Vaikų diarėja, arba ūminis viduriavimas

Vaikų viduriavimas gali būti tiek lengvo negalavimo išraiška, tiek įvairių ligų požymis. Vaikučio viduriavimą mamos bando aiškinti tuo, kad dygsta naujas dantukas, vaikas persivalgė arba suvalgė kažką netinkamo, tačiau dažniausiai vaikų viduriavimo priežastys būna infekcinės. Plačiau apie vaikų viduriavimą, jo priežastis, komplikacijas ir gydymą kalbamės su Vilniaus Žvėryno klinikos bendrosios praktikos gydytoja Diana ŠETIKIENE.
 

Kas yra diarėja?


Vaikų diarėja, arba viduriavimas, yra padažnėjęs tuštinimasis didesniu išmatų kiekiu (250 g ir daugiau per parą). Išmatos gali būti vandeningos, kartais gleivėtos, žalios, su krauju ar pūliais, pakitusio – dvokiančio kvapo. Vaikų viduriavimas gali būti ūminis (prasideda staiga ir tęsiasi iki kelių savaičių) arba lėtinis (kai viduriavimo trukmė daugiau kaip 2 savaitės). Vaikams dažniausiai pasitaiko ūminis viduriavimas. Labai dažnai kartu gali pakilti temperatūra, pasireikšti pilvo pūtimas, diegliai, pykinimas, vėmimas, galvos skausmas ar neramumas.

 

Pagrindinės priežastys ūminio vaikų viduriavimo


Dažniausiai pasitaikančios priežastys yra šios:
• Virškinamojo trakto infekcija: virusai (rotavirusas, enteriniai adenovirusai), rečiau bakterijos (salmonelės, ešerichijos, šigelomis), kartais parazitinės infekcijos (askaridozė).
• Neinfekcinės kilmės (virškinamojo trakto uždegimas, dėl blogo maisto derinio ar netinkamos mitybos, po antibiotikų terapijos).
 

Kaip pasireiškia ūminis vaikų viduriavimas


Virusinės vaikų diarėjos yra dažniausios, ypač rotavirusinė infekcija. Ligos šaltinis yra sergantis žmogus, rečiau – naminiai ar laukiniai gyvūnai.
Salmonelioze galima apsikrėsti per maistą. Būdinga grupinis sergamumas vaikų kolektyvuose: lopšeliuose, darželiuose, mokyklose. Dažniausiai sergama rudenį ir ankstyvą pavasarį.
Virusinis viduriavimas prasideda staiga ir pasireiškia aukšta temperatūra bei vandeningomis išmatomis. Temperatūros kartais gali ir nebūti, bet išmatose esančios kraujo ar žalsvos gleivės rodo, kad infekcija yra. Netenkama daug skysčių, neretai būklę pablogina vėmimas. Sunkiausiai serga vaikai nuo 3 mėnesių iki 3 metukų.
 

Komplikacijos


Dažniausiai viduriavimas sukelia tik nedidelį diskomfortą ir sutrikdo normalią žarnyno veiklą, tačiau sunkesniais atvejais gausiai viduriuojant galima netekti daug vandens ir elektrolitų. Tuomet atsiranda bendras silpnumas, sumažėja kraujo spaudimas, gali sutrikti širdies ritmas.
 

Kaip galima išvengti vaikų viduriavimo?


Gera higiena gali padėti išvengti infekcinių viduriavimų. Visada plaukite rankas ir mokykite to savo vaikus, ypač kai buvo pasinaudota tualetu (ar pakeitus sauskelnes), prieš valgį, vaikui grįžus iš lauko, vaikui žaidus su gyvūnais, nes net ir sveiki gyvūnai gali būti pavojingų virusų ar bakterijų nešiotojais. Visada gerai nuplaukite vaisius ir daržoves.
 

Gydymas


Ūminis viduriavimas dažniausiai praeina per kelias dienas ar savaitę, o, tinkamai gydant, dar greičiau, kadangi imuninė sistema nugali infekciją. Simptomams palengvinti rekomenduojama:
• Duoti vaikui gerti skysčių. Skysčių praradimas ypač pavojingas kūdikiams ir mažiems vaikams; jiems prarastą skystį gali tekti kompensuoti lašine skysčių infuzija.
• Lengvoms viduriavimų formoms gali būti taikoma dieta. Gerti tik nesaldintą arbatą (ramunėlių, ąžuolo žievės, mėlynių, gervuogių). Viduriavimui susilpnėjus, su arbata galima pradėti valgyti džiūvėsius, avižų kisielių, keptus obuolius ir bananus – tokį maistą valgantis vaikas vėl pradeda normaliai tuštintis.
• Viduriuojantiems kūdikiams rekomenduojama tęsti natūralų maitinimą krūtimi. Žindymas pagerina palengvina ligos eigą, pagreitina sveikimą. Jei iki ligos kūdikiai buvo maitinami pieno mišiniu, tai ir jos metu turėtų gauti tą patį pieno mišinį. Sunkiai viduriuojantiems kūdikiams reiktų duoti belaktozius pieno mišinius.
• Rekomenduojami specialių druskų mišinių tirpalai, nes jie yra geriausia apsauga nuo skysčių ir elektrolitų netekimo.
• Medikamentinis gydymas, pavyzdžiui, smekta ar aktyvintos anglies tablečių.
• Rekomenduojami probiotikai – „gerosios bakterijos“ (bifido ir laktobakterijos). Bakterijos palaiko žarnyno mikroflorą, stiprina vaikų imuninę sistemą, saugo nuo uždegimų, infekcijų, žarnyno sutrikimų.
 

Gydytojo konsultacija būtina, kai:


• Viduriavimas užsitęsė daugiau nei 2 paras.
• Išmatose yra kraujo, gleivių ar kitokių jums nerimą keliančių priemaišų.
• Temperatūra pakyla daugiau nei 38oC.
• Atsiranda stiprūs pilvo ar išangės skausmai.
• Išsivysto dehidratacija, kurios požymiai – ypatingas troškulys, burnos sausmė, susiraukšlėjusi oda, labai sumažėjęs šlapimo kiekis.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai