Cukrinis diabetas – slaptoji epidemija

Šiuo metu pasaulyje apie 194 mln. žmonių serga cukriniu diabetu (CD). Manoma, kad 2025 m. šis skaičius išaugs iki 333 mln. Dažniausiai CD pažeidžia mažąsias ir didžiąsias kraujagysles, nervų sistemą. Liga nėra pagydoma, tačiau ją galima valdyti. Liga dar vadinama „slaptąja epidemija“ ir nutukimo epidemijos palydove. Į „SŽ“ klausimus atsakė Kauno medicinos universiteto (KMU) Endokrinologijos instituto direktorius profesorius habil. dr. Antanas Norkus.
 

Kokie yra sergamumo CD pokyčiai?


Sergamumas CD ir pandemijos grėsmė labai didėja. 1985 m. pasaulyje sirgo 30 mln., o dabar – per 190 mln. žmonių. Sergamumas didėja visuose žemynuose ir šalyse, ne išimtis – ir Lietuva.
Prognozuojama, kad 2030 m. Lietuvoje CD sirgs apie 10 proc. gyventojų. KMU Endokrinologijos instituto duomenimis, CD prieš 18 metų Lietuvoje sirgo 2,3 proc., šiuo metu – 4–5 proc. gyventojų, t.y. apie 170 tūkst. Tik trečdalis sergančiųjų žino, kad serga, ir gydosi. Vidutiniškai šešiems ar septyniems pacientams iš dešimties liga diagnozuojama pavėluotai, kai jau būna komplikacijų.
 

 

Kokiems žmonėms reikia būti ypač budriems?
Kaip liga įtariama ir diagnozuojama?


Yra šios asmenų, kuriems rizika sirgti CD didelė, grupės:
- nutukusieji, ypač, kai tai vadinamojo abdominalinio (pilvinio) tipo nutukimas,
- sergančiųjų CD tėvai, broliai, seserys, vaikai (paveldimumo veiksnys),
- moterys, kurios pagimdė 4 kg ir didesnės kūno masės kūdikius,
- asmenys, kuriems yra riebalų apykaitos sutrikimų (padidėjęs cholesterolio ir trigliceridų kraujyje kiekis, kiti riebalų apykaitos sutrikimai),
- sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis,
- asmenys, kurių padidėjęs arterinis kraujo spaudimas (AKS),
- asmenys, kuriems yra CD simptomų (troškulys, padažnėjęs noras šlapintis, kūno masės mažėjimas ir kt.).
Tačiau 2 tipo CD dažnai prasideda be simptomų arba jie beveik nepastebimi. Kai jie tampa aiškūs, jau būna ir ligos komplikacijų. Jungtinės Karalystės perspektyviojo CD tyrimo duomenimis, maždaug pusei pacientų, kuriems buvo nustatytas 2 tipo CD, jau buvo diabeto komplikacijų.
Šių grupių žmonės turėtų reguliariai tikrintis cukraus kiekį kraujyje. Kapiliarinio kraujo („iš piršto“) tyrimas gliukozės koncentracijai nustatyti yra pakankamas ligai įtarti, tačiau jai patvirtinti reikia veninio kraujo plazmoje tyrimo bei gliukozės toleravimo mėginio duomenų.
 

Ką byloja farmakoekonominė CD gydymo bei veiksmingos prevencijos analizė?


Labai svarbu laiku diagnozuoti ligą, kol nėra komplikacijų. Tinkamai kontroliuojant ligą, sergantis žmogus gali gyventi visavertį gyvenimą, būti darbingas. Tai svarbiausia. Antra, jeigu Lietuvoje bent 50 proc. sergančiųjų CD būtų diagnozuojamas pakankamai anksti, kol nėra komplikacijų, per 5 metus šalies sveikatos biudžetas sutaupytų apie 35 mln. litų, o per 10 metų – apie 114 mln. Šiuo metu, KMU Endokrinologijos instituto duomenimis, pagrindinė lėšų, skiriamų CD gydyti, dalis panaudojama, galima sakyti, kovai su ligos pasekmėms. Deja, ligos komplikacijos labai skaudžios.
CD – nepagydoma liga, žmogus serga visą gyvenimą. Tačiau ji gali ir turi būti kontroliuojama. Taip galima išvengti komplikacijų.
Didelį CD komplikacijų prevencijos bei pacientų mokymo darbą atlieka diabeto mokyklos, diabetinės pėdos kabinetai. Šviečiamąjį darbą atlieka 1987 m. įkurta Lietuvos diabeto asociacija bei Diabeto klubai. Gyvensenos ir mitybos koregavimas, kūno masės kontrolė, fizinio aktyvumo didinimas gali palengvinti 2 tipo CD eigą, sumažinti komplikacijų tikimybę, pagerinti ligonių sveikatos būklę.
Norint sukurti šiuolaikinius poreikius bei iššūkius atitinkančią CD prevencijos ir gydymo bei pandemijos stabdymo sistemą, nuo 2007 m. planuojama pradėti vykdyti Nacionalinę diabeto programą. Ją parengė KMU Endokrinologijos instituto specialistai drauge su kolegomis iš KMU Endokrinologijos klinikos, Vilniaus universiteto, Lietuvos diabeto asociacijos.
Kaip CD yra susijęs su rizika sirgti ir kitomis ligomis? Į šį klausimą atsakė KMU Endokrinologijos instituto docentė med. dr. Eglė Varanauskienė:
Amerikos diabeto asociacija šiemet paskelbė, kad 2 tipo CD vadintinas ir širdies bei kraujagyslių liga. Jis susijęs su nutukimu, riebalų apykaitos sutrikimu, su riebalų ląstelės adipocito metabolinės veiklos sutrikimu. Adipocito veiklos sutrikimas lemia rezistencijos insulinui, hiperinsulinemijos, arterinės hipertenzijos, dislipidemijos, 2 tipo CD atsiradimą, šlapimo rūgšties kiekio padidėjimą, endotelio disfunkciją bei kt. sutrikimus. Tai skatina spartų makrokraujagyslinių komplikacijų progresavimą – krūtinės anginą, kuri, „tyliai“ vystantis neuropatijai ir nejautrai, pasireiškia miokardo infarktu. Arterinė hipertenzija nustatoma 90 proc. sergančiųjų 2 tipo CD, dažnai ją koreguoti yra sudėtinga.
Todėl sergančiųjų 1 ar 2 tipo CD gydymas neturi apsiriboti gliukozės kiekio kraujyje koregavimu. Ypač kruopščiai turi būti tiriami ir tinkamai gydomi nutukę žmonės (kurių kūno masės indeksas daugiau kaip 25 ar 27; šiems asmenims rizika susirgti 2 tipo CD yra palyginti didelė). Jų būna padidėjęs AKS, nustatomi lipidų apykaitos sutrikimai. AKS turėtų būti ne didesnis kaip 130/80 mmHg – tai makro- ir mikrokraujagyslinių komplikacijų prevencijos sąlyga. Didėjant AKS, organizme daugėja hormonų, skatinančių gliukozės kiekio kraujyje koncentracijos didėjimą.
Pastaruoju metu 2 tipo CD serga vis daugiau vaikų. Dažnai vienas iš veiksnių, lemiančių ligos išsivystymą vaikams, yra nutukimas. Tai siejama su riebalų ląstelių veiklos sutrikimu. Gydant vaikus ir suaugusiuosius būtina įvertinti visus galimus patologinius žymenis ir juos koreguoti pagal šiuolaikines CD gydymo rekomendacijas.
Diabetu sergantiems žmonėms kasmet pasaulyje atliekama daugiau negu milijonas kojų amputavimo operacijų – 70 proc. visų tokių operacijų. Apie 80 proc. jų būtų galima išvengti, taikant tinkamą ligos prevenciją ir sergantiesiems geriau prižiūrint kojas. Išsivysčius neuropatijai, ligoniai nejaučia, kad susižaloja kojas, kad dėl netinkamos avalynės ir nuospaudų atsiranda žaizdų ir kelias infekcijai į organizmą patekti.
Palyginti su nesergančiais CD žmonėmis, sergantiesiems šia liga tikimybė susirgti mažųjų ir didžiųjų kraujagyslių ligomis yra nuo 2 iki 6 kartų didesnė. Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė sergančiųjų 2 tipo CD ir viena pagrindinių sergančiųjų 1 tipo CD mirties priežasčių.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai