio link ir atgal V raidės formos judesiais.

Stebėkite, ar krūtyse neatsirado sustandėjimų, ar nepakito odos spalva, neatsirado opų, ar nepasikeitė krūties dydis ir forma, ar nėra išskyrų iš spenelių. Jei pakitimų aptikote, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją.

Jei yra mažiausias įtarimas, atliekama echoskopija ar mamografija.

Mamogramas tikslingiausia daryti ne jaunesnėms kaip 40 metų moterims, kadangi jaunesnių moterų krūties liauka tanki, todėl tyrimas gali būti netikslus.

Mamografijos metu krūtis šiek tiek spaudžiama, tačiau tai nėra labai skausminga ir tetrunka keletą sekundžių. Praktiškai nuo šio suspaudimo, kurį reguliuoja pats aparatas, priklauso mamogramos kokybė.

Mamografija gali būti ne visai tiksli, jei moteris vartoja hormoninių kontracepcinių preparatų ar, vyresniame amžiuje, pakeičiamąją hormonų terapiją, nes tada krūties audinys būna tankesnis. Be to, prieš pradedant vartoti pakeičiamąją hormonų terapiją ir tęsiant šį gydymą ilgesnį laiką, mamogramą reikėtų daryti kiekvienais metais.

Radus krūtyje gumbelį, pokyčius diagnozuoti padeda echoskopija - visiškai neskausmingas tyrimas, kurio metu patikslinama, ar sukietėjęs darinys yra vėžys, ar tik fibroadenoma, kuri, ypač jaunesnio amžiaus moterims, gali išnykti pati savaime. Tačiau jei vyresnėms nei 40 metų moterims gerybinių krūties ligų procentas mažėja, vėžio - didėja.

Siekiant kuo anksčiau diagnozuoti piktybinius krūties navikus ir pagerinti gydymo rezultatus, ypač svarbu nustatyti neužčiuopiamus krūties navikus. Jie diagnozuojami atsitiktinai, kai moteris kreipiasi į mamologą (ir jai skiriama mamografija) arba per atrankinę moterų sveikatos būklės patikrą (atliekama mamografija, tiriant, ar nesivysto krūties vėžys). Kai yra neužčiuopiamas krūties navikas, dažniausia nustatoma neinvazinė arba ankstyva krūties vėžio stadija. Neužčiuopiami krūties navikai dažniausiai diagnozuojami vyresnėms kaip 50 metų moterims.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai