Gyvenimas sergant vėžiu ir šalia sergančiojo

Jau nebe tie laikai, kai sergančiajam vėžiu diagnozė taip ir nepasakoma, nes liga nustatyta per vėlai ir padėti nebeįmanoma. Dabar dažniausiai vėžys yra nustatomas anksti, ligos pradžioje ar dar nesant simptomų, t.y. profilaktinių tikrinimų metu. Ligoniui tenka patirti nemalonias tyrimų ir gydymo procedūras, psichologinį vėžio diagnozės stresą ir dažnai su tuo gyventi visus likusius 20, 40 ar dar ilgiau metų. Iš baisios ir nepagydomos ligos vėžys tampa lėtine, sunkia, neaiškios prognozės, tačiau vis dėlto pagydoma liga.
 

Reakcijos į ligą


Pirma reakcija, sužinojus bet kurios lėtinės ligos, o ypač vėžio, diagnozę, paprastai yra šokas. Žmogus gali pradėti elgtis taip, kaip jam nėra būdinga, pvz., neigti savo ligą, manyti, kad gydytojai suklydo, vengti tolimesnių tyrimų ir gydymo, perdėtai pasinerti į darbą ar pulti į visišką apatiją ir nustoti domėtis aplinkiniu pasauliu. Tokias neadekvačias reakcijas sukelia ligos ir jos pasekmių baimė.
Paklauskite savęs – ko aš labiausiai bijau? Mirties? Fizinio skausmo? Tapti neįgaliu ir našta artimiesiems? Kad mane artimieji atstums ir būsiu niekam nereikalingas? Geriau nebėgti nuo savo baimių, bet drąsiai priimti gyvenimo iššūkį ir išsiaiškinti tų baimių pagrįstumą su savo gydytoju ar artimaisiais. Kitaip gali atsitikti, kad baimės labiau kankins nei liga, su kuria susidūrėte.
Aišku, geriausia artimuosius informuoti apie savo ligą. Kartais tam reikia pasirinkti tinkamą laiką ir formą, tačiau nepatartina ilgai delsti, nes tokiu atveju artimieji jausis jūsų atstumti ir nuvertinti, net neverti žinoti tiesos.
Būna atvejų, kai tiek sergantysis, tiek artimieji žino diagnozę, bet apie tai tarpusavyje nesikalba, apsimesdami, lyg ligos fakto iš viso nebūtų. Be abejonės, tai emociškai nutolina šeimos narius, ir kiekvienam kentėti atskirai tampa dar sunkiau.
Kartais, sužinojus apie sunkios ligos faktą, gali prireikti psichologinės pagalbos tiek susirgusiajam, tiek jo šeimos nariams – ir tokiu atveju geriau kreiptis kuo anksčiau.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai