Šventinės vaišės sergant diabetu

Jums diagnozavo diabetą? Tai ne bėda, nenusiminkite! Diabetas – sudėtinga liga, tačiau su šiuolaikiniais vaistais, prižiūrėdami save ir laikydamiesi kai kurių svarbių taisyklių, galite gyventi aktyvų ir visavertį gyvenimą. Žinoma, kai kurių įpročių teks atsisakyti, reikės įgyti naujų, reikalingų jūsų sveikatai. Kiek pakis jūsų mityba, jei susirgote cukriniu diabetu, klausiame gydytojos dietologės Aušros Jauniškytės.
 

Kaip kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje?


Reguliariai kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, arba glikemiją, yra labai svarbu sergant cukriniu diabetu. Gliukozės koncentracija tikrinama 2 kartus per dieną: pirmą kartą nevalgius, o antrą kartą 2 valandas po valgio. Jei ligoniai pageidauja, glikemiją galima sekti ir dažniau nei 2 kartus per dieną. Gliukozės kiekis kraujyje nevalgius turėtų būti 4,4–6,6 mmol/l, o 2 valandas po valgio mažiau negu 8,9 mmol/l. Taip pat svarbu, kad gliukozė kraujyje nebūtų sumažėjusi, t.y. mažiau nei 4,4 mmol/l. Glikemijos vidurkį per pastaruosius 3 mėnesius parodo glikozilintas hemoglobinas (HbA1c). Tik gera diabeto kontrolė padeda išvengti ligos komplikacijų.
 

 

Kiek kalorijų reikia gauti su maistu?


Per dieną moterys turėtų su maistu gauti 2000 kilokalorijų, o vyrai – apie 2500 kcal. Nereikėtų vengti angliavandenių. Duona ar kruopos rekomenduojamos kiekvieno valgio metu. Svarbu valgymo reguliarumas, t.y. „netaupykite“ kalorijų vakarui. Būna, kad pacientai nevalgo visą dieną, o vakare kaip „užkremta“, lyg už visą dieną. Valgykite 3–4 kartus per dieną kas 4–6 valandas. Tarp šių valgymų galėtumėte suvalgyti nekaloringų užkandžių, pavyzdžiui, kokį nors vaisių ar jogurto indelį.
Labai kaloringas maistas – tai viskas, kas kepta riebaluose. Tokių maisto produktų derėtų vengti, o rinktis mažai nekaloringus – vaisius ir daržoves.
 

Valgykite mažo arba vidutinio kaloringumo maistą


Svarbu sekti glikeminį indeksą. Tai produktų matavimo vienetas, kuris parodo, kaip greitai maisto produktas suvirškinamas ir pasisavinamas organizme bei pakelia glikemiją. Pagal tai maistas skirstomas į mažo, vidutinio ir didelio glikeminio indekso. Sergant cukriniu diabetu rekomenduojama rinktis mažo arba vidutinio glikeminio indekso maistą. Žemo glikeminio indekso maistui priskiriama mėsa ir jos produktai, žuvis, vištiena be odelės, pieno produktai, avižos, dauguma daržovių (ypač ankštinės, tokios kaip pupos ir pan.), obuoliai ir kt. Vidutinio glikeminio indekso yra daugelis vaisių (bananai, vynuogės ir kt.), virtos bulvės. Sergantieji turi vengti aukšto glikeminio indekso maisto produktų, tokių kaip keptos bulvės, ryžiai, cukrus, medus. Patariama maistą virti, troškinti ar gaminti mikrobangų krosnelėje.
 

Ar sergantieji diabetu negali valgyti bulvių, bananų ir vynuogių?


Mitas, kad diabetikai negali valgyti bulvių, bananų ir vynuogių. Šį maistą valgyti galima, tačiau vieno valgymo metu galima suvartoti tik vieną bananą arba saujelę vynuogių. Bananų ir vynuogių negalima suvalgyti po daug vienu metu. Bulves rinktis virtas, o ne keptas. Ypač netinka bulvytės „free“, nes jose gausu kalorijų.
 

Ką valgyti per šventes?


Nėra tokių maisto produktų, kurių negalima būtų valgyti sergant cukriniu diabetu. Per šventes patariama rečiau valgyti kasdieninius maisto produktus, tokius kaip duona. Per šventes nederėtų nuolat sėdėti prie stalo, bet pasikelti ir nueiti pajudėti. Venkite riebaus maisto.
Per Kūčias silkę geriau valgyti išmirkytą, kad būtų mažiau druskos, nes druska didina arterinį kraujo spaudimą. Valgykite žuvį, tačiau nesūrią ir neriebią. Bendras druskos kiekis maiste per dieną turi būti ne daugiau kaip 5 gramai. Patariama druską vartoti su jodu. Dar geriau būtų druską pakeisti kitais prieskoniais (citrina ir pan.).
Gerkite mineralinį vandenį. Arbata, kava įtakos glikemijai neturi. Atsisakykite ar mažinkite alkoholinių gėrimų. Negerkite jų alkani. Didžiausias alkoholio kiekis per dieną: stiprių gėrimų – iki 100 g, sauso vyno – ne daugiau kaip 2 stiklinės; alaus – ne daugiau kaip du (330 ml) buteliai.
12–15 gramų angliavandenių yra viena porcija. Rekomenduojama suvalgyti iki 16 (atsižvelgiant į fizinį krūvį) porcijų per dieną.
Vieno valgymo metu rekomenduojama suvartoti ne daugiau kaip 3 porcijas. Pavyzdžiui, ne daugiau kaip 6 valgomuosius šaukštus kruopų; ne daugiau kaip 4–5 blynelius; ne daugiau kaip 2 vidutinio dydžio cepelinus; ne daugiau kaip 7–9 koldūnus.
Gliukozės koncentraciją kraujyje produktai veikia nevienodai. Didžiausią įtaką turi angliavandeniai: duona, kruopos, makaronai, bulvės, vaisiai ir pienas. Juos valgyti reikia kasdien. Kiek? Tai priklauso nuo Jūsų fizinio aktyvumo, darbo pobūdžio, ligos eigos.
Per šventes derėtų susilaikyti nuo mišrainių, bet rinktis salotas su aliejumi (geriausiai su alyvuogių aliejumi, kuris neturi cholesterolio). Per Kūčias nebūtina išragauti visų dvylikos patiekalų. Nepersivalgykite!
 

Atsiminkite


Tinkama mityba – viena pagrindinių cukrinio diabeto gydymo dalių. Labai svarbu derinti mitybą ir vaistus. Suvalgytas maistas tiesiogiai veikia gliukozės kiekį kraujyje. Sveika mityba – tai tinkamas angliavandenių, baltymų ir riebalų santykis.
Svarbu nepriaugti svorio, nes tai pablogintų būklę sergant cukriniu diabetu. Sergantieji diabetu dažniausiai būna nutukę arba turintys antsvorio žmonės. Todėl reikia reguliuoti savo kūno masę, kad ji nepablogintų ligos eigos. Svarbu palaikyti pakankamą fizinį aktyvumą, vaikščioti, judėti.
 

Taisyklinga mityba padeda:


Geriau kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje.
Pagerinti organizmo gebėjimą pasisavinti insuliną.
Reguliuoti kūno svorį.
Gerinti sveikatą.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai