Amerika, Amerika... Kokia ji iš tiesų?

Prieš gerą dešimtmetį ir netgi daugiau lietuvių svajonių šalis ir pagrindinė emigracijos vieta buvo ne Anglija ar Airija. Tai buvo dar viena šalis, prasidedanti pirmąja abėcėlės raide, – Amerika, arba tiksliau – Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV). Gyvenimas ten atrodė tobulas, galimybės neišsemiamos, o garsas apie amerikietiškąją svajonę buvo pasiekęs net ir mūsų šalį.
 

Ir šiandien nemažai mūsų gyvenimo aspektų susiję su JAV – filmai, muzika, kelionės, greitasis maistas. Galbūt nebesižavime šia šalimi tiek, kiek žavėjomės anksčiau, – matyt, paaiškėjo, jog gerai tik ten, kur mūsų nėra, – tačiau reikia pripažinti, jog JAV yra viena įtakingiausių valstybių pasaulyje. Ir mėgstame ją ar ne, turime savų stereotipų ar apsieiname be jų, sužinoti apie JAV daugiau nori dauguma.
Apie amerikietiškąją svajonę, gyvenimą „tautų katile“, europietiškus stereotipus ir dar daug kitų dalykų išklausinėjau savo draugų amerikiečių – Kelly ir Jay Larbes – daugiau nei metus gyvenančių, dirbančių bei keliaujančių Europoje.

 

Įvairovė


Prieš pradėdami kalbėtis apie JAV, mano pašnekovai įspėja – šalis per didelė ir per marga, todėl atsakymai tiesiog negali būti vienareikšmiški. „Vertiname iš savo, Sinsinačio Ohajo valstijoje, perspektyvos“, – sako Kelly. Išties, net ir mūsų maža Lietuva skiriasi regionuose, ką jau kalbėti apie šalį su 300 mln. gyventojų, kilusių iš tikriausiai visų pasaulio šalių. Galbūt todėl amerikiečiai, palyginti su europiečiais, keliauja mažiau – kultūrų skirtumus bei įvairių tautų gyvenimo būdą jie mato savo šalyje.
Kelly pasakoja, jog daugumai amerikiečių ši įvairovė tokia įprasta, kad tautinių skirtumų bendraujant tiesiog nesijaučia. Atvykusi į nedidelę Europos šalį, ji nustebo pamačiusi, kaip vietiniai kartais kreipia dėmesį į kitaip atrodančius atvykėlius. JAV kultūrų bei rasių tiek daug, kad jų paprasčiausiai nebepastebima.
Tiesa, nors ir stengiamasi išvengti, tačiau rasinė įtampa tarp baltųjų bei juodaodžių arba baltųjų bei kilusiųjų iš Pietų Amerikos vis dar gana dažna tam tikrose JAV vietose. „Tačiau aš užaugau ramiame rajone, tad negaliu daug apie tai papasakoti iš savo patirties“, – sako Kelly.
Amerika įvairiaspalvė ne tik dėl kultūrų „mišinio“, bet ir dėl savo didžiulio ploto, skirtingų gamtos sąlygų, susiformavusių įpročių tam tikrose valstijose.
„Gal ir subjektyvu, tačiau man atrodo, kad šalies vidurio vakaruose (Ohajo valstija būtent ten) žmonės draugiški ir labai darbštūs. O štai šiaurės rytuose, nors ir daug dirbama, žmonės šaltesni, šiurkštesni, bet ir protingi bei išsilavinę. Vakarų pakrantės gyventojai atsipalaidavę, rūpinasi aplinka, yra laisvos sielos. Pietiečiai – labai mandagūs, draugiški, religingi“, – šalies ypatumus apibūdina Kelly.


 

Amerikietiška svajonė


Tad kaip gi dėl tos amerikietiškos svajonės? „Kol neatvažiavau gyventi į Europą, niekada negalvodavau apie vadinamąją amerikietiškąją svajonę, ją laikiau mitu. Tačiau dabar vis labiau pradedu ja tikėti“, – apie gyvenimo pokyčius pasakoja mano pašnekovė. Kelly sako, kad jai pasisekė, jog yra amerikietė. Ji pripažįsta, kad svajones pasiekti galima bet kur, tačiau JAV tai padaryti lengviau. Kodėl? Pirmiausia, kaip sako ji, o jos vyras Jay pritaria, amerikiečiai mėgsta sėkmę ir stengiasi vieni kitiems padėti ją pasiekti. Šalia to, sutuoktinių nuomone, JAV yra šalis, kurioje ne taip svarbu, ką ir kur pažįsti, – svarbiausios yra asmeninės pastangos bei pasiekimai. Trečia priežastis – itin praktiška – valstybė labiau skatina savo piliečius. JAV paprasta įsteigti savo įmonę ir ją išlaikyti, čia paprasčiau įgyvendinti kuo įvairiausias, kartais netgi keistas idėjas.
Galbūt prie to prisideda ir ypatingas amerikiečių darbštumas bei užsispyrimas, tikslų siekimas. Pora sako, kad, palyginti su jų patirtu Europos darbo ritmu, JAV viskas vyksta daug greičiau. Žmonės itin daug laiko praleidžia darbe, dirba viršvalandžius, mažai atostogauja – tik taip galima užsitikrinti gerą karjerą bei patogų gyvenimą. Neigiama tokios įtampos pusė – mažai laiko pomėgiams, kelionėms arba tiesiog poilsiui.
„Tikrai norėčiau, kad amerikiečiai daugiau atostogautų – dažniausiai per metus nedirbama vos dvi savaites ar mažiau, retas kuris į biurą neužsuka tris savaites ar mėnesį“, – pasakoja Jay. Jis bei jo žmona teigia, kad gyvenimas JAV daug labiau orientuotas į darbą, o europiečiams darbas – dažniausiai tik pinigų šaltinis, jie daugiau atostogauja, leidžia laiką su šeima, draugais.
Kelly priduria, kad JAV bendradarbiai dažniausiai tampa draugais, yra kviečiami į šeimos šventes ir pan.
 

Šeima, kelionės, maistas


Tad galbūt per tokį užimtumą nebelieka laiko šeimai? Kelly sako nepastebinti didelių skirtumų tarp šeimos santykių Europoje bei JAV. Galbūt tik tai, kad amerikiečiai daugiau bendrauja tik su artimiausiai šeimos nariais: tėvais, broliais, seserimis, o ne platesne gimine.
„Tiek mano, tiek Jay šeima labai artimos. Mums išties jų trūksta dabar, kai gyvename toli nuo namų, tikiuosi, ateityje visi šeimos nariai gyvens Sinsinatyje“, – sako Kelly.
Ar daug keliaujate, klausiu. Jay sako, kad kelionės, kaip ir apskritai gyvenimo būdas, priklauso nuo šeimos, įpročių, finansinės padėties. „Žinau, kad statistika rodo, jog nedaug JAV piliečių turi pasus, tačiau, kai pagalvoji – vien šioje šalyje yra tiek pamatyti“, – teigia jis. Kelly jam pritaria, pasakodama, jog amerikiečiai galėtų visą gyvenimą keliauti po savo šalį ir patirti bene tiek pat kultūrinių bei gamtos skirtumu kiek jų turi Europa. Tiesa, mokytis naujos kalbos tam neprireiks. Vis dėlto abu sutaria, kad amerikiečiai turėtų dažniau išvykti į užsienį, – juk tiek daug galima pamatyti ir išmokti.
Dar vienas skirtumas, kurį pabrėžia sutuoktiniai, – tai valgymas ir vaikščiojimas. Ir čia jau nugali Europa. „Dabar valgome daug daugiau natūralaus maisto, Europoje daug paprasčiau gyventi sveikai, išsiverčiame be pusfabrikačių“, – pasakoja Kelly, – be to, čia daug daugiau vaikštau. JAV miestuose dažniausiai naudojamasi automobiliu, centruose dažnai netgi nėra šaligatvių“.
 

Švietimas ir stereotipai


Ką atsakytumėte į europiečių priekaištus, jog amerikiečiai mažiau išsilavinę, per siauriai žvelgiantys į pasaulį? „Be abejo, švietimo sistema turi problemų, be to, yra įvairiausių mokyklų bei universitetų – nuo geriausių pasaulyje iki labai prastų. Tačiau nemanau, kad amerikiečiai kvailesni nei europiečiai“, – tiesiai sako Kelly.
Tą patį ji teigia galinti pasakyti ir apie siaurą mąstymą: „Turbūt sutikau tiek pat siaurai mąstančių europiečių, kiek ir savo tautiečių. Tačiau mūsų – 300 mln., tad, be abejo, lengviau pasišaipyti“, – aiškina pašnekovė. Anot jos, iš dalies dėl to kalta žiniasklaida ir kino pramonė, visame pasaulyje formuojanti tam tikrą JAV įvaizdį.
Išties, kiek įtakos žiniasklaida turi JAV, pasidomiu. „Pagal tai, kokiai socialinei grupei priklausai ir kiek gyvenime vertini išvaizdą, grožį, drabužius“, – sako Kelly. Anot jos, visame pasaulyje garsenybės ir reklama stengiasi paveikti jaunas merginas bei moteris, ir tai nėra tik JAV „nuopelnas“.
„Be to, man atrodo, kad europiečiai rengiasi gražiau nei amerikiečiai, tačiau asmeniškai nemanau, kad tai svarbu“, – pastebi pašnekovė. Ji taip pat sako pastebėjusi, kad, nors Europos moterys galbūt išties geriau atrodo, tačiau yra mažiau aktyvios kitose gyvenimo srityse.
Na, o amžinieji vyrų bei moterų „karai“, panašu, beveik vienodi abejose Atlanto pusėse. Nors, anot Jay ir Kelly, JAV moteris tikriausiai patiria mažiau sunkumų įsidarbindama bet kurioje srityje, tačiau kitose srityse vis dar jaučiamas spaudimas. „Moterys jaučia tarsi įsipareigojimą būti plonos, gražios, o vyrams tai negalioja“. Vis dėlto kaip vyro ir moters vaidmenys pasiskirstys šeimoje, priklauso ir nuo regiono, ir nuo tradicijų. Štai pietų valstijose moters mamos ir namų prižiūrėtojos vaidmuo daug stipresnis nei, pvz., vakarų pakrantėje.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai